Постанова від 14.05.2009 по справі 2-а-13/09

Справа № 2-а-13/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2009 року Межівський районний суд Дніпропетровської області в складі: головуючої судді Літвінової Л.Ф., при секретарі Головатенко А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Межова адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Межівської районної державної адміністрації про перерахунок та стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

10 березня 2009 року ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Межівської районної державної адміністрації про перерахунок та стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В обгрунтування позову остання зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила сина ОСОБА_2.

З грудня 2006 року вона перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Межівської районної державної адміністрації.

Відповідачем їй було призначено виплату щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в наступних розмірах:

січень 2007 року - 63, 46 грн.,

лютий 2007 року - 98, 37 грн.,

березень-червень 2007 року - 99, 72 грн.,

липень 2007 року- 101, 16.,

серпень 2007 року- 103, 41 грн.,

вересень-жовтень 2007 року - 104, 85 грн.,

листопад 2007 року - 107, 73 грн.

грудень 2007 року - 110, 88 грн.,

січень-грудень 2008 року - 130 грн. Загалом за час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вона отримала 2883, 59 грн., що підтверджується довідкою Управління праці та соціального захисту населення Межівської районної державної адміністрації від 22.01.2009 року № 80.

На її запит до відповідача щодо сплати державної допомоги у відповідності до Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» надана відповідь, що допомога їй сплачувалась відповідно до Порядку призначення виплат державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 з відповідними змінами, з урахуванням положень ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та аналогічного закону на 2008 рік і запропоновано звернутися до суду, тобто в сплаті недоотриманих сум їй було відмовлено.

09 січня 2007 року Конституційний Суд України, розглянувши справу № 6-рп/2007 за конституційними поданням 46 народних депутатів щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. ст. 29, 36, ч.2 ст. 56, ч.2 ст. 62, ч. 1 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. п. 7, 9, 12, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 98, ст. ст. 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян), визнав неконституційними вказані положення закону щодо обмеження розміру виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановивши таким чином, що зазначені виплати не можуть бути меншими, ніж передбачений законодавством розмір прожиткового мінімуму для особи віком до шести років.

Отже, з моменту оприлюднення вказаного рішення суду відповідач не виплачував її допомогу у розмірах, передбачених ст. ст. 12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Відповідно до п.23 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 (із змінами та доповненнями), у разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку перераховується без звернення осіб, яким вона призначена, з місяця набрання чинності актом законодавства, що встановлює новий розмір прожиткового мінімуму. Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України рішень від 09.07.2007 року по справі № 1-29/2007 та від 22.10.2008 року відповідач повинен був самостійно здійснити їй перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Незважаючи на прийняте рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп в управлінні праці та соціального захисту населення Межівської районної державної адміністрації продовжували виплачувати вказаний вид допомоги у попередньому розмірі, нижчому за прожитковий мінімум, без проведення відповідного перерахунку.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» повинна бути призначена: з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн., з 1 січня - 526 грн., з 1 квітня - 538 грн., з 1 липня - 540 грн., з 1 жовтня - 557 грн.

Таким чином, розмір недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно складає 4171 грн. 83 коп. 3 розрахунку:

За січень 2007 року - 222 грн. 35 коп. (з розрахунку 285, 81-63, 46)

За лютий 2007 року - 344 грн. 63 коп. (з розрахунку 443-98, 37)

За березень 2007 року - 343 грн. 28 коп. (з розрахунку 443-99, 72)

За квітень 2007 року - 363 грн. 28 коп. (з розрахунку 463-99, 72)

За травень 2007 року - 363 грн. 28 коп. (з розрахунку 463-99, 72)

За червень 2007 року - 363 грн. 28 коп. (з розрахунку 463-99, 72)

За липень 2007 року - 361 грн. 84 коп. (з розрахунку 463-101, 16)

За серпень 2007 року - 358 грн. 15 коп. (з розрахунку 463-103, 41)

За вересень 2007 року - 365 грн. 15 коп. (з розрахунку 463-104, 85)

За жовтень 2007 року - 365 грн. 15 коп. (з розрахунку 463-104, 85)

За листопад 2007 року - 362 грн. 27 коп. (з розрахунку 470-107, 73)

За грудень 2007 року - 359 грн. 17 коп. (з розрахунку 470-110, 83) За період з 01 січня 2008 року по грудень 2008 року включно складає 4923 грн. з розрахунку:

За січень 2008 року - 396 грн. (з розрахунку 526-130)

За лютий 2008 року - 396 грн. (з розрахунку 526-130)

За березень 2008 року - 396 грн. (з розрахунку 526-130)

За квітень 2008 року - 408 грн. (з розрахунку 538-130)

За травень 2008 року - 408 грн. (з розрахунку 538-130)

За червень 2008 року - 408 грн. (з розрахунку 538-130)

За липень 2008 року - 410 грн. (з розрахунку 540-130)

За серпень 2008 року - 410 грн. (з розрахунку 540-130)

За вересень 2008 року - 410 грн. (з розрахунку 540-130)

За жовтень 2008 року - 427 грн. (з розрахунку 557-130)

За листопад 2008 року - 427 грн. (з розрахунку 557-130)

За грудень 2008 року - 427 грн. (з розрахунку 557-130)

Таким чином, загалом за період з січня 2007 року по грудень 2008 року їй не донараховано і нею не отримана допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 9094 грн. 83 коп.

Позивачка просить суд визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Межівської районної державної адміністрації; стягнути з рахунок державного бюджету на її користь з Управління праці та соціального захисту населення 9094 грн. 83 коп. в рахунок відшкодування недоотриманих коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; зобов'язати відповідача з 01.01.2009 року провести перерахунок призначеної їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.

