Головуючий у 1 інстанції - Кірієнко В.О.
Суддя-доповідач - Радіонова О.О.
18 березня 2011 року справа №2а-28652/10/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Радіонової О.О.
суддів Нікуліна О.А. , Жаботинської С.В.
при секретарі судового засідання Іванченко О. В.
за участю представників від:
позивача: Жуков С.Ф., генеральний директор,
Тимошенко Н.П.,представник за дов.від 25.12.2010р.
Терентьєв О.М., представник за дов від 17.02.2011р.
відповідача: не з»явився, повідомлений належним чином
розглянувши у відкритому судовому Товариство з обмеженою відповідальністю
засіданні апеляційну скаргу Навчально-науково-виробничий центр
технологій управління «Квантум»
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 31 січня 2011 року
по адміністративній справі № 2а-28652/10/0570
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю
Навчально-науково-виробничий центр
технологій управління «Квантум»
до Жовтневої міжрайонної державної податкової
інспекції м. Маріуполя Донецької області
про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01 грудня 2010 року №0000092240/4 на суму 174523,59 грн., №0000082240/4 на суму 2720,00грн., №000038240/4 на суму 1113,91 грн.,-
Товариство з обмеженою відповідальністю Навчально-науково-виробничий центр технологій управління «Квантум» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01 грудня 2010 року №0000092240/4 на суму 174523,59 грн., №0000082240/4 на суму 2720,00грн., №000038240/4 на суму 1113,91 грн. (т.1 арк. спр. 3-7, т. 1 арк.спр.87-88).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду 21 грудня 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (т. 1 арк. спр. 1).
Ухвалою від 24 січня 2011 року по адміністративній було вирішено об'єднати в одне провадження адміністративну справу № 2а-28652/10/0570 року за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Навчально-науково-виробничий Центр технологій управління «Квантум» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000092240/4 від 01 грудня 2010 року та адміністративні справи: за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Навчально-науково-виробничий Центр технологій управління «Квантум» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000382240/4 від 01 грудня 2010 року (справа № 2а-28654/10/0570); за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Навчально-науково-виробничий Центр технологій управління «Квантум» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000082240/4 від 01 грудня 2010 року (справа №2а- 28657/10/0570).
Об'єднаній справі присвоєний номер 2а-28652/10/0570.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2011 року у задоволені позову відмовлено (т.1 арк. спр. 158-165).
В обґрунтування прийнятого рішення суд першої інстанції зазначив, що при прийнятті оскаржуваних рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.
Товариство з обмеженою відповідальністю Навчально-науково-виробничий центр технологій управління «Квантум» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2011 року та прийняти нове рішення, яким визнати протиправними та скасувати оскаржувані рішення Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального (т.1 арк. спр. 166-169).
В апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що відповідачем при здійсненні перевірки не були враховані норми міжнародного договору, чим порушені права та законні інтереси позивача.
Також апелянт вказує на те, що судом першої інстанції при винесенні судового рішення не прийнятий до уваги той факт, що позивач прийняв всі можливі заходи з метою отримання письмового підтвердження податкового органу Російської Федерації про суму сплачених податків та надав лист Міжрегіональної інспекції федеральної податкової служби з крупних платників податків №1 від 26 квітня 2010 року №52-13/10/13258, яким підтверджено стягнення та сплата податків до бюджету Російської Федерації.
На думку апелянта, суд першої інстанції не врахував, що позивач не має валютних цінностей за межами України і тому ним не порушувалися вимоги пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року №15-93 та статті 1 Указу Президента України від 18 червня 1994 року №319/94 «Про невідкладні заходи по поверненню в Україну валютних цінностей, які незаконно знаходяться за її межами».
Скаржник зазначає, що пеня за порушення строку повернення валютної виручки є адміністративно-господарською санкцією та на неї розповсюджуються вимоги статті 250 Господарського кодексу України, тому відсутні підстави для її нарахування, оскільки в акті перевірки зазначений строк надходження валютної виручки - 19 грудня 2005 року, 03 грудня 2008 року, 24 грудня 2008 року.
Представник апелянта у судовому засіданні підтримали апеляційну скаргу та просили суд її задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з»явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Як встановлено судом першої інстанції та визнається сторонами у справі:
Навчально-науково-виробничий центр технологій управління «Квантум» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю зареєстрований Виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області 11 червня 1998 року за № 2 274 120 0000 000780, ідентифікаційний номер 25600770, перебуває на податковому обліку у Жовтневої міжрайонній податковій інспекції м. Маріуполя Донецької області з 16 червня 1998 року за № 46/98 (т.1 а.с.28-31).
