Копія
Справа № 2-а-9137/10/2270/1
12 січня 2011 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіБлонського В.К.,
при секретарі Варченко В.В.,
за участі:
представника позивача Войцехівського В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Славутської об'єднаної державної податкової інспекції в особі Нетішинського відділення до відкритого акціонерного товариства "Хмельницькатомтехенерго" м. Нетішин Хмельницької області про звернення стягнення податкового боргу на активи, -
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить примусово стягнути активи відповідача як платника податків в сумі 277819,03 грн., на користь позивача в рахунок погашення податкового боргу.
Свій позов позивач мотивує тим, що станом на 05.10.2010 року заборгованість по сплаті податків у відповідача складає 277819,03 грн., у тому числі основний борг в сумі 180712,29 грн., штрафні санкції в сумі 95171,31 грн., пеня в сумі 1935,43 грн.
Відповідно до вимог п. п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання у встановлені строки активи такого платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу за рішенням суду.
Так як відповідач добровільно не сплатив узгоджену суму податкового зобов'язання у встановлені строки, тому необхідно примусово стягнути активи відповідача як платника податків в сумі 277819,03 грн., на користь позивача в рахунок погашення податкового боргу.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, пояснивши суду, що станом на 05.10.2010 року заборгованість по сплаті податків у відповідача складає 277819,03 грн., у тому числі основний борг в сумі 180712,29 грн., штрафні санкції в сумі 95171,31 грн., пеня в сумі 1935,43 грн.
Відповідно до вимог п. п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання у встановлені строки активи такого платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу за рішенням суду.
Так як відповідач добровільно не сплатив узгоджену суму податкового зобов'язання у встановлені строки, тому необхідно примусово стягнути активи відповідача як платника податків в сумі 277819,03 грн., на користь позивача в рахунок погашення податкового боргу.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився повторно, хоча відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, заяви про розгляд справи за його відсутності до суду не подав.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач 29.05.2006 року зареєстрований виконавчим комітетом Нетішинської міської ради Хмельницької області як юридична особа та відповідно до ст. ст. 9, 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування» є платником податків, зборів та обов'язкових платежів і зобов'язаний їх сплачувати в терміни передбачені чинним законодавством.
Позивачем проведено виїзну планову перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року, про що за результатами перевірки складено акт перевірки від 11 березня 2010 року за № 362/23/14149964.
Згідно п. 6.1 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-3 від 21.12.2000 року у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до ст. 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
За результатами перевірки відповідачем на підставі акту перевірки від 11 березня 2010 року, за № 362/23/14149964 за порушення п. 4.1 ст. 4, п. 5.1 ст. 5 , п. п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 283/97-ВР від 22.05.1997 року, згідно з п. п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було нараховано податкове зобов'язання та прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000082300/2367 від 16 березня 2010 року по податку на прибуток підприємств в сумі 27258 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 13178 грн., і штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 14080 грн., за порушення п. п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3, п. 4.1 ст. 4, п. п. 7.3.1 п. 7.3, п. п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997 року, згідно з п. п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було нараховано податкове зобов'язання та прийняті податкові повідомлення - рішення № 0000112300/0/2367 від 16 березня 2010 року по податку на додану вартість в сумі 69149 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 42210 грн., і штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 26939 грн., № 0000102300/0/2367 від 16 березня 2010 року по податку на додану вартість в сумі 502,43 грн., в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 502,43 грн., за порушення ст. 17 Закону України «Про плату за землю» № 283/97-ВР від 22.05.1997 року, згідно з п. п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було нараховано податкове зобов'язання та прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000092300/0/2367 від 16 березня 2010 року по платі за землю в сумі 256,94 грн., в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 256,94 грн., за порушення п. п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, п. п. «а» п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 283/97-ВР від 22.05.1997 року, було нараховано податкове зобов'язання та прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000641710/0 від 16 березня 2010 року по податку з доходів фізичних осіб в сумі 4505,28 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 1501,76 грн., і штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 3003,52 грн.
Також позивачем проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питань перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість, податку на прибуток, про що за результатами перевірки складено акт перевірки від 04 червня 2010 року, за № 846/15-14149964.
За результатами перевірки відповідачем на підставі акту перевірки від 04 червня 2010 року, за № 846/15-14149964 за порушення п. п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно з п. п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було нараховано податкове зобов'язання та прийняті податкові повідомлення - рішення № 0001371500/5418 від 04 червня 2010 року по податку на додану вартість в сумі 33,20 грн., в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 33,20 грн., № 0001361500/5418 від 04 червня 2010 року по податку на додану вартість в сумі 30 грн., в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 30 грн., № 0001331500/5418 від 04 червня 2010 року по податку на прибуток підприємств в сумі 5,2 грн., в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 5,2 грн.
Крім того позивачем проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питань перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість, земельного податку, про що за результатами перевірки складено акт перевірки від 14 липня 2010 року, за № 994/15-14149964.
