Постанова від 28.02.2011 по справі 2а-27806/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2011 р. справа № 2а-27806/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кониченка О.М.

при секретарі

17 год. 01 хв. вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, м. Донецьк

зал судового засідання № 109

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кониченко О. М. при секретарі судового засідання Мірошниченко О.М. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97» м. Макіївка

до відповідача: Територіальної державної інспекції праці у Донецький області (ТДІП)

про скасування припису № 05-19-025/0078-0073 від 05.11.2010 року в повному обсязі

За участю

представників сторін:

від позивача: Новікова І.М. - за довір.

від відповідача: Демченко В.М. - за довір.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97» м. Макіївка, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Територіальної державної інспекції праці у Донецький області (ТДІП) про визнати недійсним та скасування припису № 05-19-025/0078-0073 від 05.11.2010 року в повному обсязі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10 серпня 2010 року інспектором праці Територіальної державної інспекції праці у Донецькій області на підприємстві було проведено планову, первинну, за зверненням гр. ОСОБА_3 перевірку з питань додержання законодавства про працю, загальнообов'язкового державного соціального страхування, за результатами якої складено акт № 05-19-025/0059, протокол про адміністративне правопорушення від 11.08.2010 року № 05-19-025/0077, припис № 05-19-025/0059-0055 від 11 серпня 2010 року. Позивачем були усунені всі виявлені порушення вимог чинного законодавства, зазначені в приписі. 05 листопада 2010 року була проведена планова повторна перевірка, за результатами якої складено акт № 05-19-025/0078, протоколи про адміністративні правопорушення № 05-19-025/0078 від 05.11.2010 року, № 05-19-025/0103 від 05.11.2010 року та припис № 05-19-025/0078-0073. Позивач не погоджується з висновками припису № 05-19-025/0078-0073 від 05.11.2010 року та просить суд визнати його недійсним та скасувати припис № 05-19-025/0078-0073 від 05.11.2010 року в повному обсязі.

31.01.2011 року позивач надав до судового засідання уточнення до позовної заяви відповідно до яких просив скасувати припису № 05-19-025/0078-0073 від 05.11.2010 року в повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував з тих самих підстав що викладені у письмових запереченнях на позов.

Суд вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс- 97» є юридичною особою, 17.08.2006 року зареєстроване Виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області.

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 року № 50 “Деякі питання Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю” основними завданнями Держнаглядпраці є: забезпечення захисту прав працівників шляхом здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю (крім питань охорони праці) та загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю (далі - роботодавці); надання працівникам і роботодавцям рекомендацій та пропозицій з питань застосування законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до п. 1.3 Порядку проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що проводиться посадовими особами Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю та його територіальних органів затвердженого наказом Мінпраці від 21.03.2003р. № 72 “Про затвердження нормативно-правових актів щодо виконання функцій посадовими особами Держнаглядпраці та його територіальних органів”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.06.2003 року за № 432/7753 (далі -Порядок № 72), посадові особи Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю (далі - Держнаглядпраці) та територіальних державних інспекцій праці (далі - ТДІП) (головні державні інспектори праці, їх заступники, державні інспектори праці) контролюють додержання законодавства про працю та про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині забезпечення прав і гарантій застрахованих осіб шляхом проведення перевірок роботодавців та робочих органів виконавчих дирекцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 2.3 Порядку № 72 інспектор праці має право безперешкодно в будь-який час без попереднього повідомлення відвідувати для перевірки додержання законодавства про працю та про загальнообов'язкове державне соціальне страхування: підприємства, робочі органи виконавчих дирекцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, виробничих приміщень суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб, які використовують найману працю.

Відповідно до п.п. 3 п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 року № 50 “Деякі питання Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю”посадові особи Держнаглядпраці (головні державні інспектори праці, їх заступники, державні інспектори праці), зокрема, мають право давати посадовим особам органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, роботодавців, робочих органів виконавчих дирекцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування приписи щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині забезпечення реалізації прав і гарантій працівників, які підлягають обов'язковому виконанню з письмовим повідомленням про вжиті заходи у місячний або в інший, зазначений у приписі строк.