В судовому засіданні позивачка позов підтримала повністю та доповнила вимоги прохає суд подовжити строк звернення до суду за захистом своїх прав порушених УПСЗН в 2007 році, в зв'язку з невиплатою допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, так як про порушення свого права вона дізналася з засобів масової інформації лише на початку 2009 року, тому вважає пропуск строку з таких причин поважним.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надавши письмове заперечення, в якому просив відмовити у задоволенні позову. В судовому засіданні представник відповідача суду пояснив, що відповідно до п.3 розділу VIII Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсоткам, з 1 січня 2009 року - 75 відсоткам, з 1 січня 2010 року - 100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходам сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Відповідно до ч.2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону України «Про Державний бюджет України». Міністерство праці та соціальної політики України, як головний розпорядник коштів, керуючись вимогами чинного законодавства, забезпечує через місцеві органи праці та соціального захисту населення виплату допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України та Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний календарний рік. Виплата вказаної допомоги провадиться за рахунок коштів державного бюджету. Таким чином, головним розпорядником бюджетних коштів і як наслідок, належним відповідачем по справі за даним позовом є Міністерство праці та соціальної політики України.

Позивачкою пропущено строк позовної давності щодо виплати допомоги згідно ст. ст. 99, 100 КАС України.

Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 набрало сили з 09.07.2007 року, окрім того, його дія втратила свою силу 31.12.2007 року.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.

Виходячи з цього, Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» передбачений відповідний обсяг видатків. Разом з тим, згідно ст. 95 Конституції України виключно законом про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Відповідно до ч.2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» застосовуються лише у частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону про Державний бюджет України.

Відповідно до п. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, які затверджені на відповідні виплати.

Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» були внесені зміни до деяких законодавчих актів України, в тому числі і до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в розділі 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» пункті 23, підпунктах 7, 8.

В частині 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зазначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Згідно п.3 розділу VIII "Прикінцевих положень» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року - 50 відсоткам, з 01 січня 2009 року - 75 відсоткам, з 01 січня 2010 року - 100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. І саме вказане положення Закону було визнано Конституційним Судом України неконституційним у своєму рішенні від 22 травня 2008 року, а отже до сьогодні є чинним, тому жодних підстав для перерахунку цього виду допомоги на 2008 рік немає.

Вище зазначене вказує на те, що немає законних підстав на стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Межівської районної державної адміністрації коштів на виплату допомоги по догляду за дитиною до трьох років у вказаних позивачем сумах.

Суд, заслухавши учасників судового процесу, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, якими сторони обгрунтували свої позиції по справі, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачка народила дитину - сина ОСОБА_2 і згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідачем виплачується їй допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Так, згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Пунктом 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» зупинено на 2007 рік дію ст. 12, ч. 1 ст. 15 та п.3 розділу VIII «Прикінцевих положень» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а згідно абзацу третього ч.2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» встановлено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 по справі № 1-29/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України /є неконституційними/ положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»: абзацу третього ч.2 ст. 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, Кабінетом Міністрів України; пункту 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, ч. 1 ст. 15 та п.3 розділу VIII «Прикінцевих положень» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми"» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно вказаного рішення Конституційного Суду України положення абзацу третього ст. 56 та п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 09 липня 2007 року.

Це свідчить про те, що починаючи з 09 липня 2007 року відповідач невірно виплачує належну позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у вказаному ним в довідці розмірі, оскільки згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» така допомога ОСОБА_1 повинна виплачуватись у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Суд вважає, що позовні вимоги позивачки про стягнення недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2008 року по грудень 2008 року включно не підлягають задоволенню, оскільки згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» були внесені зміни до деяких законодавчих актів України, в тому числі і до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в розділі 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» пункті 23, підпунктах 7, 8.

Частина 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зазначає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Згідно п.3 розділу VIII «Прикінцевих положень» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року - 50 відсоткам, з 01 січня 2009 року - 75 відсоткам, з 01 січня 2010 року - 100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

У відповідності з вказаними вимогами закону позивачці відповідачем виплачується належна їй допомога по догляду за дитиною з 01 січня 2008 року.

Вказані зміни до закону в належному порядку не чинними не визнані, тому підстави для забезпечення позову ОСОБА_1 в цій частині відсутні.

Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Позивачка в судовому засіданні доповнила свої вимоги стосовно подовження строку звернення до суду за захистом своїх прав, в зв'язку з несплатою відповідачем допомоги по догляду за дитиною в 2007 році при цьому позивачка посилається на те, що про порушення своїх конституційних прав вона дізналася в січні місяці 2009 року з засобів масової інформації. Суд вважає такі причини поважними і вважає за можливе подовжити строк звернення ОСОБА_1 за захистом своїх прав до суду.

Вимоги позивачки про визнання дій неправомірними та призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009 рік задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Згідно ст. 4 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Отже, необхідною умовою для звернення особи до суду з адміністративним позовом є обов'язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи у сфері публічно-правових відносин. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, в суду немає правових підстав для задоволення позову.

Суд вважає, що оскільки правовою підставою для звернення до адміністративного суду є захист порушених прав, свобод чи інтересів, то право на позов у особи виникає лише після порушення відповідачем її права, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушене в майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушене чи ні.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 3, ч.2 ст. 19, ч.3 ст. 51 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Межівської районної державної адміністрації про перерахунок та стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_1 процесуальний строк звернення до суду за захистом прав.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Межівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області щодо нарахування призначеної та виплаті ОСОБА_1 в повному обсязі щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому за розмір прожиткового мінімуму встановленого законом для дітей віком до шести років за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Межівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Межівський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.