Рішення від 09.03.2011 по справі 32/5009/619/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.03.11 Справа № 32/5009/619/11

Суддя

за позовом Токмацького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі:

Управління агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації, (м. Токмак, вул. Революційна, 45)

до відповідача Відкритого акціонерного товариства «Сільгосптехніка», (м. Токмак, Токмацький район, Запорізька область, вул. Степова, 14)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача -Контрольно-ревізійне відділення в місті Токмаку, Токмацькому та Чернігівському районах Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області (м. Токмак, вул. Революційна, 42)

про стягнення незаконно отриманих під час надання державної підтримки бюджетних коштів по КПК 2801210 у розмірі 176081,42 грн. та по КПК 2801240 -49758,42 грн. загальною сумою 225839,84 грн.,

Суддя Н.А. Колодій

Представники:

від прокурора: Хорунжий С.М., посвідчення № НОМЕР_1 від 08.08.2006р.;

від позивача: Безпалько І.М., довіреність № 97 від 09.03.2011р.;

від відповідача: не з'явився;

від третьої особи: не з'явився.

Токмацький міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації, звернувся до господарського суду з позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Сільгосптехніка»незаконно отриманих під час надання державної підтримки бюджетних коштів по КПК 2801210 у розмірі 176081,42 грн. та по КПК 2801240 -49758,42 грн. загальною сумою 225839,84 грн.,

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 09.02.2011р. порушено провадження у справі № 32/5009/619/11, судове засідання призначено на 23.02.2011р.

У судовому засіданні 23.02.2011р. в порядку ст. 77 ГПК України розгляд справи було відкладено на 09.03.2011р., у зв'язку з неявкою прокурора і позивача та з метою витребування додаткових доказів.

За клопотанням представників позивача та прокуратури розгляд справи здійснювався без застосування засобів фіксації судового процесу.

Заявлені вимоги обґрунтовані положеннями ст. 121 Конституції України, ст.ст. 2, 66, 67 ГПК України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», Постановами Кабінету Міністрів України №№ 259, 256 від 21.02.2007р., № 182 від 09.02.2007р. В обґрунтування вимог заявник зазначив, що в ході проведення прокуратурою перевірки дотримання чинного бюджетного законодавства, було встановлено, що ВАТ «Сільгосптехніка»в порушення Порядку, затвердженого постановами Кабінету Міністрів України № 256 від 21.02.2007р., № 182 від 09.02.2007р., № 259 від 21.02.2007р., незаконно отримало коштів з державного бюджету загальною сумою 225839,84 грн. А саме, перевіркою було встановлено, що відповідач має заборгованість перед державним та місцевими бюджетами та Пенсійним фондом України. Відповідно до вище вказаного Порядку такі підприємства не мають права на отримання фінансової підтримки, передбаченої Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»та «Про Державний бюджет України на 2008 рік»на підтримку виробництва продукції рослинництва за програмою «Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва»«Часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва», «Здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів». У зв'язку з наведеним заявник просить стягнути з відповідача незаконно отримані під час надання державної підтримки сільськогосподарським підприємствам бюджетні кошти в сумі 225 839,84 грн.

Заявник та позивач у судовому засіданні 09.03.2011р. позовні вимоги підтримали, просять позов задовольнити.

Відповідач письмового відзиву щодо суті спору суду не надав, при цьому 23.02.2011р. подав клопотання про припинення провадження у справі на підставі п.1 ст.80 ГПК України. Свої доводи обґрунтовує тим, що у відповідності до положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, районні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна. Тому, вважає, що згідно п. 4 ст.17 КАС України, спори за зверненнями суб'єктів владних повноважень, в даному випадку ДПІ мають розглядатись в адміністративних судах України.

Третя особа та відповідач у судове засідання 09.03.2011р. не з'явилися, про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Суд визнав можливим розглянути справу на підставі ст.75 ГПК України за відсутності відповідача та третьої особи, за наявними в ній матеріалами, оригінали яких оглянуті в судовому засіданні.

У відповідності до ст.85 ГПК України в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача та прокуратури, суд

ВСТАНОВИВ:

Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»та «Про Державний бюджет України на 2008 рік»були передбачені бюджетні кошти на підтримку виробництва продукції рослинництва за програмою «Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва», «Часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва», «Здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів».

У відповідності до бюджетного законодавства постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007р. № 256 затверджено Порядок використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва рослинництва, постановою Кабінету Міністрів України від 09.02.2007р. № 182 затверджено Порядок використання коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007р. № 259 затверджено Порядок використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів.

Згідно ст. 26 Законів України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»та «Про Державний бюджет України на 2008 рік»з метою виділення коштів для державної підтримки, начальником управління агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації видано Наказ від 12.03.2007р. № 11 «Про визначення переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих і ярових культур на зерно», Наказ від 21.02.2007р. № 8 «Про визначення переліку сільськогосподарських підприємств, яким компенсується вартість мінеральних добрив», Наказ від 14.03.2007р. № 92 «Про створення конкурсної комісії для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів», та Наказ від 05.03.2008р. № 8 «Про визначення переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих і ярових культур на зерно». Цими наказами зобов'язано створити комісію, яка повинна у своїй роботі керуватися Порядком затвердженим постановами Кабінету Міністрів України №256 від 21.02.2007р., № 182 від 09.02.2007р., № 259 від 21.02.2007р.

