Рішення від 24.03.2011 по справі 21/114

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 21/11424.03.11

За позовомДержавного підприємства «Лізингтехтранс»

До

Про

За участюДержавного підприємства «Антонов»

зобов'язання поставити один пасажирський літак Ан-148-100В

Київської транспортної прокуратури

Суддя Шевченко Е.О.

Представники:

Від позивача

Від відповідача

Від прокуратуриМостіпака І.І.

Кудрявцева І.Й.

Шварьов Р.В.

Кузьміна К.Г.

Вакулюк Д.С.- представник

- представник

- представник

посв. №79 від

посв. №168 від (дов. №12-10 від 19.10.10р.)

(дов. №35/1450 від 25.02.10р.)

(дов. №35/1587 від 01.03.10р.)

03.04.09р.

08.08.08р.

Обставини справи:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані вимоги Державного підприємства «Лізингтехтранс»(далі по тексту позивач) до Державного підприємства «Антонов»(далі по тексту відповідач) про зобов'язання останнього поставити позивачеві один пасажирський літак Ан-148-100В, серійний номер 02-06, а також про стягнення з відповідача судових витрат.

Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем умов укладеного з позивачем Договору №084/767/07-804 від 07.12.2007р. щодо виготовлення та передачі літака.

Відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначає, що відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.03.2010р. №322-р «Про заходи щодо фінансового забезпечення розгортання серійного виробництва АН-148»Міністерству фінансів, Міністерству транспорту та зв'язку, Державному казначейству за поданням державних підприємств «Лизингтехтранс»та «Антонов»було доручено зарахувати кошти, які були перераховані за договорами, укладеними з державними підприємствами «Київський авіаційний завод «Авіант», на виробництво установчої партії літаків АН-148 як оплату за поставку першого літака; Міністерству фінансів, Міністерству економіки за поданням Міністерства транспорту та зв'язку передбачити в проекті Державного бюджету України на 2010 рік кошти для фінансування виробництва чотирьох літаків установчої партії. Також відповідач вказує на те, що позивач не виконав своїх зобов'язань за Договором щодо фінансування належним чином та в необхідному обсязі літаків, не надав необхідних для виготовлення літака документів узгоджених належним чином, що робить неможливим виконання умов Договору.

22.02.2011р. від Київської транспортної прокуратури надійшла заява про вступ у справу №21/114, а також письмові пояснення, згідно яких транспортна прокуратура підтримала позовні вимоги.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.02.2011р. розгляд справи відкладався відповідно до ст. 77 ГПК України в межах строку, встановленого чинним законодавством України, у зв'язку з витребуванням додаткових доказів по справі.

Від Державного підприємства «Лізингтехтранс»17.03.2011р. надійшла заява про залучення до участі у справі третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Міністерство інфраструктури України, Міністерство фінансів України, Державне казначейство України, вказуючи, що ці особи зазначені у розпорядженні Кабінету Міністрів України від 01.03.2010р. №322-р «Про заходи щодо фінансового забезпечення розгортання серійного виробництва літаків Ан-148»і у них виникли права та обов'язки щодо вчинення дій по зарахуванню коштів, зокрема: у разі задоволення позову, сторони по розпорядженню зобов'язані будуть вчинити дії щодо зменшення дебіторської заборгованості перед бюджетом; у разі відмови у задоволенні позову сторони будуть зобов'язані внести зміни у паспорт бюджетної програми, а саме: змінити вартість літака, зменшити кількість літаків, зменшити дебіторську заборгованість перед бюджетом тощо.

Прокуратура клопотання позивача підтримала, відповідач заперечив проти поданого позивачем клопотання.

Суд розглянувши клопотання позивача про залучення до справи третіх осіб вирішив відмовити в його задоволенні, виходячи з того, що незалежно від даного рішення, Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01.03.2010р. №322-р «Про заходи щодо фінансового забезпечення розгортання серійного виробництва літаків Ан-148»покладено обов'язок на Міністерство фінансів, Міністерство транспорту та зв'язку (на сьогодні Міністерство інфраструктури), Державне казначейство за поданням державних підприємств «Лізингтехтранс»та «Антонов»зарахувати кошти, які були перераховані за договорами, укладеними з державним підприємством «Київський авіаційний завод «Авіант», на виробництво установчої партії літаків Ан-148 як оплату за поставку першого літака.