18 грудня 2009 року позивачу видано свідоцтво про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва - юридичною особою серія Б № 538557 від 18 грудня 2009 року за ставкою єдиного податку 10 відсотків та застосовування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності у 2010 році.
Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя у Донецькій області є суб'єктом владних повноважень та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
02 лютого 2010 року на підставі направлення від 21 січня 2010 року № 66, виданого Жовтневою міжрайонною державною податковою інспекцією м. Маріуполя у Донецькій області, згідно із підпунктом 1 статті 11, підпунктом 5 частини 6 статті 11-1 Закону України від 04 грудня 1990 № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та відповідно до наказу Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя у Донецькій області від 21 січня 2010 року № 96 проведена позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю Навчально-науково-виробничий центр технологій управління «Квантум» з питань дотримання вимог валютного законодавства при проведенні взаєморозрахунків з нерезидентом Відкритим акціонерним товариством «Магістральні нафтопроводи «Дружба» (Росія) згідно договору № 24 від 10 серпня 2005 року по операції від 20 вересня 2005 року та згідно договору № 14 від 23 травня 2008 року по операціях від 06 червня 2008 року та від 27 червня 2008 року за період з 10 серпня 2005 року по 21 січня 2010 року відповідно до затвердженого плану перевірки.
Результати перевірки викладені в акті № 151/22-011-1/25600770 від 02 лютого 2010 року, яким встановлені порушення статті 1 Закону України від 23 вересня 1994 року №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», яке виразилося у ненадходженні валютної виручки за експортовані резидентом послуги в загальній сумі 523260,00 руб. РФ від нерезидента Відкритого акціонерного товариства «Магістральні нафтопроводи «Дружба» в законодавчий термін розрахунків в іноземній валюті:
- в сумі 275880,00 руб. РФ (48248,65 грн.) у виконання договору № 24 від 10 серпня 2005 року у період з 20 грудня 2005 року по 21 січня 2010 року;
- в сумі 247380,00 руб. РФ (48921,87 грн.) у виконання контракту № 14 від 23 травня 2008 року у періоди з 04 грудня 2008 року по 21січня 2010 року, з 25 грудня 2008 року по 21 січня 2010 року.
Також, встановлено порушення пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», статті 1 Указу Президента України від 18 червня 1994 № 319/94 «Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами», що призвело до порушення строків декларування валютних цінностей, що належать резиденту України і знаходяться за її межами за експортовані нерезиденту Відкритому акціонерному товариству «Магістральні нафтопроводи «Дружба» (Росія) послуги, за які валютна виручка не надійшла в законодавчий термін розрахунків в іноземній валюті: станом на 01.01.2006, на 01.04.2006, на 01.07.2006, на 01.10.2006, на 01.01.2007, на 01.04.2007, на 01.07.2007, на 01.10.2007, на 01.01.2008, на 01.04.2008, на 01.07.2008, на 01.10.2008, на 01.01.2009, на 01.04.2009, на 01.07.2009, на 01.10.2009 не задекларована виручка в іноземній валюті в сумі 275880,00 руб. РФ; станом на 01.01.2009, на 01.04.2009, на 01.07.2009, на 01.10.2009 не задекларована виручка в іноземній валюті в сумі 247380,00 руб. РФ.
На підставі пункту 11 статті 11 Закону України від 04 грудня 1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та згідно із статтею 4 Закону України №185/94-ВР від 23 вересня 1994 «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» податковим органом 15 лютого 2010 року було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за №0000092240, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 174523,59 грн. за порушення статті 1 Закону України №185/94-ВР від 23 вересня 1994 року «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а також на підставі пункту 11 статті 11 Закону України від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні», статті 3 Указу Президента України від 27 червня 1999 року № 734/99 «Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства» прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000082240 у розмірі 2720,00 грн. за порушення пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» та статті 1 Указу Президента України від 18 червня 1994 року № 319/94 «Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами».
Позивач, не погодившись із зазначеними рішеннями, 23 лютого 2010 року подав скаргу до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя у Донецькій області, яка 19 квітня 2010 року за № 17021/10/25-012 прийняла рішення про результати розгляду первинної скарги та залишила скарги генерального директора Товариства з обмеженою відповідальністю «УНВЦ ТУ «Квантум» без задоволення та 21 квітня 2010 року за № 0000092240/1 прийняла рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 174523,59 грн. та рішення № 0000082240/1 на суму 2720,00 грн.
