Ухвала від 08.02.2011 по справі 0670/997/11

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

08 лютого 2011 р. Справа № 0670/997/11

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Липа В.А., розглянувши позовну заяву Прокурора Олевського району Житомирської області до Олевської районної державної адміністрації про скасування розпорядження № 195 від 20.04.2010 року, -

ВСТАНОВИВ:

07 лютого 2011 року Прокурор Олевського району Житомирської області звернувся до суду з позовом до Олевської районної державної адміністрації. Просив скасувати розпорядження голови Олевської районної державної адміністрації за № 195 від 20.04.2010 року "Про передачу земельних ділянок у власність за технічною документацією із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки гр. ОСОБА_1.".

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.

Згідно із ч. 3 ст. 48 КАС України, адміністративна процесуальна дієздатність належить органам державної влади, іншим державним органам та полягає у здатності особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Перевіряючи процесуальну дієздатність прокурора у спірних правовідносинах, слід врахувати, що відповідно до абзацу 2 ч. 3 ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", формами представництва прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.

Приписи цієї статті щодо права прокурора звернутися до суду з позовом про визнання незаконними правових актів кореспондуються з приписами статті 21 Закону України "Про прокуратуру". Зокрема, згідно із частинами першою та четвертою статті 21 Закону України "Про прокуратуру" протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним.

Таким чином, Закон передбачає, що тільки у разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор в адміністративній справі може бути позивачем і не повинен визначати орган чи особу, в інтересах якої він звертається до суду з позовною заявою.

В усіх інших випадках прокурор має визначати орган чи особу, в інтересах якої він звертається до суду з позовною заявою, що відповідає вимогам п. 2 ст. 121 Конституції України, відповідно до якого на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", підставою представництва в суді держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Конституційний Суд України в Рішенні від 08.04.1999 року визначив, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

З матеріалів справи вбачається, що прокурор, звертаючись з позовом до суду, не визначив орган чи особу, в інтересах якої він звертається до суду з позовною заявою, та не зазначив, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави.

Не міститься у позовній заяві і даних, які б підтверджували обставини винесення прокурором протесту на розпорядження голови Олевської районної державної адміністрації Житомирської області від 20.04.2010 року № 195, відхилення такого протесту або ухилення від його розгляду, що б надавало прокурору процесуальну можливість мати статус позивача у даній справі.

Отже, оскільки прокурором не наведено обставин, з наявністю яких законодавець пов'язує його право на звернення з позовом до суду у статусі позивача, а також не визначено орган чи особу, в інтересах якої він звертається до суду з позовною заявою, вважаю, що позовну заяву слід повернути на підставі п. 3 ч. 3 ст. 108 КАС України.

На підставі викладеного та керуючись п. 3 ч. 3 ст. 108 КАС України, суддя-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Прокурора Олевського району Житомирської області до Олевської районної державної адміністрації про скасування розпорядження № 195 від 20.04.2010 року - повернути позивачу.

Копію ухвали разом з позовною заявою та доданими до неї матеріалами направити позивачу.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя В.А. Липа