Справа № 22-а-6660/09
"15" березня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Літвіної Н.М.,
Суддів: Коротких А.Ю.,
Хрімлі О.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області та заяву ОСОБА_2 про роз'яснення постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Біла Церква Київської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплати до пенсії, -
Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області та ОСОБА_2 звернулися до адміністративного суду з заявами про роз'яснення судового рішення, а саме постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Біла Церква Київської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплати до пенсії.
Свої вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області мотивує тим, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2010 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області задоволено. Відповідач посилається на те, що в позовній заяві позивач не ставив вимоги про виплату пенсії, як це зазначається в рішенні суду, а вимагав лише її перерахунку. А тому існує необхідність роз'яснення порядку виконання судового рішення.
ОСОБА_2, звернувшись з заявою про роз»яснення рішення, мотивує свої вимоги тим, що Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області відмовляється здійснювати перерахунок пенсії, оскільки в резулятивній частині судового рішення не зазначено в якому розмірі повинна бути здійснена виплата пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши сторін, вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2010 року постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 22 грудня 2008 року -скасовано та прийнято нову.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області неправомірними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області провести перерахунок пенсії позивачу як інваліду ІІ групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, які передбачені ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»відповідно до мінімальної пенсії за віком за період з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 03 вересня 2008 року.
Згідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам 1 групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено, що пенсії для інвалідів щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 1 групі інвалідності -10 мінімальних пенсій за віком; по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по 3 групі інвалідності -6 мінімальних пенсій за віком.
Отже, при здійсненні перерахунку та виплаті пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю позивачу необхідно виходити лише з розмірів, встановлених статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та залежить від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, на даний час немає.
Таким чином, при розрахунку вищезазначених виплат необхідно виходити з того, що мінімальна пенсія за віком відповідає прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб визначеної відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», та Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік»
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- вказаний Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.
Державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах: пріоритету життя та здоров'я людей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, повної відповідальності держави за створення безпечних і нешкідливих умов праці; комплексного розв'язання завдань охорони здоров'я, соціальної політики і використання забруднених територій на основі державних цільових програм з цих питань та урахування інших напрямів економічної та соціальної політики, досягнень в галузі науки та охорони навколишнього середовища; соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; використання економічних методів поліпшення життя шляхом проведення політики пільгового оподаткування громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, та їх об'єднань.
Одним з шляхів для реалізації вказаних завдань є встановлення права постраждалим особам на отримання пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачену ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Однак, здійснення політики держави на захист прав постраждалих осіб неможливе лише шляхом нарахування вказаних сум без проведення їх виплат, оскільки не в повному обсязі буде здійснено захист прав вказаних осіб.
Таким чином, при проведенні перерахунку пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю позивачу, передбачену статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»необхідно в безумовному порядку проводити і її виплату, а тому відмова відповідача від вчинення вказаних дій є такою, що суперечить чинному законодавству.
Відповідно до ч.1 ст.170 КАС України - якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Керуючись ст. ст. 160, 170, 197 КАС України суд,
Заяву Управління Пенсійного фонду України у м. Біла Церква Київської області та ОСОБА_2 -задовольнити.
Роз'яснити постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Біла Церква Київської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплати до пенсії, що Управлінню Пенсійного фонду України у м. Біла Церква Київської області необхідно провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що становить 75 процентів мінімальної пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік»та Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік».
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді: