Україна
10 березня 2011 р. справа № 2а/0570/689/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 17:20
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Кішенковій Г.О.
за участю:
представника позивача - Сажина В.Г - директор;
представників відповідачів:
управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька - Каплунова Д.В.;
Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - Кірсанової К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за адресою: 83052, місто Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінфорт-Інтертрейдінг» до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішень, -
У січні 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінфорт-Інтертрейдінг» звернулось до суду з позовом (з урахуванням уточнень) до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішення управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька №1797 від 06.01.2011 року та про скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №17903/08 від 21.12.2010 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що 01.12.2010 року управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька (далі - УПФУ в Калінінському районі м.Донецька) на підставі акту від 01.12.2010 року прийнято рішення №1593 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінфорт-Інтертрейдінг» (далі - ТОВ «Фінфорт-Інтертрейдінг») фінансових санкцій за несвоєчасне подання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, у сумі розміром 18359,52 грн. На рішення №1593 ввід 01.12.2010 року позивачем 10.12.2010 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подано скаргу. 21 грудня 2010 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області) за наслідками розгляду скарги прийнято рішення №17903/08, яким скаргу ТОВ «Фінфорт-Інтертрейдінг» задоволено: рішення УПФУ в Калінінському районі м.Донецька №1593 від 01.12.2010 року скасовано, зобов'язано начальника УПФУ в Калінінському районі м.Донецька винести нове рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку до органів Пенсійного фонду, з урахуванням вимог діючого законодавства та наведеного в цьому рішенні.
06 січня 2011 року заступником начальника УПФУ в Калінінському районі м.Донецька на підставі акту про несвоєчасне подання відомостей про застраховану особу від 28.12.2010 року прийнято рішення №1797.
Зазначені рішення позивач вважає незаконними з таких підстав.
Вказує, що штрафні санкції визначено з посиланням на п.5 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якої штрафні санкції застосовуються на страхувальників за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством. Розмір штрафних санкцій визначається у розмірі 10% суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць ненадання або за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності.
З огляду на викладене, на думку позивача, УПФУ в Калінінському районі м.Донецька повинно встановити наступні факти: несвоєчасне подання або неподання відомостей або звітності; перелік відомостей та звітності, які несвоєчасно подані або неподані; розмір страхових внесків, які сплачені або підлягали сплаті за відповідний період.
Зазначає, що: в актах та рішеннях зазначено про несвоєчасно поданий звіт за 2009 рік, але не визначено про який звіт йде мова та не вказано яким нормативно-правовим актом встановлена обов'язковість надання таких звітів; в актах та рішеннях не встановлена сума страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період та не надано розрахунок штрафу; прийняття рішення від 28.12.2010 року прийнято рішення №1797 проведено без надання права позивачу надати своє бачення відносно факту, встановленого актами; факт ненадання звітності за встановленою формою, що використовується в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, про який стверджує УПФУ в Калінінському районі м.Донецька, не відповідає дійсності. Вся звітність, яка є обов'язковою за 2009 рік надана своєчасно, у тому числі і форми документів первинної звітності, встановлені Постановою Правління Пенсійного фонду України №7-6 від 10.06.2004 року. Факт ненадання форм документів первинної звітності, встановлений Постановою Правління Пенсійного фонду України №7-6 від 10.06.2004 року підтверджується наступними доказами: поясненнями Інни Борисівни, яка займала посаду головного бухгалтера в період надання звітності до Пенсійного фонду України за 2009 рік. Згідно з цими поясненнями в період з 10.01.2010 року по 31.03.2010 року, яка неодноразово зверталась до працівників Пенсійного фонду України та надавала первинні документи до системи персоніфікованого обліку відомостей за 2009 рік, але їй було відмовлено в прийнятті цих документів у зв'язку з відсутністю технічних можливостей. Працівниками Пенсійного фонду України було рекомендовано відправити звітність із застосуванням програмного комплексу АРМ та програми Бест-Звіт Плюс, ці рекомендації були виконані, про що, на думку позивача, свідчить інформація про надіслання цієї звітності, виписка із програми Бест-Звіт Плюс.
Вважає, що рішення №17903/08 від 21.12.2010 року щодо зобов'язання начальника управління ПФУ в Калінінському районі м.Донецька винести нове рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання відомостей, прийнято з перевищенням повноважень, а саме: діючим законодавством вищестоящому органу не надано право зобов'язувати інший орган виносити рішення.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, наведених у позові та просив задовольнити його позовні вимоги.
