Постанова від 21.03.2011 по справі 2а/0370/447/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2011 року Справа № 2а/0370/447/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції до Приватного підприємства «ДАЛІ» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у сумі 3069,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Луцька об'єднана державна податкова інспекція (надалі - Луцька ОДПІ, позивач) звернулася з адміністративним позовом до Приватного підприємства "ДАЛІ" (надалі -ПП «ДАЛІ», відповідач, підприємство) про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у сумі 3069,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем було порушено п.1, п.2, п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зміст яких зафіксовано актом перевірки від 17 липня 2010 року НОМЕР_2. Виявлені порушення стали підставою для застосування до ПП «ДАЛІ» штрафних (фінансових) санкцій у сумі 3069,00 грн., з яких 90,00 грн. - за непроведення готівки через реєстратор розрахункових операцій (РРО) та невидачу розрахункового документа встановленого зразка на суму 18,00 грн., 2 979,00 грн. - за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації (встановлено відсутність будь-яких прихідних документів на товар, що реалізується на загальну суму 1489,50 грн.). Про застосування до підприємства штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 3069,00 грн. Луцькою ОДПІ прийнято рішення від 30 липня № 0006432303. Дане рішення відповідачем в адміністративному чи судовому порядку не оскаржене. Суму штрафних санкцій у добровільному порядку ПП «ДАЛІ» не сплачено, а тому позивач просив стягнути з підприємства 3069,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій у примусовому порядку.

Ухвалою судді від 23 лютого 2011 року відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).

Відповідач заперечень проти позову, доказів у спростування позовних вимог чи заяви про визнання позову не подав, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку скороченого провадження та про наслідки неподання заперечень проти позову (а.с.18). Тому суд вважає можливим вирішення справи на підставі наявних в ній доказів.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.

Судом встановлено, що 02 квітня 2003 року виконавчим комітетом Луцької міської ради ПП «ДАЛІ» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа; із 09 квітня 2003 року підприємство перебуває на податковому обліку у Луцькій ОДПІ, що підтверджується копіями свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи (а.с.5), довідки про взяття на облік платника податків від 09 квітня 2003 року № 2725 (а.с.5, зворотна сторона), довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 889 (а.с.6).

17 липня 2010 року Луцькою ОДПІ на підставі направлення від 16 липня 2010 року № 003013 (а.с.8) у присутності бармена ОСОБА_1 було проведено перевірку за дотриманням суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у господарській одиниці суб'єкта господарської діяльності ПП «ДАЛІ» - кафе «Сальвадор», розташованого за адресою м. Луцьк, вул. Винниченка, 24.

За результатами вказаної перевірки було складено акт від 17 липня 2010 року НОМЕР_2 (а.с.9-10), з яким ознайомлено бармена ОСОБА_1, що засвідчується її підписом на 4 сторінці акта перевірки (а.с.10). Зауваження на акт перевірки та до осіб, які її проводили, в особи, яка здійснювала розрахункову операцію, відсутні (п.4.1. акта).

Перевіркою встановлено порушення відповідачем п.1, п.2, п.12 ст.3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон №265/95-ВР), а саме: проведено розрахункову операцію при купівлі двох пляшок слабоалкогольного напою «Бренді кола» на суму 18,00 грн. без застосування РРО або розрахункової книжки та при цьому не видано розрахунковий документ, що підтверджує виконання розрахункової операції. Також допущено порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, оскільки на момент перевірки були відсутні будь-які прихідні документи (накладні, податкові накладні тощо) на товар, що реалізується згідно із відомістю № 1 та № 2 (а.с.11) до акту перевірки на загальну суму 1489,50 грн.

На підставі акта перевірки від 17 липня 2010 року НОМЕР_2 Луцькою ОДПІ 30 липня 2010 року було прийняте рішення № 0006432303 про застосування до підприємства штрафних (фінансових) санкцій у сумі 90,00 грн. - за порушення п.1, п.2 ст.3 Закону № 265/95-ВР (за проведення розрахункової операції на суму 18,00 грн. без застосування РРО), у сумі 2 979,00 грн. - за порушення п.12 ст.3 Закону № 265/95-ВР (за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації у сумі 1489,50 грн.), всього на загальну суму 3069,00 грн. (а.с.12), що підтверджується розрахунком (а.с.8, зворотна сторона).

