"24" лютого 2011 р.Справа № 3/1/5022-2/2011
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Турецького І.М.
Розглянув справу
за позовом: Комунального підприємства "Земельно -кадастрове бюро", вул. Коперніка, 1, м. Тернопіль (код ЄДРПОУ 31914512)
до відповідача: Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, вул. Лисенка, 20а, м. Тернопіль (код ЄДРПОУ 21157616)
про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 24.12.2010 р. №68 у справі №457-ЗМС .
За участю представників сторін від:
Позивача: Зубель М.С. - керівник підприємства
Відповідача: Чорномаз Н.Є. -юрисконсульт, довіреність №01-343 від 04.02.2010р.
Суть справи:
До господарського суду Тернопільської області поступила позовна заява Комунального підприємства "Земельно -кадастрове бюро" до відповідача Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 24.12.2010 р. №68 у справі №457-ЗМС.
Відповідач своїм конституційним правом на захист скористався, явку свого представника в судове засідання забезпечив, надав суду письмовий відзив на позовну заяву №191/10 від 17.01.20011р. (вх.. №8394 (н) від 18.01.2011р.) , в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що рішення адміністративної колегії Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 24.12.2010 р. №68 у справі №457-ЗМС винесено у відповідності чинного законодавства України, а тому не має підстав для задоволення позовних вимог позивача.
В порядку ст.. 77 ГПК України , у судових засіданнях оголошувались перерви до 03 лютого 2010 року до 11 год. 00 хв., до 17 лютого 2011 року до 10 год. 00 хв. , до 24 лютого 2011 року до 14 год. 30 хв., про що свідчать формуляри (протоколи) судових засідань відповідно від 20.01.2011р., від 03.02.2011р., від 17.02.2011р.
В розпочатому судовому засіданні представникам сторін , роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81 -1 Господарського процесуального кодексу України.
Під час судового розгляду справи, в порядку ст. 81-1 ГПК України, здійснювалося повне фіксування судового засідання за допомогою програмно-апаратного комплексу „ Діловодство суду ” (компакт-диск CD-R, серійний номер 119 172 МС 27214).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін , оцінивши наявні у справі докази, суд встановив наступне:
Розпорядженням Адміністративної колегії Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №55 від 10.08.2010р., розпочато розгляд справи №457-ЗМС, у зв'язку з наявністю в діях комунального підприємства "Земельно-кадастрове бюро", ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції , передбаченого п.2 ст. 50 та ч.1 ст.13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, що призвело до ущемлення інтересів споживача, які були б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку.
Адміністративною колегією, за результатами розгляду справи №457-ЗМС, прийнято рішення №68 від 24.12.2010р. "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції", згідно якого було вирішено:
Пункт №1. Визнати , що КП "Земельно -кадастрове бюро" займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з розробки технічної документації зі складання державного акту на право власності на земельну ділянку в територіальних (географічних) межах м. Тернополя за даними 2009 року та перше півріччя 2010 року з часткою , що перевищує 35%.
Пункт №2. Визнати дії комунального підприємства "Земельно-кадастрове бюро", у безпідставній відмові надання послуги розроблення технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку , порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим ч. 1 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" , у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, що призвело до ущемлення інтересів споживача, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку.
Пункт №3. Відповідно до частини другої ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" на комунальне підприємство "Земельно-кадастрове бюро" за вчинене порушення законо давства про захист економічної конкуренції накладено штраф у розмірі 8000 грн.
В даному рішенні Тернопільське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України зазначило наступне:
"До Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України надійшла заява від 12.07.2010р. №18 TOB «Тернопільмолоко»(місцезнаходження: вул. Танцорова,14, м. Тернопіль, 46008 (код ЄДРПОУ 00450708) (надалі - Товариство) що, на його думку, Підприємство зловживаючи монопольним становищем відмовило в розробці технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку.
Підприємство є юридичною особою, діє на підставі Статуту, затвердженого рішенням Тернопільської міської ради XX сесією III скликання від 28.02.2002р., зареєстрованого Торгово-реєстраційною палатою Тернопільської міської ради від 11.03.2002р. №25349301ю0020064.
Відповідно до Статуту Підприємства:
- засновником є Тернопільська міська рада;
- метою діяльності є забезпечення виконання робіт пов'язаних із регулюванням земельних відносин в межах адміністративно - територіального утворення;
- надано право на здійснення за дорученням Тернопільського міського відділу земельних ресурсів перевірок та контролю за правильністю розробки технічної документації із землеустрою, розробленої іншими суб'єктами підприємницької діяльності, розрахунків по грошовій оцінці земель для юридичних та фізичних осіб.
Розробка технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку Підприємством здійснюється на підставі Ліцензії (серія АБ №107904) виданої Державним комітетом України по земельних ресурсах від 12.07.2005р. (строк дії ліцензії з 12.07.2005р. по 11.07.2010р.).
Підприємство здійснює господарську діяльність , зокрема, надає послуги з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку і в розуміння статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" є суб'єктом господарювання.
У відповідності до вимог Законів України "Про Антимонопольний комітет України" та "Про захист економічної конкуренції" , Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку , затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05 березня 2002 року №49-у , зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 березня 2002 року за №317/6605, проведено дослідження ринку послуг з розробки технічної документації за складання державного акта на право власності на земельну ділянку.
1. Визначення об'єкта аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища.
Об'єктами аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища є:
- Підприємство, яке на платній основі надає послуги з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку в межах м. Тернополя;
- послуги з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку.
2. Визначення переліку товарів та основних продавців, покупців цих товарів, щодо яких має визначатися монопольне (домінуюче) становище.
Відповідно до частини 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України, юридичні особи набувають права власності земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, шляхом передачі земельних ділянок у власність.
Право власності на земельну ділянку посвідчується актом на право власності на земельну ділянку.
Відповідно до Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю і постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України від 04.05.1999р. №43 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.06.1999р. за №354/3647 (із змінами) (надалі - Інструкція), складання акту на право власності на земельну ділянку передбачає розробку технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку.
Пунктом 1.15. Інструкції передбачено, що розробку технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку здійснюють суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт, або територіальні органи земельних ресурсів.
Замовниками послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку є суб'єкти господарювання всіх форм власності та фізичні особи.
Враховуючи вищевикладене товаром є послуга з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку.
3. Визначення товарних меж.
Взаємозамінних товарів (товарних груп) послуги з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку, яка має для покупців (споживачів) ознаки одного (подібного, аналогічного) товару (товарної групи) за показниками взаємозамінності не виявлено. Тому, товарними межами ринку визначено послугу з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку.
