Постанова від 24.03.2011 по справі 2а/2470/312/11

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2011 р. м. Чернівці Справа № 2а/2470/312/11

14:38 год.

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левицького В.К.,

за участю секретаря судового засідання Левчука Д.С.,

сторони в судове засідання не з'явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Кельменецькому районі Чернівецької області до Кельменецького виробничого управління житлово-комунального господарства про стягнення податкової заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Кельменецькому районі Чернівецької області (далі - позивач) звернулася до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, з урахуванням зменшених позовних вимог до Кельменецького виробничого управління житлово-комунального господарства (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу за період з 19.08.2010 р. по 02.02.2011 р. в сумі 6220,56 грн.

Позов мотивовано тим, що за відповідачем обліковується заборгованість на загальну суму 6220,56 грн. по наступним податкам та зборам: збір за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 6110,55 грн.; збір за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету в розмірі 110,01 грн. Оскільки заборгованість в добровільному порядку відповідачем не сплачена ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області звернулася до суду з вимогою про стягнення вказаної заборгованості.

В судове засідання позивач не з'явився, однак від останнього на адресу суду надійшло клопотання за (вх. № 2748/11), в якому просив розгляд вказаної справи провести за відсутності представника інспекції. Заявлений позов з урахуванням зменшених позовних вимог підтримав та просив суд задовольнити його у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, проте подав до суду надійшло клопотання за (вх. № 2747/11), в якому просив розгляд вказаної справи провести без участі його представника. В вказаному клопотанні також зазначив, що підприємством частково погашено заборгованість у даній справі із збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 1476,24 грн.

Позовні вимоги позивача (з урахуванням часткової сплати у сумі 1476,24 грн.) визнає у повному розмірі, а саме у сумі 6220,56 грн.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, з огляду на таке.

Судом встановлено, що Кельменецьке виробниче управління житлово-комунального господарства (60100, смт. Кельменці, вул. Партизанська, 4, Кельменецький район Чернівецька область, ідентифікаційний код 03357547) зареєстроване, як юридична особа Кельменецькою районною державною адміністрацією Чернівецької області 02.02.1992 р. та взяте ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області на податковий облік 07.10.1998 р. за № 94 (а.с. 8, 80, 81).

Як вбачається із матеріалів справи, за Кельменецьким виробничим управлінням житлово-комунального господарства обліковується заборгованість на загальну суму 6220,56 грн., по наступним податкам та зборам: збір за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 6110,55 грн.; збір за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету в розмірі 110,01 грн.

Вказана заборгованість підтверджується поданими відповідачем до ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області:

- податковими розрахунками збору за забруднення навколишнього природного середовища № 7888 від 22.07.2010 р., № 11430 від 21.10.2010 р., № 11429 від 21.10.2010 р. (а.с. 25-26, 27-28);

- податковим повідомленням-рішенням № 0000222320/0 від 21.08.2010 р., яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 480,30 грн. Вказане рішення відповідачем отримане наручно того ж числа, про що свідчить особистий підпис уповноваженої особи. Рішення є узгодженим (а.с. 29);

- податковим повідомленням-рішенням № 0000212320/0 від 21.08.2010 р., яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання зі збір на геологорозвідувальні роботи у розмірі 255,32 грн. Вказане рішення відповідачем отримане наручно того ж числа, про що свідчить особистий підпис уповноваженої особи та є узгодженим (а.с. 29);

- податковим повідомленням-рішенням № 0000381600/0 від 07.09.2010 р., яким відповідачу визначено податкове зобов'язання зі збору на геологорозвідувальні роботи у розмірі 87,95 грн. Вказане рішення відповідачем отримане наручно того ж числа, про що свідчить особистий підпис уповноваженої особи і є узгодженим (а.с. 68);

- податковим повідомленням-рішенням № 0000401600/0 від 07.09.2010 р., яким відповідачу визначено податкове зобов'язання зі збору на геологорозвідувальні роботи у розмірі 114,05 грн. Вказане рішення відповідачем отримане наручно того ж числа про що свідчить особистий підпис уповноваженої особи і є узгодженим (а.с. 69);

- розрахунком збору на геологорозвідувальні роботи (а.с. 10);

- розрахунком пені із зборів за геологорозвідувальні роботи та забруднення навколишнього природного середовища за період з 15.01.2010 р. по 21.05.2010 р. (а.с. 65).