Вищевказане рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відправлено відповідачу 10 серпня 2010 року (а.с.12, зворотна сторона), однак повернулось до позивача 14 вересня 2010 року у зв'язку із закінченням терміну зберігання, про що свідчить відмітка Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»» (а.с.12), акт від 25 жовтня 2010 року про повернення рішень (а.с.13). Разом з тим, рішення вважається врученим відповідно до ст.6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин): у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення (ч.4 пп.6.2.4 п.6.2 ст.6).

Відповідно до ст.1 Закону №265/95-ВР реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

З акта перевірки вбачається, що відповідачу видано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 23 квітня 2010 року № 253143 на термін дії з 23 квітня 2010 року по 23 квітня 2011 року. У зв'язку із реалізацією підакцизних товарів та проведення готівкових розрахунків у господарській одиниці застосовується РРО (п.2.2.9-2.2.11 акта).

Відповідно до п.1, п.2, п.12 ст.3 Закону №265/95-ВР (в редакції чинній на час виникнення правовідносин) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Матеріалами перевірки встановлено непроведення розрахункової операції при продажу двох одиниць слабоалкогольного напою «Бренді кола» на загальну суму 18,00 грн.

Згідно з п.1 ч.1 ст.17 та ст.21 Закону № 265/95-ВР (в редакції, чинній на час виникнення правовідносин) за порушення вимог цього Закону, за рішенням відповідних органів державної податкової служби України передбачені наступні фінансові санкції: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Отже, за вказане порушення розмір фінансової санкції становитиме 90,00 грн. (18,00 грн. х 5), що відповідає розрахунку Луцької ОДПІ.

Відповідно до ст.6 Закону № 265/95-ВР облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Згідно із ч.2 ст.3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996-XIV) бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Статтею 2 зазначеного Закону визначено, що цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій (ст.9 Закону № 996-XIV).

Згідно з п.1.3 глави 1 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 10 січня 2007 року №2 (Методичні рекомендації), для цілей бухгалтерського обліку запаси включають, зокрема: товари у вигляді матеріальних цінностей, що придбані (отримані) та утримуються підприємством з метою подальшого продажу. Пунктами 3.1, 3.6 глави 3 Методичних рекомендацій передбачено, що надходження запасів на підприємство оформлюється відповідними документами, типові форми яких затверджуються Державним комітетом статистики України та іншими центральними органами виконавчої влади. Якщо для оформлення господарської операції типові форми первинних документів відсутні, то підприємство складає такі первинні документи, які б містили обов'язкові реквізити, передбачені законодавством та іншими нормативно-правовими актами. Приймання та оприбуткування запасів, які надійшли від постачальників або від переробників з переробки на стороні, оформлюється товарно-транспортною накладною з використанням штампу (позначення) про оприбуткування або прибутковим ордером.

Відповідно до відомості № 1 та № 2, що є додатками до акта перевірки від 17 липня 2010 року (а.с.11), на момент проведення перевірки були відсутні документи, що підтверджують надходження товару на суму 1 489,50 грн.

Статтею 21 вказаного Закону № 265/95-ВР встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, сума застосованої штрафної (фінансової) санкції - 2 979,00 грн. (1489,50 грн. х 2) відповідає встановленому Законом № 265/95-ВР розміру.

Відповідно до ст.25 Закону № 265/95-ВР суми фінансових санкцій, які визначені ст.ст.17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Як вбачається з довідки Луцької ОДПІ про наявність заборгованості за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.14), штрафні (фінансові) санкції в сумі 3069,00 грн. не сплачені.

Таким чином, оскільки рішення Луцької ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30 липня 2010 року № 0006432303 прийняте з дотриманням вимог чинного законодавства України, у встановленому законом порядку не скасоване, відповідач письмових заперечень проти позову не подав, штрафні (фінансові) санкції у сумі 3069,00 грн. добровільно не сплатив, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити.

Відповідно до абз.9 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження. Таким чином, постанова підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст.183-2, 256 КАС України, ст.3, 17, 21, 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного підприємства «ДАЛІ» (ідентифікаційний код 32396616) в доход Державного бюджету України штрафні (фінансові) санкції у сумі 3069,00 грн. (три тисячі шістдесят дев'ять грн. 00 коп.).

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається сторонами протягом десяти днів з дня отримання ними копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ж.В.Каленюк