Постанова від 28.02.2011 по справі 0670/609/11

справа № 0670/609/11

категорія 8.2.8

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2011 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Капинос О.В. ,

при секретарі - Господарчук І.В.,

за участю представника позивача, представників відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення,-

встановив:

Позивачка звернулась із позовом до суду та просить, з урахуванням уточнення позовних вимог, визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення №0000871700/0 від 04.08.2010 року, №0000871700/1 від 09.09.2010 року, №0000871700/2 від 09.11.2010 року, №0000871700/3 від 25.01.2011 року, винесені Овруцькою міжрайонною державною податковою інспекцією про нарахування їй зобов"язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 5008 грн. 88 коп. Вимоги мотивує тим, що вона за рішенням суду отримала кошти передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Отримані кошти нею були задекларовані у декларації про отримання доходів. Податковий орган вважає зазначені кошти доплатою до зарплати, яка має оподатковуватись. Однак позивач вказує, що дані кошти не є по суті заробітною платою, а є соціальною гарантією, як постраждалому від наслідків аварії на ЧАЕС. Зазначені кошти фактично виплачені органами праці та соціального захисту населення, який є розпорядником коштів на зазначені виплати та оподаткуванню не підлягають. Крім того, зазначила, що відповідачем був порушений встановлений порядок винесення оскаржуваного повідомлення- рішення.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Просив позов задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечили з тих підстав, що отримані позивачем кошти за рішенням суду відповідно до ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" входять до структури заробітної плати, як додаткові виплати та підлягають оподаткуванню відповідно до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб". Зазначили, що при задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду постановлено стягнути заборгованість по доплаті громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення з відрахуванням необхідних податків та платежів. При отриманні податкової декларації від позивача та несплати нею такого податку, податковим органом був нарахований податок з доходів фізичних осіб.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, встановив: 14.05.2010 року Овруцькою МДПІ було прийняте податкове повідомлення-рішення №0000661700/0 про визначення ОСОБА_1 зобов"язання з податку з доходів фізичних осіб відповідно до ст. ст. 4, 7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" в розмірі 5008 грн. 88 коп.

Підставою для визначення такого зобов"язання, як пояснив представник податкового органу, була подана ОСОБА_1 декларація про отриманий нею дохід за 2009 рік у вигляді доплат до заробітної плати передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 33392,50 грн. та рішення Житомирського окружного адміністративного суду.

Позивачка, вважаючи незаконним прийняте податкове повідомлення про визначення їй податку з доходів фізичних осіб, 11.06.2010 року звернулася до Овруцької МДПІ з апеляційною скаргою про скасування податкового повідомлення від 14.05.2010 року №0000661700/0 в повному обсязі.

Рішенням Овруцької МДПІ від 09.07.2010 року № 5694 про результати розгляду первинної скарги, скаргу залишено без задоволення та Овруцькою МДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 09.07.2010 року №0000661700/1 про визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 5008,88 грн.

Не погодившись з даним рішенням, позивачка 21.07.2010 року звернулася до ДПА в Житомирській області з апеляційною скаргою про скасування податкового повідомлення Овруцької МДПІ від 09.07.2010 року №0000661700/1 в повному обсязі.

Рішенням Овруцької МДПІ про внесення змін до рішення результати розгляду первинної скарги від 04.08.2010 року № 6418 задоволено первинну скаргу позивача від 11.06.10 року, а тому ДПА в Житомирській області рішенням від 09.08.2010 року № 1424/А-С/25-009 повідомила ОСОБА_1, про скасовання податкового повідомлення-рішення від 09.07.2010 року №0000661700/1.

Однак, 04.08.2010 року Овруцькою МДПІ прийнято повторно (замість скасованого податкового повідомлення-рішення від 14.05.10 року №0000661700) податкове повідомлення-рішення №0000871700/0, яким ОСОБА_1 нараховано податкове зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 5008,88 грн..

Не погодившись з даним рішенням, позивач подала скаргу до Овруцької МДПІ.

Рішенням Овруцької МДПІ від 09.09.2010 року № 7487 скаргу залишено без задоволення та винесено податкове повідомлення-рішення від 09.09.2010 року №0000871700/1 про визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 5008,88 грн..

Не погодившись з рішенням від 09.09.2010 року №7487 та податковим повідомленням-рішенням від 09.09.2010 року №0000871700/1, 15.09.2010 року позивач звернулася до ДПА в Житомирській області з апеляційною скаргою про скасування вказаного податкового повідомлення-рішення в повному обсязі.

Рішенням ДПА у Житомирській області від 02.11.2010р. №21220/А-С/25-009 дану скаргу залишено без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення - без змін та податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 09.11.2010 року №0000871700/2 про визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 5008,88грн..

Позивач не погодившись з рішенням від 02.11.2010 року №21220/А-С/25-009 та податковим повідомленням-рішенням від 09.11.2010 року №0000871700/2 звернулася до ДПА України із скаргою про скасування вказаного податкового повідомлення-рішення в повному обсязі.

