Постанова від 16.02.2011 по справі 15а/34-723

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"16" лютого 2011 р.Справа № 15а/34-723

13 год. 07 хв.

м. Тернопіль

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Бучинської Г.Б.

при секретарі судового засідання Козловському С.П.

Розглянув справу:

за позовом Спільного малого підприємства виробничо-комерційної фірми "Джерела", вул. Ковшевича, 37, м. Бережани Бережанського району Тернопільської області

до Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль

про скасування рішення № 68 від 12.11.2007р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

за участю представників сторін:

позивача: Мартищук Людмила Петрівна, довіреність № б/н від 14.01.11 р.;

відповідача: Бібік Галина Святославівна, довіреність № 195 від 24.01.11 р.;

Онуфрієнко Тетяна Миколаївна, довіреність № 3537 від 23.12.10р..

Суть справи:

Спільне мале підприємство виробничо-комерційної фірми "Джерела", вул. Ковшевича, 37, м. Бережани Бережанського району Тернопільської області звернулося у господарський суд з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль про скасування рішення № 68 від 12.11.2007р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Враховуючи положення Прикінцевих та перехідних положень КАС України, справа розглядається за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

У судовому засіданні представникам сторін роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51, 130 КАС України.

Технічна фіксація судового процесу здійснюється на компакт-диск CD-R, серійний номер HL 4030903G035 та 9QA608283043F09.

Відповідач у поданому 02.04.2008р. відзиві на позовну заяву № 798 проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що спірне рішення відповідає чинному законодавству та прийняте на підставі Закону України "Про ціни і ціноутворення" за порушення, встановлені актом перевірки від 05.11.2007р.. Також просить суд звернути увагу на те, що Спільне мале підприємство виробничо-комерційна фірма "Джерела" не є виробником олії соняшникової фасованої рафінованої і застосування п. 11. Додатку до Розпорядження голови Тернопільської ОДА № 432 від 15.09.2003р. до нього є безпідставним. Звертає увагу суду на те, що позивач отримує олію від ТзОВ "Радема", який є виробником олії рослинної торгової марки "Рідне поле", а постачальником - Приватний підприємець ОСОБА_1 м. Вінниця. Звертає увагу суду на те, що СМП ВКФ "Джерела" несе тільки витрати по фасуванню олії у пляшки (0,85 г., 1,0 л., 2,0 л. 5,0 л.). Дані витрати згідно вимог п. 9 примітки до розпорядження голови Тернопільської ОДА № 432 від 15.09.2003р. у випадку, коли торговельне підприємство несе додаткові витрати щодо завершення виробничого процесу (випічка готового виробу, який поступає в замороженому вигляді, фасовку, пакування товару тощо), при цьому відкриті затратні рахунки виробництва, торговельні надбавки в даному випадку застосовуються до цін виробника, з урахуванням вказаних вище додаткових витрат. Вважає, що підприємство повинно було при формуванні цін на олію застосовувати затрати по фасуванню та 5 % торговельну надбавку, передбачену п. 2 примітки даного розпорядження. Просить суд в позові відмовити.

Позивач проти доводів інспекції заперечив, посилаючись на те, що підприємство є саме виробником олії, що на його думку підтверджується технологічним процесом виготовлення олії фасованої, наявністю на підприємстві спеціальної акредитованої лабораторії. Також, на підтвердження своїх доводів, надав сертифікат відповідності серії ВБ № 994576.

Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 12.06.2008р. зупинено провадження по справі.

Листом № 06-06/2735 від 03.02.2010р. ДП "Тернопільський державний центр стандартизації, метрології та сертифікації" повідомив, що сертифікат відповідності ВБ № 994576 був виданий СМП ВКФ "Джерела" на олію соняшникову рафіновану дезодоровану виморожену та не виморожену марки П, олію соняшникову нерафіновану в/г розфасовану масою нетто 900г, 1700г, об'ємом 5000 см3, що виготовлялася (проводився розлив) підприємством з 22.10.2007р. по 21.10.2008р..

Ухвалою господарського суду від 14.12.2010р. провадження у справі поновлено.

Представник позивача в судовому засіданні 16.02.2011р. позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просить позов задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні 16.02.2011р. проти позовних вимог не заперечили та пояснили, що санкції були застосовані неправомірно.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:

- за результатами перевірки, проведеної Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області у Спільному малому підприємстві виробничо-комерційній фірмі "Джерела", вул. Ковшевича, 37, м. Бережани Бережанського району Тернопільської області, в період з 01.01.2007р. по 30.09.2007р. на предмет застосування торговельних надбавок на окремі продовольчі товари, інспекцією прийнято 12.11.2007р. рішення № 68 про застосування до Спільного малого підприємства виробничо-комерційної фірми "Джерела", вул. Ковшевича, 37, м. Бережани Бережанського району Тернопільської області, економічних санкцій у виді вилучення у дохід Державного бюджету 2.199,84 грн. та у виді штрафу в сумі 4.399,68 грн. за порушення державної дисципліни цін.

Підставою для притягнення Спільного малого підприємства виробничо-комерційної фірми "Джерела", вул. Ковшевича, 37, м. Бережани Бережанського району Тернопільської області, до відповідальності, як вважає інспекція, стали встановлені актом перевірки від 05.11.2007 року факти порушення товариством вимог п. 11 додатку до розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 15.09.2003р. № 432 "Про граничні торговельні надбавки на окремі продовольчі товари". В результаті виявлених порушень, інспекцією встановлено, що підприємством необґрунтовано одержано 2.199,84 грн. виручки.

