справа № 2а-9228/10/0670
категорія 2.33
03 лютого 2011 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Черняхович І.Е. ,
при секретарі - Дойничко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Овруцьке автотранспортне підприємство 11847" до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
встановив:
Відкрите акціонерне товариство "Овруцьке автотранспортне підприємство 11847" звернулося до суду з позовом до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій. Просить суд визнати протиправною та скасувати постанову № 117043 від 21 листопада 2010 року. В обґрунтування позову позивач зазначив, що посадовими особами відповідача 29 жовтня 2010 року проведено перевірку з приводу дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт. За результатами якої складено акт № 194097. Вказаним актом встановлено порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме: не оформлено дорожнього листа (відсутній штамп медичного працівника про проходження водієм передрейсового медичного огляду). Позивач вважає, що водієм дорожній лист було оформлено відповідно до вимог Положення "Про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів" - штамп медичного працівника поставлено перед виїздом на зміну 28 жовтня 2010 року, а також після повернення зі зміни - 29 жовтня 2010 року. За таких обставин вважає, що постанова ТУ ГДІ в Житомирській області винесена необґрунтовано, а тому підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав суду письмові заперечення.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 29 жовтня 2010 року о 10 годині 28 хвилин державними інспекторами Територіального управління Головавтотрансінспекції у Житомирській області на підставі завдання на перевірку від 29 жовтня 2010 року № 114272 проведено перевірку автомобіля марки ЛАЗ р/н НОМЕР_1, що належить відповідно до свідоцтва про реєстрацію - Відкритому акціонерному товариству "Овруцьке АТП-11847". Під час перевірки виявлено порушення вимог ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", про а саме: не оформлення дорожнього листа: в дорожньому листі відсутній штамп медичного працівника про проходження водієм передрейсового медичного огляду. Про дане порушення було складено акт № 194097 від 29 жовтня 2010 року.
04 листопада 2010 року за вихідним номером 4664/6-3 позивачу направлено рекомендованим листом повідомлення щодо призначення розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на 17 листопада 2010 року. (а.с. 41). Проте в день розгляду справи представником позивача була подана заява про перенесення розгляду справи на 24 листопада 2010 року (а.с. 39).
24 листопада 2010 року начальник Територіального управління Головавтотрансінспекції в Житомирській області виніс постанову № 117043 про застосування до ВАТ "Овруцьке АТП-11847" фінансової санкції в сумі 1700 грн. Копія постанови була отримана уповноваженою особою під підпис.
Статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон), передбачена відповідальність автомобільних перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт. Зокрема, абзацом 3 частини 1 цієї статті передбачена відповідальність за надання послуг із перевезення пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.
Статтею 39 Закону встановлено перелік документів, на підставі яких здійснюються регулярні пасажирські перевезення, а саме:
- для автомобільного перевізника: ліцензія, договір із замовником транспортних послуг, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
- для водія автобуса: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, схема маршруту, розклад руху, інші документи, передбачені законодавством України.
В статті 43 Закону зазначено, що автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших нормативних актів України у сфері перевезення пасажирів чи вантажів та забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв.
Відповідно до п.1.1 Положення "Про медичний огляд кандидатів у водії транспортних засобів", затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05 червня 2000 року № 124/345, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 липня 2000 року № 435/4656 (далі - Положення), щозмінному передрейсовому та післярейсовому медичним оглядам підлягають водії транспортних засобів підприємств, установ, організацій усіх форм власності.
Пунктами 5.1 та 5.3 Положення передбачено, що штамп про проведення щозмінного передрейсового медичного огляду водіїв транспортних засобів підприємств, установ, організацій до їх виїзду на зміну ставиться в шляховому листі.
Як зазначено у статтею 18 Закону, з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів, автомобільний перевізник зобов'язаний здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду.
В судовому засіданні встановлено, що 28 жовтня 2010 року в 16 год. 30 хв. водій ВАТ "Овруцьке АТП 11847" ОСОБА_1 на пасажирському автобусі вибув в рейс з перевезення пасажирів за міжміським маршрутом Овруч - Словечне - Коростень - Овруч - Словечне - Овруч, попередньо пройшовши передрейсовий медичний огляд (а.с. 26 - на звороті). Цього ж дня, 28 жовтня 2010 року о 17 год. 50 хв. відповідно до розкладу руху автобусів на міжміському маршруті (а.с 9 - на звороті), водій прибув до Словечного.
