22 березня 2011 року Справа № 2а/2370/1324/2011
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Руденко А.В.,
при секретарі -Чемерин І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Уманської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності, суд-
03.03.2011 р. Уманська об'єднана державна податкова інспекція звернулась до суду з адміністративним позовом про припинення підприємницької діяльності фізичної -особи підприємця ОСОБА_1.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач відповідно до вимог п.п. 4.1.4 п. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»зобов'язаний щоквартально та щорічно подавати декларації про доходи до органів державної податкової служби. Оскільки відповідач не подає податкову звітність більше ніж один рік, відповідно до частини 1 статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»його підприємницька діяльність підлягає припиненню.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак надав до суду клопотання від 18.03.2011р. № 6860/10 -033, в якому підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив справу розглянути без його участі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та дату судового розгляду повідомлений ухвалою направленою за адресою зазначеною у витягу з ЄДР станом на 16.04.2010, а саме: 20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Дерев'янка, буд. 26, однак повернуто до суду 18.03.2011р., у зв'язку із з тим, що одержувач за зазначеною адресою не проживає.
Відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України справа розглядається у письмовому провадженні.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
ОСОБА_1 28.04.2006р. зареєстрований виконавчим комітетом Уманської міської ради як фізична особа -підприємець, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи -підприємця серії В01 № НОМЕР_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Згідно з довідкою Уманської ОДПІ форми 4 - ОПП від 10.05.2006р. № 268 відповідач перебуває на обліку платників податків з 03.05.2006 р. за № 268.
Відповідач з 06.10.2006 р. не подавав до Уманської ОДПІ податкової звітності, що підтверджується довідкою від 25.02.2011р. № 4954/28 -021, звітом суб'єкта малого підприємництва -фізичної особи -платника єдиного податку від 05.10.2006р., повідомленням № 4108/17 від 23.03.2010р. та повідомленням № 13119/17 від 15.12.2010р.
Відповідач заборгованості перед бюджетом не має, що підтверджується довідкою від 25.02.2011 р. № 4954/28 - 021.
Відповідно до частини першої статті 128 Господарського кодексу України громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.
Частиною першою статті 58 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.
Оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю здійснюється у відповідності з Декретом Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян»від 26.12.1992р. № 13-92 (у подальшому -Декрет № 13-92). Пунктом 4 статті 14 Декрету № 13-92 передбачено, що громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю, надають податковому органу декларації за наслідками кожного звітного кварталу, а також звітного року у строки, визначені законом.
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (в подальшому -Закон № 2181-111) передбачено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян) - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Із поданих до суду доказів вбачається, що відповідач зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа у порядку, встановленому законом, перебуває на обліку у податковому органі як платник податків, тому відповідно до вимог закону зобов'язаний подавати до Уманської ОДПІ податкову звітність.
Частиною 6 статті 128 Господарського кодексу України визначені обов'язки громадянина-підприємця, зокрема обов'язок своєчасно надавати податковим органам декларації про доходи, інші необхідні відомості для нарахування податків та інших обов'язкових платежів; сплачувати податки та інші обов'язкові платежі в порядку і в розмірах, передбачених законами.
Пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991 року №1251-ХІІ передбачено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до органів державної податкової служби та інших контролюючих органів податкові декларації та розрахунки (далі -податкові декларації) у строки, встановлені законодавством, на підставі яких здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до частини 1 статті 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації -за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб -засновників суб'єкта господарювання, чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом -за рішенням суду.
Згідно з частиною 6 статті 59 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання ліквідується у разі скасування його державної реєстрації у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»від 15.05.2003р. №755-ІV (в подальшому -Закон № 755- IV) підставами для постановлення судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності.
Відповідно до п. п. 20.1.12. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими, тому підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно з частиною 4 статті 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 94, 128, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (20300, АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Копію постанови в день набрання нею законної сили направити державному реєстратору виконавчого комітету Уманської міської ради для виконання обов'язків, передбачених статтею 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у порядку письмового провадження - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та у порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя А.В. Руденко