Справа слухалась з оголошеними в судових засіданнях 20.01.2011р., 27.01.2011р., 24.02.2011р., 17.03.2011р. перервами на підставі ст. 77 ГПК України.

Всебічно та повно дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

14.02.2007р. Постановою Кабінету Міністрів України №206 затверджений Порядок використання у 2007р. коштів, передбачених у державному бюджеті на придбання літаків Ан-148 через державне лізингове підприємство.

Згідно з пунктами 1, 2 Порядку цей Порядок визначає механізм використання у 2007 році коштів, передбачених Мінтрансзв'язку у державному бюджеті за програмою “Придбання літаків Ан-148 через державне лізингове підприємство”. Бюджетні кошти спрямовуються одержувачу -державному лізинговому підприємству для замовлення будівництва літаків Ан-148.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що використання бюджетних коштів здійснюється відповідно до договору поставки літаків Ан-148, укладеного між лізинговим підприємством та вітчизняним підприємством, що виробляє літаки на замовлення лізингоодержувача згідно з установленими ним специфікаціями та умовами.

На виконання положень Порядку 07 грудня 2007р. між Державним підприємством «Київський авіаційний завод «Авіант»та Державним підприємством «Лізингтехтранс»укладено Договір №084/767/07-804.

Як вбачається, 01.07.2009р. Розпорядженням Кабінету Міністрів України №758-р «Про реорганізацію державного підприємства «Київський авіаційний завод «Авіант»наказано Мінпромполітики здійснити заходи, пов'язані з реорганізацією державного підприємства «Київський авіаційний завод «Авіант»та вирішити питання щодо визначення державного підприємства «Авіаційний науково-технічний комплекс імені О.К. Антонова»його правонаступником.

23.12.2009р. наказом Міністерства промислової політики України №919 затверджено передавальний акт майнових прав та обов'язків державного підприємства «Київський авіаційний завод «Авіант»державному підприємству «Авіаційний науково-технічний комплекс імені О.К. Антонова».

22.01.2010р. наказом Міністерства промислової політики України №17 «Про затвердження статуту ДП «Антонов» у новій редакції»змінено назву державного підприємства «Авіаційний науково-технічний комплекс імені О.К. Антонова»на «Антонов»та затверджено статут державного підприємства «Антонов»у новій редакції.

Таким чином, відповідач є правонаступником прав та обов'язків Державного підприємства «Київський авіаційний завод «Авіант».

Відповідно до умов укладеного позивачем та відповідачем Договору №084/767/07-804 від 07.12.2007р. з урахуванням Доповнення №5 від 03.02.2010р. до Договору відповідач зобов'язався виготовити та передати позивачеві у встановлені даним Договором строки один пасажирський літак Ан-148-100В, серійний номер 02-06 з комплектом технічної документації, виготовлений відповідачем відповідно до технічних умов на поставку, робочої конструкторської документації «Стандартної специфікації на літак Ан-148-100В»згідно з Додатком №1 до даного Договору.

Пунктом 1.3., 1.4. Договору визначено, що літак передається у власність позивача з метою його передачі в фінансовий лізинг третім особам. Позивач зобов'язується прийняти літак і сплатити його вартість на умовах даного Договору.

Згідно з п. 2.5., п. 2.6. Договору ціна літака та авіамайна до нього зазначена у Додатку №1 до даного Договору та складає:

103 550 000,00 грн. без урахування ПДВ;

20 710 000,00 грн. ПДВ;

124 260 000,00 грн. з урахуванням ПДВ.

Загальна сума даного Договору складає 124 260 000,00 грн. з урахуванням ПДВ.

