91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
04.04.11 Справа № 13/11б/2011.
За заявою фізичної особи підприємця ОСОБА_1, м. Лутугине Луганської області
про визнання банкрутом
Суддя Яресько Б.В.
За участю:Секретар судового засідання Добродзій Є.В.
Від боржникаНе прибув
ОБСТАВИНИ СПРАВИ: фізична особа -підприємець ОСОБА_1 звернулася з заявою про порушення відносно неї справи про банкрутство в порядку передбаченому ст. 47 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Ухвалою від 02.03.2011 р. судом порушено провадження у справі, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, та накладено арешт на майно боржника відповідно до ст. 47 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правової норми, яка підлягає застосуванню, приймаючи до уваги доводи учасників судового процесу, суд
ВСТАНОВИВ: боржник фізична особа -підприємець ОСОБА_1, місцезнаходження -Луганська область, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, була зареєстрована як підприємець 22.06.2006 р. Лутугинською районною державною адміністрацією Луганської області, свідоцтво про державну реєстрацію ФОП № НОМЕР_2.
01.03.2011 р. боржник звернувся до господарського суду Луганської області з заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 47 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»посилаючись на те, що нею було прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, про що 29.03.2007 р. вона подала відповідну заяву державному реєстратору Лутугинської районної державної адміністрації.
29.03.2007 р. в єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців був внесений запис № 23670050001001445 про рішення фізичної особи-підприємця про припинення підприємницької діяльності.
27.07.2009 р. за результатами планової перевірки державною податковою інспекцією в Лутугинському районі було прийняте податкове повідомлення -рішення № 0001561701/0 про визначення зобов'язань боржника з сплати податку на додану вартість в сумі 80444 грн. та штрафних санкцій -40562 грн. 00 коп., разом 121006 грн. 00 коп.
08 лютого 2010 року Луганським окружним адміністративним судом була прийнята постанова по справі № 2а-28282/09/1270 про стягнення з боржника боргу з сплати податку на додану вартість в сумі 121006 грн. 00 коп.
Боржник зазначає, що він не має нерухомого, або рухомого майна, інших активів, підприємницьку діяльність він не здійснює, загальна сума кредиторської заборгованості становить 121006 грн. 00 коп., в зв'язку з чим він просить суд визнати його банкрутом.
Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи боржника та надані ним докази суд дійшов висновку про припинення провадження у справі, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 47 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»правила, передбачені цією статтею, застосовуються до відносин, пов'язаних з визнанням громадянина - суб'єкта підприємницької діяльності (далі - громадянина-підприємця) банкрутом. Заява про порушення справи про банкрутство громадянина-підприємця може бути подана в господарський суд громадянином-підприємцем, який є боржником, або його кредиторами.
Згідно з частинами 3, 4 статті 47 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", до заяви громадянина-підприємця про порушення справи про банкрутство може бути доданий план погашення його боргів, копії якого направляються кредиторам та іншим учасникам провадження у справі про банкрутство. За відсутності заперечень кредиторів господарський суд може затвердити план погашення боргів, що є підставою для зупинення провадження у справі про банкрутство на строк не більше трьох місяців. План погашення боргів повинен включати: строк його виконання; розмір суми, яка щомісячно залишається боржнику - громадянину-підприємцю та членам його сім'ї на споживання; розмір суми, яка буде щомісячно направлятися на погашення вимог кредиторів.
Згідно з частиною 6 статті 47 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», якщо в результаті виконання боржником плану погашення боргів, вимоги кредиторів задоволені в повному обсязі, провадження у справі про банкрутство припиняється.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліквідація -припинення діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів шляхом продажу його майна.
Відповідно до вимог статті 51 Цивільного кодексу України, до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.
Статтею 22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", передбачено, зокрема, що інформація про прийняття фізичною особою рішення щодо припинення підприємницької діяльності підлягає обов'язковому опублікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Згідно з частиною 9 статті 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою -підприємцем за її рішенням фізична особа-підприємець або уповноважена нею особа, не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, подає державному реєстратору довідки Державної податкової інспекції, Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості та інші документи.
Відповідно до вимог частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України, комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.
Таким чином, виходячи з вимог статті 51, частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України, статей 22, 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", на фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, що вирішили припинити власну підприємницьку діяльність, покладено обов'язок, для належного з'ясування кола кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, опублікувати в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повідомлення про прийняте рішення щодо припинення підприємницької діяльності.
Враховуючи викладене, однією з передумов порушення провадження у справі про банкрутство, в порядку статей 47-49 спеціального Закону, за заявою фізичної особи -суб'єкта підприємницької діяльності є здійснення громадянином-підприємцем попередньої публікації оголошення, в порядку частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України та статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" про прийняття рішення щодо припинення підприємницької діяльності.
