Постанова від 17.03.2011 по справі 2а/0570/1555/2011

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2011 р. Справа № 2а/0570/1555/2011

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколової О.А.

суддів - Єфіменко О.В.

Христофорова А.Б.

за участю секретаря - Федорової А.О.

представника позивача - Нечмирьової М.В.,

представника відповідача 1 - Живілової Ю.В.,

представника відповідачів 2 та 3 - Кірсанової К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» до управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Пенсійного фонду України про визнання протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки №814/00130903 від 15.11.10, визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 18012/08 від 23.12.10, визнання протиправним та скасувати рішення Пенсійного фонду України №600/09-10 від 14.01.11, визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійного фонду України,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Пенсійного фонду України про визнання протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки №814/00130903 від 15.11.10, визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 18012/08 від 23.12.10, визнання протиправним та скасувати рішення Пенсійного фонду України №600/09-10 від 14.01.11, визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійного фонду України, позов вмотивовано тим, що позивач отримав рішення управління ПФУ у Центрально-Міському районі м.Горлівки № 814/00130903 від 15.11.10 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом ПФУ. Зазначеним рішенням до структурної одиниці ВАТ «Донецькобленерго» Центральні електричні мережі на підставі п.2 ч.9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.03 (далі - Закон № 1058) були застосовані штрафні санкції у розмірі 31 454,19 грн. та пеня у розмірі 603,57 грн. Відповідачем -1сплачені ЦЕМ ВАТ «Донецькобленерго» обов'язкові платежі на загальнообов'язкове пенсійне страхування самостійно перерозподілені в рахунок погашення боргу інших років на підставі ч.5 ст.106 Закону № 1058. ПФУ не було зазначено який борг та за який період було погашено. Зазначене рішення було оскаржене ВАТ «Донецькобленерго» до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області у десятиденний термін. 27.12.10 позивач отримав рішення УПФУ № 18012/08 від 23.12.10, згідно якого його скарга залишена без розгляду. Позивач у десятиденний термін подав повторну скаргу до Пенсійного фонду України на рішення УПФУ в м.Горлівка та рішення Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області. Згідно рішення Пенсійного фонду України № 600/09-10 від 14.01.11 зазначена скарга також була залишена без розгляду з тих же підстав і також по суті не розглядалась. Відповідно до платіжних доручень за липень, серпень,вересень,жовтень 2010 року позивачем своєчасно та в повному обсязі сплачені страхові внески які були визначені у відповідних розрахунках. Позивач скориставшись своїм правом звертався до відповідачів 2 та 3 за захистом інтересів свого структурного підрозділу. Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійний фонд України при ухвалені своїх рішень керуючись п.5 Порядку розгляду органами Пенсійного фонду України скарг на рішення про накладення штрафу, нарахуванні пені й заяв страхувальників при узгодженні ними вимоги про сплату недоїмки по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 21-2 від 19.12.03 (далі - Порядок №21-2) безпідставно повернули без розгляду скарги, чим порушили п.5.3 Порядку. Крім того, відовідач-1 у порушення п.10.11 Інструкції про порядок обчислення та сплати страховиками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.03 (далі - Інструкція № 21-1), згідно якого при здійсненні органом Пенсійного фонду самостійного перерозподілу отриманих від страхувальника страхових внесків, протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного місяця ПФУ має скласти повідомлення з інформацією про суми розподілу сплачених коштів, яке надсилається такому платникові листом з повідомленням про вручення (або вручається посадовій особі роботодавця під підпис). При цьому корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду. Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано посадовій особі юридичної особи або фізичної особі - суб'єкту підприємницької діяльності, адвокату, приватному нотаріусу, під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення. Однак, на адресу позивача зазначені повідомлення не надходили.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх у повному обсязі.

Представник управління Пенсійного фонду України у Центрально-міському районі м.Горлівки заперечував проти позовних вимог.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у судовому засіданні просив відмовити у задоволені позову, надавши заперечення, в якому зазначив, що відповідно до ч.5 ст.106 Закону № 1058 у разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. Згідно ч.5 ст.106 Закону № 1058 та п.п.10.11 п.10 Інструкції № 21-1, за рахунок сум, що надходять від страхувальників або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. Розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особливого рахунку страхувальника, яка формується за даними звітів платника розрахованих самостійно. Рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 814/00130903 від 15.11.10 винесено відносно Центральних електричних мереж ВАТ «Донецькобленерго», у зв'язку з порушенням ним порядку та строків нарахування та сплати страхових внесків, фінансових санкцій, тому зі скаргою на рішення до них повинен був звертатися платник страхових внесків - Центральні електричні мережи.