Суд, керуючись ст. 86 КАС України, давши оцінку поданим сторонами доказам, наведеним доводам, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

При цьому суд виходив із наступного:

- забезпечення проведення цінової політики, визначення переліку продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, а також повноважень цих органів в галузі встановлення і застосування цін (тарифів) та контролю за цінами, згідно ст. 116 Конституції України, ст. 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.

- контрольно-наглядові функції з питань додержання підприємствами вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів здійснюються Державними інспекціями з контролю за цінами відповідно до "Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами" затвердженого постановою КМ України від 13.12.2000р. № 1819;

- зазначені функції інспекція виконує згідно пп. 5. п. 5. Положення та ст.ст. 13, 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", користуючись правами передбаченими ст. 11 Закону України "Про Державну податкову службу в Україні", шляхом проведення перевірок і прийняття на їх підставі рішень про застосування економічних санкцій в разі виявлення порушення підприємством державної дисципліни цін;

- порядок проведення перевірок та стягнення санкцій регулюється "Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженою наказом Міністерства економіки з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 р. № 1044/6235 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.12.2001р., далі -Інструкція);

- відповідно до підп. 3.1., 3.2. п. 3 Інструкції, підставою для прийняття рішень є акт перевірки, в якому повинно бути чітко зазначено нормативні акти, які порушено суб'єктами господарювання, з конкретним обґрунтуванням порушених норм; детально відображено механізм скоєння порушення; визначено суму необґрунтовано одержаної виручки, з доданням розрахунків, на яких ґрунтується обчислення зазначеної суми з посиланням на документи первинного бухгалтерського обліку, згідно з якими вони здійснюються.

Відповідно до ч. 1. ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого рішення покладається на відповідача.

В даному випадку, доказом правомірності притягнення Спільного малого підприємства виробничо-комерційної фірми "Джерела", вул. Ковшевича, 37, м. Бережани Бережанського району Тернопільської області, до відповідальності за порушення державної дисципліни цін, є акт перевірки від 05.11.2007р., яким встановлено порушення державної дисципліни цін при реалізації олії рафінованої фасованої "Рідне поле" в частині роздрібних цін, на думку відповідача, із застосуванням торговельних надбавок понад встановлений граничний розмір, в результаті чого за період з 01.01.2007р. по 30.09.2007р. підприємством необґрунтовано одержано виручку в сумі 2.199,84 грн..

Водночас акт перевірки від 05.11.2007р., на який посилається інспекція як на підставу прийняття оскаржуваного рішення, не може бути належним доказом щодо встановлених, на думку інспекції, порушень Закону України "Про ціни і ціноутворення" та п. 11 додатку до розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 15.09.2003р. № 432 "Про граничні торговельні надбавки на окремі продовольчі товари", оскільки не підтверджує факту порушення Спільним малим підприємством виробничо-комерційною фірмою "Джерела", вул. Ковшевича, 37, м. Бережани Бережанського району Тернопільської області, даних норм закону та розпорядження, оскільки:

- підставою для застосування санкцій, як стверджує інспекція стало порушення підприємством Закону України "Про ціни і ціноутворення" та п. 11 додатку до розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 15.09.2003р. № 432 "Про граничні торговельні надбавки на окремі продовольчі товари" як торговельним підприємством.

Водночас дане розпорядження встановлює торгівельні надбавки до оптової ціни виробника, а відтак застосування даного акта щодо встановлення надбавок до виробника продукції є неправомірним.

Також дане твердження інспекції спростовується виданим Спільному малому підприємству виробничо-комерційній фірмі "Джерела", вул. Ковшевича, 37, м. Бережани Бережанського району Тернопільської області сертифікатом відповідності серії ВБ № 394576 на виробництво олії соняшникової рафінованої дезодорованої виморожену та не виморожену марки П, олію соняшникову нерафіновану в/г розфасовану (ПЕТ 900,0г, 1700,0г, 5000 см3).

ДП "Тернопільський державний центр стандартизації, метрології та сертифікації" листом № 06-06/2735 від 03.02.2010р. повідомив, що сертифікат відповідності ВБ № 994576 був виданий СМП ВКФ "Джерела" на олію соняшникову рафіновану дезодоровану виморожену та не виморожену марки П, олію соняшникову нерафіновану в/г розфасовану масою нетто 900г, 1700г, об'ємом 5000 см3, що виготовлялася (проводився розлив) підприємством з 22.10.2007р. по 21.10.2008р..

Згідно довідки Тернопільського обласного управління статистики підприємство включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України з присвоєнням йому ідентифікаційного коду 24633690, в якій його діяльність, відповідно до Державного класифікатора України, затвердженого і введеного в дію наказом Держкомстандарту України від 22.10.1996 року № 441, віднесено до видів економічної діяльності під кодом (КВЕД) 15.41.0. -виробництво неочищеної олії та жирів.

Також в судовому засіданні 16.02.2011р. представники Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, визнали той факт, що позивач є виробником олії.

У відповідності до ч. 3 ст. 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 6, 7, 86, 89, 94 -98, ч. 3 ст. 122, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Скасувати рішення № 68 від 12.11.2007р. прийняте Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області про застосування до Спільного малого підприємства "Виробничо-комерційна фірма "Джерела" економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в розмірі 6.599,52 грн..

3.На постанову суду сторони мають право подати через місцевий суд заяву про апеляційне оскарження постанови протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви - подати апеляційну скаргу.

Суддя Г.Б. Бучинська