Таким чином, справа про банкрутство суб'єкта підприємницької діяльності -громадянина, на підставі статей 47, 48 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»не може бути порушена до закінчення двохмісячного строку з дня публікації повідомлення про прийняття фізичною особою рішення щодо припинення підприємницької діяльності.
Відповідно до вимог частини 1 статті 111 Цивільного кодексу України, ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Відповідно до вимог частини 5 статті 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.
Боржником не надані суду докази здійснення попередньої публікації оголошення, в порядку статті 51 та частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України та статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємці", не додано проміжний ліквідаційний баланс.
Крім того, статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Пунктом 1 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", зокрема передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки.
Відповідно до пункту 6 частини 6 статті 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, якщо проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства.
Відповідно до пункту 8.1.1. Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19.02.1998, юридичній особі, крім військових частин, у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи, уповноваженими органами чи судом, голові комісії з припинення (ліквідатору, ліквідаційній комісії тощо) чи особі, відповідальній за погашення податкових зобов'язань або податкового боргу платника податків у разі ліквідації платника податків, слід у 3-денний термін від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення подати в орган державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, заяву про припинення платника податків за формою № 8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за формою № 6-ОПП.
Відповідно до пункту 8.2 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), у зв'язку з проведенням реорганізації чи ліквідації юридичної особи органом державної податкової служби приймається рішення про проведення позапланової виїзної перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі, у разі одержання, зокрема, заяви за формою N 8-ОПП від платника податків.
Таким чином, на боржника як на платника податків покладено обов'язок повідомити податкові органи про реорганізацію (ліквідацію) підприємства(фізичної особи - підприємця), шляхом подання заяви за формою № 8-ОПП, а податкові органи наділені правом проводити позапланові перевірки своєчасності, достовірності і повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) у випадку реорганізації (ліквідації) підприємств відповідно до пункту 6 частини 6 статті 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", до внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, боржник не надав доказів направлення до органів Державної податкової служби заяви за формою 8-ОПП а також до вказаної заяви не додано докази дотримання боржником вимог пункту 8.1.1. Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19.02.1998, в частині повідомлення Державної податкової інспекції про ліквідацію за формою № 8-ОПП.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Вищого господарського суду України від 18.01.2011 р. по справі № Б-50/125-10.
З врахуванням викладеного, справа про банкрутство фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 була порушена помилково, без здійснення публікації про прийняття рішення щодо припинення підприємницької діяльності та належного з'ясування кола кредиторів боржника, а також повного обсягу кредиторської заборгованості, оцінки майна боржника, за рахунок якого можливе задоволення вимог кредиторів фізичної особи-підприємця, без повідомлення Державної податкової інспекції про ліквідацію, за формою № 8-ОПП, відповідно до вимог пункту 8.1.1. Порядку обліку платників податків, в зв'язку з чим.
Оскільки провадження у справі було порушено помилково, воно підлягає припиненню за нормою ст.80 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондує нормі ст.62 Господарського процесуального кодексу України щодо підстав відмови у прийнятті заяви.
Втім, припинення провадження у даній справі не позбавляє боржника права звернутися повторно з заявою про банкрутство з дотриманням встановлених законом умов.
Відповідно до ст.12, 47 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», припинення провадження у справі має наслідком скасування мораторію на задоволення вимог кредиторів, та арешту накладеного на майно боржника.
Керуючись ст.ст. 12, 40, 47 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст.80,86 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
1.Провадження у справі припинити.
2.Скасувати мораторій на задоволення вимог кредиторів.
3. Скасувати арешт накладений на майно фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 Луганська область, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, за ухвалою господарського суду Луганської області від 02.03.2011 по справі № 13/11б/2011.
4. Дану ухвалу надіслати:
- боржнику (за двома адресами: юридичною - АДРЕСА_1; та адресою для листування, зазначеною у заяві: АДРЕСА_2);
- Державному реєстратору Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області (вул. Леніна, 83, м. Лутугине, Лутугинський район, Луганська обл., 92000);
- ДПІ в Лутугінському районі Луганської області (пр. Мира, 6, м. Лутугине, Лутугинський район, Луганська обл., 92000);
- Лутугинському районному суду (пров. Жовтневий, 16, м. Лутугине, Лутугинський район, Луганська обл., 92000);
- ВДВС Лутугинського РУЮ (вул. Гагаріна, 20, м. Лутугине, Лутугинський район, Луганська обл., 92000);
- відділу з питань банкрутства у Луганській області (до відома);
- АКІБ "УкрСиббанк" в особі Лисичанського відділення № 818 (вул. Свердлова, 372, м. Лисичанськ Луганської області, 93100).
Суддя Б.В. Яресько