справа № 2а-6693/10/0670
категорія 2.23
29 жовтня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Хаюка С.М. ,
при секретарі - Дойничко О.С. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом державного підприємства "Овруцьке лісове господарство" до територіального управління Головної автотранспортної державної інспекції в Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови,
встановив:
17 серпня 2010 року позивач звернувся до суду з вказаним позом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову відповідача про застосування фінансових санкцій № 085427 від 28.07.2010 року, мотивуючи тим, що всі належні документи перелік, яких передбачений ст. 48 на яку посилається ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" та на якій грунтується оскаржувана постанова були у водія в наявності. Також позивач зазначає, що відповідальність за порушення, а саме: відсутність в дорожньому листі відмітки про проходження водієм медичного огляду перед виїздом на маршрут, на яке спирається відповідач не врегульовується абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону, адже в даній статті законодавцем чітко передбачено: "надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів, без оформлення документів...", однак, вказана стаття і не передбачає відповідальності за неналежне оформлення перелічених ст. 48 Закону документів.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні, з підстав викладених у письмовому запереченні. Пояснив, що проведеною перевіркою встановлено, що ДП "Овруцьке лісове господарство" було порушено вимоги статтей 18, 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме позивач здійснював вантажні перевезення на договірних умовах без оформлення документів передбачених Законом, зокрема не оформленого належним чином дорожнього листа, в якому відсутній штамп медичного працівника про проходження водієм передрейсового медичного огляду та за відсутності ліцензійної картки. Внаслідок цього, за надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.ст. 39, 48 Закону, до позивача застосовано фінансову санкцію передбачену абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону. Тобто оскаржувана постанова винесена у відповідності із нормами чинного законодавства, у межах повноважень, а відтак є законною та скасуванню не підлягає.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в задоволені позову необхідно відмовити з наступних підстав.
Спірні правовідносини регулюються Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 року (далі - Закон), Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті" від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок), Наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України від 5 червня 2000 року N 124/345 "Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів" (далі - Положення).
21.06.2006 року Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті було видано державному підприємству "Овруцьке лісове господарство" ліцензію на право надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування, якою дозволений вид робіт - внутрішні перевезення вантажів та пасажирів. Строк дії ліцензії з 21.06.2006 року по 20.06.2011 року.
Відповідно до ст. 1 Закону , автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Статтею 34 Закону передбачено, що автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.
Відповідно до ст. ст. 18, 48 Закону, з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням. Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є: для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Відповідно до Положення, медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів проводиться з метою визначення здатності кандидатів у водії та водіїв до безпечного керування транспортними засобами. Зазначений огляд включає: попередні, періодичні, щозмінні передрейсові та післярейсові огляди, а також позачергові огляди, викликані необхідністю. Щозмінному передрейсовому та післярейсовому медичним оглядам підлягають водії транспортних засобів підприємств, установ та організацій усіх форм власності. Щозмінний передрейсовий та післярейсовий медичні огляди водіїв транспортних засобів проводяться лікарями або середніми медичними працівниками, які здійснюють медичний контроль обслуговування водіїв підприємств, установ, організацій. Щозмінний передрейсовий медичний огляд проводиться для водіїв транспортних засобів підприємств, установ та організацій до їх виїзду на зміну. У разі виявлення ознак хвороби протягом зміни водії підлягають післярейсовому медичному огляду. Результат проведеного щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів фіксується в Журналі щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв, ф. N 137-2/о (додаток 4), після чого в шляховому листі ставиться штамп з висновком про придатність до керування транспортом. Штамп видається медичному працівнику в Державному підприємстві "Український медичний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій" Міністерства охорони здоров'я України та його філіалах після проходження навчання методам проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів. У разі незгоди водія транспортного засобу з результатами щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів він може оскаржити рішення у місцевому органі охорони здоров'я або в судовому порядку.
Пункт 1 Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні, затвердженого постановою КМ України від 25.02.2009 № 207 (далі - Перелік), передбачено, що для водія юридичної особи або фізичної особи - підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах: фотокопія ліцензії, засвідчена автомобільним перевізником, або ліцензійна картка; товарно-транспортна накладна. Для водія юридичної особи необхідним є також дорожній лист з відмітками про проведення передрейсових медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу.
Відповідно до Порядку, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, мм. Києві та Севастополі.
За результатами перевірки складається акт. Справа про порушення розглядається посадовою особою органу державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій.
Згідно зі ст. 60 Закону, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
15 червня 2010 року на підставі завдання на перевірку № 114086 від 14.06.2010 року (а.с. 32) державними інспекторами територіального управління Головтрансінспекції у Житомирській області була проведена перевірка автомобіля марки ГАЗ - 33061 р/н 83-73 ЖИП, який належить ДП "Овруцьке лісове господарство", при здійсненні вантажних перевезень на договірних умовах, в ході, якої було виявлено відсутність у водія ліцензійної картки та відмітки (штампу) лікаря у дорожньому листі (а.с. 28-29) про проходження водієм передрейсового медичного огляду, про що складено акт №151280 від 15.06.2010 року.
Тобто, у даному випадку дочірнім підприємством "Овруцьке лісове господарство" крім статтей 18, 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", також, були порушені вимоги Положення та Переліку.
28 липня 2010 року за наслідками розгляду вищевказаного акта начальником ТУ Головавтотрансінспекції в Житомирській області було винесено постанову № 085427 про застосування до ДП "Овруцьке лісове господарство" фінансових санкцій в сумі 1700, 00 грн..
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно винесено постанову про застосування до позивача фінансових санкцій, відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", в сумі 1700 грн., а тому відмовляє ДП "Овруцьке лісове господарство" в задоволенні позову про її скасування.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити державному підприємству "Овруцьке лісове господарство" в задоволенні позову до територіального управління Головної автотранспортної державної інспекції в Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: С.М. Хаюк
Повний текст постанови виготовлено: 04 листопада 2010 р.