Кіровоградської області
"31" березня 2011 р.
Справа № 5013/222/11
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. при секретарі судового засідання Юрчик К.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 5013/222/11
за позовом: Військового прокурора Кіровоградського гарнізону в інтересах держави в особі
позивача 1 - Міністерства оборони України, м. Київ
позивача 2 - Квартирно - експлуатаційного відділу міста Кіровограда, м. Кіровоград
до відповідача: Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області, м. Кіровоград
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача І - Військової частини А0680, м. Кіровоград
про визнання недійсним розпорядження
Представники сторін:
від прокуратури - Грива Ю.В., помічник військового прокурора Кіровоградського гарнізону, посвідчення № 072;
від позивача 1- Полонець О.А., довіреність № 220/654/д від 28.12.2010р.;
від позивача 2 - Полонець О.А., довіреність № 1577 від 09.08.2010р. юрисконсульт;
від відповідача - участі не брали;
від 3-ї особи - участі не брали.
В судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Військовим прокурором Кіровоградського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, квартирно - експлуатаційного відділу міста Кіровограда подано позовну заяву, в якій з урахуванням уточнення (а.с. 76-77) заявлено вимогу визнати недійсним (з дати прийняття) п.п. 3, 4, 5, 6 розпорядження голови Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 14.12.2006р. № 695-р щодо припинення права користування земельними ділянками, наданими Кіровоградській квартирно - експлуатаційній частині району, які розташовані на території Федорівської та Грузьківської сільських рад Кіровоградського району Кіровоградської області.
В заяві про уточнення позовних вимог прокурор просить також вжити заходів до забезпечення позову шляхом заборони Кіровоградській районній державній адміністрації вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення, які можуть викликати виникнення, зміну або припинення правовідносин відносно спірних земельних ділянок (а.с. 76-77).
Позивачем позовні вимоги прокурора з урахуванням їх уточнення підтримано.
Відповідачем позов заперечено, про що надано письмовий відзив (а.с. 47-48), з тих підстав, що оскаржувані пункти розпорядження прийнято у відповідності до ст. ст. 141, 142 Земельного кодексу України та ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" у зв'язку з відмовою землекористувача від користування землею згідно заяв начальника Квартирно-експлуатаційного відділу м. Кіровограда. Просить у задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні 31.03.2011 р. представником прокурора та позивача позовні вимоги з урахуванням їх уточнення підтримано в повному обсязі. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, натомість в поясненнях від 29.03.2011 р. просить розглядати справу без участі уповноваженого представника (а.с. 74).
Третя особа в судове засідання не з'явилась, будь-яких повідомлень з приводу неявки до суду не подано.
Враховуючи, клопотання відповідача та норми статті 22 Господарського процесуального кодексу України, які визначають участь представника сторони в судовому засіданні, як право сторони, господарський суд розглядає справу за відсутності представників відповідача і третьої особи та за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши наявні у справі матеріали та оцінивши подані сторонами докази і обґрунтування підстав позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення присутніх представників прокуратури і позивача, господарський суд
Пунктами 3, 5 розпорядження голови Кіровоградської районної державної адміністрації № 695-р від 14.12.2006 р., прийнятим з посиланням на статті 141, 142 Земельного кодексу України, вирішено припинити право користування земельними ділянками, наданими Кіровоградській квартирно-експлуатаційній частині району для службового користування згідно Державних актів від 1988 р. №011692 і №011698 загальною площею 25,0 га на території Федорівської сільської ради Кіровоградського району та загальною площею 3,0 га на території Грузьківської сільської ради Кіровоградського району, у зв'язку з добровільною відмовою землекористувача від права користування земельними ділянками (а.с. 12).
За пунктами 4, 6 названого розпорядження земельну ділянку площею 25,0 га передано до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; а земельну ділянку площею 3,0 га передано до земель запасу державної власності під заліснення.
Як вказує відповідач, підставою для прийняття зазначеного рішення стало звернення начальника квартирно-експлуатаційного відділу м. Кіровограда до голови Кіровоградської районної державної адміністрації із листами № 1206 від 03.10.2006 р. та № 1045 від 31.08.2006 р. щодо прийому земельних ділянок та відмови від їх використання за цільовим призначенням (а.с. 20, 21, 49, 50).
За приписами статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до статті 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно із пунктом "ж" статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються, зокрема на землі оборони.
Землями оборони, згідно статті 77 цього Кодексу, визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Порядок використання земель оборони встановлюється законом.
Відповідно до приписів статті 14 частини 2 Закону України "Про збройні сили України" земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.
Згідно із Законом України "Про оборону України" та Законом України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" Міністерство оборони України є уповноваженим державою органом управління військовим майном.
Стаття 2 Закону України "Про використання земель оборони" встановлює, що військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України. Особливості надання земельних ділянок військовим частинам під військові та інші оборонні об'єкти визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини 3 статті 126 Земельного кодексу України 2001 р., пункту 19 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України N 483 від 22.12.1997 р., право постійного користування землею посвідчується державними актами.
Підстави припинення права користування земельними ділянками визначені статтею 141 Земельного кодексу України, серед яких - добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.
Згідно з пунктами 3, 4 статті 142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Пунктом 44 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями передбачено, що за відсутністю потреби або по закінченню терміну користування землі, надані для потреб Збройних Сил України, підлягають передачі місцевим органам влади. При цьому, за пунктом 45 названого Положення передача земель місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного, управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України.
