Запорізької області
28.03.11 Справа № 8/5009/387/11
Суддя Попова І.А.
за позовом Прокурора Вільнянського району Запорізької області інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах -
позивач -Вільнянська районна державна адміністрація (70002, Запорізька область, м.Вільнянськ, вул. Бочарова, 12)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕК Гранік” (м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 14-А)
Суддя Попова І.А.
Представники:
Позивача - Скрябін М.В., дов. № 01-27/0028 від 10.01.2011 р.
Наумова О.В., дов. від 25.01.2011 р.
Відповідача -Гладкий В.К., дов. від 06.01.2011 р.
В засіданні приймає участь прокурор Тронь Г.М., посв. № НОМЕР_1 від 30.04.2010 р.
Розглядаються позовні вимоги про розірвання договору оренди земельної ділянки від 20.05.2008 р., укладеного Вільнянською районною державною адміністрацією та ТОВ «ЕК Гранік».
В судовому засідання, відкритому 17.02.2011 р., оголошувалися перерви до 21.03.2011 р., 28.03.2011 р. Вступну та резолютивну частини рішення оголошено в судовому засіданні 28.03.2011 р.
Позов заявлено з наступних підстав: розпорядженням голови Вільнянської районної державної адміністрації від 26.06.2007 р. № 441 затверджено товариству «ЕК «Гранік»матеріали погодження місця розташування полігону для поховання твердих побутових відходів на земельній ділянці несільськогосподарського призначення площею 5,0 га із земель запасу на території Дружелюбівської сільської ради, для потреб територіальної громади м.Вільнянськ, та надано дозвіл на виготовлення проекту відведення вказаної земельної ділянки. 07 листопада 2007 року розпорядженням Вільнянської районної державної адміністрації № 823 затверджено товариству «ЕК «Гранік»проект землеустрою з відведення земельної ділянки (несільськогосподарського призначення) для подальшої передачі в оренду терміном на 40 років площею 5,0 га із земель запасу на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району біля с. Українка під будівництво і розміщення полігону поховання твердих побутових відходів для потреб територіальної громади м.Вільнянськ. Розпорядженням голови Вільнянської районної державної адміністрації № 332 від 18.04.2008 р. надано ТОВ «ЕК Гранік» в оренду земельну ділянку площею 5,0 га із земель запасу (із категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення) на території Дружелюбівської сільської ради терміном на 40 років з річною орендною ставкою 1% від нормативної грошової оцінки даної землі для будівництва полігону для поховання твердих побутових відходів. Прокурор вказує, що договір оренди підлягає достроковому розірванню з наступних підстав: відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Відповідно до змісту договору оренди землі від 20.05.2008 р. орендар зобов'язаний, зокрема, дотримуватись вимог природоохоронного законодавства та нормативних документів; захищати землі від засмічення і забруднення; не допускати погіршення екологічного стану на даній земельній ділянці в результаті своєї діяльності. Крім того, згідно ст.. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані, зокрема, додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля. Однак, орендарем допускалися порушення вимог зазначеного законодавства, які полягають в наступному. В порушення вимог умов договору оренди землі від 20.05.2008 р. орендарем не було дотримано вимог природоохоронного та санітарного законодавства, про що свідчать акти санітарно-епідеміологічного обстеження полігону ТПВ від 01.04.2009 р. та 11.10.2010 р., а також акт перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства, складений Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області (перевірка проводилася з 04.11.2010 р. по 10.11.2010 р.) Зазначеною перевіркою встановлено, що на території полігону ТОВ «ЕК «Гранік»допускається змішування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, в результаті чого порушені правила розподільного захоронення відходів при експлуатації полігону, чим порушено вимоги ст. 17 Закону України «Про відходи», згідно з якою суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані, зокрема, не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами, або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки. Крім того, відповідно до зазначених актів санітарно-епідеміологічного обстеження полігону, територія земельної ділянки, на якій розташовано полігон, засмічена будівельними та твердими побутовими відходами. До теперішнього часу (починаючи з листопада 2006 року) територія ділянки не обладнана відповідно до діючих санітарних та будівельних норм та правил, і тому при складанні та утилізації відходів відбувається забруднення ґрунту і прилеглої території. Таким чином, ТОВ «ЕК «Гранік», як орендар, грубо порушує умови договору оренди земельної ділянки, зокрема, в частині виконання своїх зобов'язань щодо додержання вимог природоохоронного законодавства та захисту землі від засмічення і забруднення. Крім того, відповідно до розпоряджень голови Вільнянської районної державної адміністрації № 441 від 26.06.2007 р., № 823 від 07.11.2007 р., земельна ділянка площею 5,0 га, розташована та території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району, виділяється під будівництво і розміщення полігону поховання твердих побутових відходів для потреб територіальної громади м.