73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
22 березня 2011 р. Справа № 2-а-784/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді: Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів матеріального забезпечення,
встановив:
Херсонський міський центр зайнятості (далі-позивач, ХМЦЗ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі-відповідач) про стягнення коштів в розмірі 16116 грн. 28 коп.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, обгрунтовуючи тим, що ОСОБА_1, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості, як безробітний, усупереч вимогам чинного законодавства одночасно був зареєстрований відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як фізична особа-підприємець. В результаті проведеної перевірки позивачем виявлено факт подання ОСОБА_1 недостовірних даних та зобов'язано відповідача добровільно повернути кошти в розмірі 16116 грн. 28 коп. Станом на 04.02.2011 зазначена сума не погашена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Відповідач письмових заперечень проти позову не надав, в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не сповістив, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату , час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі письмові докази , суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 08.11.2007 згідно з персональною карткою ОСОБА_1 звернувся до Херсонського міського центру зайнятості для взяття його на облік, набуття статусу безробітного та виплати допомоги по безробіттю. Відповідно до заяви від 15.11.2007 відповідачем зазначено, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності. З правами та обов'язками безробітного ОСОБА_1 ознайомлений на інформаційному семінарі центру зайнятості 15.11.2007. За таких обставин, наказом від 15.11.2007 № НТ071115 ОСОБА_1 присвоєно статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю з 15.11.2007. Наказом від 12.05.2008 № НТ 080512 відповідача знято з обліку з 05.05.2008 у зв'язку з працевлаштуванням.
Згідно з персональними картками ОСОБА_1 повторно звертався до Херсонського міського центру зайнятості 17.12.2008 та 29.07.2009 для взяття його на облік, набуття статусу безробітного та виплати допомоги по безробіттю. Відповідно до заяв від 24.12.2008 та 05.08.2009 відповідачем вказано, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності. З правами та обов'язками безробітного ОСОБА_1 повторно був ознайомлений на інформаційних семінарах центру зайнятості 17.12.2008 та 05.08.2009. Згідно з наказом від 24.12.2008 № НТ081224 ОСОБА_1 присвоєно статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю з 24.12.2008. Наказом від 24.03.2009 № НТ 090324 відповідача знято з обліку з 23.03.2009 у зв'язку з працевлаштуванням. Відповідно до наказу від 05.08.2009 № 090805 ОСОБА_1 присвоєно статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю з 05.08.2009. На підставі наказу від 12.11.2009 № НТ091112 відповідача знято з обліку у зв'язку з поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг державної служби зайнятості.
22.10.2010 заступником начальника відділу ХМЦЗ Коротчою О.В. проведено перевірку достовірності страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За результатами перевірки складено акт від 22.10.2010 № 399/П. Перевіркою встановлено, що відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 08.10.2010, ОСОБА_1 в період перебування на обліку в центрі зайнятості у якості безробітного, з 06.02.2007 був зареєстрований як фізична особа-підприємець.
Директором ХМЦЗ винесено наказ від 23.11.2010 № НТ 101123 щодо повернення коштів за період з 15.11.2007 по 05.05.2008 на суму 6949 грн. 87 коп., за період з 05.08.2009 по 11.11.2009 в розмірі 4931 грн. 85 коп., з 24.12.2008 по 23.03.2009 в сумі 4234 грн. 56 коп.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-ХІІ (далі- Закон № 803-ХІІ) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Згідно з п.б ч.3 ст.1 Закону № 803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Відповідно до ч.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 №1533-ІІІ (далі- Закон №1533-ІІІ) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Абзацом 1 ч.3 ст.36 Закону №1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до пп.1 п.5.5 розд.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики Українивід 20 листопада 2000 р. № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за № 915/5136 (далі-Порядок) виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Згідно з п.6.14 Порядку, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Відповідно до абзацу 1 пп.1.п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 219 громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку: з дня: працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, листом від 24.11.2010 № 11-11/5640 ОСОБА_1 було запропоновано добровільно повернути суму боргу в розмірі 16116 грн. 28 коп. в п'ятнадцятиденний термін з дня отримання листа. Станом на 04.02.2011 заборгованість зі сплати коштів матеріального забезпечення відповідачем не погашена.
Відповідно до ст.71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч.5 ст.49 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 № 755 - IV (далі - Закон № 755 - IV) порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи - підприємця, здійснюється за процедурами, встановленими частинами дев'ятою - вісімнадцятою статті 47 цього Закону.
Відповідно до ч.9 ст. 47 Закону № 755 - IV для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням; свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця; довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах); довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості; довідки відповідних органів фондів соціального страхування про відсутність заборгованості або про те, що вона не перебувала на обліку.
Оскільки відповідачем не виконано обов'язку застрахованої особи, зареєстрованої в установленому порядку у статусі безробітного, а саме не подано відповідно до вимог Закону № 1533-ІІІ до центру зайнятості відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення, внаслідок державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, не вчинено дій для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності та не сплачено у добровільному порядку кошти в розмірі 16116 грн. 28 коп., а тому дану заборгованість належить стягнути в судовому порядку.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Херсонського міського центру зайнятості є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ч. 4 ст. 94, ч.6 ст.128, ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, на користь Херсонського міського центру зайнятості кошти в розмірі 16116 (шістнадцять тисяч сто шістнадцять) грн. 28 коп. на р/р 37173001004936, ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 35219574.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.2.3