4. Визначення територіальних (географічних меж ринку).
При визначенні територіальних меж ринку послуги з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку було враховано мінімальну територію , за межами якої придбання товару для замовників послуг є неможливим або недоцільним.
При визначенні територіальних меж враховано , те що замовникам отримання означеної послуги від суб'єктів господарювання , які знаходяться за межами міста було б для них економічно невигідним в силу того , що технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку включає роботи, зокрема виготовлення технічної документації з обов'язковим проведенням геодезичних обмірів земельної ділянки погодження технічної документації з відділом земельних ресурсів міської ради , отримання кадастрового номера земельної ділянки , погодження кадастрових планів, надання замовником технічної документації міській раді для прийняття рішення про приватизацію земельної ділянки тощо.
В зв'язку з цим, надання послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку визначено межі м. Тернополя.
5. Часові межі ринку.
Часові межі ринку визначаються як проміжок часу, протягом якого відповідна сукупність товарно-грошових відносин між продавцями (постачальниками, виробниками) і споживачами утворює ринок товару із сталою структурою.
Часовими межами ринку надання послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку визначено 2009 рік та І півріччя 2010 року.
6. Визначення потенційних конкурентів.
Враховуючи, що нормативними документами передбачено, що розробку технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку здійснюють суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт, або територіальні органи земельних ресурсів потенційними конкурентами Підприємства є суб'єкти господарювання, які мають ліцензії і не здійснюють діяльність.
7. Установлення монопольного (домінуючого) становища.
Становище Підприємства на ринку послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку в межах м. Тернополя визначено на підставі даних отриманих від суб'єктів господарювання які мають відповідні ліцензії на надання послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку.
В межах м. Тернополя за 2009 рік та І півріччя 2010 року послуги з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку надавали Підприємство, TOB «Регіональний земельно-кадастровий центр «Галицькі землі»(вул. Руська, 25, м. Тернопіль), ПП «Галицькі землі»(вул. Руська, 25, м. Тернопіль) та TOB «Геоземсервіс»(вул. Живова ,32а/47, м. Тернопіль).
В ході проведеного дослідження ринку, встановлено, що у 2009 році та І півріччі 2010 року в межах м. Тернополя землевпорядними організаціями було надано відповідно 729 та 63 послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку, в тому числі Підприємством відповідно - 733 та 60, що становить - 99,18% та 95,24% від загального обсягу послуг.
Виходячи з вищенаведеного, діяльність інших суб'єктів господарювання не заперечує наявність монопольного становища Підприємства на ринку послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку в межах м. Тернополя.
Враховуючи, що Підприємство не довело, що зазнає значної конкуренції на ринку, керуючись статтею 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції»та Методикою, Підприємство займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку в територіальних (географічних) межах м. Тернополя з часткою , яка перевищує 35%.
Рішенням V сесії четвертого скликання Тернопільської міської ради від 27.12.2002р. №4/5/123 "Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення ВАТ "Тернопільмолоко" вирішено продати у власність Товариству земельну ділянку площею 900 кв. м. за адресою вул. Танцорова, 12 у м. Тернополі, яка використовується під обслуговування інженерно-адміністративного корпусу на умовах договору купівлі -продажу. Товариством сплачено вартість вищевказаної земельної ділянки, що згідно розрахунку становить 45 816,85 грн., яка була перерахована платіжним дорученнями від 09.12.2009р. №205 та від 29.12.2009р. №216.
Враховуючи те , що Підприємство виготовляло Товариству технічну документацію на земельну ділянку для договору оренди від 14.05.2002р. №449 , Товариство вдруге звернулося із заявою від 14.04.2010р. №8 та доданими до неї необхідними документами з проханням надати послуги з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку.
В заяві від 14.04.2010р. №8 Замовник зобов'язався сплатити Підприємству вартість виконаних робіт згідно укладеного договору та просило в установлені законом строки направити договір для підписання на адресу Товариства.
Підприємство листом від 16.04.2010р. №18 повідомило Товариство про те, що враховуючи ряд об'єктивних та суб'єктивних причин не має можливості заключити угоду та надати послуги з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку та запропонувало звернутися в інші землевпорядні організації. Направлені документи на адресу Підприємства повернуто Замовнику.
Слід зазначити, що Підприємством листом від 16.04.2010р. №18 не надано жодних об'єктивних причин щодо відмови Товариству у наданні послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку.
На запит територіального відділення від 19.07.2010р. №01-1500/13 Підприємство листом від 23.07.2010р. №52 надало пояснення, про те, що причиною відмови Товариству в заяві від 14.04.2010р. №8 в укладанні договору стало закінчення строку дії ліцензії на здійснення землевпорядних робіт.
В ході розгляду заяви встановлено, що Державним комітетом по земельних ресурсах від 11.07.2010 року №11 Позивачу видано ліцензію на право проведення землевпорядних робі серії АБ №107901 . Строк дії ліцензії з 12.07.2005 року по 11.07.2010 року .
Оскільки, строк дії ліцензії на право проведення землевпорядних робіт закінчувався 11.07.2010 року , Позивачем безпідставно відмовлено ТОВ "Тернопільмолоко" у прийнятті звернення від 14.04.2010 року та укладення договору , чим ущемлено його право на отримання послуги з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку.
В ході розгляду справи встановлено, що після відмови Товариству "Тернопільмолоко" у наданні послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку такі послуги , згідно з поданими заявами та укладеними договорами , Підприємством позивача надавалися ряду замовникам до закінчення строку ліцензії, наприклад:
1) 20.04.2010 року ОСОБА_1 АДРЕСА_1;
2) 30.04.2010 року ОСОБА_2 АДРЕСА_2;
3) 20.04.2010 року СПД ОСОБА_3 АДРЕСА_3;
4) 20.04.2010 року ОСОБА_4 АДРЕСА_4;
5) 20.04.2010 року ОСОБА_5 АДРЕСА_5;
6) 20.05.2010 року ОСОБА_6 АДРЕСА_6;
7) 20.05.2010 року ОСОБА_7 АДРЕСА_7;
8) 01.06.2010 року ОСОБА_8 АДРЕСА_8;
9) 10.06.2010 року СПД ОСОБА_9 АДРЕСА_9;
10) 30.06.2010 року ОСОБА_10 АДРЕСА_10;
11) 02.07.2010 року ОСОБА_11 АДРЕСА_11;
12) 02.07.2010 року ОСОБА_12 АДРЕСА_12.