Вільнянськ. В порушення вимог закону та розпоряджень голови Вільнянської РДА ТОВ «ЕК «Гранік»використовує полігон поховання твердих побутових відходів не тільки для потреб територіальної громади м.Вільнянськ, а й доставляє на полігон відходи з підприємств м. Запоріжжя. Зазначене підтверджується, зокрема, Актом № 6 санітарного обстеження полігону побутових відходів ТОВ «ЕК «Гранік»від 22.09.2010 р., складеним районною комісією з питань поводження з безхазяйними відходами. У зв'язку з тим, що ТОВ «ЕК «Гранік»допускаються грубі порушення вимог природоохоронного законодавства при використання земельної ділянки, умов договору оренди земельної ділянки; враховуючи, що у таких об'ємах та у такий спосіб, якими використовується полігон, його функціонування на запланований 20-річний термін буде унеможливлене, порушуються права територіальних громад району, а також інтереси держави. З посиланням на ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.. 121 Конституції України прокурор просить розірвати договір оренди земельної ділянки від 20.05.2008 р., укладений Вільнянською районною державною адміністрацією та ТОВ «ЕК Гранік».
Представник позивача -Вільнянської районної державної адміністрації в судовому засіданні пояснив про повне підтримання позовних вимог з підстав, викладених у позові.
Відповідач позовні вимоги не визнав. В обґрунтування заперечень вказує, що відповідно до п.1 договору оренди від 20.05.2008 р. Орендодавець (позивач по справі) відповідно до Розпорядження Вільнянської райдержадмістрації Запорізької області від 18.04.2008 року № 332 передав, а Орендар (відповідач по справі) прийняв в строкове платне користування із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення земельну ділянку, яка знаходиться на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області для будівництва полігону з поховання побутових відходів.
Як свідчить зміст п.п. 6, 7 договору будь яких особливостей, які можуть вплинути на орендні відносини та сервітуту немає. Таким чином, вказує відповідач, вказаний договір набрав чинності, що відповідає нормам ст.16 Закону України «Про оренду землі». Аналіз змісту договору оренди свідчить про те, що його умови не суперечать нормам чинного законодавства і вмішують усі істотні умови, передбачені нормами ст.14 Закону України «Про оренду землі». Таким чином, сторони за договором повинні виконувати усі його умови, та акти ненормативного характеру, які вказані у змісті договору.
За таких обставин, посилання прокурора на Розпорядження РДА від 26.06.2007 р. №441 та Розпорядження голови Вільнянської РДА № 823 від 07.11.2007 року є безпідставним, так як за умовами договору оренди будь-яких посилань на вказані Розпорядження відсутні. Враховуючі, що ні законом, ні умовами договору оренди не передбачалася заборона поховання твердих відходів з міста Запоріжжя, відповідач вважає, що вказані підстави не можуть бути підставою для розірвання договору.
Також, відповідач не погоджується з доводами прокурора про порушення ним вимог природоохоронного та санітарного законодавства. Перевірки, на які посилається прокурор, проводилися не з метою перевірки виконання умов договору, а як планова перевірка. Всі недоліки, які були виявлені, усунені, а на деякі з них надіслані письмові пояснення до відповідних органів, що свідчить про звичайні господарські стосунки та взаємовідносини з контролюючими органами. Будь-яких актів складених Орендодавцем, які б підтверджували порушення умов договору з боку Орендаря (відповідача по справі) складено не було.
Відповідач оспорює висновки прокурора про відсутність обладнання території ділянки відповідно до діючих санітарних та будівельних норм та правил з листопада 2006 року). Орендар не може нести відповідальність за будь які-дії третіх осіб, які виникли до укладання договору оренди. Договір оренди укладений 20.05.2008 року, що свідчить про виникнення прав та обов'язків саме з вказаного часу.
Відповідач вказує, що не відповідають дійсності обставини того, що полігон засмічений будівельними та твердими побутовими відходами. Наявність вказаних відходів є частиною господарської діяльності підприємства і не може оцінюватися як порушення умов договору.