Представники відповідачів в судовому засіданні надали письмові заперечення проти позову та просили відмовити в задоволенні вимог адміністративного позову в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ТОВ «Фінфорт-Інтертрейдінг» є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, перебуває на обліку в УПФУ в Калінінському районі м.Донецька.
Згідно з ярликом-розпискою про одержання звіту через мережу «Інтернет», 17 листопада 2010 року ТОВ «Фінфорт-Інтертрейдінг» до системи персоніфікованого обліку органу Пенсійного фонду України подано комплект документів первинної звітності про застрахованих осіб за 2009 рік.
01 грудня 2010 року УПФУ в Калінінському районі м.Донецька складено акт про неподання, несвоєчасне подання відомостей про застрахованих осіб, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - акт), відповідно до якого встановлено несвоєчасне подання страхувальником - ТОВ «Фінфорт-Інтертрейдінг» звіту щодо надання відомостей за 2009 рік про застрахованих осіб. В акті зазначено про можливість надання ТОВ «Фінфорт-Інтертрейдінг» мотивованих зауважень до акту (оскаржити його в 10-ти денний термін з дня його одержання).
На підставі зазначеного акту, посадовими особами УПФУ в Калінінському районі м.Донецька 01 грудня 2010 року прийнято рішення №1539 про застосування фінансових санкцій за неподання (несвоєчасне подання) відомостей про застраховану особу у строки, визначені законодавством, подання не за встановленою формою, подання недостовірної інформації, яка використовується в системі персоніфікованого обліку УПФУ в Калінінському районі м.Донецька, яким на підставі п.5 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несвоєчасне подання інформації, яка використовується в системі персоніфікованого обліку до ТОВ «Фінфорт-Інтертрейдінг» застосовано фінансові санкції у сумі розміром 18359,52 грн.
За наслідками апеляційного узгодження, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №17903/08 від 21.12.2010 року скаргу ТОВ «Фінфорт-Інтертрейдінг» задоволено: рішення УПФУ в Калінінському районі м.Донецька №1539 від 01.12.2010 року про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання інформації, яка використовується в системі персоніфікованого обліку до органів Пенсійного фонду - скасовано, зобов'язано начальника УПФУ в Калінінському районі м.Донецька винести нове рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку до органів Пенсійного фонду, з урахуванням вимог діючого законодавства та наведеного в даному рішенні.
В рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №17903/08 від 21.12.2010 року зазначено, що в порушення п.п.9.5 п.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.2004 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2005 року за №64/8663, рішення УПФУ в Калінінському районі м.Донецька №1539 від 01.12.2010 року прийняте на підставі акту від 01.12.2010 року не підписаного посадовими особами страхувальника, а надіслане до ТОВ «Фінфорт-Інтертрейдінг» разом з рішення про застосування фінансових санкцій. За таких обставин рішення УПФУ в Калінінському районі м.Донецька №1539 від 01.12.2010 року підлягає скасуванню.
З огляду на викладене, 28.12.2010 року УПФУ в Калінінському районі м.Донецька складено акт про неподання, несвоєчасне подання відомостей про застрахованих осіб, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, відповідно до якого встановлено несвоєчасне подання страхувальником - ТОВ «Фінфорт-Інтертрейдінг» звіту щодо надання відомостей за 2009 рік про застрахованих осіб. Керівник ТОВ «Фінфорт-Інтертрейдінг» з актом ознайомлений.
На підставі зазначеного акту від 28.12.2010 року посадовими особами УПФУ в Калінінському районі м.Донецька 06 січня 2011 року прийнято рішення №1797 про застосування фінансових санкцій за неподання (несвоєчасне подання) відомостей про застраховану особу у строки, визначені законодавством, подання не за встановленою формою, подання недостовірної інформації, яка використовується в системі персоніфікованого обліку УПФУ в Калінінському районі м.Донецька, яким на підставі п.5 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несвоєчасне подання інформації, яка використовується в системі персоніфікованого обліку до ТОВ «Фінфорт-Інтертрейдінг» застосовано фінансові санкції у сумі розміром 18359,52 грн.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон) визначаються принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону визначено, що страхувальниками є роботодавці, зокрема, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Вказані страхувальники відповідно до ч.1 ст.15 Закону є платниками страхових внесків до солідарної системи.