Рішенням ДПА України від 12.01.2010р. №/А/25-0315 про результати розгляду повторної скарги залишено без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення - без змін та податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 25.01.2011 року №0000871700/3 про визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 5008,88грн.

Суд не погоджується з оскаржуваними рішеннями податкового органу з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної, влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", спрямовані на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та пов"язаних з нею проблем медичного і соціального характеру.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата. Додаткова заробітна плата це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством.

Разом із тим встановлено, що позивач отримав у 2009 році кошти передбачені ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 1996-2007 роки за рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 15.08.2008 року. Кошти отримані відповідно до вищезазначеного Закону не є винагородою працівнику за роботу, яку роботодавець виплачує на підставі трудового договору і джерелом оплати якої є дохід та інші кошти підприємства або бюджетні кошти, виділені на ці цілі.

Ст. 63 Закону України "Про статус та соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що фінансування витрат пов"язаних з реалізацією цього Закону здійснюється за рахунок державного бюджету.

Дані кошти відповідно до Закону України "Про формування, порядок надходження і використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення" від 10.02.2000 року, фінансуються за рахунок коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення.

Фонд утворюється у складі державного бюджету України, кошти Фонду зараховуються на окремий рахунок Державного бюджету, а розпорядником коштів є Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2000 року №987, відшкодування витрат пов"язаних з проведенням доплат та компенсацій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2000 року №223 "Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов"язкового) відселення після повного відселення жителів" проводилось через територіальні органи Державного казначейства підприємствам, установам, організаціям, які здійснюють обов"язкові заходи в зазначених зонах у межах Комплексної програми обов"язкових робіт відчуження, затвердженої МНС України за рахунок коштів Фонду, передбачених на виплату компенсацій та надання пільг, на підставі поданих ними розрахунків, погоджених з Адміністрацією.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2005 року №936 "Про затвердження порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов"язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою скасовано постанову Кабінету Міністрів України від 20.06.2000 року №987, встановлено новий порядок виплати доплат за роботу в зоні відчуження, згідно яким нарахування й виплата доплат за роботу в зоні відчуження проводиться через управління праці та соціального захисту населення місцевих органів виконавчої влади.

Оскільки, кошти отримані позивачем не є винагородою саме за свою працю, а є по суті виплатою, гарантованою державою на здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, відповідно вони не є об"єктом оподаткування передбаченого Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб", що також визначено п.4.3.4 ст.4 вказаногоЗакону.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для нарахування позивачу податку з доходів фізичних осіб та винесення податкового повідомлення.

Крім того, відповідно до пп. 5.2.2 п.5.2 ст.5 Закону України від 21.12.2000, № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі-Закон № 2181) у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.

Згідно п. "б" пп.6.4.1 п.6.4 ст.6 Закону № 2181 податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо контролюючий орган скасовує або змінює раніше прийняте рішення про нарахування суми податкового зобов'язання (пені і штрафних санкцій) або податкового боргу внаслідок їх адміністративного оскарження.

Також, відповідно до Наказу ДПА України "Про затвердження порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій" від 21.06.2001 року №253 не передбачено повторно виносити (складати) податкові повідомлення-рішення без проведення будь-яких перевірок щодо порушення податкового законодавства України.

Так, відповідно до п.3.1 ст.3 даного Порядку, податковий орган здійснює розрахунок суми податкового зобов'язання (визначає суму бюджетного відшкодування ПДВ) та складає податкове повідомлення у таких випадках:

а) якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;

б) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях;

в) якщо податковий орган унаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки в поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження суми податкового зобов'язання.

г) якщо згідно із законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є податковий орган;

ґ) якщо за наслідками перевірки податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування ПДВ сумі, заявленій у податковій декларації;

д) в інших випадках, коли здійснення такого розрахунку передбачено чинним законодавством.

Отже, виходячи з вищевикладеного та взявши до уваги висновок податкового органу про скасовання податкового повідомлення №0000661700/0 від 14.05.2010р. про визначення зобов"язання з податку з доходів фізичних осіб, не проводячи будь-яких інших перевірок, відповідач не мав права приймати повторно рішення про визначення аналогічного податкового зобов"язання.

Таким чином, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції від 04.08.2010 року №0000871700/0, від 09.09.2010 року №0000871700/1, від 09.11.2010 року №0000871700/2 та від 25.01.2011 року №0000871700/3 винесені з порушенням вимог закону, а тому підлягають скасуванню.

Керуючись ст.ст. 86, 158-162, 186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення-рішення Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції від 04.08.2010 року № 0000871700/0, від 09.09.2010 року № 0000871700/1, від 09.11.2010 року № 0000871700/2 та від 25.01.2011 року № 0000871700/3.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків на апеляційне оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: О.В. Капинос

Повний текст постанови виготовлено: 04 березня 2011 р.