Позивач надав пояснення про те , що у зв'язку з відсутністю ліцензії зазначені послуги споживачам не надаються з 01.08.2010 року.
Таким чином, Позивач зловживаючи монопольним становищем ставить окремих споживачів в нерівні умови порівняно з споживачами , які отримали послуги з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку до закінчення строку дії ліцензії згідно поданих заяв та укладених договорів.
Об'єктивних причин щодо відмови Товариству "Тернопільмолоко" у наданні послуги з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку позивачем не надано.
Дії позивача у відмові Замовнику послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції передбаченим пунктом 2 ст.50 та частиною першою ст.13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним домінуючим становищем , що призвело до ущемлення інтересів споживачів , які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Відповідно до пункту 26 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (Правила розгляду справ) затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету від 19.04.1994 року №5 зареєстрованих у Міністерстві Юстиції України 06.05.1994 року за №90/299 у редакції розпорядження Антимонопольного комітету України від 22 червня 1998 року №169-р із змінами і , територіальним відділенням листом від 14.12.2010 року №01-2826/12 направлено позивачу копію подання від 14.12.2010 року №150 "Про попередні висновки по справі №457-ЗМС" із пропозицією щодо надання своїх зауважень , заперечень та доказів , що їх підтверджують.
На подання Підприємство листом від 22.12.2010 року №61 подало наступні пояснення, докази та заперечення:
1. Причиною відмови Товариству у розгляді заяви було те,що станом на 14.04.2010 року Підприємство позивача мало в роботі багато замовлень , щодо оформлення технічної документації і не спроможне було у цей період часу брати на себе зобов"язання займатися виготовленням ще однієї технічної документації , що підтверджується випискою із реєстрації замовлень.
2. На виготовлення технічної документації видається ліцензія, яка закінчувалася 11.07.2010 року .
До цього періоду підприємство позивача не спроможне було виконати замовлення товариства і відмовило в заключенні договору про надання послуг , про що повідомило листом від 16.04.2010 року №18.
В цьому листі повідомлено, що такі послуги може надати будь яка ліцензійна організація у м. Тернополі, а саме: ДП "Тернопільський науково -дослідний та проектний інститут землеустрою", СМП "Геодезія", СПД ФО ОСОБА_13, ТОВ "Галицькі землі" та інші.
3.Щодо звинувачення про монопольне (домінуюче) становище з ринку по розробці технічної документації не відповідає дійсності , так як інші вищенаведені ліцензійні організації виготовляють технічні документації на земельні ділянки по м. Тернополю на підставі звернень громадян фізичних осіб, які самі вибирають в яку ліцензовану організацію їм звернутися і з ким працювати.
Виходячи з вищенаведеного, Підприємство позивача зазначило, що не порушило Закону України "Про захист економічної конкуренції" і не займає монопольне (домінуюче) становище на ринку вищевказаних послуг з розробки технічної документації , у зв'язку з чим просить адміністративну колегію територіального відділення Антимонопольного комітету України відмовити Замовнику в задоволенні заяви від 12.07.2010 року №18 , як такої, що заявлена безпідставно.
Дані пояснення та заперечення спростовуються наступним:
1. В ході розгляду справи встановлено , що підприємство позивача після відмови листом від 16.04.2010 року №18 Замовнику у наданні послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку , надавало послуги згідно поданих заяв ряду замовникам, зокрема ;
1) 20.04.2010 року ОСОБА_1 АДРЕСА_1;
2) 30.04.2010 року ОСОБА_2 АДРЕСА_2;
3) 20.04.2010 року СПД ОСОБА_3 АДРЕСА_3;
4) 20.04.2010 року ОСОБА_4 АДРЕСА_4;
5) 20.04.2010 року ОСОБА_5 АДРЕСА_5;
6) 20.05.2010 року ОСОБА_6 АДРЕСА_6;
7) 20.05.2010 року ОСОБА_7 АДРЕСА_7;
8) 01.06.2010 року ОСОБА_8 АДРЕСА_8;
9) 10.06.2010 року СПД ОСОБА_9 АДРЕСА_9;
10) 30.06.2010 року ОСОБА_10 АДРЕСА_10;
11) 02.07.2010 року ОСОБА_11 АДРЕСА_11;
12) 02.07.2010 року ОСОБА_12 АДРЕСА_12.
2. Територіальним відділенням було направлено запити 29 суб"єктам господарювання, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт . За результатами дослідження ринку послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку , встановлено , що такі послуги в межах м. Тернополя в 2009 році та 1 півріччя 2010 року надавали :
- підприємство позивача;
- ТОВ "Регіональний земельний кадастровий центр "Галицькі землі" (м. Тернопіль вул.. Руська , 25);
- ПП "Галицькі землі" ( м. Тернопіль вул.. Руська, 25);
- ТОВ "Геоземсервіс" ( м. Тернопіль вул.. Живова, 32-а/47).
ДП "Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (лист від 31.08.2010 року №1-01/667), СМП "Геодезія" (лист від 31.08.2010 року №541) повідомили про те, що послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку у 2009 році та перше півріччя 2010 року в межах м. Тернополя не виконувалися.
СПД ФО ОСОБА_13 (вх.№1405/12 від 31.08.2010 року) зазначені вище послуги замовникам в межах м. Тернополя не надавались , окрім проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
3.Що стосується монопольного (домінуючого ) становища підприємство позивача не довело , що зазнає значної конкуренції на зазначеному ринку . Разом з тим, діяльність інших суб'єктів господарювання не заперечує наявність монопольного становища підприємства позивача на ринку послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку в м. Тернополі за даними 2009 року та перше півріччя 2010 року.
Дохід (виручка) підприємства позивача від реалізації продукції (товарів, послуг) за 2009 рік складає 233,9 тис. грн.
Відповідно до частини другою ст.52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" розмір штрафу за порушення передбачене пунктом 2 ст.50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" становить 10 відсотків доходу (виручки ) суб"єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік , що передував року , в якому накладається штраф.
При визначенні розміру штрафу враховано наступні обставини:
- тривалість вчинення порушення І півріччя 2010 року,
- порушення вчинено вперше,
- сприяння в розгляді справи,
- не визнання факту вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції .
Правовими підставами цього рішення зазначено: ст.ст.7 та 14 Закону України "Про Антимонопольний комітет України , ст.48 Закону України "Про захист економічної конкуренції ", пункт 11 Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 23.12.2001 року за №32-р зареєстрованого в Мінюсті України 30.03.2001 року за №291/5482 (із змінами і доповненнями , пункт 33 Правил."
