Донецький окружний адміністративний суд
15 березня 2011 р. Справа № 2а/0570/2044/2011
приміщення суду за адресою: м. Донецьк, вул. 50-ої гвардійської дивізії, 17,
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Кірієнко В.О.
суддів Голубової Л.Б., Циганенко А.І.
при секретареві Ломиног А.М.
за участю:
представника позивача: Амеліної Т.М.
представника відповідача: Степанової Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засідання адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Баядера» до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України про визнання протиправним та скасування рішення № 000387 від 29 грудня 2010 року про застосування фінансових санкцій.
Приватне підприємство «Баядєра» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України про визнання протиправним та скасування рішення № 000387 від 29 грудня 2010 року про застосування фінансових санкцій.
24 листопада 2010 року посадовими особами Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Чернігівській області проведено перевірку позивача - ПП «Баядєра», що знаходиться за адресою: вулиця Квітнева,17, село Новий Білоус, Чернігівський район Чернігівської області.
За результатами проведеної перевірки складено акт № 199/32/13491057 від 24.11.2010 року. На підставі акту винесене оскаржуване рішення, яким до позивача застосовано фінансову санкцію в розмірі 3400,00 грн. за порушення вимог ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19.12.1995 року, а саме: за не обладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації.
Повноваження відповідача, визначено Положенням про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, що затверджено наказом ДПА України № 71 від 10.02.2007 року, яким, зокрема, не передбачено, функцій щодо здійснення контролю за споживанням громадянами тютюнових виробів, за відведенням та облаштуванням господарюючими суб'єктами спеціальних місць для куріння чи за наявністю наочної інформації, що забороняє куріння в окремих місцях.
Відповідно до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів ї їх шкідливого впливу на здоров'я населення» № 2899 від 22.09.2005 року, одним із його завдань є встановлення засад відповідальності за порушення законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення.
Відповідно до ст. 20 Закону України № 2899, за порушення норм цього Закону спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів, стандартизації, метрології, підтвердження відповідності застосовує фінансові санкції до суб'єктів господарювання.
Отже, з огляду на зазначене вище працівники органів ДПС не мають право застосовувати штрафні санкції відповідно до абз. 10 ч. 2 ст. 17 Закону № 481.
Тому позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій № 000387 від 29.12.2010 року.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, мотивуючи їх аналогічно викладеному у позовній заяві.
У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав. Надав суду заперечення, в яких зазначив, що в ході перевірки було виявлено, що у складському приміщенні відсутні знаки про заборону або дозвіл куріння, а також відсутня наочна агітація. Таким чином порушено ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», відповідно якої у місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту «Куріння заборонено!» або власники чи орендарі відповідних споруд, окремих приміщень зобов'язані відвести спеціальні місця для куріння, обладнанні витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити наочну інформацію, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту «Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю».
Згідно п. 2.12 ч. 2 Наказу від 10.02.2007 року № 71 Про затвердження Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України до основних завдань департаменту відноситься - застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Закон № 481 від 19.12.2005 року відноситься до законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Тому просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши надані суду докази в межах заявлених позовних вимог, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Приватне підприємство «Баядєра» зареєстровано Виконавчим комітетом Горлівської міської ради 07.09.2000 року, номер запису про заміну свідоцтва № 1 256 105 0009 000432, ідентифікаційний номер 13492057.
Відповідно до Наказу від 24.11.2010 року № 246-О, на підставі Законів України від 19.12.1995 року № 481/95 ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»…..та інших нормативно-правових актів, які регулюють виробництво,зберігання та обіг спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів в Україні було проведено перевірку Приватного підприємства «Баядєра». За результатами перевірки складено акт № 199/32/13491057 від 24.11.2010 року про результати позапланової виїзної перевірки з питань додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
Перевіркою встановлено, що на підприємстві відведено місце для куріння, але у відведеному місці для куріння відсутня інформація такого змісту «Куріння шкодить Вашому здоров'ю», чим порушено вимоги ст. 15-2 Закону України від 19.12.1995 року № 481/ВР-95.
