Рішення від 16.03.2011 по справі 31/10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

РІШЕННЯ

іменем України

16.03.11 р. Справа № 31/10

Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Павловій Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою

Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк

до відповідача Закритого акціонерного товариства „Ремоввугілля”, м. Торез

про стягнення відповідача на користь спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища Торезької міської ради Донецької області шкоду в розмірі 39428,91грн.

В присутності представників сторін:

від позивача: Висоцький А.С. - довіреність

від відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк звернулась з позовом до Закритого акціонерного товариства „Ремоввугілля”, м. Торез про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 39428,91грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що у період з 25.03-29.03.2010р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України на Закритому акціонерному товаристві „Ремоввугілля” під час якої було встановлено, що підприємство здійснює викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади. Позивач зазначає, що внаслідок порушення вимог ст.ст. 40, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” державі заподіяний збиток на суму 39428,91грн., який розраховано згідно з „Методикою розрахунку розмірів відшкодування забруднюючих речовин в атмосферу”, затв. наказом Мінприроди України №639 від 10.12.2008р. і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009р. за №48/16064.

Заявою від 10 лютого 2011р. позивач в порядку ст. 22 ГПК України надав заяву про зміну позовних вимог та просить суд стягнути з відповідача на користь спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища Торезької міської ради Донецької області шкоду в розмірі 39428,91грн. Даною заявою позивач конкретизував реквізити відповідача.

Відповідач надав відзив на позов згідно якого проти позову заперечує. В обґрунтування своїх заперечень, відповідач посилається на те, що довідка підприємства, якою, за твердженнями позивача, підтверджується факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, не підписана головою правління ЗАТ „Ремоввугілля”, а була підписана особою, яка не має права підпису будь-яких документів від імені товариства, будь-яких спеціальних приладів для здійснення вимірів кількості забруднюючих речовин у ЗАТ „Ремовугілля” не має. Відповідач зазначає, що позивач не має фактичних даних, зібраних у встановленому порядку для здійснення розрахунку розмірів збитків. Крім того, відповідач зазначає, що в зв'язку з фінансовою кризою у 2009р. підприємство майже не працювало, роботи з видобутку кам'яного вугілля були зупинені. Товариство приймало заходи з отримання дозволу, але в зв'язку з тим, що процес отримання дозволу є досить тривалим з причин, які не залежать від відповідача, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами був отриманий відповідачем лише 21.09.2010р.

Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за клопотанням представника позивача

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, присутнього в судовому засіданні, встановив наступне.

21-28.08.2008р. Державною екологічною інспекцією в Донецькій області була проведена перевірка додержання вимог природоохоронного законодавства України на ЗАТ „Ремовугілля” під час якої встановлено, що термін дозволу №24816634 від 30.10.2003р. на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря діяв до 01.01.08р. На момент перевірки підприємство здійснювало викиди в атмосферне повітря без дозволу.

За результатами перевірки видано припис №68 від 29 серпня 2008р., яким відповідача зобов'язано до 01.01.09р. отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферу та здійснювати контроль токсичних викидів від вихлопних газів автомобілів.

У період з 25.03.2010р. до 29.03.2010р. Відділом оперативного міжрайонного Екологічного контролю по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ЗАТ „Ремовугілля”, за результатами якої був складений акт №11/21.

В результаті проведеної перевірки було встановлено, що товариство на момент перевірки не мало дозволу на викид забруднюючих речовин у атмосферне повітря, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”. За дане порушення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 78 КУпроАП притягнуто голову правління ЗАТ „Ремоввугілля” Образцова В.В.

За результатами перевірки видано припис від 30 березня 2010р. №11/21, яким зобов'язано відповідача до 30.04.2010р. розробити документи, що обґрунтовують обсяги забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря та представити до Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області та отримати дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

10 червня 2010р. Відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ЗАТ „Ремоввугілля” та виконання припису екологічної інспекції №11/21 від 30.03.2010р. за результатами якої складено акт.

За результатами перевірки встановлено, що припис №11/21 від 30.03.2010р. до акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №11/21 від 25.03-29.03.2010р. не виконано а саме не проведена інвентаризація джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та не отриманий дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерел ЗАТ „Ремовугілля”, що є порушенням ст.ст. 10, 11 ЗУ „Про охорону атмосферного повітря”, ст. 40 ЗУ „Про охорону навколишнього природного середовища”. Таким чином , відповідач здійснював наднормативний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря (без дозволу спеціально уповноважених органів з 2007р.)

