Головуючий у 1 інстанції - Величко О.В.
Суддя-доповідач - Бадахова Т.П.
23 березня 2011 року справа №2а-40/11/0529
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Бадахової Т.П.
суддів Гайдара А.В. , Яковенка М.М.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 10 січня 2011 року по справі № 2а-40/11/0529 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську Донецької області про перерахунок пенсії,-
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 10 січня 2011 року по справі № 2а-40/11/0529 позовні вимоги було задоволено, внаслідок чого, зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за 2009 рік, починаючи з 01 березня 2009 рокую, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік та виплатити недоплачену пенсію за період з 01.03.2009 року.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську Донецької області оскаржило його в апеляційному порядку і просило апеляційний суд скасувати це рішення і прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування заявлених в апеляційній скарзі вимог апелянт зазначив, що при вирішення цієї справи слід застосовувати норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до внесення змін Законом України «Про Держаний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», оскільки рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України, у тому числі, положення пункту 35 розділу 2 Закону України «Про Держаний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими було внесено зміни до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, вважає що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Позивачка є працюючим пенсіонером, та 12.03.2009 року звернулась з заявою до відповідача про перерахунок пенсії за віком.
З 01.03.2009 року відповідач зробив перерахунок її пенсії та при цьому, була застосовано середня заробітна плата по України за 2007 рік у розмірі 1197,91грн.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється частиною 4 статті 42 вищевказаного закону, та передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш, як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 3 статті 42 Закону 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Колегія суддів зазначає, що обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону України 1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України приписи постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року не можуть застосовуватись до спірних відносин.
З урахуванням зазначеного, підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції не правильно встановлено обставини по справі та постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Керуючись статтями 24, 89, 94, 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 10 січня 2011 року по справі № 2а-40/11/0529 - задовольнити.
Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 10 січня 2011 року по справі № 2а-40/11/0529 - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську Донецької області про перерахунок пенсії - відмовити у повному обсязі.
Судові витрати покласти на позивача.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Т.П.Бадахова
Судді: А.В.Гайдар
М.М.Яковенко