14.03.08
Справа №15/534-07.
Господарський суд Сумської області у складі судді РезниченкоО.Ю., розглянувши заяву Фізичної особи - підприємця Кащенко Алли Степанівна б/н, б/д про роз'яснення рішення та матеріали справи № 15/534-07 за позовом Фізичної особи - підприємця Кащенко Алли Степанівна, м. Суми, до відповідача Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, м. Суми, про визнання права на приватизацію шляхом викупу нежитлового приміщення, -
Рішенням господарського суду Сумської області від 15.11.2007р. по справі №15/534-07 позов задовольнлено повністю, визнано за Фізичною особою - підприємцем Кащенко Аллою Степанівною (пріоритетне право на приватизацію шляхом викупу орендованих ним нежитлових приміщень, які розташовані за адресою: м. Суми, вул. Металургів, 17, загальною площею 796,9 кв.м., зобов'язано Управління майна комунальної власності Сумської міської ради (підготувати до продажу шляхом викупу нежитлове приміщення, яке розташоване за адресою: м. Суми, вул. Металургів, 17, загальною площею 796,9 кв.м. та здійснити процедуру продажу шляхом викупу цього приміщення на користь Фізичної особои - підприємця Кащенко Алли Степанівни.
21.02.2008р. на виконання рішення господарського суду Сумської області від 15.11.2007р. по справі №15/534-07 було видано наказ.
11.03.2008р. позивач звернувся до суду з заявою про роз'яснення рішення, оскільки відповідачеві незрозуміло в якому порядку необхідно виконувати процедуру приватизації при наявності даного судового рішення. Тому, він просить суд роз'яснити відповідачеві зміст п. 3 резолютивної частини рішення господарського суду Сумської області від 15.11.2007 року у справі № 15/534-07 в частині виконання дій по підготовці до продажу та здійснення процедури приватизації шляхом викупу на користь позивача нежитлових приміщень, які розташовані за адресою: м. Суми, вул. Металургів, 17, площею 796.9 м.кв. таким чином, що:
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» (далі -Закону) з моменту прийняття рішення про приватизацію здійснюється його підготовка до приватизації. Строк підготовки об'єкта малої приватизації до продажу не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення до відповідного переліку об'єктів, що підлягають приватизації.
Оскільки при наявності спору між учасниками судового процесу з питання включення спірних об'єктів нерухомості до відповідного переліку, судовим рішенням визнано право на приватизацію цих об'єктів шляхом викупу, орган приватизації зобов'язаний з моменту прийняття судом та вступу в силу даного судового рішення, здійснити підготовку вказаних нежитлових приміщень до приватизації, як це зазначено у ст. 8 зазначеного Закону.
Відповідно до п. 1 ст. 11 зазначеного Закону порядок викупу об'єкта приватизації визначається Фондом державного майна України.
Крім того, відповідачеві необхідно виконати в т.ч. процедуру, що визначена розділом 3 Положення про порядок визначення та застосування способів приватизації щодо об'єктів малої приватизації, затвердженого Наказом ФДМУ від 30.07.1998 року за № 1511, та по закінченню якої, орган приватизації на підставі акту оцінки вартості майна протягом 14 календарних днів готує проекти договору купівлі- продажу та акта передачі об'єкта, що приватизується.
В свою чергу, статтею 27 Закону України «Про приватизацію державного майна» та статтею 23 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» передбачено укладення між продавцем та покупцем договору купівлі - продажу об'єкта приватизації. Ці угоди як окрема юридична категорія угод мають назву «угоди приватизації» і є особливими договорами купівлі - продажу державного та комунального майна, на які поширюються також відповідні норми цивільного законодавства про угоди, якщо інше не випливає із законодавства про приватизацію.
Крім того, відповідно до ст. 23 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію) зазначений договір купівлі- продажу підлягає нотаріальному посвідченню та право власності на майно підтверджується договором купівлі- продажу, який укладається між покупцем та повноважним представником відповідного органу приватизації.
Відповідно до ст. 655 Цивільного Кодексу України за договором купівлі - продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність іншій стороні (покупцю), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) та сплатити за нього відповідну грошову суму.
Разом з тим, в даному випадку необхідно врахувати положення ст. 207 Цивільного Кодексу України щодо вимог до письмової форми правочину (до якого відноситься договір купівлі - продажу в процесі приватизації), а саме, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою.
Отже, завдяки підписанню тексту правочину стороною, здійснюється ідентифікація особи, яка представляє цю сторону, забезпечується визначеність того, що певна особа особисто брала участь у вчиненні правочину, посвідчується намір сторони прийняти на себе зобов'язання відповідно до змісту вчиненого правочину тощо.