Представник Пенсійного фонду України у судовому засіданні просив відмовити у задоволені позову, надавши заперечення, в якому зазначив, що Пенсійний фонд України відповідно до наданих йому повноважень, керуючись п.5 Порядку № 21-2, вчасно та всебічно розглянув скаргу позивача та виніс рішення № 600/09-10 від 14.01.11, відповідно якого скаргу на рішення УПФУ в Центрально-міському районі м.Горлівки про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 814/00130903 від 15.11.10 та рішення головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 18012/08 від 23.12.10 повернуто без розгляду. Оскільки, згідно п.1 ст.14 Закону № 1058 страхувальниками є: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності,виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва,відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств,установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами). Відокремлений підрозділ має окремий баланс, поточні рахунки в установах банків, печатки та штампи зі своїм найменуванням, бланки зі своїми реквізитами. Підрозділ здійснює поточний, оперативний, статистичний, бухгалтерський та податковий облік результатів своєї діяльності, надає інформацію, статистичну і бухгалтерську звітність у встановленому порядку. Підрозділ самостійно нараховує та сплачує всі податки ті інші обов'язкові платежі. Таким чином, страхувальником - платником страхових внесків до управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки є Центральні електричні мережі. Рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №814/00130903 від 15.11.10 виносилося відносно Центральних електричних мереж, які є страхувальником та платником страхових внесків до управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки, тому зі скаргою на вищезазначене рішення повинні були звернутися Централі електричні мережі ВАТ «Донецькобленерго». Таким чином, Пенсійний фонд України та його підвідомчі органи діяли в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників процесу, суд встановив наступне.

Відкрите акціонерне товариство «Донецькобленерго» є юридичною особою та включено до ЄДРПОУ 00131268.

Центральні електричні мережі є структурним підрозділом ВАТ «Донецькобленерго» без статусу юридичної особи, включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код - 00130903 (а.с. 89), та діє на підставі положення (а.с. 217-224).

Відповідно до Закону №1058, є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, несе обв'язки з нарахування, обчислення в сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі. Так, згідно п.1 ст.14 Закону № 1058 страхувальниками є: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності,виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва,відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств,установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами). Відокремлений підрозділ має окремий баланс, поточні рахунки в установах банків, печатки та штампи зі своїм найменуванням, бланки зі своїми реквізитами. Підрозділ здійснює поточний, оперативний, статистичний, бухгалтерський та податковий облік результатів своєї діяльності, надає інформацію, статистичну і бухгалтерську звітність у встановленому порядку.

Пенсійний фонд України відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1261 від 24.10.07 (далі - Положення № 1261) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики.

Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням № 1261.

Відповідно до п.15 Положення № 1261 Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах.

Відповідно до ч.ч. 3 та 4 ст.18 Закону № 1058 страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом; вони не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування.

Згідно із ч. 6 ст. 20 Закону №1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для вищезазначених платників є календарний місяць.

Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахованих за кожний день прострочення платежу.

Як вбачається з матеріалів справи страхувальником за період липень-жовтень 2010 року сплачені птахові внески відповідно розрахунків самостійно визначених ним у звітах нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджено звітами поданих за червень - вересень 2010 та платіжними дорученнями (а.с. 12-87, 193-214).

Відповідно облікових даних картки особливого рахунку страхувальника у останнього лічіться недоїмка зі сплати страхових внесків (а.с.152-161).

Оскільки, позивачем сплачено суму страхових внесків з порушенням строків тому відповідачем -1: управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки прийнято рішення № 814/00130903 від 15.11.10 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, відповідно якого були застосовані штрафні санкції у розмірі 31 454,19 грн. та пеня у розмірі 603,57 грн. (а.с.7).

Щодо доводів позивача, що відповідач -1 не виконав п.10.11 Інструкції про порядок обчислення та сплати страховиками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.03 (далі - Інструкція № 21-1), згідно якого при здійсненні органом Пенсійного фонду самостійного перерозподілу отриманих від страхувальника страхових внесків, протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного місяця ПФУ має скласти повідомлення з інформацією про суми розподілу сплачених коштів, яке надсилається такому платникові листом з повідомленням про вручення (або вручається посадовій особі роботодавця під підпис). При цьому корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду.

Суд зазначає, що в даному випадку відповідач -1 не повинен був складати повідомлення, оскільки кошти зі сплати страхових внесків за липень - жовтень 2010 не були перерозподілені на сплату фінансових санкцій, а були зараховані в порядку календарної черговості на сплату недоїмки страхових внесків.