Причиною виникнення спору у справі є питання щодо правомірності прийнятого рішення адміністративною колегію Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 24.12.2010 р. №68 у справі №457-ЗМС.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство "Земельно -кадастрове бюро" створено Тернопільською міською радою рішенням №20 від 28.02.2002 року, зареєстровано Торгово - реєстраційною палатою Тернопільської міської ради , реєстраційний № 25349301Ю0020064 від 11.03.2002 року, що підтверджується Статутом .
У відповідності до Статуту , метою діяльності підприємства позивача є забезпечення виконання робіт пов'язаних із регулювання земельних відносин та раціональної організації території в межах адміністративно -територіальних утворень , реалізація політики держави та органів місцевого самоврядування у сфері землеустрою , інформаційне забезпечення правового , економічного, екологічного і містобудівного механізму регулювання земельних відносин на регіональному та господарському рівнях шляхом розробки пропозицій по встановленню умов використання земель.
Предметом діяльності підприємства є:
2.2.1. Проведення робіт щодо збору , систематизації, оновлення інформації про:
*правовий режим земельних ділянок , їх вартість.
*розподіл за власниками землі, землекористувачами, категоріями земель.
* кількісні , якісні й оціночні характеристики земельних ділянок.
2.2.2. Проведення робіт щодо землеустрою, у тому числі:
* інвентаризація земель усіх категорій (виконання топографо- геодезичних, картографічних та інших геодезичних робіт).
* складання проектів відведення земельних ділянок у власність або у користування, у тому числі на умовах оренди) , відмежовування в натурі (на місцевості) вилучених (викуплених) і відведених земельних ділянок.
*встановлення на місцевості меж адміністративно -територіальних утворень , меж землекористувань та землеволодінь.
* розробка технічної документації щодо складання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди) та підготовка документів , що посвідчують вказані права.
* розробка проектів та іншої землевпорядної документації , пов'язаної із заходами щодо прискорення реформування аграрного сектора та охороною земель.
* поновлення та складання планово -картографічних матеріалів , зйомок минулих років, планів землекористувань та землеволодінь.
*геодезична служба (геодезичні роботи).
2.2.3. Проведення експертної грошової оцінки земель.
2.2.4. Виконання оціночних робіт щодо призначення величини земельного податку на земельні ділянки.
2.2.5. Підготовка технічної документації щодо продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення.
2.2.6. Ведення чергового кадастрового плану.
2.2.7. Запровадження та експлуатація програмно -інформаційних комплексів системою ведення державного земельного кадастру.
2.2.8. Здійснення за дорученням Тернопільського міського відділу земельних ресурсів перевірки та контролю за правильністю розробки технічної документації із землеустрою , розробленої іншими суб'єктами підприємницької діяльності , розрахунків по грошовій оцінці земель для юридичних та фізичних осіб.
2.2.9. Здійснення технічного нагляду за будівництвом об"єктів з охорони земель.
2.2.10. Підготовка статистичної звітності щодо розподілу земель за власниками та землекористувачами , їх кількісного та якісного складу.
2.2.11. Організація підвищення кваліфікації спеціалістів з питань державного земельного кадастру та геоінформаційних систем і технологій.
2.2.12. Випуск довідникової , нормативно -технічної інформації та рекламної продукції.
2.2.13. Здійснення за погодженнями із Засновником інших видів діяльності у відповідності до чинного законодавства України.
Підприємство є самостійний господарчий суб'єкт , набуває права та обов"язки юридичної особи від дня його державної реєстрації , веде самостійний баланс , відкриває розрахунковий та інші рахунки в установах банків, має печатку зі своїм найменуванням українською мовою та ідентифікаційний код, кутовий штемпель та необхідні штемпелі і реквізити.
Підприємство здійсню свою діяльність відповідно до чинного законодавства України та діючого статуту , який затверджений засновником .
Підприємство згідно з чинним законодавством України і від свого імені укладає угоди , набуває майнові й особисті немайнові права , виконує обов"язки , має право бути позивачем і відповідачем у суді , арбітражному суді та третейському суді.
За приписами статей 43, 33 і 34 ГПК України:
- сторони обґрунтовують свої, зокрема, вимоги поданими суду доказами;
- кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень;
- господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Як зазначено, в пункті 15 Рекомендацій президії Вищого господарського суду України від 29.10.2008р. № 04-5/247 “Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства ”, обов'язок з доведення в суді факту зайняття суб'єктом господарювання монопольного (домінуючого) становища на ринку покладається на Антимонопольний комітет України або його територіальне відділення, яке є стороною у справі. Водночас за змістом приписів статті 12 Закону України “ Про захист економічної конкуренції ” суб'єкт господарювання, який заперечує зайняття ним монопольного (домінуючого) становища на ринку товару, має довести, що він зазнає значної конкуренції (підпункт 15.3).
Відповідно до статті 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" :
1. суб'єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо: на цьому ринку у нього немає жодного конкурента; не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів для доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин;
2. монопольним (домінуючим) вважається становище суб'єкта господарювання, частка якого на ринку товару перевищує 35 відсотків, якщо він не доведе, що зазнає значної конкуренції;
3 монопольним (домінуючим) також може бути визнане становище суб'єкта господарювання, якщо його частка на ринку товару становить 35 або менше відсотків, але він не зазнає значної конкуренції, зокрема внаслідок порівняно невеликого розміру часток ринку, які належать конкурентам;
4. вважається, що кожен із двох чи більше суб'єктів господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо стосовно певного виду товару між ними немає конкуренції або є незначна конкуренція і щодо них, разом узятих, виконується одна з умов, передбачених частиною першою цієї статті;
5. монопольним (домінуючим) вважається також становище кожного з кількох суб'єктів господарювання, якщо стосовно них виконуються такі умови: сукупна частка не більше ніж трьох суб'єктів господарювання, яким на одному ринку належать найбільші частки на ринку, перевищує 50 відсотків; сукупна частка не більше ніж п'яти суб'єктів господарювання, яким на одному ринку належать найбільші частки на ринку, перевищує 70 відсотків - і при цьому вони не доведуть, що стосовно них не виконуються умови частини четвертої цієї статті.
Установлення монопольного (домінуючого) становища суб'єкта господарювання на ринку здійснюється згідно з Методикою, статті 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" , абзацу другого статті 8 Закону України “ Про Антимонопольний комітет України ”, та включає застосування як структурних, так і поведінкових показників, що характеризують стан конкуренції на ринку.