Відповідно до п. 16 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» до повноважень міського голови відноситься укладення від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договорів відповідно до законодавства.
В свою чергу, в Положенні про відповідача, на час ухвалення судового рішення у даній справі відсутні повноваження по підписанню договорів купівлі- продажу.
Таким чином, виходячи з вищенаведеного та враховуючи вищевказані повноваження, передбачені ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», договори купівлі- продажу шляхом викупу в процесі приватизації на користь позивача вищевказаних нежитлових приміщень підписує міський голова м. Суми, яким на час ухвалення даного рішення є Мінаєв Г.М., які в свою чергу підлягають відповідному нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Тому, суд вважає за необхідне роз'яснити рішення суду від 15.11.2007 року по справі №15/534-07.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 89 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Роз'яснити Управлінню майна комунальної власності Сумської міської ради (40030, м. Суми, вул. Горького, 21, код 33525906) зміст п. 3 резолютивної частини рішення господарського суду Сумської області від 15.11.2007 року у справі № 15/534-07 в частині виконання дій по підготовці до продажу та здійснення процедури приватизації шляхом викупу на користь позивача нежитлових приміщень, які розташовані за адресою: м. Суми, вул. Металургів, 17, площею 796.9 м.кв. таким чином, що:
«Відповідно до ст. 8 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» (далі -Закону) з моменту прийняття рішення про приватизацію здійснюється його підготовка до приватизації. Строк підготовки об'єкта малої приватизації до продажу не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення до відповідного переліку об'єктів, що підлягають приватизації.
Оскільки при наявності спору між учасниками судового процесу з питання включення спірних об'єктів нерухомості до відповідного переліку, судовим рішенням визнано право на приватизацію цих об'єктів шляхом викупу, орган приватизації зобов'язаний з моменту прийняття судом та вступу в силу даного судового рішення, здійснити підготовку вказаних нежитлових приміщень до приватизації, як це зазначено у ст. 8 зазначеного Закону.
Відповідно до п. 1 ст. 11 зазначеного Закону порядок викупу об'єкта приватизації визначається Фондом державного майна України.
Крім того, відповідачеві необхідно виконати в т.ч. процедуру, що визначена розділом 3 Положення про порядок визначення та застосування способів приватизації щодо об'єктів малої приватизації, затвердженого Наказом ФДМУ від 30.07.1998 року за № 1511, та по закінченню якої, орган приватизації на підставі акту оцінки вартості майна протягом 14 календарних днів готує проекти договору купівлі- продажу та акта передачі об'єкта, що приватизується.
В свою чергу, статтею 27 Закону України «Про приватизацію державного майна» та статтею 23 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» передбачено укладення між продавцем та покупцем договору купівлі - продажу об'єкта приватизації. Ці угоди як окрема юридична категорія угод мають назву «угоди приватизації» і є особливими договорами купівлі - продажу державного та комунального майна, на які поширюються також відповідні норми цивільного законодавства про угоди, якщо інше не випливає із законодавства про приватизацію.
Крім того, відповідно до ст. 23 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію) зазначений договір купівлі- продажу підлягає нотаріальному посвідченню та право власності на майно підтверджується договором купівлі- продажу, який укладається між покупцем та повноважним представником відповідного органу приватизації.
Відповідно до ст. 655 Цивільного Кодексу України за договором купівлі - продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність іншій стороні (покупцю), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) та сплатити за нього відповідну грошову суму.
Разом з тим, в даному випадку необхідно врахувати положення ст. 207 Цивільного Кодексу України щодо вимог до письмової форми правочину (до якого відноситься договір купівлі - продажу в процесі приватизації), а саме, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою.
Отже, завдяки підписанню тексту правочину стороною, здійснюється ідентифікація особи, яка представляє цю сторону, забезпечується визначеність того, що певна особа особисто брала участь у вчиненні правочину, посвідчується намір сторони прийняти на себе зобов'язання відповідно до змісту вчиненого правочину тощо.
Відповідно до п. 16 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» до повноважень міського голови відноситься укладення від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договорів відповідно до законодавства.
В свою чергу, в Положенні про відповідача, на час ухвалення судового рішення у даній справі відсутні повноваження по підписанню договорів купівлі- продажу.
Таким чином, виходячи з вищенаведеного та враховуючи вищевказані повноваження, передбачені ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», договори купівлі- продажу шляхом викупу в процесі приватизації на користь позивача вищевказаних нежитлових приміщень підписує міський голова м. Суми, яким на час ухвалення даного рішення є Мінаєв Г.М., які в свою чергу підлягають відповідному нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.»
2. Ухвалу направити сторонам.
СУДДЯ О.Ю. РЕЗНИЧЕНКО