Справа: № 2а-2138/10/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Бородавкіна С.В.
Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.
Іменем України
"03" березня 2011 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого
суддів
при секретарі
за участю:
представника позивача
представника відповідача Хрімлі О.Г.,
Коротких А.Ю.,
Літвіної Н.М.,
Архіповій Л.В.,
Теслик О.І.,
Мельника С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 червня 2010 року в адміністративній справі за позовом Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області до державного інспектора з енергетичного нагляду Кириченка Ігоря Олександровича, Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
Вертіївська сільська рада Ніжинського району Чернігівської області звернулась до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до державного інспектора з енергетичного нагляду Кириченка Ігоря Олександровича, Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 червня 2010 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, Вертіївською сільською радою Ніжинського району Чернігівської області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити адміністративний позов.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга необґрунтована та задоволенню не підлягає.
Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини, яким дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, з 28.07.2009 року по 30.07.2009 року державним інспектором з енергетичного нагляду Кириченком І.О. проведене планове обстеження з виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного господарства соціально важливих споживачів електричної енергії (навчальні, дошкільні, лікувальні заклади та підприємства з експлуатації житлового фонду тощо) в осінньо-зимовий період та в умовах надзвичайних ситуацій, за результатами якої складено акт № 08/43-0219 від 30.07.2009 року.
На підставі акту перевірки державним інспектором з енергетичного нагляду Кириченком І.О. відносно позивача винесено припис № 08/43-0098 від 30.07.2009 року, яким позивачу приписано: призначити особу, відповідальну за електрогосподарство Вертіївської сільської ради; розробити посадову інструкцію для особи відповідальної за електрогосподарство; розробити та затвердити перелік посад та професій електротехнічних та електротехнологічних працівників, яким необхідно мати відповідну групу з електробезпеки; працівникам, яким необхідно мати групу з електробезпеки І провести інструктажі; провести профілактичні випробування опору ізоляції електропроводки; провести профілактичні випробування перевірки спрацювання захисту в електроустановках із заземленою нейтраллю; провести профілактичні випробування опору защемлюваного пристрою; провести профілактичні випробування наявності кола між заземленими установками й елементами заземленої установки; на двері ВРУ-0,4 кВ та РЩ-0,4 кВ № 1 нанести відповідні написи та знаки встановленого зразку згідно з вимогами ПБЕЕ; закрити на замок двері РЩ-0,4 кВ № 1; розробити та затвердити відповідним чином, положення про взаємовідносини оперативного персоналу споживача з персоналом електропередавальної організації, яке узгоджене з цією організацією; надати оперативний журнал; розробити та затвердити заходи з підготовки електроустановок споживача до роботи в осінньо-зимовий період; розробити однолінійну схему електропостачання дитячого садку.
27.01.2010 року державним інспектором з енергетичного нагляду Кириченком І.О. було проведено перевірку виконання вимог припису від 30.07.2009 року № 08/43-0098, якою встановлено що станом на 27.01.2010 року вимоги припису від 30.07.2009 року № 08/43-0098 не виконані в повному обсязі, а саме: п. 1, п. 4, п. 5, п. 6, п. 7, п. 8, п. 11, чим порушено Закон України «Про електроенергетику». За результатами перевірки складений акт перевірки (протокол) № 08/43-0002 від 27.01.2010 року.
18.02.2010 року державним інспектором з енергетичного нагляду Кириченком І.О. винесено постанову № 08/40-0014 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на Вертіївську сільську раду штрафу у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 грн.
Перевіряючи правомірність накладення на позивача штрафу у розмірі 3400 грн. за порушення законодавства про електроенергетику, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Повноваження державної інспекції з енергетичного нагляду визначені Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року.
Підпунктом 4 п. 13 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії передбачено, що Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням.
Пунктом 15 Положення визначено, що законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.
Згідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій -штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312, штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 6 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи: за правопорушення, передбачені в абзаці другому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 7 цього ж Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначено, що рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Таким чином, колегія суддів вважає, що оскільки припис позивачем було виконано не в повному обсязі, державним інспектором правомірно було прийнято постанову про застосування до нього штрафних санкцій.
Доводи апелянта спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області - залишити без задоволення, постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 червня 2010 року - без змін.
Повний текст ухвали виготовлений 09 березня 2011 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.Г. Хрімлі
Судді А.Ю. Коротких
Н.М. Літвіна