Судом встановлено, що Замовник - Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопільмолоко" звернулося з клопотанням до підприємства позивача - Комунального підприємства "Земельно -кадастрове бюро" щодо надання послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку площею 0,0900 га. , що розташована в м. Тернополі вул. Танцорова,14 кадастровий номер 6110100000:12:002:0001.
В заяві від 14.04.2010р. №8 Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопільмолоко" просило Комунальне підприємство "Земельно-кадастрове бюро" - позивача надати такі роботи:
1. Розробити технічну документацію зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку площею 0,0900 га. , що розташована в м. Тернополі вул. Танцорова,14 кадастровий номер 6110100000:12:002:0001 на підставі рішення суду;
2. Виконати роботи зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку площею 0,0900 га. , що розташована в м. Тернополі вул. Танцорова,14 кадастровий номер 6110100000:12:002:0001;
3. Разом з Тернопільською регіональною філією ДП "Центр державного земельного кадастру заповнити державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0900 га. , що розташована в м. Тернополі вул. Танцорова,14 кадастровий номер 6110100000:12:002:0001;
4. Провести інші роботи пов"язані з видачею державного акту згідно розділу 3 Порядку видачі державних актів та реєстрації державних актів і договорів вищевказаної інструкції.
Територіальним відділенням Антимонопольного комітету України досліджувалися тільки надання послуг позивачем з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку площею 0,0900 га. , що розташована за адресою м. Тернопіль вул. Танцорова,14 кадастровий номер 6110100000:12:002:0001, що підпадає під надання послуги з проведення землевпорядних робіт, за наступним кодом єдиного ліцензійного реєстру - 57.01.08. -Розробка технічної документації зі складання державних актів на право власності на землю, на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею, (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі (крім топографо -геодезичних і картографічних робіт).
Першим кваліфікуючим признаком монопольного (домінуючого ) становища позивача є відсутність суб"єктів господарювання , які можуть надавати такі послуги, за якими звернувся замовник до позивача.
У відповідності представлених представниками сторін документів вбачається, що на даному ринку послуг діють 29 суб'єктів господарювання, які мають право надавати послуги, за якими звернувся замовник до позивача.
Другим кваліфікуючим признаком монопольного (домінуючого) становища позивача є не зазнання значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання , щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів для доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин.
При перевірці працівниками Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України , при розгляді справи адміністративною колегією , а також в судовому засіданні відповідачем , не було встановлено і документально не підтверджено, що позивач не зазнає значної конкуренції і чинить будь - які обмеження можливостей доступу іншим суб'єктам господарювання до надання послуг за якими звернувся замовник до позивача.
А також , відповідач не довів документально, що позивач або треті особи створюють будь - які бар'єри для доступу на ринок послуг за якими звернувся замовник до позивача , інших суб'єктів господарювання, які мають право надавати такі послуги.
Третім кваліфікуючим признаком монопольного (домінуючого ) становища позивача є частка підприємства , якого на ринку товару перевищує 35 відсотків, якщо він не доведе, що зазнає значної конкуренції.
Судом встановлено, що як при перевірці працівниками Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України , так і при розгляді справи адміністративною колегією , а також в судовому засіданні відповідачем , не було встановлено і документально не підтверджено, що позивач не зазнає значної конкуренції.
Закон України "Про захист економічної конкуренції" при визначенні монопольного (домінуючого ) становища використано термін " Значна конкуренція".
Монопольне становище є природнім бажанням для кожного суб'єкта господарювання уникнути цілого ряду проблем і ризиків пов'язаних з конкуренцією , що дозволяє зайняти привілейовану позицію на ринку послуг концентруючи в своїх руках владу над ринком та з позиції економічної сили впливати на інших суб'єктів які мають право надавати такі послуги , з якими звернувся замовник до позивача.
Частка позивача більше 35% встановлена Територіальним відділенням Антимонопольного комітету України із відповідей господарюючих суб'єктів на запити відповідача, які останнім не перевірялися, не дивлячись на те, що другий екземпляр технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчує право власності на земельну ділянку згідно пункту 1.19 Інструкції про порядок складання , видачі , реєстрації, і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі затвердженої наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах №43 від 04.05.1999 р. із змінами і доповненнями, знаходиться в міському управлінні земельних ресурсів.
А також, відповідачем в порушення Закону України "Про захист економічної конкуренції" та Методики визначення монопольного (домінуючого ) становища суб'єктів господарювання на ринку затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 року №49-р, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.04.2002 року за №317/6605 встановлено частку позивача на ринку послуг в сукупності послуг з проведення землевпорядних робіт, за наступними кодами єдиного ліцензійного реєстру , а саме:
* 57.01.02. - установлення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць (область, район, місто, район у місті, селище, село( (крім топографо-геодезичних і картографічних робіт;
* 57.01.03. - Складання схем землеустрою , розроблення техніко - економічних обґрунтувань з використання та охорони земельних ресурсів адміністративно -територіальних одиниць;
* 57.01.04. - Складання проектів створення нових і впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань;
* 57.01.05. -Складання проектів внутрігосподарського землеустрою сільськогосподарських підприємств , установ і організацій , селянських (фермерських) господарств та землеволодінь;
* 57.01.06. -Розробка проектів культур технічних робіт , землювання, рекультивації, протиерозійних гідротехнічних споруд , створення захисних лісових насаджень , та інших проектів і програм , реалізація, яких забезпечує охорону і раціональне використання земель;
* 57.01.08. -Розробка технічної документації зі складання державних актів на право власності на землю, на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею, (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі (крім топографо -геодезичних і картографічних робіт);
*57.01.09. -Оформлення документів , що посвідчують право приватної власності на землю , право власності на землю або право постійного користування землею;
* 57.01.10. - Складання проектів відведення земельних ділянок у власність або користування (у тому числі на умовах оренди) , перенесення в натуру (на місцевість) меж вилучених (викуплених) і відведених земельних ділянок (крім топографо -геодезичних і картографічних робіт);
* 57.01.12. - Складання планів земельно -господарського устрою поселень;
* 57.01.13. - Оновлення земельно -кадастрових планів, зйомок минулих років (крім топографо -геодезичних і картографічних робіт);
* 57.01.14. -Проведення (оновленням матеріалів) ґрунтових обстежень земель з одночасним визначенням балів бонітету агровиробничих груп ґрунтів;
* 57.01.15. - Складання технічної документації з якісної характеристики земель у межах та за межами населених пунктів;
*57.01.16. - Інвентаризація земель усіх категорій;
не дивлячись на те, що ним досліджувалося тільки надання послуг позивачем з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку площею 0,0900 га. , що розташована за адресою м. Тернопіль вул. Танцорова,14 кадастровий номер 6110100000:12:002:0001, що підпадає під надання послуги з проведення землевпорядних робіт, за наступним кодом єдиного ліцензійного реєстру - 57.01.08. -Розробка технічної документації зі складання державних актів на право власності на землю, на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею, (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі (крім топографо -геодезичних і картографічних робіт).