Згідно пункту 50 Положення оформлення передачі земель місцевим органам влади здійснюють землекористувачі спільно з квартирно-експлуатаційною частиною, відділенням морської інженерної служби Військово-Морських Сил України, на обліку яких знаходяться земельні ділянки в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Таким чином, в структурі Міністерства оборони України та Збройних Сил України правом прийняття рішення про відчуження земельних ділянок чи припинення права користування володіє Міністр оборони України. Інші посадові особи - командири військових частин, з'єднань тощо, позбавлені права прийняття рішень стосовно земель Збройних Сил України.
Відповідно до пункту 9 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 р. N1080, рішення Міністра оборони можуть прийматись у вигляді наказів або директив.
В порушення викладеного, Кіровоградською районною державною адміністрацією припинено право користування земельними ділянками, належними Кіровоградській квартирно-експлуатаційній частині району згідно Державних актів № 011692 та № 011698 від 1988 р., реєстраційні № № 60,17 (а.с. 16-19), за відсутності згоди Міністерства оборони України.
У відповідності до пунктів 1.4., 1.5., 1.6. Директиви командувача військ південного оперативного командування від 15.03.2005 р. "Про порядок дій командирів військових частин (начальників установ) по оформленню документів на вилучення (відчуження, передачу, списання) вивільнених військових містечок, які знаходяться на балансі військових частин (установ) Південного ОК" (а.с. 34-45) квартирно-експлуатаційна частина для передачі земельних ділянок органу місцевої влади повинна була отримати згоду відповідних місцевих адміністрацій, а потім підготувати клопотання перед Міністерством оборони України на передачу земельних ділянок.
Згідно директиви Міністра оборони України від 30.06.2005 р. № Д-322/1/014 Кіровоградську квартирно-експлуатаційну частину району переформовано у квартирно-експлуатаційний відділ м. Кіровограда (а.с. 33 на звороті).
Звернення начальника квартирно-експлуатаційного відділу м. Кіровограда № 1206 від 03.10.2006 р. та № 1045 від 31.08.2006 р. були направлені голові Кіровоградської районної державної адміністрації для розгляду питання і надання згоди на прийом відповідних земельних ділянок до складу відділу земельних ресурсів районної адміністрації, у зв'язку з реформуванням військової частини А 0680 Кіровоградського гарнізону (а.с. 20, 21, 49, 50). Вказані звернення за своїм змістом не містять відмови від права користування земельними ділянками. Крім того, правом на таку відмову начальник квартирно-експлуатаційного відділу м. Кіровограда не наділений.
Викладене спростовує доводи відповідача щодо прийняття оскаржуваних пунктів розпоряджень на підставі відмови землекористувача від права користування земельними ділянками.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Припинення Кіровоградською районною державною адміністрацією права користування земельними ділянками за оскаржуваними пунктами розпорядження не відповідає вимогам статей 141, 142 Земельного кодексу України, пункту 45 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України N 483 від 22.12.1997 р., та порушує права позивачів на користування земельними ділянками, оформленим за державними актами від 1988 р. №011692 та №011698.
Згідно статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до частини 2 статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Як передбачено частиною 3 названої норми, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно інформації Управління Держкомзему у Кіровоградському районі Кіровоградської області відомості щодо реєстрації права користування спірними земельними ділянками за іншими особами відсутні (а.с. 75).
За повідомленням Кіровоградської районної державної адміністрації, викладеним у відзиві на позов, відповідні земельні ділянки на даний час віднесено до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, оборони та іншого призначення, що перебувають у запасі державної власності та не використовуються.
З урахуванням вищенаведеного, господарський суд вважає позовні вимоги (з урахуванням уточнення) Військового прокурора Кіровоградського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України і квартирно - експлуатаційного відділу міста Кіровограда обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Клопотання прокурора про вжиття заходів до забезпечення позову шляхом заборони Кіровоградській районній державній адміністрації вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення, які можуть викликати виникнення, зміну або припинення правовідносин відносно спірних земельних ділянок господарський суд відхиляє в силу наступного.
Відповідно до статті 66 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за заявою сторони, прокурора чи його заступника, який подав позов, або з своєї ініціативи має право вжити передбачених статтею 67 цього Кодексу заходів до забезпечення позову. Забезпечення позову допускається в будь-якій стадії провадження у справі, якщо невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.
Отже, забезпечення позову застосовується як гарантія виконання судового рішення в разі задоволення позову.
Поміж тим, прокурором не вказано яким чином утруднить чи унеможливить виконання рішення суду невжиття запропонованих ним заходів, виходячи з того, що наслідком визнання недійсним оскаржуваних пунктів розпорядження є втрата ними чинності.
За даних обставин, підстави для задоволення клопотання прокурора про забезпечення позову відсутні.
У відповідності до статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати недійсним (з дати прийняття) п. п. 3, 4, 5, 6 розпорядження Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 14.12.2006 р. № 695-р.
Стягнути з Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області (25014, м. Кіровоград, вул. Дарвіна, 25, ідентифікаційний код 04055067) в доход державного бюджету (отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, № рахунку: 31115095700002, ідентифікаційний код: 24145329, код бюджетної класифікації: 22090200 "Державне мито, не віднесене до інших категорій") - 85 грн. державного мита.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області (25014, м. Кіровоград, вул. Дарвіна, 25, ідентифікаційний код 04055067) в доход державного бюджету (отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, № рахунку: 31214264700002, ідентифікаційний код: 24145329, код бюджетної класифікації: 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах (місцеві господарські та апеляційні господарські суди)" - 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Згідно частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дане рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя В.В.Тимошевська
Повне рішення складено 05.04.2011 р.