24 березня 2011 року Справа № 2а/2370/1110/2011
11 год. 40 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Паламар П.Г.,
при секретарі -Поштаренко О.І.,
за участю представників: позивача Охват В.П. - за довіреністю, відповідача Денисової В.В. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси до комунального підприємства «Облпаливо»Черкаської обласної ради про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків,-
Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси (далі -позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до комунального підприємства «Облпаливо» Черкаської обласної ради (далі - відповідач) про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків.
Позивач стверджує, що за грудень 2010 року відповідач мав сплатити страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 38 987 грн. 91 коп.
Оскільки сума страхових внесків розмірі 38 987 грн. 91 коп. у строки, встановлені п.6 ст. 20, ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-XIV (надалі за текстом Закон № 1058-XIV) та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 р., відповідачем не сплачена, позивач просив стягнути її у судовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги, викладені в адміністративному позові, підтримала та просила суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнала.
Заслухавши представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Частиною першою статті 67 Конституції України (№254к/96-ВР) закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті третьої Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР (надалі за текстом -Закон № 400/97-ВР), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України.
Частиною першою статті першої Закону № 400/97-ВР визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форми власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Спеціальним законом, який визначає принцип, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування «від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі за текстом - Закон № 1058-ІV).
Статтею першою Закону № 1058-IV визначено, що страхувальниками є роботодавці та інші особи, які, відповідно до цього Закону, сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 14 Закону № 1058-IV встановлено, що страхувальниками, відповідно до цього Закону, є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.
Комунальне підприємство «Облпаливо»Черкаської обласної ради є суб'єктом підприємницької діяльності та з 22.03.2001 р. обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ідентифікаційний код 14180129).
З огляду на викладені вище норми Закону № 1058-IV відповідач є страхувальником, в розумінні цього Закону та платником страхових внесків.
Відповідно до частини шостої статті 17 Закону № 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Частиною другою статті 20 зазначеного Закону встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальником на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Пунктом шостим статті 20 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього період, незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Для страхувальників, що мають найманих працівників, базовим звітним періодом є календарний місяць. Згідно частини 12 статті 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Згідно із частиною четвертою статті 18 Закону № 1058-IV страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування.
Відповідно до статті 4 Закону № 400/97-ВР страхувальники повинні сплачувати внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 33,2% від фонду оплати праці підприємства та відрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1-5% сукупного оподаткованого доходу фізичних осіб, які працюють на підприємстві за трудовим договором.
Судом встановлено, що за грудень 2010 р. відповідачем подано до управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси розрахунки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, із самостійно визначеними розмірами страхових внесків, що підлягають сплаті. Згідно вказаних розрахунків відповідач зобов'язаний був сплатити до Пенсійного фонду України внески на пенсійне страхування в розмірі 33,2% від фонду оплати праці в розмірі 40 408 грн. 93 коп. -за грудень 2010 р. Відповідач частково сплатив суму заборгованості, в результаті чого заборгованість КП «Облпаливо»Черкаської обласної ради станом на 23.02.2011 року становить 38 987 грн. 91 коп.
Відповідно до статті 106 Закону № 1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
У зв'язку з несплатою заборгованості позивачем на підставі частини 3 статті 106 Закону № 1058-IV сформована вимога № Ю-114 від 01.02.2011 року, яка отримана відповідачем 04.02.2011 року, про що свідчить відповідне поштове повідомлення про вручення. На час розгляду справи в суді вказані вимоги не оплачена, у передбаченому законодавством порядку оскаржені не були.
За змістом статті 23 зазначеного Закону, спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду в судовому порядку.
За цих обставин, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 159, 162 КАС України суд,-
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси до комунального підприємства «Облпаливо»Черкаської обласної ради про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків -задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Облпаливо»Черкаської обласної ради (18000, м. Черкаси, вул. Будіндустрії, 9, ідентифікаційний код 14180129) на користь управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси (18016, м. Черкаси, вул. Героїв Сталінграду, 10, ідентифікаційний код 21366934) заборгованість по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 38 987 (тридцять вісім тисяч дев'ятсот вісімдесят сім) грн. 91 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку, передбачені ст. 186 КАС України.
Суддя П.Г. Паламар