Ліцензією серії АБ №107001 від 12.07.2005 року передбачено , що позивач має право надавати послуги з проведення землевпорядних робіт, за наступними кодами єдиного ліцензійного реєстру , а саме:
* 57.01.02. - установлення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць (область, район, місто, район у місті, селище, село( (крім топографо-геодезичних і картографічних робіт;
* 57.01.03. - Складання схем землеустрою , розроблення техніко - економічних обґрунтувань з використання та охорони земельних ресурсів адміністративно -територіальних одиниць;
* 57.01.04. - Складання проектів створення нових і впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань;
* 57.01.05. -Складання проектів внутрігосподарського землеустрою сільськогосподарських підприємств , установ і організацій , селянських (фермерських) господарств та землеволодінь;
* 57.01.06. -Розробка проектів культур технічних робіт , землювання, рекультивації, протиерозійних гідротехнічних споруд , створення захисних лісових насаджень , та інших проектів і програм , реалізація, яких забезпечує охорону і раціональне використання земель;
* 57.01.08. -Розробка технічної документації зі складання державних актів на право власності на землю, на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею, (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі (крім топографо -геодезичних і картографічних робіт);
*57.01.09. -Оформлення документів , що посвідчують право приватної власності на землю , право власності на землю або право постійного користування землею;
* 57.01.10. - Складання проектів відведення земельних ділянок у власність або користування (у тому числі на умовах оренди) , перенесення в натуру (на місцевість) меж вилучених (викуплених) і відведених земельних ділянок (крім топографо -геодезичних і картографічних робіт);
* 57.01.12. - Складання планів земельно -господарського устрою поселень;
* 57.01.13. - Оновлення земельно -кадастрових планів, зйомок минулих років (крім топографо -геодезичних і картографічних робіт);
* 57.01.14. -Проведення (оновленням матеріалів) ґрунтових обстежень земель з одночасним визначенням балів бонітету агровиробничих груп ґрунтів ;
* 57.01.15. - Складання технічної документації з якісної характеристики земель у межах та за межами населених пунктів;
*57.01.16. - Інвентаризація земель усіх категорій;
Надання послуг позивачем з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку площею 0,0900 га., що розташована за адресою м. Тернопіль вул. Танцорова,14 кадастровий номер 6110100000:12:002:0001 підпадає під послугу передбачену кодом єдиного ліцензійного реєстру - 57.01.08.
Частка позивача на ринку послуг встановлена без розмежування частки послуг наданих в межах м. Тернополя і за межами м. Тернополя.
В ході проведеного дослідження ринку, Тернопільським обласним територіальним відділенням Антимонопольного Комітету України встановлено, що у 2009 році та І півріччі 2010 року в межах м. Тернополя землевпорядними організаціями було надано відповідно 729 та 63 послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку, в тому числі позивачем відповідно - 733 та 60, що становить - 99,18% та 95,24% від загального обсягу послуг..
Вказані дані відповідачем взято із відповідей господарюючих суб'єктів на запити відділення, які можуть бути недостовірними і не відповідати дійсності.
При таких обставинах , встановлення частки послуги з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку відповідачем здійснено неправомірно , і частка послуги позивача більше 35% на ринку послуг встановлена на підставі відповідей на запити територіального відділення і оцінюється критично .
Четвертим кваліфікуючим признаком монопольного (домінуючого) становища позивача є така ситуація, що кожен із двох чи більше суб'єктів господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо стосовно певного виду товару між ними немає конкуренції або є незначна конкуренція і щодо них, разом узятих, виконується одна з умов, передбачених частиною першою цієї статті.
Даний кваліфікуючий признак досліджений із повідомлень суб'єктів, які мають право надавати такі послуги , з якими звернувся замовник до позивача.
П'ятим кваліфікуючим признаком монопольного становища позивача є така ситуація коли кожного з кількох суб'єктів господарювання, якщо стосовно них виконуються такі умови: сукупна частка не більше ніж трьох суб'єктів господарювання, яким на одному ринку належать найбільші частки на ринку, перевищує 50 відсотків; сукупна частка не більше ніж п'яти суб'єктів господарювання, яким на одному ринку належать найбільші частки на ринку, перевищує 70 відсотків - і при цьому вони не доведуть, що стосовно них не виконуються умови частини четвертої цієї статті.
У судовому засіданні , Територіальним відділенням Антимонопольним комітетом України документально не доведено , що позивач не зазнає значної конкуренції.
Методикою визначення монопольного (домінуючого ) становища суб'єктів господарювання на ринку затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 року №49-р, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.04.2002 року за №317/6605 , передбачено, що об'єктами для визначення монопольного (домінуючого) становища є:
- суб'єкти господарювання;
- групи суб'єктів господарювання - декілька суб'єктів господарювання, які діють на ринку в певних товарних та територіальних (географічних) межах;
- територіальні (географічні) межі ринку - територія зі сферою взаємовідносин купівлі-продажу товару (групи товарів), в межах якої за звичайних умов споживач може легко задовольнити свій попит на певний товар і яка може бути, як правило, територією держави, області, району, міста тощо або їхніми частинами;
- визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання може включати в себе такі дії
- складання переліку основних продавців (постачальників, виробників), покупців (споживачів), товарів (товарних груп),
- встановлення об'єктів аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища, а саме суб'єкта господарювання (групи суб'єктів господарювання), конкретного товару (продукції, роботи, послуги), який випускається, постачається, продається, придбавається (споживається, використовується) цим (цими) суб'єктом (суб'єктами) господарювання.
Пункт 6 даної Методики , зазначає , що територіальні (географічні) межі ринку певного товару (товарної групи) визначаються шляхом установлення мінімальної території, за межами якої з точки зору споживача придбання товарів (товарної групи), що належать до групи взаємозамінних товарів (товарної групи), є неможливим або недоцільним.
