Cправа № 2а-1992/10/0770
Ряд стат. звіту № 10.1
Код - 05
15 березня 2011 року м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилка С.Є.
при секретарі судового засідання Скуба В.І.
за участю сторін:
представника позивача -Жупана Артура Юрійовича;
представника відповідача -не з'явився;
та прокурора -Стойки Петра Михайловича,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за зміненою позовною заявою прокурора Воловецького району Закарпатської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Воловецькому районі Закарпатської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення на користь Управління Пенсійного фонду України у Воловецькому районі Закарпатської області заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 5816,39 грн., -
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 15 березня 2011 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 21 березня 2011 року.
Прокурор Воловецького району Закарпатської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Воловецькому районі Закарпатської області звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (надалі відповідач) та збільшивши позовні вимоги, остаточно просить суд стягнути на користь управління Пенсійного фонду України у Воловецькому районі Закарпатської області заборгованість у розмірі 5816,39 грн.
Свої вимоги позивач мотивує наступним. Відповідач є платником страхових внесків відповідно до статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року № 1058-IV (надалі Закон України № 1058-IV). Згідно із статтею 4 пунктом 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюється ставка збору в розмірі 33,2 відсотків від об'єкта оподаткування визначеного статтею 2 пунктом 1 цього Закону. Відповідач в період з 01 квітня 2008 року по 13 березня 2009 року, здійснюючи нарахування заробітної плати, не своєчасно сплачував по Пенсійного фонду України нараховані страхові внески у строки, визначені статтею 20 частиною 6 Закону України № 1058-IV. У зв'язку з цим виникла недоїмка у розмірі 2095,04 грн., в тому числі недоїмка по внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1238,10 грн.; фінансова санкція у розмірі 856,28 грн. та пеня у розмірі 0,66 грн.. Крім того, за відповідачем, згідно розрахунку, що поданий 31 березня 2009 року (за 2008 рік), рахується заборгованість по чистому доходу фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності у розмірі 2348,57 грн.. Також в період березень-квітень 2009 року, здійснюючи нарахування заробітної плати, відповідач не своєчасно сплачував по Пенсійного фонду України нараховані страхові внески у строки, визначені статтею 20 частиною 6 Закону України № 1058-IV. У зв'язку з цим виникла недоїмка у розмірі 798,58 грн.. До відповідача були також застосовані штрафні санкції та нарахована пеня, відповідно, у розмірі 110,24 грн. та 42 грн. за період з 22 вересня 2008 року по 12 лютого 2009 року. Також за неподання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, за 2007-2008 роки до відповідача було застосовано фінансову санкцію у розмірі 421,96 грн.. Загальний розмір заборгованості становить 5819,39 грн.. У зв'язку з тим, що відповідач добровільно вказану заборгованість не погасив, позивач просить стягнути її у судовому порядку.
Під час судового розгляду даної справи представник позивача повністю підтримав змінені позовні вимоги з мотивів, що наведені в позовній заяві та заяві про збільшення позовних вимог (а.с.а.с. 4-6, 38-41).
В судовому засіданні 02 березня 2011 року відповідач позовні вимоги визнав частково, про що надав суду заяву. Відповідно до вказаної заяви відповідач позовні вимоги визнав в частині: заборгованості по чистому доходу фізичної особи суб'єкта підприємницької діяльності у розмірі 2348,57 грн.; заборгованості за період березень-квітень 2009 року у розмірі 798,58 грн., а також застосування до нього на підставі Рішення № 91 від 08 травня 2009 року штрафу у розмірі 110,24 грн. та нарахування цим же рішенням пені у розмірі 42 грн. (а.с. 80). Отже відповідачем визнано позовні вимоги на суму 3299,39 грн.. розмір заборгованості, що не визнається відповідачем становить 2517 грн.. Крім того відповідач пояснив, що всі отримані ним рішення, якими до нього застосовувалися штрафні санкції та нараховувалася пеня, ним не оскаржувалися.
З'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд дійшов висновку, що змінений адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач -є платником страхових внесків відповідно до Закону України № 1058-IV.
Відповідачем до управління Пенсійного фонду України у Воловецькому районі Закарпатської області були подані звіти про нарахування та сплату суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з квітня 2008 року по березень 2009 року (а.с.а.с. 9-17).
Відповідно до картки особового рахунку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (а.с. 15) заборгованість відповідача по сплаті страхових внесків за вищевказаний період становить 1238,10 грн. (а.с.а.с. 26-31).
20 жовтня 2008 року було прийнято рішення за № 201 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду (а.с. 19). Відповідно до цього рішення на підставі статті 106 частини 9 пункту 2 Закону України № 1058-IV до відповідача було застосовано стягнення у вигляді штрафу у розмірі 114,33 грн. та нараховано пеню у розмірі 11,38 грн.. Вказане рішення було отримане відповідачем 23 жовтня 2008 року, про що свідчить повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с. 21).