Відповідно до норм ст.28 Закону України «Про оренду землі»пунктами 33, 34 Договору оренди передбачені підстави розірвання договору оренди. Як зазначає відповідач, аналіз вказаних норм не дає підстав прокурору заявляти про розірвання даного договору.
Заслухавши представників, дослідивши додані матеріали, суд встановив: 28.05.2008 р. Вільнянською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Екотехнологічна компанія «Гранік»(орендар) укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець відповідно до Розпорядження Вільнянської райдержадміністрації № 832 від 18.04.2008 р. передає, а орендар приймає в строкове платне користування із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення земельну ділянку, яка знаходиться на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району для будівництва полігону для поховання твердих побутових відходів. Пунктом 16 договору передбачені умови збереження стану об'єкта оренди: земельну ділянку використовувати за цільовим призначенням, не допускати будь-якого самовільного будівництва на відведеній земельній ділянці, додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля. Пунктом 25 договору встановлені певні обмеження (обтяження), а саме: правові обмеження: зміна цільового призначення використання земельної ділянки, дотримання режиму використання земель для охоронних і санітарно-захисних зон; екологічні обмеження: дотримання гранично-допустимих концентрацій хімічних, радіоактивних та інших шкідливих речовин у ґрунті.
Пунктом 30 договору узгоджені зобов'язання орендаря, а саме: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі, зареєстрованим в установленому порядку; виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; виконувати обов'язки відповідно до умов договору оренди і Земельного кодексу України; дотримуватися вимог природоохоронного законодавства та нормативних документів; захищати землі від засмічення і забруднення; не допускати погіршення екологічного стану на даній земельній ділянці в результаті своєї діяльності; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних із встановленням сервітутів та охоронних зон; не допускати будь-якого будівництва на відведеній земельній ділянці; виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; своєчасно вносити орендну плату та сплачувати земельний податок; безперешкодно допускати на свої об'єкти державних інспекторів спеціально уповноважених державних органів у галузі використання, охорони та відтворення водних ресурсів, а також громадських інспекторів з охорони навколишнього природного середовища, які здійснюють перевірку додержання вимог водного законодавства і надавати їм безкоштовну необхідну інформацію, своєчасно інформувати органи місцевого самоврядування, управління екологічної безпеки, водного господарства та санітарного нагляду про виникнення аварійних ситуацій та забруднення орендованої земельної ділянки; повернути орендодавцю земельну ділянку після закінчення строку оренди у належному стані згідно акту прийому-передачі. Договір зареєстровано у Державному реєстрі земель 23.10.2008 р. за № 04082600000.
Предметом даного позову є вимога дострокового розірвання договору оренди землі з підстав грубого порушення орендарем умов договору в частині виконання зобов'язань щодо додержання вимог природоохоронного, санітарного законодавства та захисту від засмічення і забруднення.
Суд зауважує, що ні прокурором, ні позивачем на вимогу суду не зроблено жодного посилання на нормативно-правові акти (нормативне обґрунтування), які передбачають за певних умов, як наслідок, дострокове розірвання договору на вимогу однієї із сторін.
Взаємовідносини суб'єктів господарської діяльності щодо користування землею регулюються нормами Земельного кодексу України, Законом України «По оренду землі»та щодо припинення договірних відносин загальними приписами ст.. 651, 652 ЦК України, ст.. 291 ГК України.