Позивачем здійснений розрахунок розміру відшкодування шкоди, заподіяної державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при викидах без дозволу на ЗАТ „Ремовугілля” за період з 01.02.2009 по 31.12.2009, який розрахований відповідно до „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639, відповідно до якої розмір шкоди склав 39428,91грн.

Господарський суд вважає, що вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області щодо стягнення шкоди в сумі 39428,91грн., заподіяних державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Державна екологічна інспекція в Донецькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ).

Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей тощо.

При здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. № 1264/ХІІ (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначені Законом України “Про охорону атмосферного повітря” від 16.10.1992 р. № 2707-XII (зі змінами та доповненнями).

Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Як вбачається з матеріалів справи перевіркою встановлено, що відповідач здійснює викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади.

Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Порядок обчислення збитків визначений „Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639 і зареєстрованої в МЮ за №41/16064 від 21.01.2009р.

Сума шкоди розрахована інспекцією відповідно до Методики склала 39428,19грн. Заперечень щодо порядку розрахунку відповідачем не надано.

Доводи відповідача викладені у відзиві судом не приймаються як обґрунтовані, оскільки при проведенні перевірок в 2008р., 2010р. були зафіксовані порушення вимог природоохоронного законодавства, оскільки з 2008р. підприємство здійснювало викиди із джерел забруднюючих речовин в атмосферне повітря без отримання дозволу, що відповідно до законодавства є понаднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферу і час роботи таких джерел в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, а саме з 01.01.2008р. по 21.09.2010р.

Дозвіл відповідачем на викиди в атмосферне повітря отриманий 21.09.2010р.

Позивачем в даній справі розрахована шкода за період з 01.02.2009р. по 31.12.2009р. і склала 39428,19грн, яка і підлягає стягненню.

Посилання позивача на те, що позивачем пропущено строк позовної давності також не приймається до уваги, оскільки відповідно ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю (ст. 258 ЦК України). Вимоги, заявлені позивачем в даній справі є такими, що заявлені в межах строку позовної давності. Шкода, яка нарахована інспекцією і пред'явлена до стягнення з відповідача не є адміністративно-господарською санкцією і на неї не поширюється шестимісячний строк позовної давності відповідно до ст. 239, 250ГК України.

Не приймаються також і доводи відповідача щодо недійсності довідки, виданої підприємством 24.03.2010р. про викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 01.02.2009р. по 31.12.2009р. за вих..№ 03/24/02.

Довідка підписана інспектором по ОНПС Безбабник та невстановленою особою від імені голови правління ЗАТ „Ремоввугілля”.

Судом викликалась в судове засідання інженер по охороні навколишнього природного середовища ЗАТ „Ремоввугілля” для дачі пояснень в судовому засіданні щодо обставин видачі даної довідки, достовірності зазначених в ній даних та інформації щодо особи, яка підписала довідки від імені керівника підприємства.

Зазначена особа в судове засідання не прибула, представник відповідача також в судове засідання не з'явився, будь-яких даних стосовно недостовірності внесених в довідку даних, покладених в розрахунок шкоди не надав. Довідка скріплена печаткою підприємства.

Представник інспекції пояснив, що довідка видана підприємством як офіційний документ під час проведення перевірки і зазначені в ній дані щодо викидів забруднюючих речовин відповідають даним статистичної звітності підприємства.

Зазначені доводи відповідач не спростував.

Судові витрати у справі покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 33, 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 40, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 32-33,43,49,82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк до відповідача Закритого акціонерного товариства „Ремоввугілля”, м. Торез про стягнення відповідача на користь спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища Торезької міської ради Донецької області шкоду в розмірі 39428,91грн.- задовольнити.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Ремовугілля” (86600, Донецька область, м. Торез, вул. 50 років СРСР, 1/1, ЄДРПОУ 24816634) на користь спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища Торезької міської ради (УДК, м. Макіївка, п/р 33118331700084 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687305 КБК 24062100) шкоду, заподіяну державі в сумі 39428,91грн.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Ремовугілля” (86600, Донецька область, м. Торез, вул. 50 років СРСР, 1/1, ЄДРПОУ 24816634) на користь Державного бюджету України державне мито у сумі 394,28грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00грн.

Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня підписання повного тексту рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Ушенко Л.В.

Повний текст рішення складено та підписано 21 березня 2011р.