Податкова заборгованість по вищевказаним платежам підтверджується також зворотнім боком облікових карток особового рахунку платника в розрізі платежів.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” (в редакції Закону, що діяв на момент виникнення спірних відносин), платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно преамбули Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (в редакції Закону, що діяв на момент виникнення спірних відносин, далі - Закон № 2181-III) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Згідно ст. 3 Закону № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу. Як зазначено у п. 1.7 ст. 1 Закону № 2181-ІІІ активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Згідно п. п. 1.2 - 1.4 ст. 1 Закону № 2181-III податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації (пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 зазначеного Закону).

Абзацом 3 п. п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 - ІІІ встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 ст. 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до підпункту 5.2.1. пункту 5.2. ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 ст. 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. У випадку оскарження податкового зобов'язання нарахованого контролюючим органом в адміністративному порядку чи до суду сума такого податкового зобов'язання вважається неузгодженою (п. п. 5.2.2, 5.2.3 п. 5.2 ст. 5 Закону). При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

Відповідно до 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею (тобто протягом 10 календарних днів після подання податкової декларації чи з дня отримання податкового повідомлення-рішення), визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до підпункту 6.2.1, п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі Закон № 2181-III в редакції Закону, що діяв на момент виникнення спірних відносин) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області на адресу відповідача були направлені перша податкова вимога форми “Ю1” № 1/227 від 10.06.2002 р., яка отримана відповідачем того ж числа наручно про що свідчить підпис останнього та друга податкова вимога форми “Ю2” № 2/295 від 66.10.2002 р. яка, також отримана відповідачем наручно того ж числа про що свідчить підпис останнього (а.с. 24).

Крім того ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області було винесено рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в розрахунок погашення його податкового боргу № 34 від 14.02.2003 р. (а.с. 24).

Вищевказані податкові вимоги та винесене рішення відповідачем ні в адміністративному ні вбудь-якому іншому порядку визначеному чинним законодавством України не оскаржувались.

Як встановлено судом, на момент розгляду справи, сума податкового зобов'язання в розмірі 6220,56 грн., по податкам та зборам як, збір за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 6110,55 грн. та збір за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету в розмірі 110,01 грн. відповідачем узгоджені, проте в добровільному порядку несплачені, що тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України та суттєво порушує інтереси держави.

Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. На час вирішення справи відповідачем позов визнано повністю, про що зазначив в поданому до суду клопотанні, однак не надав доказів відсутності або погашення ним узгодженого податкового боргу по вищевказаним платежам.

Згідно ст. 112 та 136 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов повністю або частково протягом усього часу судового розгляду. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова про задоволення адміністративного позову.

За наведених вище обставин, суд приймає визнання адміністративного позову відповідачем, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.

За таких обставин, суд приходить до висновку про порушення відповідачем вимог Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами” в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового боргу та вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню відповідно до чинного законодавства та у межах заявлених вимог, в сумі 6220,56 грн.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до ст. 94 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. ст. 71, 86, 112, 136, 158, 162, 160-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Кельменецького виробничого управління житлово-комунального господарства (60100, смт. Кельменці, вул. Партизанська, 4, Кельменецький район Чернівецька область, ідентифікаційний код 03357547) в примусовому порядку за рахунок активів податкову заборгованість у сумі 6220,56 грн.

Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.

Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено та підписано судом 29.03.2011 р.

Суддя В.К. Левицький