Також, п. 4.1 Порядку № 72 визначено, що за результатами кожної перевірки обов'язково складається акт перевірки (додаток 1), а в разі виявлення порушень законодавства про працю чи загальнообов'язкове державне соціальне страхування - припис (додаток 2) щодо їх усунення.

Акт - документ, складений посадовою особою Держнаглядпраці чи ТДІП, що підтверджує будь-які встановлені факти порушення законодавства про працю чи загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Припис - документ органів Держнаглядпраці про усунення виявлених порушень, що можуть призвести до шкідливих наслідків.

10 серпня 2010 року головним державним інспектором праці Територіальної державної інспекції праці у Донецькій області на підставі виконання службових обов'язків згідно Положення про Держнаглядпраці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 року № 50 було проведено планова первина за зверненням ОСОБА_3 перевірка ТОВ «Донпромсервіс-97» м. Макіївка з питань додержання законодавства про працю, загальнообов'язкового державного соціального страхування, за результатами якої складено акт № 05-19-025/0059, протокол про адміністративне правопорушення від 11.08.2010 року № 05-19-025/0077 та припис № 05-19-025/0059-0055 від 11 серпня 2010 року, щодо усунення виявлених порушень, а саме:

п.1. Розробити та затвердити графіки роботи працівників згідно до вимог ст.ст.57,58 КЗпП України.

п.2. Оплату праці працівників підприємства привести у відповідність вимогам ч.4 ст.95 КЗпП України, ст.11 ЗУ «Про оплату праці», п.2.8 Генеральної угоди між КМУ, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями на 2008-2009рр., п. 2.3 Регіональної угоди між Донецькою облдержадміністрацією, профспілковими об'єднаннями Донецької області та Донецькою обласною організацією роботодавців на 2009 - 2010 роки.

п.3. Забезпечити надання щорічної відпустки ОСОБА_4 згідно вимог ст. 80 КЗпП України, ст. 11 Закону України «Про відпустки».

п.4. Провести нарахування та виплату індексації заробітної плати ОСОБА_6, ОСОБА_7, за травень, червень 2010року. Провести нарахування та виплату індексації всім працівникам товариства за жовтень 2009 року, березень, квітень 2010 року, у тому числі ОСОБА_3 згідно вимог ст. 33 ЗУ «Про оплату праці», ст.ст. 2,4,5,10 ЗУ від 06.02.03р. № 491 «Про внесення змін до Закону України «Про порядок індексації грошових доходів населення», Постанови КМУ від 17.07.03 р. № 1078 «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення».

п.5. Провести нарахування та виплату оплати праці працівникам за роботу у святкові (неробочі) дні в 2009 - 2010 рр. згідно вимог ст.107 КЗпП України.

Строк виконання припису було зазначено до 11.09.2010 року.

Відповідно до п.п.4.4. п.4 Порядку № 72, контроль за виконанням припису є обов'язковим у діяльності інспектора праці. По закінченні терміну, визначеного приписом для усунення виявлених порушень, виникає право на проведення інспектором праці повторної контрольної перевірки виконання припису. В акті за наслідками контролю виконання припису фіксуються результати виконання кожної вимоги припису. При встановленні неусунутих порушень обов'язково вноситься повторний припис.

Згідно п.п.4.5. п.4 Порядку № 72, за результатами перевірки виконання припису інспектор праці аналізує виявлені правопорушення з наступним обов'язковим реагуванням - направленням матеріалів до правоохоронних органів, складанням протоколів про адміністративні правопорушення, винесенням постанови про накладення штрафу, унесенням власнику подання про притягнення роботодавця до дисциплінарної відповідальності.