При цьому, зокрема, можуть враховуватися:
* фізичні і технічні характеристики товару (товарної групи);
* технологічні зв'язки між виробниками і споживачами;
* можливості щодо технічного, гарантійного, абонентського обслуговування;
* співвідношення цін, зокрема рівень співвідношення цін на певні товари (товарні групи) в межах цього ринку, прийнятний для виробників чи споживачів;
* можливості щодо переміщення попиту на товар (товарну групу) між територіями, які за припущенням входять до одного географічного ринку, зокрема можливість збереження рівня якості і споживчих властивостей товару (товарної групи) при транспортуванні;
* рівень транспортних витрат, включаючи особливості транспортування товару (товарної групи);
* наявність торгових, складських приміщень, зручностей виконання вантажно-розвантажувальних робіт, можливостей виконання передпродажної підготовки;
* наявність знаків для товарів і послуг;
* наявність на відповідній території та рівень бар'єрів на вивезення чи ввезення товару (товарної групи), а саме:
- адміністративних бар'єрів;
- економічних й організаційних обмежень; впливу вертикальної (горизонтальної) інтеграції;
- бар'єрів, що пов'язані ефектом масштабу виробництва;
- бар'єрів, що базуються на абсолютній перевазі рівня витрат;
- бар'єрів, пов'язаних з розмірами капітальних витрат або обсягів інвестицій, що необхідні для вступу на певний товарний ринок; обмежень щодо попиту;
- екологічних обмежень;
- бар'єрів, що перешкоджають виходу з ринку, тощо;
* місце розташування специфічних груп споживачів;
* рівень цін на певні товари (товарні групи) на відповідних суміжних територіях, можливість переміщення пропозиції товару (товарної групи) між цими територіями.
При остаточному визначенні територіальних (географічних) меж ринку визначальною є менша здатність до переміщення або попиту, або пропозиції.
При визначенні територіальних (географічних) меж ринку послуг з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку Тернопільським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України було враховано мінімальну територію м. Тернопіль, за межами якої придбання товару для замовників послуг є неможливим або недоцільним.
Із цього випливає, що відповідач взяв для дослідження коло суб'єктів господарювання , які мають право надавати такі послуги і які знаходяться в м. Тернополі.
А також, Тернопільським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України враховано, те що замовником отримання зазначеної послуги від суб'єктів господарювання , які знаходяться за межами міста було б для них економічно невигідним в силу того , що технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку включає роботи, зокрема виготовлення технічної документації з обов'язковим проведенням геодезичних обмірів земельної ділянки, погодження технічної документації з відділом земельних ресурсів міської ради , отримання кадастрового номера земельної ділянки , погодження кадастрових планів, надання замовником технічної документації міській раді для прийняття рішення про приватизацію земельної ділянки, тощо.
Як вбачається із матеріалів справи , відповідач не довів належними і допустимими документальними доказами, що для ТОВ "Тернопільмолоко ", як замовнику послуг неможливо або недоцільно та економічно невигідно зробити замовлення послуг в інших суб'єктів господарювання , крім підприємства Позивача.
При визначенні меж ринку послуг, Територіальним відділенням помилково не враховано територіальну діяльність ліцензії , (по всій Україні) та територіальну діяльність підприємства позивача (м. Тернопіль, Тернопільська область, вся Україна).
У вину позивача відповідач ставить без мотивовану відмову ТОВ "Тернопільмолоко", як замовнику послуг в прийнятті замовлення та надання послуг з розробки технічної документації зі складання державного акту на право власності на земельну ділянку в територіальних (географічних) межах м. Тернополя, оскільки у письмовій відмові вказує тільки, що по об'єктивних та суб'єктивних причинах не має можливості прийняти та виконати замовлення .
У судовому засіданні представник позивача доводить ряд суб'єктивних та об'єктивних підстав для того, щоб відмовити у прийнятті замовлення, а саме:
* Об'єктивні причини:
1. Неповнота пакета документів , який поступив із заявою замовника.
2. Відсутність рішення Тернопільської міської ради "Про надання дозволу на збір документів з розробки технічної документації зі складання державного акту на право власності на земельну ділянку в територіальних (географічних) межах м. Тернополя".
3. Загруженість працівників підприємства позивача.
4. Закінчення строку ліцензії на надання замовлених послуг.
* Суб'єктивні причини, це причини, з яких надання позивачем послуг з розробки технічної документації зі складання державного акту на право власності на земельну ділянку в територіальних (географічних) межах м. Тернополя, залежать від інших дозвільних організацій та установ, а саме - Санепідемстанція, Тернопільволоканал, , Тернопільобленерго, Екологічна інспекція, Укртелеком, пожежна інспекція, архбудінспекція, інспекція з охорони пам'яток архітектури та інших організацій та установ, які мають відношення до надання дозволів на приватизацію земельної ділянки в межах м. Тернополя.
Як пояснив у судовому засіданні представник позивача , оскільки у КП "Земельно-кадастрове бюро" була значна кількість об'єктивних та суб'єктивних підстав , а тому позивач, і не вказував у письмовій відмові конкретизовану причину відмови, а зазначив тільки по об'єктивних та суб'єктивних причинах не може прийняти замовлення.
Територіальне відділення при перевірці не дослідило вищевказаних причин відмови від прийняття замовлення позивачем, вказавши, що КП "Земельно-кадастрове бюро" при відмові не зазначив конкретну причину відмови у прийнятті замовлення.
Законом України "Про захист економічної конкуренції" та Методикою визначення монопольного (домінуючого ) становища суб'єктів господарювання на ринку затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 року №49-р, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.04.2002 року за №317/6605 , а також іншими законодавчими актами не передбачено зразок письмової відповіді замовнику про відмову від прийняття замовлення до виконання.
Крім того, господарським судом Тернопільської області встановлено, і відповідачем не доведено в суді, що відмова позивача у прийнятті замовлення на надання послуг з розробки технічної документації зі складання державного акту на право власності на земельну ділянку в територіальних (географічних) межах м. Тернополя, не стала перешкодою для звернення до другого суб'єкта господарювання для надання послуг, який має право надати також послуги, з якими звернувся замовник до позивача.
Оцінивши належні і допустимі документальні докази, враховуючи пояснення представників сторін , суд зробив висновок, що позивач правомірно відмовив ТзОВ "Тернопільмолоко" у прийнятті замовлення на надання послуг з розробки технічної документації зі складання державного акту на право власності на земельну ділянку в територіальних (географічних) межах м. Тернополя, і в належний стан.
Із цього випливає, що відмова Комунального підприємства "Земельно-кадастрове бюро" у наданні замовнику ТОВ "Тернопільмолоко" послуг з розроблення технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку, не являється порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим ч. 1 ст. 13, п. 2 ст. 50 За кону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, що призвело до ущемлення інтересів споживача, яке було б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Висновок Територіального відділення Антимонопольного комітету України щодо визнання дій комунального підприємства "Земельно-кадастрове бюро", у безпідставній відмові надання послуг з розроблення технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку , порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим ч. 1 ст. 13, п. 2 ст. 50 За кону України, у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, що призвело до ущемлення інтересів споживача, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку, винесений без достатніх на те підстав.