Отже, відповідно до ч.5 ст.106 Закону № 1058 у разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. Крім того, згідно ч.5 ст.106 Закону № 1058 та п.п.10.11 п.10 Інструкції № 21-1, за рахунок сум, що надходять від страхувальників або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.

У судовому засідання встановлено, що страхувальник - Центральні електричні мережі 27.12.10 звернувся з заявою до відповідача -1 про розстрочення суми штрафів та пені, та відповідно п.п.1 договору про розстрочення сум штрафів та пені від 28.12.10 управління надає страхувальнику розстрочку сплати накладених (нарахованих) штрафів та пені на суму 132 833,07 грн. з 01.01.11 до 30.06.11 (сума зменшена на 50% або на 66 416,53 грн., у зв'язку із зобов'язанням страхувальника погасити розстрочені суми протягом шести місяця (а.с 147-151).

З огляду на вищезазначений договір щодо зобов'язання страхувальника погасити накладені на нього штрафи та пені, до якого також увійшли суми штрафі та пені нараховані в оскарженому рішенні, суд приходить до висновку щодо визнання фінансових застосованих до позивача.

Таким чином, суд прийшов до висновку що відповідачем -1 : УПФ України в Центрально-міському районі м.Горлівки правомірно прийнято рішення № 814/00130903 від 15.11.10 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків.

Відповідно ст.106 Закону № 1058 та п.3 Порядку № 21-2, у разі коли страхувальник вважає, що орган Пенсійного фонду прийняв рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий страхувальник має право оскаржити у вищому органі Пенсійного фонду таке рішення.

Скарга на рішення територіальних органів Пенсійного фонду подається протягом 10 робочих днів до вищого органу Пенсійного фонду, відповідно до головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі у письмовій формі та супроводжується документами, що свідчать про неправильність рішення.

Позивач не погодившись з рішенням управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області зі скаргою про скасування вищезазначеного рішення.

Зі скаргою на рішення управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки № 814/00130903 від 15.11.10 звернувся представник за дорученням № 117-10Д від 30.12.09, директор по економіці та фінансам ВАТ «Донецькобленерго» Черних С.М.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області 23.12.10 прийнято рішення про повернення скарги без розгляду, оскільки рішення управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки № 814/00130903 від 15.11.10 прийнято відносно структурного підрозділу Центральних електричних мереж, тому зі скаргою на вищезгадане рішення повинні були звертатися Центральні електричні мережі ВАТ «Донецькобленерго» (а.с.8-9).

Позивач подав скаргу до Пенсійного фонду України на рішення управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки № 814/00130903 від 15.11.10 та рішення головного управління Пенсійного фонду у Донецькій області.

Пенсійним фондом України 14.01.11 прийнято рішення № 600/09-10 про повернення скарги без розгляду (а.с.10-11), мотивувавши своє рішення тим, що відповідно до п. 4.1 Порядку № 21-2 у разі коли регіональний орган Пенсійного фонду надсилає страхувальнику рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий страхувальник має право звернутися протягом десяти робочих днів, наступних за днем отримання відповіді з повторною скаргою до Пенсійного фонду України. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було винесено рішення про повернення скарги позивачу без розгляду. Оскільки, головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області не виносилось рішення про повне або часткове незадоволення скарги, підстав для подання повторної скарги до Пенсійного фонду України у позивача не було.

Суд зазначає, що згідно п.1 ст.14 Закону № 1058 страхувальниками є: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності,виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва,відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств,установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами). Відокремлений підрозділ має окремий баланс, поточні рахунки в установах банків, печатки та штампи зі своїм найменуванням, бланки зі своїми реквізитами. Підрозділ здійснює поточний, оперативний, статистичний, бухгалтерський та податковий облік результатів своєї діяльності, надає інформацію, статистичну і бухгалтерську звітність у встановленому порядку. Підрозділ самостійно нараховує та сплачує всі податки ті інші обов'язкові платежі.

З огляду на вищевикладене страхувальником в даному випадку є Центральні електричні мережі ВАТ «Донецькобленерго», тому він мав право звернення до відповідачів 2 та 3.

Суд прийшов до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійним фондом України прийняті правомірні рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо необґрунтованості позову та відсутності підстав для його задоволення.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111,112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позову відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» до управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Пенсійного фонду України про визнання протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки №814/00130903 від 15.11.10, визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 18012/08 від 23.12.10, визнання протиправним та скасувати рішення Пенсійного фонду України №600/09-10 від 14.01.11, визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійного фонду України - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення через Донецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 17 березня 2011 року в присутності сторін. Постанова виготовлена в повному обсязі 22 березня 2011 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення через Донецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Головуючий суддя Соколова О. А.

Судді Єфіменко О.В. Христофоров А.Б.