Згідно з п.4 ч.3 ст.17 Закону страхувальник зобов'язаний, зокрема, подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Порядком формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 року №7-6, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за №1000/9599 (далі Порядок №7-6), визначено правила формування та подання до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах (далі - територіальні органи Пенсійного фонду) відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік).
Підпунктом «1)» пункту 1.3 Порядку №7-6 визначено, що страхувальник один раз на рік до 1 квітня поточного року згідно із затвердженим графіком подає до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації комплект документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за попередній рік.
Відповідно до абзацу 2 пункту 6 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009 року №26-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 24.11.2009 року за №1136/17152 (далі - Порядок №26-1) відомості про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (первинна звітність до системи персоніфікованого обліку Пенсійного фонду), за 2009 рік подаються у строки та за формою, встановленими Порядком формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 року №7-6, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.08.2004 року за №1000/9599.
З наведеного випливає, що граничний термін подання позивачем до УПФУ в Калінінському районі м.Донецька звіту про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за 2009 рік спливав 01 квітня 2010 року.
Як свідчать матеріали справи, ТОВ «Фінфорт-Інтертрейдінг» звіт за 2009 рік подано лише 17.11.2010 року, що не заперечувалось позивачем у судовому засіданні.
Доводи позивача в обґрунтування позовних вимог про те, що звіт за 2009 рік ним подано вчасно, про що свідчать пояснення Інни Борисівни, яка займала посаду головного бухгалтера в період надання звітності до Пенсійного фонду України за 2009 рік, згідно з якими в період з 10.01.2010 року по 31.03.2010 року, вона неодноразово зверталась до працівників Пенсійного фонду України та надавала первинні документи до системи персоніфікованого обліку відомостей за 2009 рік, але їй було відмовлено в прийнятті цих документів у зв'язку з відсутністю технічних можливостей не беруться судом до уваги, оскільки скарги на вказані дії службових осіб УПФУ в Калінінському районі м.Донецька до органів Пенсійного фонду України позивачем не подавались.
Посилання позивача в позовній заяві на те, що звітність до органу Пенсійного фонду України було надіслано із застосуванням програмного комплексу АРМ та програми Бест-Звіт Плюс, про що, на думку позивача, свідчить інформація (скрин-шот) про надіслання цієї звітності, а саме виписка із програми Бест-Звіт Плюс, не береться судом до уваги, оскільки з долученого до матеріалів справи позивачем скрин-шоту не вбачається кому саме та коли було передано відомості про застрахованих осіб.
Відповідно до п.5 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції, зокрема, за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З наведеного випливає, що рішення №1797 від 06.01.2011 року про застосування фінансових санкцій за неподання (несвоєчасне подання) відомостей про застраховану особу у строки, визначені законодавством, подання не за встановленою формою, подання недостовірної інформації, яка використовується в системі персоніфікованого обліку є законним та обґрунтованим, а тому, на думку суду, відсутні підстави для його скасування.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №17903/08 від 21.12.2010 року скаргу ТОВ «Фінфорт-Інтертрейдінг» задоволено: рішення УПФУ в Калінінському районі м.Донецька №1539 від 01.12.2010 року про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання інформації, яка використовується в системі персоніфікованого обліку до органів Пенсійного фонду - скасовано, зобов'язано начальника УПФУ в Калінінському районі м.Донецька винести нове рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку до органів Пенсійного фонду, з урахуванням вимог діючого законодавства та наведеного в даному рішенні.
В рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №17903/08 від 21.12.2010 року зазначено, що в порушення п.п.9.5 п.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.2004 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2005 року за №64/8663, рішення УПФУ в Калінінському районі м.Донецька №1539 від 01.12.2010 року прийняте на підставі акту від 01.12.2010 року не підписаного посадовими особами страхувальника, а надіслане до ТОВ «Фінфорт-Інтертрейдінг» разом з рішення про застосування фінансових санкцій.
З наведеного випливає, що рішення УПФУ в Калінінському районі м.Донецька №1539 від 01.12.2010 року скасовано з підстав недотримання УПФУ в Калінінському районі м.Донецька при прийнятті рішення №1539 від 01.12.2010 року процедури його прийняття.
За таких обставин, суд не знайшов підстав для задоволення вимог адміністративного позову, а тому дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 23, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінфорт-Інтертрейдінг» до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №17903/08 від 21 грудня 2010 року та рішення управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька №1797 від 06 січня 2011 року, - відмовити.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено 10 березня 2011 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 15 березня 2011 року.
Суддя Фещук А.В.