05 листопада 2010 року на підставі п.п.4.4 п.4 Порядку № 72 головним державним інспектором праці Територіальної державної інспекції праці у Донецькій області на підставі виконання службових обов'язків згідно Положення про Держнаглядпраці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 року № 50 була проведена планова повторна перевірка ТОВ «Донпромсервіс-97» м. Макіївка з питань додержання законодавства про працю, загальнообов'язкового державного соціального страхування, за результатами якої складено акт № 05-19-025/0078, протоколи про адміністративні правопорушення №№ 05-19-25/0102, 05-19-25/0103 від 05.11.2010 року та припис № 05-19-025/0078-0073 від 05.11.2010 року щодо усунення виявлених порушень, а саме:

п.1. Оплату праці працівників привести у відповідність до вимог ст.96, 97 КЗпП України, ст.ст. 6, 11 ЗУ «Про оплату праці», п.2.8 Генеральної угоди між КМУ, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями на 2008-2009 рр., п. 2.3 Регіональної угоди між Донецькою облдержадміністрацією, профспілковими об'єднаннями Донецької області та Донецькою обласною організацією роботодавців на 2009 - 2010 роки (зареєстрованої у Міністерстві праці та соціального захисту населення 05.03.2009 року № 10).

п. 2. Провести нарахування та виплату індексації заробітної плати ОСОБА_6, ОСОБА_7, за липень-жовтень 2010 року згідно вимог ст. 33 ЗУ «Про оплату праці», ст.ст. 2,4,5,10 Закону України від 06.02.2003 року № 491 «Про внесення змін до Закону України «Про порядок індексації грошових доходів населення», Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення».

п.3. Провести нарахування та виплату компенсації за несвоєчасну виплату сум індексації за травень, червень 2010 року ОСОБА_6., ОСОБА_7 згідно вимог ст. 34 ЗК «Про оплату праці», ст. 1,2,4 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати від 19.10.2000 року № 2050-111, Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159 «Про затвердження порядку проведення компенсації втрати частини грошових доходів громадян у зв'язку з порушенням строків виплати».

В ході перевірки було встановлено, що посадова особа, якій вносився припис звільнилася з роботи. За пунктами внесеного припису встановлено наступне: пункти 1,3,4,5 припису виконано, пункт 2 припису не виконаний. Посадові оклади найманим працівникам як і станом на 01.06.2010 рік мали наступні значення: секретар, менеджер з реклами, старший бухгалтеру інспектор по контролю якості продукції, менеджер зі збуту, комірник, вантажник, збірник склопакетів, збірник алюміневих конструкцій, монтажник фасадних конструкцій, підсобний робітник, прибиральник службових приміщень, охоронник - 935 грн.; інженер - технолог, інженер електрозв'язку, інженер з охорони праці - 1030 грн.; головний бухгалтер - 1680грн; комерційний директор - 1635 грн.; директор - 1880 грн.

У відповідності із ст. 15 Закону України “Про оплату праці” форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. У разі, коли колективний договір на підприємстві не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво органом.

Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються з урахуванням вимог, передбачених частиною першою цієї статті.

Оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці.

На підставі вимоги ст. 21 Закону України “Про оплату праці” працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.

Основою організації оплати праці в Україні згідно з чинним законодавством (стаття 96 КЗпП України) є тарифна система, яка включає: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники). Норми Закону та КЗпП України поширюються на підприємства, установи, організації всіх форм власності та господарювання.

У відповідності із ст. 96 КЗпП України основою організації оплати праці є тарифна система оплати праці, яка включає тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники).

Тарифна система оплати праці використовується для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від їх кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою формування та диференціації розмірів заробітної плати.

Віднесення виконуваних робіт до певних тарифних розрядів і присвоєння кваліфікаційних розрядів робітникам провадиться власником або уповноваженим ним органом згідно з тарифно-кваліфікаційним довідником за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником).

Тарифною ставкою є норма оплати праці робітника відповідної спеціальності і кваліфікації за одиницю часу. Тарифні ставки на підприємствах встановлюються колективними договорами.

Як встановлено судом та не заперечується представниками сторін, оплата праці на Товаристві з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97» м. Макіївка здійснюється на основі схеми посадових окладів, яка визначається штатним розкладом, що затверджений наказом № 76 від 01.06.2010 року.

Відповідно до ст. 6 Закону України “Про оплату праці” тарифна система оплати праці використовується для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від їх кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою формування та диференціації розмірів заробітної плати.

Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується, зокрема, на основі: тарифної ставки робітника першого розряду, яка встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати.

Із зазначеного вбачається, що тарифна ставка робітника першого розряду визначена як основа схеми посадових окладів за кваліфіковану працю, та повинна бути вища за розмір мінімальної заробітної плати визначеної законодавством.

