Ухвала від 04.04.2011 по справі 15/191-10-5480

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

"04" квітня 2011 р.

Справа № 15/191-10-5480

Господарський суд Одеської області у складі:

судді Петрова В.С.

При секретарі Діасамідзе А.Д.

За участю представників:

від позивача - Парух О.А.,

від відповідача -Лужанський П.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Спільного підприємства з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю про відстрочку виконання рішення господарського суду Одеської області від 28.02.2011 р. у порядку ст. 121 Господарського процесуального кодексу України по справі № 15/191-10-5480 за позовом Державної інноваційної фінансово-кредитної установи в особі Одеського регіонального відділення до Спільного підприємства з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю про стягнення заборгованості в сумі 7 065 712,95 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Державна інноваційна фінансово-кредитна установа в особі Одеського регіонального відділення звернулась до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Спільного підприємства з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю про стягнення заборгованості в сумі 7 677 659,70 грн.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 03.12.2010 р. порушено провадження у справі № 15/191-10-5480 та справу призначено до розгляду в засіданні суду.

В ході розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги та просив суд стягнути з відповідача заборгованість по основному боргу в сумі 6 120 000,00 грн., проценти за користування кредитом за грудень місяць в сумі 18 000,00 грн., збитки від інфляції за в сумі 649 625,00 грн., 3% річних в сумі 182 572,45 грн., пеню в сумі 95 515,50 грн., що разом складає 7065712,95 грн.

Рішенням господарського суду Одеської області від 28.02.2011 р. у справі № 15/191-10-5480 позов Державної інноваційної фінансово-кредитної установи в особі Одеського регіонального відділення задоволено частково, а саме: стягнуто зі Спільного підприємства з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю основний борг в сумі 6120000,00 грн., проценти за користуванням кредитом в сумі 18000,00 грн., 3% річних в сумі 182572,45 грн., інфляційні втрати в сумі 649625,00 грн., пеню в сумі 9551,55 грн. та судові витрати по сплаті державного мита і витрат на ІТЗ судового процесу.

15.03.2011 р. на виконання вказаного рішення суду господарським судом Одеської області був виданий наказ про його примусове виконання.

Спільне підприємство з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю звернулось до господарського суду Одеської області із заявою про відстрочку виконання рішення господарського суду Одеської області від 28.02.2011 р. у справі № 15/191-10-5480 строком на 12 місяців. В обґрунтування зави відповідач (заявник) посилається на те, що складна економічна ситуація в Україні вкрай негативно вплинула на діяльність підприємства.

Так, відповідач (заявник) вказує, що Спільне підприємство з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю було залучено до виконання Державної програми розвитку міського електротранспорту на 2007-2015 роки, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 1855 від 29.12.2006 р., на виконання якої державним бюджетом щорічно передбачалось виділення субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання трамвайних вагонів вітчизняного виробництва.

Проте, за твердженнями відповідача (заявника) невиділення коштів з державного бюджету через економічну кризу в Україні, призвело до того, що виготовлені підприємством трамвайні вагони не були придбані місцевими органами виконавчої влади (або комунальними підприємствами), які є єдиними покупцями продукції підприємства.

До того ж відповідач вказує, що в бюджетах на 2009-2010 рр. взагалі не було передбачено грошових коштів для реалізації Державної програми розвитку міського електротранспорту на 2007-2015 роки, хоча відповідно до зазначеної програми обсяг фінансування заходів щодо розвитку міського електротранспорту, а саме оновлення парку трамвайних вагонів у 2009 році повинен був скласти 180 млн. гривень, а у 2010 році - 200 млн. гривень.

Крім того, відповідач вказує, що 22.08.2008 р. було прийнято Державну цільову програму підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, затверджену постановою Кабінету Міністрів України № 107 від 22.08.2008 р., у відповідності до якої передбачено фінансування заходів щодо оновлення парку трамвайних вагонів у містах, в яких відбуватимуться матчі чемпіонату в обсязі 742,97 млн. гривень.