На підставі Акту перевірки 29 грудня 2010 року Департаментом САТ ДПА України винесено рішення про застосування фінансових санкцій у розмірі 3400 грн. за порушення ст. 15-2 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме не обладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації.
Згідно Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі - Департамент) функціонує як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України.
До основних завдань Департаменту, відповідно до Положення відносяться:
2.1. Участь у розробленні проектів державних програм, законів та інших нормативно-правових актів з питань виробництва, обігу (реалізації, експорту, імпорту, зберігання та транспортування) спирту етилового, коньячного, плодового і виноградного (далі - спирт), фракції головної етилового спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, виготовлення та використання марок акцизного збору.
2.2. Здійснення контролю:
за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів;
за відвантаженням спирту етилового підприємствам - виробникам продуктів органічного синтезу;
за виробництвом парфумерно-косметичної продукції з використанням спирту етилового;
за додержанням норм виходу спирту та його втрат при виробництві алкогольних напоїв;
за додержанням стандартів, технічних умов, рецептур, регламентів і технологічних інструкцій та інших нормативних документів щодо виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів;
за показниками спиртовимірювальних апаратів, за пломбуванням місць можливого доступу до спирту на брагоректифікаційних апаратах підприємств - виробників спирту та спиртовмісної продукції всіх форм власності;
за відвантаженням спирту та за наявністю спеціальних технічних пристроїв, які фіксують в електронному вигляді дані про обсяг відвантаженого спирту та використання денатуруючих домішок.
2.3. Забезпечення розподілу спирту, фракції головної етилового спирту між споживачами в установленому порядку.
2.4. Організація роботи з виготовлення, зберігання, продажу, обліку і використання марок акцизного збору на алкогольні напої та тютюнові вироби, контроль за додержанням правил маркування.
2.5. Ліцензування виробництва спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і парфумерно-косметичної продукції з використанням спирту етилового.
2.6. Ліцензування оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.
2.7. Надання згоди Міністерству економіки України на видачу ліцензій на експорт та імпорт спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
2.8. Затвердження норм втрат та виходу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, порядку їх розроблення і застосування.
2.9. Погодження стандартів, технічних умов, рецептур, регламентів, технологічних інструкцій та інших нормативних документів на виробництво спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
2.10. Проведення перевірок організації роботи регіональних управлінь.
2.11. Здійснення перевірок роботи представників органу державної податкової служби на акцизних складах підприємств - виробників спирту та лікеро-горілчаної продукції.
2.12. Застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
2.13. Запобігання незаконному виробництву та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також незаконному виробництву парфумерно-косметичної продукції з використанням спирту етилового на території України.
2.14. Сприяння розвитку спиртової, лікеро-горілчаної та виноробної промисловості.
Статтею 15-2 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, зокрема, що у місцях для куріння має бути розміщено прямокутний графічний знак із текстом такого змісту: "Місце для куріння" та інформація про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів, із текстом такого змісту: "Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України № 481/95-ВР, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Частиною 5 ст.17 Закону України № 481/95-ВР передбачено, що рішення про стягнення штрафів, приймаються органами державної податкової служби та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Згідно з ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд приходить до висновку, що представник відповідача довів правомірність своїх дій при винесені спірного рішення про застосування фінансових санкцій від 29.12.2010 року № 387.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.п. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, оскільки відповідач довів суду законну підставу винесення рішення про застосування фінансових санкцій від 29.12.2010 року № 387, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Приватного підприємства «Баядера» до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України про визнання протиправним та скасування рішення № 000387 від 29 грудня 2010 року про застосування фінансових санкцій - відмовити в повному обсязі.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 15 березня 2011 року у присутності представників сторін.
Повний текст постанови буде складено 21 березня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя Кірієнко В.О.
Судді Циганенко А.І. Голубова Л.Б.