Враховуючи викладене, господарський суд Тернопільської області прийшов до переконання , що висновки зроблені територіальним відділенням Антимонопольного комітету України, що КП "Земельно -кадастрове бюро" займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з розробки технічної документації зі складання державного акту на право власності на земельну ділянку в територіальних (географічних) межах м. Тернополя за даними 2009 та перше півріччя 2010 року (з часткою , що перевищує 35%), без достатнього документального підтвердження , з порушенням Закону України "Про захист економічної конкуренції" та Методики визначення монопольного (домінуючого ) становища суб'єктів господарювання на ринку затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 року №49-р, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.04.2002 року за №317/6605.
У відповідності частини другої ст.52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" розмір штрафу за порушення передбачене пунктом 2 ст.50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" становить 10 відсотків доходу (виручки ) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік , що передував року , в якому накладається штраф.
Відповідачем в рішенні адміністративної колегії №68 вказано, що дохід (виручка) підприємства позивача від реалізації продукції (товарів, послуг) за 2009 рік складає 233,9 тис. грн. і повинна визначатися у відповідності Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Проте, представник позивача стверджує, що територіальне відділення встановило, що дохід (виручка) підприємства позивача від реалізації продукції (товарів, послуг) за 2009 рік складає 233,9 тис. грн., згідно фінансового звіту КП "Земельно - кадастрове бюро" станом на 01 січня 2010 року, без розмежування доходу від надання послуг позивачем з розробки технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку площею 0,0900 га., що розташована за адресою м. Тернопіль вул. Танцорова,14 кадастровий номер 6110100000:12:002:0001 , що підпадає під послугу передбачену кодом єдиного ліцензійного реєстру - 57.01.08.
При визначенні розміру штрафу територіальним відділенням враховано такі обставини:
- тривалість вчинення порушення І півріччя 2010 року,
- порушення вчинено вперше,
- сприяння в розгляді справи,
- не визнання факту вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції .
Оскільки, відповідачем визнано безпідставною відмову у прийнятті замовлення надання послуг з розроблення технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку, порушенням антимонопольного законодавства, а тому штраф може накладатись у співвідношенні чистого доходу від послуг з розроблення технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку, що підпадає під послугу передбачену кодом єдиного ліцензійного реєстру - 57.01.08.
З огляну на вищевказане, територіальним відділенням неправильно встановлено чистий дохід позивача від надання послуг з розроблення технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку.
За таких обставин справи, суд дійшов висновку , що дії КП "Земельно - кадастрове бюро" у відмові в наданні послуг ТОВ "Тернопільмолоко" з розроблення технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку, не призвели і не могли призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів.
Відповідачем належними і допустимими засобами доказування не доведено суду як факт зловживання з боку позивача монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з розроблення технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку, так і в чому конкретно полягають негативні наслідки дій позивача щодо відмови замовнику в наданні послуг зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку.
Отже, у адміністративної колегії Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України при прийнятті рішення №68 не було достатніх правових підстав для кваліфікації дій КП "Земельно -кадастрове бюро" за ознаками ст.13 та ст.50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" , а відтак і для застосування до позивача штрафу на підставі ст.52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" .
Відповідно до ст. 1 Закону України “ Про захист економічної конкуренції ”, економічна конкуренція (конкуренція) -це змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
Конкуренцію за своєю економічно-правовою сутністю можна визначити як стан ринку, коли незалежні продавці товарів змагаються за покупців, пропонуючи їм кращу ціну, або якість товару або комбінацію різних факторів, що можуть становити цінність для споживачів. Тобто, одним із основних методів конкурентної боротьби є цінова конкуренція.
Статтею 59 Закону України “ Про захист економічної конкуренції ” встановлено вичерпний перелік підстав для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень Антимонопольного комітету, а саме неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
У пункті 2 роз'яснення Президії Вищого господарського суду України від 26.01.2000 року №02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів , пов'язаний з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" зазначено , що підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та / або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Із викладеного, висновки територіального відділення Антимонопольного комітету України за спірним рішенням не відповідають обставинам справи , заперечення відповідача спростовуються вищевикладеним , позовні вимоги підтверджені як нормами права так і поданими доказами, а тому підлягають задоволенню.
Висновок відповідача про те, що підприємство позивача після відмови ТОВ "Тернопільмолоко" у прийнятті замовлення , продовжувало надавати спірні послуги судом не прийнято до уваги, оскільки спростовується наданими оригіналами технічної документації, які виготовлені не позивачем, а третіми суб'єктами господарювання.
А також, відповідач при перевірці не встановлював , яку конкретно послугу із тринадцяти послуг, які передбачено ліцензією, надавав позивач.
Твердження відповідача про те, що Тернопільською міською радою яко-би надавалися якісь преференції (переваги) позивачу при наданні на ринку послуг з розроблення технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку, судом не прийнято до уваги, тому що Територіальне відділення Антимонопольного комітету України документально не довело , що такі переваги позивачу надавалися.
В силу ст.49 ГПК України, понесені позивачем витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу , покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 32-34, 43, 49, 82-85 ГПК України, Законом України "Про захист економічної конкуренції", Інструкцією про порядок складання , видачі , реєстрації, і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі затвердженої наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах №43 від 04.05.1999 р. із змінами і доповненнями, Методикою визначення монопольного (домінуючого ) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 року №49-р, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.04.2002 року за №317/6605, Роз'ясненнями Президії Вищого господарського суду України від 26.01.2000 року №02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів , пов'язаний з визнанням недійсними актів державних чи інших органів", Рекомендаціями президії Вищого господарського суду України від 29.10.2008р. № 04-5/247 “ Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства ”, господарський суд,
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним рішення адміністративної колегії Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України від 24 грудня 2010 року №68 у справі №457 -ЗМС "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції".
3. Стягнути з Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України м. Тернопіль вул.. Лисенка 20-а (код ЄДРПОУ 21157616) в користь Комунального підприємства "Земельно -кадастрове бюро" (код ЄДРПОУ 31914512) м. Тернопіль вул. Коперніка,1 - 85 грн. 00 коп. в повернення витрат по сплаті державного мита, 236 грн. 00 коп. в повернення витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу .
4. Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.
5. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення "02" березня 2011 року , через місцевий господарський суд.
6. Рішення направити сторонам по справі.
Суддя І.М. Турецький