Наступного дня, 29 жовтня 2010 року о 4 год. 00 хв. водій виїхав із Словечного на Коростень, куди прибув о 6 год.00 хв. О 10 год. 15 хв. - відправка з м. Коростень на Словечне. О 12 год. 25 хв. - прибуття в Словечне, о 12 год. 50 хв. - рейс із Словечного на Овруч та о 13 год. 40 хв. - прибуття в м. Овруч. Повернувшись у м. Овруч, водій пройшов післярейсовий медичний огляд, про що в дорожньому листі проставлена відмітка лікаря (а.с. 26 - на звороті).
Тобто, відповідно до встановленого графіку, робоча зміна водія ОСОБА_1 розпочалася в 16 год.30 хв. 28 жовтня 2010 року та закінчилася о 13 год.40 хв. 29 жовтня 2010 року.
Представник позивача вважає, що щозмінний передрейсовий та післярейсовий медичні огляди водій ОСОБА_1 пройшов, що підтверджується відповідними відмітками лікаря.
Проте суд не погоджується з такими твердженнями представника позивача з огляду на наступне.
Відповідно до п. 12 ст. 147 Постанови КМУ від 18 лютого 1997 року № 176 (далі - Постанова), водій автобуса зобов'язаний пройти перед виїздом на маршрут медичний огляд, забезпечити перевірку технічного стану і комплектності транспортного засобу. Згідно розкладу руху автобусів на міжміському маршруті "Словечне-Коростень ч/з Овруч", перевізник Овруцьке АТП-11874" здійснює за вказаним маршрутом два оборотні рейси. В перший день о 16 год. 30 хв. - виїзд з м. Овруча. Вказаний рейс закінчується о 17 год.50 хв. в Словечному. Другий оборотний рейс починається на наступний день о 4 год. 00 хв. у Словечному та закінчується в 13 год. 40 хв. у м. Овруч. А оскільки робоча зміна водія складається із двох рейсів, які тривають два календарних дні, суд вважає, що водій транспортного засобу мав пройти медичний передрейсовий огляд перед кожним рейсом. В даному випадку - 28 жовтня 2010 року перед виїздом на зміну, що і було зроблено водієм ОСОБА_1, а також на наступний день, 29 жовтня 2010 року перед виїздом у другий оборотний рейс, що водієм зроблено не було.
Посилання представника позивача на неможливість пройти медичний огляд перед виїздом у рейс у зв'язку із ранішнім часом ( 4 години ранку) та тим, що у Словечному відсутні умови для проведення передрейсових медичних оглядів, суперечать нормам Закону України "Про автомобільний транспорт", пункту 4 статті 145 Постанови, якими передбачено, що з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів, автомобільний перевізник зобов'язаний здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями щозмінного передрейсового і післярейсового медичних оглядів. Цієї ж позиції дотримується і Прокуратура Житомирської області, якою проведена перевірка в частині здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування. Перевіркою встановлено порушення перевізниками вимог чинного законодавства в частині забезпечення умов для проведення щозмінних передрейсових медичних оглядів водіїв, а саме: встановлено, що в Житомирській області існує більше 40 маршрутів, відправлення яких починається з населених пунктів, де взагалі відсутні підприємства та умови для проведення щозмінних передрейсових медичних оглядів водіїв. Виявлене порушення безпосередньо стосується безпеки руху пасажирів. 14 грудня 2010 року заступником прокурора області старшим радником юстиції Сагадіним В.М. на адресу Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Житомирській області направлено подання про усунення порушень вимог законодавства про автомобільний транспорт (а.с.47-53).
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що створивши вказаний рейс, перевізник не зміг забезпечити належне виконання вимог Закону в частині організації та контролю за своєчасним проходженням водіями передрейсового медичного огляду, що ставить під загрозу життя та здоров'я як водія транспортного засобу, так і інших учасників дорожнього руху. Відтак, позовні вимоги суперечать нормам чинного законодавства, а тому не підлягають задоволенню.
Керуючись ч.3 ст.2, ст.ст. 71, 86, 158-163, 254 КАС України, суд
постановив:
Відмовити у задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства "Овруцьке автотранспортне підприємство 11847" до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови Територіального управління Головавтотрансінспекції у Житомирській області № 117043 від 24 листопада 2010 року про застосування фінансової санкції.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: І.Е.Черняхович
Повний текст постанови виготовлено: 08 лютого 2011 р.