У відповідності із ст. 97 КЗпП України форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Як передбачено ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно до ст. 13 Конституції України усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Згідно ст. 5 Закону України “Про оплату праці” організація оплати праці здійснюється на підставі: законодавчих та інших нормативних актів; генеральної угоди на державному рівні; галузевих, регіональних угод; колективних договорів; трудових договорів.

При цьому, суд зазначає, що ст. 9 КЗпП України визначає недійсними умови договорів про працю, а ст. 16 умови колективних договорів - які погіршують становище працівників порівняно з чинним законодавством.

Відповідно до ст. 3 КЗпП України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

Відповідно до вимог ст. 11 Закону України “Про оплату праці” мінімальні розміри ставок (окладів) заробітної плати, як мінімальні гарантії в оплаті праці, визначаються генеральною угодою.

Відповідно до положень Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнським об'єднаннями організацій роботодавців і підприємств та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями на 2008-2009 роки (далі -Генеральна угода), положення угоди діють безпосередньо на всіх підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності, є обов'язковими для застосування під час укладання угод іншого рівня та колективних договорів як мінімальні гарантії.

Угода набирає чинності з дня підписання і діє до укладання нової або перегляду цієї угоди.

Відповідно до п. 2.8 Генеральної угоди, (що діяла на час виникнення спірних правовідносин, оскільки наступна угода була укладена 09.11.2010 року) установлено на період до запровадження розміру мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму для працездатної особи до 1 січня 2009 року мінімальну тарифну ставку робітника І розряду у виробничій сфері (за винятком бюджетних установ) у розмірі 120% мінімальної заробітної плати.

Після запровадження мінімальної заробітної плати в розмірі прожиткового мінімуму на працездатну особу мінімальний розмір тарифної ставки робітника І розряду (за винятком бюджетних установ) встановлювати вище за вартісну величину прожиткового мінімуму для працездатної особи, а конкретний розмір визначити у галузевих угодах з урахуванням мінімальних галузевих стандартів оплати праці працівників, умов праці, потреб працівника та витрат на утримання непрацездатних членів його сім'ї.

Пунктом 3.2.1 Галузевої угоди між Міністерством економіки України, Асоціацією роботодавців торгівлі та комерційної сфери економіки України та Всеукраїнською профспілковою працівників і підприємств торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено мінімальну тарифну ставку робітника І розряду у розмірі 120% мінімальної заробітної плати.

Дія Регіональної угоди між Донецькою облдержадміністрацією, профспілковими об'єднаннями Донецької області та Донецькою обласною організацією роботодавців на 2009-2010 роки розповсюджується на підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, суб'єкти підприємницької діяльності. Її норми і положення є обов'язковими для виконання на території Донецької області і діють безпосередньо або шляхом внесення до обласних галузевих, територіальних угод і колективних договорів. Крім того, пунктом 2.3 Регіональної угоди передбачено застосовування при використані вказаних норм Генеральної угоди регіональний коефіцієнт в розмірі 1,15, який враховує перевищення прожиткового мінімуму в Донецькій області над встановленим законодавством.

Суд звертає увагу, що норми зазначених вище Угод в частині оплати праці через Закон України “Про оплату праці” повинні виконуватись усіма суб'єктами організації оплати праці на території України, а роботодавці, які не є сторонами вказаних Угод, повинні установити оплату праці не нижчу у порівнянні з законодавством.

Що стосується пунктів 2,3 припису № 05-19-025/0078-0073 від 05.11.2010 року, суд зазначає, що позивачем надано до суду документи, що підтверджують їх виконання (копії знаходяться у матеріалах справи), однак вже після встановленого приписом строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку що у задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97» м. Макіївка повинно бути відмовлено.

Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97» м. Макіївка до Територіальної державної інспекції праці у Донецький області (ТДІП) про визнати недійсним та скасувати припис № 05-19-025/0078-0073 від 05.11.2010 року в повному обсязі - відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена вступну та резолютивну частину у судовому засіданні 28 лютого 2011 року в присутності представників сторін.

Повний текст постанови складено та підписано 09 березня 2011 року.

Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кониченко О.М.