Згідно п. 5 Порядку використання у 2007 році коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.02.2007р. № 182, заяву про компенсацію вартості добрив за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку мають право подавати до комісії сільськогосподарські підприємства незалежно від організаційно-правової форми і форми власності, що закупили добрива, крім тих підприємств, що визнані банкрутами, проти яких порушено справу про банкрутство, що перебувають в стадії ліквідації або мають прострочену більше як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами (податкові платежі, позички тощо) та Пенсійним фондом України.

Пунктом 6 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007р. № 256 передбачено, що заявку на отримання бюджетних коштів мають право подавати до комісії сільськогосподарські підприємства - юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми і форми власності та сфери управління, включаючи навчальні та навчально-дослідні господарства аграрних вищих навчальних закладів, професійно-технічних навчальних закладів, наукових і науково-дослідних установ, селекційно-дослідних та державних сортодослідних станцій, що засіяли озимі та ярі культури на зерно, льон-довгунець і коноплі на тресту, цукрові буряки для виробництва цукру в межах квоти "А", крім бюджетних установ та підприємств, що визнані банкрутами або проти яких порушено справу про банкрутство та які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами, Пенсійним фондом України (далі - сільськогосподарські підприємства).

Відповідно до п. 4 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007р. № 259, компенсація не надається позичальникам, яких визнано банкрутами, стосовно яких порушено справу про банкрутство, що перебувають на стадії ліквідації або мають прострочену більш як за півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами та Пенсійним фондом України.

Згідно Акту ревізії фінансово-господарської діяльності від 25.05.2008р. №140/0006, КРУ в м. Токмаку, Токмацькому та Чернігівському районах було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Управління агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації за період з 01.01.2005р. по 01.05.2008р.

В ході проведеної зустрічної звірки в ВАТ «Сільгосптехніка», перевіркою головної книги за 2005-2008 роки по рахунку 641 «Розрахунки з податками встановлено станом на 01.05.2008р. наявність заборгованості до бюджету терміном більш 2,5 роки на суму 152086, з якої на суму 135052,47 грн. минув строк позовної давності. Отже, контрольно-ревізійним управлінням було зроблено висновок, що:

- в порушення п.5 Порядку використання у 2007 році коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.02.2007р. № 182, відповідачем незаконно отримано компенсації на суму 20 700,00 грн.;

- в порушення п. 6 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007р. № 256, відповідачем незаконно отримано підтримку за 2007 рік на посіви озимих на суму 53 519,00 грн., на посіви ярових -8 987,00 грн., та за 2008 рік на посіви озимих -65324,00 грн.

- в порушення п.4 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007р. № 259, відповідач незаконно отримав відшкодування відсотків на суму 42 733,92 грн.

У зв'язку з цим, контрольно-ревізійним управлінням було наказано вжити необхідних заходів по поверненню незаконно виділеної дотації ВАТ «Сільгосптехніка»за 2007-2008 роки, в тому числі шляхом направлення позовів до суду.

Проаналізувавши норми чинного законодавства, вислухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, у зв'язку з наступним.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008р. № 763 були внесені зміни до Постанов Кабінету Міністрів України з питань фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу.

Зокрема, у пункті 6 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007р. N 256 доповнено підпункт 4 такими словами: до заявки на отримання бюджетних коштів додаються письмове зобов'язання сільськогосподарського підприємства повернути у місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання (за винятком отримання бюджетних коштів за наявності у нього заборгованості перед місцевим бюджетом з податку з доходів фізичних осіб, яку сільськогосподарське підприємство погасить до 1 жовтня 2008 р.)

Так, в матеріалах справи містяться довідки Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області від 06.11.2007р. № 22916/24-045, від 31.03.2008р. № 5939/24/045 та від 23.03.2010р. № 831/10/24-045, про те, що у ВАТ «Сільгосптехніка»не має заборгованостей зі сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Враховуючи вищенаведене господарський суду дійшов висновку про безпідставність доводів заявника щодо незаконності отримання відповідачем державних коштів по КПК 2801210 у розмірі 176081,42 грн., та по КПК 2801240 у розмірі 49758,52 грн., оскільки згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2008р. № 763 та наданих відповідачем довідок ДПІ, у останнього станом на 01.10.2008р. були відсутні заборгованості зі сплати податків та обов'язкових платежів.

Наведені обставини є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.

Крім того, господарський суд також відмовляє в задоволенні клопотання відповідача про припинення провадження у справі на підставі п.1 ст.80 ГПК України, у зв'язку з наступним.

У відповідності до ст. 2 ГПК України, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурора, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Відповідно до рішення Конституційного суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999р. прокурор самостійно визначає та обґрунтовує в чому саме полягають порушення інтересів держави.

В даному випадку прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі органу державної влади, а саме Управління агропромислового комплексу Токмацької районної державної адміністрації, яке є структурним підрозділом районної державної адміністрації та територіальним органом Міністерства аграрної політики України. Порушення інтересів держави прокурор обґрунтовує порушенням відповідачем порядку використання коштів державного бюджету, що тягне за собою недостатнє фінансування державної бюджетної сфери та перешкоджає проведенню державної фінансової політики в частині розподілу бюджетних коштів. У зв'язку з вищевикладеним доводи відповідача про те, що заявником позову про стягнення заборгованостей перед бюджетом мають бути органи державної податкової служби і такі спори розглядаються за правилами адміністративного судочинства є необґрунтованими.

Керуючись ст.ст. 82-85 ГПК України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Суддя Н.А. Колодій

Рішення підписано: 16.03.2011р.

Рішення господарського суду набирає чинності про

тягом 10 днів з дня його підписання.

Рішення господарського суду може бути оскаржено сторонами в порядку та у строки встановлені нормами Господарського процесуального кодексу України.