Відповідно до Додатку №4 до Договору позивач здійснює платежі за літак та авіамайно до нього, який поставляється за Договором, за рахунок коштів державного бюджету, передбачених для фінансування програми «Придбання літаків Ан-148 через державне лізингове підприємство»та коштів, залучених відповідно до Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті на придбання літаків Ан-148 через державне лізингове підприємством, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. №206. Платежі здійснюються шляхом переказу коштів з реєстраційного рахунку, відкритого в органах Державного казначейства, та банківського рахунку позивача на поточний рахунок відповідача в такому порядку:

- у грудні 2007 року позивач здійснить платіж у розмірі 19 000 000,00 грн.;

- у січні 2008 року позивач здійснить платіж у розмірі 15 000 000,00 грн.;

- у лютому 2008 року позивач здійснить платіж у розмірі 15 000 000,00 грн.;

- у березні 2008 року позивач здійснить платіж у розмірі 15 000 000,00 грн.;

- у квітні 2008 року позивач здійснить платіж у розмірі 15 000 000,00 грн.;

- у травні 2008 року позивач здійснить платіж у розмірі 14 195 000,00 грн.;

Графік платежів може змінюватись з урахуванням помісячного розпису видатків державного бюджету, затвердженого Міністерством фінансів України. Остаточний розрахунок за літак, що поставляється за Договором, а саме 31 065 000,00 грн. , позивач здійснить відповідно до п. 7.3.2. Договору.

Пунктом 7.3.2. Договору визначено, що остаточний розрахунок за літак та авіамайно до нього, що поставляється за даним Договором, позивач здійснить протягом 30 банківських днів з дати укладення тристороннього акту, що його обумовлено у п. 4.8. даного Договору.

Матеріали справи свідчать, що позивачем на рахунок відповідача здійснено наступні платежі згідно Договору:

- 27.12.2007р. -19 000 000,00 грн.,

- 29.05.2008р. -15 000 000,00 грн.;

- 22.08.2008р. -30 000 000,00 грн.;

- 15.09.2008р. -29 195 000,00 грн.;

Всього перераховано позивачем відповідачеві суму коштів в розмірі 93 195 000,00 грн., що становить 75% від вартості літака.

У відповідності до п. 4.3. Договору після перерахування позивачем відповідачеві 75% від ціни літака, що її обумовлено у п. 2.5. Договору, відповідач у строк, що обумовлено у п. 4.2. даного Договору, передає літак позивачеві або лізингоодержувачу (за довіреністю позивача).

Відповідно до п. 4.2. Договору терміни поставки літака та авіамайна до нього за даним Договором буде обумовлено сторонами у доповненні до даного Договору.

Згідно з Доповнення №1 від 15.01.2008р. до договору відповідач здійснює поставку літака та авіамайна до нього у такі терміни:

- передача літака на льотно-випробувальну станцію -травень 2009 року;

- передача літака позивачеві -червень 2009р.

Авіамайно поставляється на борту літака або окремими поставками у термін, що його обумовлено у п. 1.2. даного Доповнення, тобто червень 2009р.

Як вбачається з матеріалів справи, передача літака у визначені сторонами строки не відбулася.

У відповідності до ст. 197 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів та договору.

Судом вище встановлено, що Договір був укладений на виконання Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті на придбання літаків Ан-148 через державне лізингове підприємство, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. №206.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 13 Господарського кодексу України державне замовлення є засобом державного регулювання економіки шляхом формування на договірній (контрактній) основі складу та обсягів продукції (робіт, послуг), необхідної для пріоритетних державних потреб, розміщення державних контрактів на поставку (закупівлю) цієї продукції (виконання робіт, надання послуг) серед суб'єктів господарювання, незалежно від форми їх власності. Державний контракт - це договір, укладений державним замовником від імені держави з суб'єктом господарювання -виконавцем державного замовлення, в якому визначаються економічні та правові зобов'язання сторін і регулюються їх господарські відносини.

Згідно з ч. 2, ч. 4 ст. 2 Закону України «Про державне замовлення для задоволення пріоритетних державних потреб»порядок формування державного замовлення затверджується Кабінетом Міністрів України. Державні замовники забезпечуються Кабінетом Міністрів України фінансовими ресурсами в обсягах, необхідних для повної оплати державного замовлення, якщо інше не передбачене законом, і є відповідальними за задоволення пріоритетних державних потреб у відпорних товарах, роботах і послугах.

В статті 183 Господарського кодексу України зазначено, що держава в особі Кабінету Міністрів України виступає гарантом за зобов'язаннями державних замовників.

Отже, правовідносини між сторонами державного контракту, що укладається на виконання державного замовлення та оплата за якими здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, регулюються, зокрема, актами Кабінету Міністрів України як органу, що уповноважений на визначення порядку формування та розміщення державного замовлення, а також витрачання коштів Державного бюджету України на виконання державних контрактів.