Підстави припинення договору оренди землі шляхом розірвання встановлені ст. 32 Закону України «Про оренду землі», зокрема, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Статтею 291 ГК України передбачено, що договір оренди може бути розірвано на вимогу однієї із сторін достроково з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, в порядку встановленому статтею 188 Господарського кодексу України. Пунктом 2 статті 651 Цивільного кодексу України встановлено, що договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною. Істотним слід вважати таке порушення договору, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення мети договору. Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України розірвання господарських договорів допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Сторона договору, яка вважає за необхідне розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо розірвання договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
В обґрунтування доводів про порушення вимог природоохоронного законодавства, забруднення ґрунту та погіршення екологічного стану орендованої земельної ділянки прокурор та позивач посилаються на акти санітарно-епідеміологічного обстеження полігону ТПВ від 01.04.2009 р. та 11.10.2010 р. та акт від 10.11.2010 р. Державної екологічної інспекції в Запорізькій області.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»та ст. 188 ЗК України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - спеціально уповноваженими органами з питань екології та природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Статтею 141 ЗК України встановлено підстави припинення права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст.. 143 ЗК України підставою примусового припинення прав на земельну ділянку у судовому порядку може бути не усунення допущених порушень законодавства (забруднення земель відходами, стічними водами тощо) в терміни, встановлені вказівками спеціально уповноважених органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Тобто, відповідно до ч.1 ст.32 Закону України «Про оренду землі»та п."б" ст.143 Земельного кодексу України підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки може бути невиконання орендарем у встановлений термін вказівок (приписів) саме спеціально уповноважених органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
В аспекті п. "а" ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належить виконання вимог щодо виконання комплексу необхідних заходів щодо захисту земель, зокрема, псування, забруднення, засмічення відходами. Перевірки щодо дотримання вимог земельного законодавства проводяться державними інспекторами у відповідності до «Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель»(Наказ Держ. комітету України по земельних ресурсах № 312 від 12.12.2003 р.).
Згідно ч. 1 ст. 144 Земельного кодексу України, у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор по використанню та охороні земель складає протокол про порушення і видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор по використанню та охороні земель відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк.
У разі не усунення порушення земельного законодавства у 30-денний строк державний інспектор по використанню та охороні земель звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про припинення права користування земельною ділянкою, що передбачено ч. 2 ст. 144 Земельного кодексу України
Таким чином, акти санітарно-епідеміологічного обстеження та Державної екологічної інспекції в Запорізькій області не можуть бути належним доказом використання відповідачем спірної орендованої земельної ділянки з порушенням природоохоронного законодавства, так як відповідно до ч. 1 ст. 188 Земельного кодексу України, ст.ст. 5,6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороню земель»до кола повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів не входять функції здійснення контролю за використанням і охороною земель, і Державна екологічна інспекція не є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів в розумінні п. "б" ст.143 Земельного кодексу України, невиконання вказівок (приписів) якого може бути підставою для примусового припинення прав на земельну ділянку у судовому порядку.
Таким чином, з матеріалів справи не вбачається, судом не встановлено та позивачем не доведено фіксацію компетентним державним органом (Територіальним підрозділом Державної інспекції з контролю за використання та охороною земель Держкомзему) фактів порушення земельного законодавства з боку ТОВ «ЕК «Гранік», направлення останньому відповідних приписів та їх невиконання орендарем, що відповідно до чинного законодавства є підставою для примусового припинення права користування орендованою земельною ділянкою шляхом розірвання договору оренди в судовому порядку.
За свідченням представника позивача, що були надані в судовому засіданні 26.03.2011р., товариство «ЕК «Гранік»веде господарську діяльність щодо поховання твердих побутових відходів з порушенням Законів України «Про планування та забудову територій»та «Про архітектурну діяльність», а саме -без дозволу на виконання будівельних робіт, без сертифіката відповідності та введення об'єкта в експлуатацію.
Щодо даних доводів суд зазначає наступне:
По-перше, зазначені обставини не заявлялися, як підстава позовних вимог, відповідні документи сторонами не надавалися та не досліджувалися судом, оскільки підставою позову зазначено порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства внаслідок забруднення ґрунту і прилеглої території.
По-друге, порушення суб'єктом господарювання правил здійснення господарської діяльності, зокрема, поводження з відходами, діяльність без відповідних дозволів та/або без введення об'єкта в експлуатацію, тягне певні наслідки, передбачені відповідними законодавчими актами (Законом України «Про відходи», Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», тощо) та стосуються припинення діяльності, що завдає шкоди навколишньому середовищу.
Також, суд зазначає, що доводи позовної заяви щодо засмічення ділянки побутовими та іншими відходами є некоректними, оскільки на спірній земельній ділянці будується полігон з поховання твердих побутових відходів, а умовами договору оренди не передбачені обмеження щодо виробника відходів, розміщення яких здійснюється на полігоні ТОВ «ЕК «Гранік».
З урахуванням встановленого в задоволенні позову з заявленого предмету на підстав відмовляється.
На підставі викладеного, ст. ст.651, 652 ЦК України, ст. 291, 188 ГК України, 141, 144, 143, 188 ЗК України, Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», керуючись ст. ст. 49, 82-84 ГПК України, суд
В позові відмовити.
Суддя І.А. Попова
Рішення підписано 05 квітня 2011 року.