29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"04" квітня 2011 р.Справа № 8/19/3718-А
за позовом прокурора Кам'янець-Подільського району в інтересах держави в особі Кам'янець-Подільської районної санітарно-епідеміологічної станції, с. Жовтневе Кам'янець-Подільського району
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Кам'янець-Подільський
про зобов'язання виконати вимоги постанови виконуючого обов'язки головного державного санітарного лікаря Кам'янець-Подільського району № 98 від 18.07.2008 року і тимчасову заборону експлуатації об'єкту громадського харчування "Марина", який розташований за адресою: АДРЕСА_1
Суддя Смаровоз М.В. Секретар судового засідання Сідорова О.В.
Представники сторін:
позивача: не з'явився;
відповідача: не з'явився;
прокуратури: не з'явився.
Прокурор, який звернувся з позовом до суду в інтересах держави в особі позивача, просить суд зобов'язати відповідача виконати вимоги постанови виконуючого обов'язки головного державного санітарного лікаря Кам'янець-Подільського району № 98 від 18.07.2008 року і до виконання пропозицій, даних у постанові виконуючого обов'язки головного державного санітарного лікаря Кам'янець-Подільського району № 98 від 18.07.2008 року, тимчасово заборонити відповідачу експлуатацію об'єкту громадського харчування "Марина", який розташований за адресою: АДРЕСА_1.
Судом встановлено, що спір між сторонами виник у зв'язку з порушенням відповідачем санітарних норм при експлуатації об'єкту громадського харчування „Марина”, спірні правовідносини регулюються наказом № 67 Міністерства охорони здоров'я України від 14.04.1995 року, яким затверджена інструкція «Про порядок застосування державною санітарно-епідеміологічною службою України адміністративно-запобіжних заходів (обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення)».
Позивач реалізував своє право на застосування адміністративно-запобіжних заходів шляхом винесення постанови № 98 від 18.07.2008 р., тимчасово заборонивши експлуатацію об'єкту громадського харчування „Марина”.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності в тому числі, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України. Частиною 4 ст.50 передбачені випадки звернення суб'єктів владних повноважень до суду, якою не передбачене таке право на звернення із вказаними позовами, не передбачене право звернення до адміністративного суду і іншими законами із вказаними позовними вимогами.
Отже, даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Аналогічну позицію зайнято Вищим адміністративним судом України (ухвала Вищого адміністративного суду України від 21.12.2010р. у справі № 8/19/3717-А (№ К-27834/09).
Згідно з п.1 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. За таких обставин провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 157, 158 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Провадження у справі № 8/19/3718-А закрити.
Згідно зі ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Подаються до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Згідно з ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Суддя М.В. Смаровоз
Віддрук. 5 прим.:
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу;
4,5 - прокуратура