Однак, Спільне підприємство з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю стверджує, що дана програма в 2008-2010 рр. в частин оновлення парку трамвайних вагонів також не фінансувалася.

Таким чином, відповідач вказує, що підприємство „Татра-Юг” в рамках Державної програми розвитку міського електротранспорту та Державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу тільки виробляло продукцію, затративши на її виготовлення значні кошти, а відсутність видатків на фінансування закупівель трамвайних вагонів з державного бюджету України, який є головним джерелом доходу і є причиною, яка об'єктивно спричинила несвоєчасне виконання Спільним підприємством з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю зобов'язань перед Одеським регіональним відділенням Державної інноваційної фінансово-кредитної установи.

При цьому, за твердженнями відповідача (заявника), на рахунку підприємства грошові кошти практично відсутні, що підтверджується відповідною довідкою банку.

Крім того, відповідач вказує, що розрахунки підприємства з іноземними постачальниками здійснюються в умовах відсутності стабільних передбачуваних курсів валют, а також на фоні істотного і стабільного зростання цін на матеріали, комплектуючі, сировину тощо та залучення кредитних коштів стало неможливим у зв'язку з ускладненням процедури кредитування банками (додаткові гарантії, застава тощо).

Таким чином, за твердженнями відповідача, негайне та повне виконання рішення суду може спричинити неможливість подальшого виробництва трамвайних вагонів, що призведе не лише до скорочення робочих місць на підприємстві та масових звільнень працюючих, але й до зриву виконання Державної програми розвитку міського електротранспорту та Державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, що, в свою чергу призведе до збоїв в діяльності міського електротранспорту в Україні.

До того ж, Спільне підприємство з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю зазначає, що неодноразово зверталося в різні владні інституції з проханням реструктуризації заборгованості.

Так, на чергове звернення позивача Кабінетом Міністрів України було дано відповідне доручення № 68044/1/1-10 від 18.11.2010 р. Держінвестиції та ДІФКУ щодо позитивного вирішення цього питання.

Як вказує відповідач, відповідно до листа Державної інноваційної фінансово-кредитної установи № 18-2099 від 03.12.2010 р. ДІФКУ готова повторно розглянути питання реструктуризації заборгованості за інноваційним договором №78/КМ5-95 від 20.04.1995 р.

Крім того, відповідно листа ОРВ ДІФКУ № 507 від 16.12.2010 р. Спільним підприємством з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю був підготовлений пакет документів, необхідних для проведення реструктуризації заборгованості за інноваційним договором № 78/КМ5-95 від 20.04. 1995 р., що був наданий до ОРВ ДІФКУ 21.12.2010 р. Проте, як вказує відповідач, це питання вирішено не було.

Таким чином, відповідач (заявник) стверджує, що Спільне підприємство з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю зробило все від нього залежне для проведення реструктуризації заборгованості за інноваційним договором № 78/КМ5-95 від 20.04.1995 р. та погодилося на всі умови запропоновані ДІФКУ.

Відтак, враховуючи виключність викладеної ситуації, важкий фінансовий стан Спільного підприємства з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю, а також вагому соціальну роль проекту, для якого був наданий кредит, відповідач (заявник) просить суд надати відстрочку виконання рішення господарського суду Одеської області по справі № 15/191-10-5480 від 28.02.2011 р. на 12 місяців.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 25.03.2011 р. по справі № 15/191-10-5480 заяву Спільного підприємства з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю прийнято до провадження судді Петрова В.С. та призначено розгляд заяви в засіданні суду на 04.04.2011 р.

Позивач (стягувач) письмових пояснень по суті заяви Спільного підприємства з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю про відстрочку виконання рішення суду від 28.02.2011 р. не надав, однак в засіданні суду проти заяви заперечував.

