Головуючий у 1 інстанції - Крупко О.Г.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
15 березня 2011 року справа №2а-5428/10/0508
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Ляшенка Д.В.
суддів Чумака С.Ю. , Ястребової Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька на постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 22 грудня 2010 року по справі № 2а-5428/10/0508 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька «про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії», -
18 листопада 2010 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька (далі по тексту - УПФУ) про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 02.07.2010 року, з урахуванням середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, який складає 1650, 43 грн.
Постановою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 22 грудня 2010 року позов задоволено, а саме судом першої інстанції визнані незаконними дії УПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька щодо перерахунку пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік в сумі 1197 грн. 91 коп. та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 02.07.2010 року, з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік в сумі 1650 грн. 43 коп.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати зазначене судове рішення та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року № 20018-09/039, 4096/02-01, згідно якого до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, у зв'язку з чим відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи в межах апеляційної скарги, вивчивши доводи апеляційної скарги, вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в УПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька та отримує пенсію за віком.
02 липня 2010 року позивач у зв'язку із тим, що після призначення пенсії продовжував працювати, звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідач зробив перерахунок пенсії з урахуванням додаткового стажу та показника заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік.
Згідно ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(далі - Закон № 1058) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Згідно ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за певною формулою із застосуванням в тому числі показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, якщо перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього ж Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч. 2 ст. 40 даного Закону повинна обчислюватись із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто в даній справі за 2009 рік.
При цьому колегія суддів вважає, що оскільки ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 відсилає у випадку перерахунку пенсії до положень статті 40 цього Закону, то у випадку такого перерахунку для обчислення пенсії потрібно застосовувати формулу заробітної плати (доходу), яка міститься в ч. 2 ст. 40 даного Закону.
Іншого порядку перерахунку пенсії діючим законодавством, яке регулює спірні правовідносини не передбачено.
Частиною 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що перерахунок пенсії, проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З викладеного вбачається, що відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.07.2010 р.
Згідно п. 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни до ст. 40 та 42 Закону № 1058, які в подальшому рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп. 2008 визнані неконституційними.
Тобто вказаний закон неможливо застосовувати при вирішенні даного спору.
З 22 травня 2008 року діє Постанова Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28 травня 2008 року № 530, відповідно до підпункту 3 пункту 11 якої, у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
На момент звернення позивача до відповідача за перерахунком пенсії і на час вирішення цієї справи судом вказана постанова КМУ є діючою, і саме на підставі цього єдиного нормативно-правового акту для цілей призначення та перерахунку пенсії визначається показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.
Враховуючи зазначені обставини колегія суддів вважає, що застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески є правомірним.
Тобто відповідачу належить здійснити порахунок пенсії позивачу із застосуванням вказаного показника за 2009 рік, який дорівнює 1650 грн. 43 коп.
За частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Зважаючи на викладене, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для залишення без задоволення апеляційної скарги відповідача, залишення постанови суду першої інстанції без змін.
Керуючись статтями 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька на постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 22 грудня 2010 року у справі № 2а-5428/10/0508 - залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Колегія суддів: