Справа: № 2а-2915/10/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Гайдаш В.А.
Суддя-доповідач: Горяйнов А.М.
Іменем України
"10" березня 2011 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Горяйнова А.М.,
суддів - Мамчура Я.С. та Шостака О.О.,
при секретарі - Лосік Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 12 січня 2011 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Чорнобаївському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -
У червні 2010 року ДПІ у Чонобаївському районі Черкаської області звернулася до суду із адміністративним позовом, у якому просила стягнути з ФОП ОСОБА_2 штрафні санкції в розмірі 49487 грн. 40 коп.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 12 січня 2011 року вказаний адміністративний позов було задоволено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема апелянт вказує на те, що штрафні (фінансові) санкції на неї були накладені неправомірно, тому рішення ДПІ у Чорнобаївському районі Черкаської області № 0002631701/0 від 11 травня 2010 року не може бути підставою для стягнення коштів.
Під час судового засідання позивач та її представник підтримали свою апеляційну скаргу та просили суд її задовольнити з підстав, викладених в ній.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти апеляційної скарги та просила суд відмовити в її задоволенні посилаючись на те, що судом першої інстанції було винесено законну і обґрунтовану постанову, а підстави для її зміни чи скасування -відсутні.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_2 -залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 12 січня 2011 року -без змін виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що ДПІ у Чорнобаївському районі Черкаській області було проведено позапланову виїзну документальну перевірку ФОП ОСОБА_2 дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, про що складено акт № 246/1701/2323321467 від 11 травня 2010 року.
На підставі зазначеного акту ДПІ у Чорнобаївському районі Черкаської області було винесене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій 0002631701/0 від 11 травня 2010 року, яким відповідача зобов'язано перерахувати на бюджетний рахунок 49487 грн. 40 коп.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог ДПІ у Чорнобаївському районі Черкаської області суд першої інстанції виходив з того, що несплачені у встановлений строк штрафні (фінансові) санкції підлягають стягненню в судовому порядку.
Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, оскільки він відповідає вимогам закону та знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
Відповідно до пп. 2.6 п. 2 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України № 110 від 17 березня 2001 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій -це рішення керівника органу державної податкової служби (його заступника) щодо виявленого порушення (крім порушення правил оподаткування), яке приймається відповідно до законодавчих актів, якими надано право органам державної податкової служби застосовувати штрафні (фінансові) санкції.
Згідно п. 12 вказаної Інструкції відповідальність за повноту і своєчасність сплати донарахованих податків, інших платежів, застосованих сум штрафних (фінансових) санкцій несуть платники податків.
До відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції за порушення ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у розмірі, встановленому ст. 17 вказаного Закону.
У відповідності до абз. 2 п. 13 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України № 110 від 17 березня 2001 року сплата штрафних (фінансових) санкцій здійснюється у терміни, зазначені безпосередньо в законах України.
Положенням ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Судом встановлено, що в порушення вимог ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» відповідачем не було сплачено штрафні (фінансові) санкції відповідно до рішення ДПІ у Чорнобаївському районі Черкаської області № 0002631701/0 від 11 травня 2010 року.
Органи податкової служби у своїй діяльності, пов'язаній із погашенням податкових зобов'язань, керуються положеннями Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Вказаний Закон є спеціальним з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Проте, положення вказаного Закону не поширюються на правовідносини щодо стягнення штрафних (фінансових) санкцій, накладених на платника податків на підставі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України до компетенції адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»до функцій державних податкових інспекцій, зокрема, належить подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що штрафні (фінансові) санкції, накладені на підставі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та не сплачені у добровільному порядку -підлягають стягненню в судовому порядку.
При цьому суд першої інстанції також послався на те, що відповідач не оскаржував рішення позивача про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002631701/0 від 11 травня 2010 року до вищестоящих податкових органів. В судовому порядку вказані рішення позивача також скасовані не були.
Суд першої інстанції як на закон, яким встановлено порядок адміністративного узгодження суми, визначеної у рішенні про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002631701/0 від 11 травня 2010 року, послався на Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Як раніше зазначалося, вказаний Закон не поширюється на дані правовідносини.
Разом з тим, порядок адміністративного узгодження рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, накладених за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», встановлений Положенням про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженим наказом ДПА України № 29 від 11 грудня 1996 року (далі -Положення).
Згідно п. 16 Положення рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій органу державної податкової служби, крім штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про оподаткування та за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, може бути оскаржене в державній податковій адміністрації (інспекції) вищого рівня протягом одного року з моменту (дня) його прийняття, але не пізніше одного місяця з дня надсилання (вручення) рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій платнику податків, якщо інший порядок та строки оскарження не зазначено в законодавчому акті, яким передбачено штрафні (фінансові) санкції та їх застосування органами державної податкової служби.
Таким чином, судом першої інстанції було зроблено правильний висновок про наявність у відповідача права оскаржити рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002631701/0 від 11 травня 2010 року в адміністративному порядку, а помилкове посилання суду на Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»не призвело до неправильного вирішення справи.
У запереченнях проти адміністративного позову та в апеляційній скарзі ФОП ОСОБА_2 як на підставу для відмови у задоволенні позовних вимог ДПІ у Чорнобаївському районі Черкаської області про стягнення штрафних санкцій посилалася на те, що при винесенні рішення № 0002631701/0 від 11 травня 2010 року позивач діяв не на підставі, поза межами повноважень та не спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Разом з тим, визнання протиправними рішення ДПІ у Чорнобаївському районі Черкаської області санкцій № 0002631701/0 від 11 травня 2010 року не є предметом даного позову.
Обґрунтовуючи свої заперечення проти позову відповідач не надав доказів того, що воно було скасованим у встановленому законом порядку.
Крім того, на час розгляду справи в суді апеляційної інстанції відомості про сплату відповідачем штрафних (фінансових) санкцій -не надходили.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач має непогашену заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій, зафіксовану у рішенні ДПІ у Чорнобаївському районі Черкаської області санкцій № 0002631701/0 від 11 травня 2010 року.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що адміністративний позов ДПІ у Чорнобаївському районі Черкаської області підлягає задоволенню.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам та прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_2 -залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 12 січня 2011 року -без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 -залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 12 січня 2011 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.М. Горяйнов
Судді Я.С. Мамчур
О.О. Шостак
Ухвала складена в повному обсязі 15 березня 2011 року.