Розглянувши і дослідивши матеріали справи та заяви відповідача (заявника), вислухавши доводи представників сторін, господарський суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Як вбачається з вищезазначеної норми, питання задоволення заяви сторони у справі про відстрочку виконання рішення суду вирішується судом в кожному конкретному випадку виходячи з особливого характеру обставин справи, що унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення.

Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом.

Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом,

При цьому при вирішенні заяви сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення судом враховується те, що задоволення вказаних заяв можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає, виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (ч. 10 постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 26.12.2003 р. „ Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження”).

Таким чином, в основу судового акту про надання розстрочки або відстрочки виконання рішення суду має бути покладений обґрунтований висновок про наявність обставин, що ускладнюють чи роблять неможливим його виконання. З цією метою, під час вирішення питання про відстрочку або розстрочку виконання рішення, суди повинні враховувати матеріальні інтереси обох сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.

На необхідність встановлення зазначених обставин також вказано у п. 2 роз'яснень Вищого арбітражного суду України від 12.09.1996 р. N 02-5/333.

Як випливає зі змісту заяви, в обґрунтування підстав для надання відстрочки виконання рішення суду Спільне підприємство з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю посилається на неможливість виконання зазначеного рішення, оскільки негайне виконання зазначеного рішення призведе до скорочення робочих місць, масових звільнень працюючих, а також до зриву виконання Державної програми розвитку міського електротранспорту та Державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, що в свою чергу призведе до збоїв в діяльності міського електротранспорту в Україні. При цьому заявник вказує, що на рахунку підприємства грошові кошти практично відсутні.

Так, як вбачається з наявної в матеріалах справи довідки філії Публічного акціонерного товариства „Державний експортно-імпортний банк України” № 068/11-07/1771 від 16.03.2011 р., Спільне підприємство з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю має поточні рахунки № 260070163258(643,840,978,980), №260080263258(980) та станом на 15.03.2011 р. залишок коштів складає:

- на поточному рахунку № 260070163258(643) -117,10 Рос. руб.;

- на поточному рахунку № 260070163258(840) -44,39 дол. США;

- на поточному рахунку № 260070163258(978) -відсутній;

- на поточному рахунку № 260070163258(980) -23 516,00 грн.

Враховуючи вищенаведені відповідачем в заяві про відстрочку виконання рішення суду обставини, суд вважає, що ці обставини дійсно ускладнюють виконання рішення суду у даній справі з огляду на фінансову неспроможність відповідача, що в свою чергу вказує на неможливість виконання вказаного рішення суду заявником на теперішній час. При цьому, слід зазначити, що підприємством було укладено низку договорів на реалізацію трамваїв, надходження від виконання яких очікуються заявником на протязі цього року. Крім того, суд вважає таким, що заслуговує увагу при розгляді даного питання той факт, що листом Прем'єр-Міністра України від 18.11.2010р. №68044/1/1-10 було запропоновано вирішити питання щодо реструктуризизації боргу відповідача. Однак, до теперішнього часу дане доручення Прем'єр-Міністра України виконане не було.

Приймаючи до уваги викладене та встановлення судом обставин, які ускладнюють виконання рішення господарського суду Одеської області від 28.02.2011 р. у справі № 15/191-10-5480, з огляду на здійснення заявником протягом тривалого часу господарської діяльності та платоспроможність підприємства, продукція якого відіграє значну соціальну роль, суд вважає за можливе надати Спільному підприємству з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю відстрочку виконання рішення господарського суду Одеської області від 28.02.2011 р. у справі № 15/191-10-5480 на 12 місяців.

Керуючись ст. 121, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Спільного підприємства з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю про відстрочку виконання рішення господарського суду Одеської області від 28.02.2011 р. по справі № 15/191-10-5480 задовольнити.

2. Надати Спільному підприємству з іноземними інвестиціями „Татра-Юг” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю відстрочку виконання рішення господарського суду Одеської області від 28.02.2011 р. по справі № 15/191-10-5480 строком на 12 місяців.

Ухвалу може бути оскаржено у 5-денний строк з дня її прийняття.

Суддя Петров В.С.