Постанова від 17.09.2010 по справі 2а-3690/10/0670

справа № 2а-3690/10/0670

категорія 2.11.9

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2010 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Романченка Є.Ю. ,

при секретарі - ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Приватний підприємець ОСОБА_1

до Регіональне управління Департаменту САТ ДПА України у Житомирській області

про скасування рішення про застосування фінансових санкцій,-

встановив:

Позивачка звернулася до суду із зазначеним позовом в якому просить скасувати рішення Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Житомирській області №060346/03-32 від 30.04.2010 року про застосування до неї фінансових санкцій в сумі 6800 грн.. Вимоги мотивує тим, що до неї за продаж слабоалкогольних напоїв неповнолітній особі Регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА України у Житомирській області винесено рішення про застосування фінансових санкцій у розмірі 6800 грн.. Вважає, що рішення винесено з грубим порушенням чинного законодавства і підлягає скасуванню, виходячи з того, що зміни щодо розміру фінансових санкцій внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання пива та слабоалкогольних напоїв", в прикінцевих положеннях якого зазначено, що він набирає законної сили з дня його офіційного опублікування. 11.02.2010року Закон № 481/95-вр від 21.01.2010р. був опублікований в газеті "Голос України" (№24), тобто датою вступу його в законну силу є 11.02.2010 року. А протокол про адміністративне правопорушення, на підставі якого прийнято рішення про застосування фінансових санкцій, був складений 28.01.10 р., тобто до набрання законної сили вищевказаного Закону. Крім того, позивачка вказала, що відповідачем безпідставно, в порушення норм чинного законодавства прийнято рішення про застосування фінансових санкцій, на підставі протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечує з тих підстав, що Регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА України в Житомирській області було винесено рішення №060345/03-32 від 30.04.2010 року про застосування фінансових санкцій в сумі 6800 грн. за продаж алкогольних напоїв неповнолітній особі. Дане рішення було винесено на підставі адміністративного протоколу, складеного працівниками Бердичівського МВ УМВС України у Житомирській області, який свідчить про факт продажу алкогольних напоїв неповнолітній особі. Вважає рішення правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, встановив: 28.01.2010 року працівниками Бердичівського РВ УМВС України в Житомирській області під час оперативного відпрацювання господарської одиниці - кафе "Більярдний клуб" за адресою торгівлі: АДРЕСА_1, встановлено факт реалізації однієї пляшки пива "Чернигівське" неповнолітній особі ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, про що був складений протокол про адміністративне правопорушення №095712 від 28.01.10року.

Даний факт підтверджується поясненнями відібраними працівниками Бердичівського РВ УМВС України в Житомирській області у продавця ОСОБА_1 та неповнолітнього покупця, де жоден з них не спростовує факту продажу слабоалкогольного напою.

Представник позивача в судовому засіданні факт продажу слабоалкогольних напоїв неповнолітньому 28.01.10 року не заперечила.

Відповідно до ст. 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів: особам, які не досягли 18 років. Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів такій особі забороняється.

Відповідальність за порушення норм Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі Закон) несе суб"єкт підприємницької діяльності.

Відповідно до встановленого порушення РУ Департаменту САТ ДПА України в Житомирській області року було винесено рішення № 060345/03-32 від 30.04.2010 року про застосування до ОСОБА_1, як суб'єкта господарської діяльності, фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн. відповідно до частини 2 статті 17 Закону України від 19.12.1995року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", другий примірник направлено по пошті за № 912/10/32/32-208 від 30.04.10р.

Суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 8 статті 17 Закону № 481/95-вр в редакції Закону N 1824-VI від 21.01.2010 до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.

Зміни щодо розміру фінансових санкцій були внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання пива та слабоалкогольних напоїв». Відповідно до прикінцевих положень зазначеного Закону, він набирає законної сили з дня його опублікування. 11.02.2010 року Закон № 1824- VI від 21.01.2010 був опублікований в газеті «Голос України» (№ 24), тобто датою вступу його в законну силу є 11 лютого 2010 року.

Протокол про адміністративне правопорушення, на підставі якого прийнято рішення про застосування фінансових санкцій, був складений 28.01.2010 року, тобто до набрання чинності Законом № 1824- VI. На час скоєння правопорушення пункт 8 частини 2 статті 17 Закону № 481/95-вр (в редакції від 11.06.09 року) передбачав відповідальність у вигляді штрафу в сумі 1700 гривень.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Враховуючи вищевикладене, відповідачем безпідставно до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі - 6800 гривень, відповідно до ст. 17 абз. 8 ч.2 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” ( в редакції 21.01.10 року), а тому оскаржуване рішення підлягає частковому скасуванню.

Крім того, на думку суду, твердження позивача про неможливість винесення рішення про застосування фінансових санкцій на підставі адміністративного протоколу, є помилковим, оскільки РУ Департаменту САТ ДПА України в Житомирській області до позивача застосовано санкції не за адміністративне правопорушення, а за правопорушення у сфері ведення господарської діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19.12.1995р. зі змінами та доповненнями, контроль за дотриманням цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органами в межах компетенції, визначеної законами України.

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог в частині скасування, безпідставно застосованих фінансових санкцій в розмірі 5100 грн., в решті позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", ст.ст. 86, 158-163 КАС України

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Житомирській області від 30.04.10 року № 060346/03-32 в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 5100 грн.

В решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: Є.Ю. Романченко

Повний текст постанови виготовлено: 22 вересня 2010 р.