01.03.2010р. Кабінетом Міністрів України видане Розпорядження №322-р «Про заходи щодо фінансового забезпечення розгортання серійного виробництва літаків Ан-148».

В п. 1 Розпорядження №322-р від 01.03.2010р. зазначено, що з урахуванням підвищення витрат в період освоєння виробництва установчої партії літаків Ан-148 (5 одиниць) Міністерству транспорту та зв'язку, Державному підприємству «Лізингтехтранс»необхідно переузгодити суму коштів, передбачених на закупівлю літаків відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. №206 та від 26.03.2008р. №232 за укладеними договорами з державним підприємством «Київський авіаційний завод «Авіант», яке реорганізоване відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.07.2009р. №758.

В пункті 2 Розпорядження №322-р. від 01.03.2010р. вказано Міністерству фінансів, Міністерству транспорту та зв'язку, Державному казначейству за поданням державних підприємств «Лізингтехтранс»та «Антонов»зарахувати кошти, які були перераховані за договорами, укладеними підприємством «Київський авіаційний завод «Авіант», на виробництво установчої партії літаків Ан-148 як оплату за поставку першого літака.

Таким чином, перераховані позивачем відповідачеві кошти згідно Договору №084/767/07-804 від 07 грудня 2007р. на підставі Розпорядження №322-р від 01.03.2010р. мали бути зараховані за поставку першого літака.

На день прийняття даного рішення Розпорядження №322-р від 01.03.2010р. є чинним, ніким не оспорене та не визнане недійсним в судовому порядку.

Крім того, судом встановлено, що позивач та Міністерство транспорту та зв'язку не переузгодили суму коштів для виробництва відповідачем чотирьох літаків Ан-148, у тому числі і спірного літака, та сторонами не внесені відповідні зміни до Договору.

З огляду на те, що перераховані згідно Договору позивачем кошти мають піти в зарахування за поставку першого літака на підставі Розпорядження Кабінету Міністрів України №322-р. від 01.03.2010р., враховуючи п 4.3. Договору, згідно якого поставка літака здійснюється після перерахування позивачем 75% від ціни літака, а також те, що сума коштів для виробництва відповідачем спірного літака на даний час не узгоджена та не внесені відповідні зміни до Договору, суд вважає звернення позивача до суду з даним позовом до виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.03.2010р. №322-р є передчасним та відмовляє в задоволенні позовних вимог.

Додатково суд відмічає, що у відповідності до п. 6.4. Договору №084/767/07-804 від 07.12.2007р. не пізніше, ніж за 3 місяці до дати поставки літака позивач надає відповідачеві схему фарбування літака, узгоджену з Державіаадміністрацією. В разі затримки позивачем надання схеми фарбування відповідач залишає за собою право затримати строк поставки літака і не буде нести за це відповідальності.

Пунктом 6.5. Договору встановлено, що позивач не пізніше, ніж за 6 шість місяців до дати поставки літака, передає відповідачеві кольоро-фактурну схему інтер'єру пасажирського салону, яка має відповідати «Стандартній специфікації на літак Ан-148-100В». У разі невідповідності кольоро-фактурної схеми «Стандартній специфікації на літак Ан-148-100В», строк поставки літака буде погоджений сторонами з оформленням Додаткової угоди до даного Договору.

В матеріалах справи відсутні докази того, що позивач надав відповідачеві схему фарбування літака, узгоджену з Державіаадміністрацією, як то передбачено п. 6.4. Договору, та кольоро-фактурну схему інтер'єру пасажирського салону відповідно до п. 6.5. Договору, з огляду на що п. 6.4. Договору залишає за відповідачем право затримати поставку літака і не нести за це відповідальності, а п. 6.5. передбачає в разі ненадання кольоро-фактурної схеми інтер'єру пасажирського салону погодити сторонам строк поставки літака з оформленням Додаткової угоди до Договору.

Державне мито та судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню відповідно до ст. 49 ГПК України.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 43, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення може бути оскаржене у десятиденний термін в порядку, визначеному законодавством України.

СуддяЕ.О. Шевченко