Ухвала від 01.03.2011 по справі 2а-14875/10/2670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-14875/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: ачур І.А.

Суддя-доповідач: Ключкович В.Ю.

УХВАЛА

Іменем України

"01" березня 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Ключковича В.Ю.,

суддів Борисюк Л.П,

Губської О.А.,

при секретарі Черняк К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу представника Київської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 жовтня 2010 року у справі за адміністративним позовом Київської міської державної адміністрації до Київської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» про обмеження права на мирні зібрання, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2010 року Київська міська державна адміністрація звернулася до суду з позовом про встановлення обмежень щодо реалізації права на мирне зібрання, пікетування шляхом заборони Київській обласній організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»проводити заходи з 22.10.2010 року біля будівлі Адміністрації Президента України.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 жовтня 2010 року позов задоволено.

Не погоджуючись з постановленим рішенням суду першої інстанції, представник відповідача подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що винесена з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст.198 ч.1 п.1 та ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини, яким та наданим доказам дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позову.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 18.10.2010 року Київська обласна організація політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»повідомила позивача про проведення з 22.10.2010 року цілодобової, безстрокової акції «Свято політичного врожаю»біля Адміністрації Президента України за адресою м. Київ, вул. Банкова,11 з вимогою зняти з голови Київської обласної державної адміністрації Присяжнюка А.Й.

Відповідно до ч. 1 ст. 182 КАС України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).

Згідно до ч. 5 ст. 182 цього ж Кодексу суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням МВС України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) від 19.04.2001 № 4рп/2001 (справа № 1-30/2001), організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а повинні служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова, на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно до статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»на виконавчий орган Київради (Київську міську державну адміністрацію) покладено вжитгя заходів щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей.

Разом з тим, Конституція України та Кодекс адміністративного судочинства України наділяє Київську міську державну адміністрацію повноваженнями щодо звернення до суду з позовною заявою про обмеження права на проведення масових акцій.

Згідно до статті 1 Закону України «Про основи національної безпеки України»національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам; національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток. Відповідно до статті 3 даного Закону об'єктам національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.

Згідно статей 27, 34, 49, 50 Конституції України кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань; держава забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя; кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.

При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що з метою забезпечення нормального функціонування органів державної влади України, безпеки посадових осіб та об'єктів, щодо яких здійснюється державна охорона та через те, що цілодобове, безстрокове перебування біля вищевказаного об'єкта учасників акції в кількості близько 2000 осіб та встановлення, зокрема 80-ти наметів, сцени та іншого обладнання (відповідно до повідомлення про проведення акції № 02-02-0228 від 15.10.2010 року (а.с.6)), не лише створить антисанітарні умови, порушить правила благоустрою та заважатиме діяльності розташованого поруч вищого органу державної влади, а й негативно буде впливати на імідж столиці держави, створюючи при цьому хибні враження гостей та іноземних делегацій про країну в цілому, позивач, враховуючи звернення Управління Державної охорони України (лист від 19.10.2010 року № 3/1/3-2359), Головного управління МВС України в місті Києві (лист від 19.10.2010 року № 1/5657) правомірно звернувся до суду з вказаним позовом про обмеження права відповідача на проведення біля будівлі Адміністрації Президента України акцій протесту із встановленням наметів з 22 жовтня 2010 року.

Враховуючи вищезазначені вимоги законодавства та встановлені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обгрунтованість підстав адміністративного позову, як такого, що підлягає задоволенню з метою захисту прав і свобод мешканців міста Києва в частині встановлення обмеження відповідачу права на мирні зібрання.

Крім того, колегія суддів зазначає, що ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 жовтня 2010 року п.2 резолютивної частини постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 жовтня 2010 року викладено в наступній редакції «Встановити обмеження права на мирні зібрання, пікетування шляхом заборони Київській обласній організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в особі Бондарєва К.А. проводити заходи з 22.10.2010 року біля Адміністрації Президента України, за адресою: м. Київ, вул.. Банкова,11». Вказана ухвала відповідачем не оскаржувалася.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що доводи апелянта спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 жовтня 2010 року ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196,198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу представника Київської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»-залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 жовтня 2010 року -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Ключкович В.Ю.

Судді: Борисюк Л.П.

Губська О.А.