21 січня 2009 року були прийняті рішення про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством за №№ 5, 6 та 7 відповідно, до яких на підставі статті 106 частини 9 пункту 5 Закону України № 1058-IV до відповідача застосовано фінансові санкції у розмірі 850 грн., відповідно 170 грн., 340 грн. та 340 грн.. Вказані рішення були отримані відповідачем 21 січня 2009 року, про що свідчать особисті підписи відповідача на цих рішеннях (а.с.а.с. 22-24).
Відповідно до картки особового рахунку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (а.с. 15) заборгованість відповідача по сплаті штрафних санкцій та пені за вказаний вище період становить 856,28 грн. та 0,66 грн. відповідно (а.с.а.с. 26-31).
Актом № 9 від 08 квітня 2009 року про результати проведення перевірки дотримання законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлено порушення пункту 1.3 «Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», що затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року за № 7-6, а саме не подання відомостей, що використовуються у системі персоніфікованого обліку (а.с. 89).
22 квітня 2009 року відповідачем подано звіт за найману робочу за 2007 та 2008 роки.
22 квітня 2009 року було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за неподання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку за № 52, відповідно до якого, на підставі статті 106 частини 9 пункту 5 Закону України № 1058-IV до відповідача було застосовано фінансову санкцію у розмірі 421,96 грн. (а.с. 60).
Відповідно до розрахунку штрафної санкції (а.с. 60 (на звороті)) сума страхових внесків (доходу), з якої обчислена штрафна санкція становить 201,07 грн. (6056,25х 33,2%х10%) та 220,89 грн. (6653,22х33,2%х10%).
Вказане рішення та розрахунок було отримане відповідачем 27 квітня 2009 року, про що свідчить повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с. 61).
Вказана заборгованість підтверджується й карткою особового рахунку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (а.с. 45-52).
Заборгованість, що була визнана відповідачем в судовому засіданні, відповідно до поданої суду заяви у розмірі 3299,39 грн., підтверджується також матеріалами справи, а саме: карткою особового рахунку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (а.с. 45-52); розрахунком суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за березень та квітень 2009 року на загальну суму 798,58 грн. (а.с.а.с. 54, 55); Рішенням № 91 від 08 травня 2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду (а.с. 58).
Отже, загальна сума заборгованості становить 5816,39 грн. (1238,10+856,28+0,66+2348,57+110,24+42+798,58+421,96).
Заборгованість також стверджується і доданим до позовної заяви розрахунком по сумам заборгованості, що рахується за відповідачем (а.с.а.с. 25, 43).
Відповідно до статті 1 пункту 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»платниками збору є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до статті 4 пункту 1 вказаного Закону ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються у розмірі 33,2 відсотки від об'єкта оподаткування, визначеного абзацами першим і другим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Відповідно до статті 14 пункту 1 Закону України № 1058-IV роботодавці -підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру -є страхувальниками.
Відповідно до статті 15 частини 1 Закону України 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.
Відповідно до пункту 8 Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV страхові внески, що перераховуються до солідарної системи (крім страхових внесків, що перераховуються особами, зазначеними в пунктах 3 і 4 статті 11 та у статті 12 цього Закону, а також страхових внесків, сплачуваних за осіб, зазначених у пунктах 8, 13, 14, 17 статті 11 цього Закону), сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених цим Законом, та в розмірах, передбачених Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»для відповідних платників збору.
Відповідно до статті 3 частини 1 Закону України № 1058-IV суб'єктом солідарної системи є в тому числі застраховані особи та страхувальники.
Відповідно до пункту 1.3 підпункту 1 «Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», що затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року за № 7-6, страхувальник один раз на рік до 1 квітня поточного року згідно із затвердженим графіком подає до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації комплект документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за попередній рік.
Відповідно до статті 20 частини 12 Закону № 1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника внесків.
Відповідно до статті 106 частини 2 Закону № 1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до статті 106 частини 9 пунктів 2 та 5 Закону № 1058-IV виконавчі органи Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня, розрахована за кожний день прострочення платежу. За неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 9 пункту 9.3 підпункту 9.3.2. Постанови Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України»розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
З огляду на вищевказане, зважаючи на вказані норми Закону України № 1058-IV, в редакції, що діяв на час виникнення спірних відносин, враховуючи обставини, встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 КАС України, суд -
Змінені позовні вимоги прокурора Воловецького району Закарпатської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Воловецькому районі Закарпатської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на користь Управління Пенсійного фонду України у Воловецькому районі Закарпатської області заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 5816,39 (п'яти тисяч восьмиста шістнадцяти грн. 39 коп.) грн..
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 цього Кодексу десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий Гаврилко С.Є.