За результатами перевірки відповідачем на підставі акту перевірки від 14 липня 2010 року, за № 994/15-14149964 за порушення п. п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно з п. п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було нараховано податкове зобов'язання та прийняті податкові повідомлення - рішення № 0000382300/0/6881 від 14 липня 2010 року по податку на додану вартість в сумі 8319,41 грн., в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 8319,41 грн., № 0001951500 від 14 липня 2010 року по платі за землю в сумі 547,55 грн., в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 547,55 грн.
Позивачем проведено виїзну позапланову перевірку відповідача з питань перевірки правових взаємовідносин з платником податків Вінницький обласний військовий комісаріат та дотримання вимог податкового законодавства при їх здійсненні за грудень 2009 року, про що за результатами перевірки складено акт перевірки від 20 вересня 2010 року, за № 1149/23/14149964.
За результатами перевірки відповідачем на підставі акту перевірки від 20 вересня 2010 року, за № 1149/23/14149964 за порушення п. 4.1 ст. 4, п. п. 11.3.1 п. 11.3 ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», згідно з п. п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було нараховано податкове зобов'язання та прийнято податкове повідомлення - рішення № 40230662300/9086 від 20 вересня 2010 року по податку на прибуток підприємств в сумі 42752 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 32886 грн., і штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 9866 грн., за порушення п. 4.1 ст. 4, п. п. 7.3.1, 7.3.5 п. 7.3 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», згідно з п. п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було нараховано податкове зобов'язання та прийняті податкові повідомлення - рішення № 4023072300/0/9086 від 20 вересня 2010 року по податку на додану вартість в сумі 95536 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 63691 грн., і штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 31845 грн.
Пунктами 1.2, 1.3, ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим Законом або іншими Законами України, а податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), узгоджене платником податків або встановлене судом, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Сума податкового зобов'язання відповідача, яке нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вважається узгодженим відповідно до вимог п. п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Підпунктами 5.2.2 5.2 3 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що у разі адміністративного або судового оскарження податкового повідомлення подана заява зупиняє виконання платником податків податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні, на строк від дня подання такої заяви до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума податкового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
Згідно п. п. 5.2.4, 5.2.5 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
З урахуванням строків позовної давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь - який момент після отримання відповідного повідомлення.
Відповідач не скористався своїм правом адміністративного оскарження податкових повідомлень - рішень, а також правом звернення до суду, тобто він не оскаржив податкові повідомлення - рішення до суду.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що податкові зобов'язання згідно податкових повідомлень - рішень необхідно вважати узгодженими з дати їх отримання відповідачем.
Крім того сума податкового боргу відповідача складається також із сум податків нарахованих самим відповідачем та задекларованих податковими деклараціями по податку на додану вартість та податковим розрахунком по платі за землю.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Згідно п. 1.10 ст. 1 цього ж Закону податкова вимога - письмова вимога податкового органу до платника податків погасити суму податкового боргу.
Відповідно до п. п. 6.2.1, 6.2.2 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Із вищевказаного суд приходить до висновку, що право на направлення позивачем відповідачу податкової вимоги про сплату нарахованих податків і штрафних (фінансових) санкцій могло виникнути тільки за обставин підтверджуючих узгодження податкового зобов'язання відповідача.
Так як податкові зобов'язання по податкових повідомленнях - рішеннях вважаються узгодженими, позивач направив відповідачу податкові вимоги, тобто письмові вимоги податкового органу до платника податків погасити суму податкового боргу, а саме: першу податкову вимогу № 1/27/2907 від 30 березня 2010 року, а також другу податкову вимогу № 2/38 від 29 квітня 2010 року про сплату позивачем податкового боргу
У разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не виставляється.
Наслідком несплати узгодженого податкового зобов'язання в установлені строки їх погашення є нарахування пені після закінчення таких строків, відповідно правил ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
В зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання в установлені строки їх погашення позивачу була нарахована пеня.
З метою впровадження ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» наказом ДПА України № 266 від 3 липня 2001 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 липня 2001 року за № 595/5786 затверджено «Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків».
Згідно п.4.1 ч. 4 вказаного Порядку податкові вимоги формуються в автоматичному режимі на підставі облікових даних з карток особових рахунків платників податків, які ведуться в органах державної податкової служби згідно з Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, затвердженою наказом ДПА України від 2 квітня 1999 року № 174 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 травня 1999 року за № 304/3597.
Податковий борг підтверджується копіями з карток особових рахунків платника податків - відповідача, копіями актів перевірок, податкових повідомлень-рішень, податкових декларацій та розрахунків, копіями податкових вимог.
Відповідно до вимог п. п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання у встановлені строки активи такого платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу за рішенням суду.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та повністю доведений у судовому засіданні, тому у його необхідно задовольнити.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 9, 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування», ст. ст. 1, 5, 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 9, 11, 86, 159 - 163, 167 КАС України суд,
Позов задовольнити.
Звернути стягнення на активи відкритого акціонерного товариства «Хмельницькатомтехенерго» м. Нетішин Хмельницької області в сумі 277819,03 грн., (двісті сімдесят сім тисяч вісімсот дев'ятнадцять гривень три копійки) в рахунок погашення податкового боргу на користь Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області в особі Нетішинського відділення.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 14 січня 2011 року
Суддя/підпис/В.К. Блонський
"Згідно з оригіналом" СуддяВ.К. Блонський