23 червня 2010 року на підставі направлення від 21 червня 2010 року № 1263. виданого Жовтневою міжрайонною державною податковою інспекцією м. Маріуполя у Донецькій області, згідно із підпунктом 1 частини 1 статті 11, частини 13 статті 11-1 Закону України від 04 грудня 1990 № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та відповідно до наказу Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя у Донецькій області від 21 липня 2010 року № 1191 проведена позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю Навчально-науково-виробничий центр технологій управління «Квантум» з питань дотримання вимог валютного законодавства при проведенні взаєморозрахунків з нерезидентом Відкритим акціонерним товариством «Магістральні нафтопроводи «Дружба» (Росія) згідно договору № 24 від 10 серпня 2005 року по операції від 20 вересня 2005 року та згідно договору № 14 від 23 травня 2008 року по операціях від 06 червня 2008 року та від 27 червня 2008 року за період з 10 серпня 2005 року по 21 січня 2010 року відповідно до затвердженого плану перевірки.
Результати другої перевірки викладені в акті № 1552/22-011-1/25600770 від 23 червня 2010 року, яким підтвердились порушення Товариства з обмеженою відповідальністю Навчально-науково-виробничий центр технологій управління «Квантум», встановлені в ході проведення попередньої позапланової перевірки, які викладені в акті № 151/22-011-1/25600770 від 02 лютого 2010 року.
Вищезазначені рішення позивачем були оскаржені до Державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області та 02 липня 2010 року за № 12441/10/25-013-3. Державною податковою інспекцією м. Маріуполя у Донецькій області було прийнято рішення про результати розгляду повторних скарг, яким залишила без змін рішення про застосування штрафних (фінансових санкцій) від 15 лютого 2010 року № 0000092240 (від 21 квітня 2010 № 0000092240/1) та від 15 лютого 2010 року № 0000082240 (від 21 квітня 2010 року № 0000082240/1), а скарги без задоволення, а також прийняла рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09 липня 2010 року № 0000092240/2 на суму 174523,59 грн. та № 0000082240/2 на суму 2720,00 грн.
Листами від 14 липня 2010 року за № 136, № 137 позивач звернувся зі скаргою до Державної податкової адміністрації у Донецькій області про скасування вищезазначених рішень, яка ознайомившись із актом перевірки та доводами позивача прийшла до висновку, що фахівцями які здійснювали перевірку, при розрахунку штрафних санкцій за порушення термінів розрахунків за контрактом від 23 травня 2008 року № 14 допущені помилки, внаслідок чого сума штрафних санкцій за порушення валютного законодавства занижена на 1113,91 грн. Отже, Державною податковою адміністрацією у Донецькій області 09 вересня 2010 року за № 15805/10/25-013-5 було прийнято рішення про залишення без змін рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя від 15 лютого 2010 року № 0000092240 (від 21 квітня 2010 року №0000092240/1, від 02 липня 2010 року № 0000092240/2) та від 15 лютого 2010 року № 0000082240 (від 21 квітня 2010 року № 0000082240/1, від 02 липня 2010 року №0000082240/2), а також про збільшення суми штрафних санкцій за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, зазначених у рішенні від 15 лютого 2010 року № 0000092240 на 1113,91 грн. та винести окремим рішенням.
20 вересня 2010 року за № 0000092240/3 прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 174523,59 грн., рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі № 0000082240/3 на суму 2720,00 грн., а також нове рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 000038240/3 на суму 1113,91 грн.
Рішенням про результати розгляду скарги від 22 жовтня 2010 року № 18606/10/25-113-5 Державною податковою інспекцією у Донецькій області залишено без змін рішення від 20 вересня 2010 року № 0000382240/3 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Позивач листами від 22 вересня 2010 року № 171, № 172, звернувся із скаргою до Державної податкової адміністрації України, яка рішенням про результати розгляду скарги 24 листопада 2010 року № 12573/6/25-0415 залишила без змін, а скарги без задоволення.
01 грудня 2010 року прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за № 0000092240/4 на суму 174523,59 грн., № 0000082240/4 на суму 2720,00 грн. та № 000038240/4 на суму 1113,91 грн.
Також судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 10 серпня 2005 року за № 24 був укладений договір від між Відкритим акціонерним товариством «Магістральні нафтопроводи «Дружба» та Товариством з обмеженою відповідальністю ННВЦТУ «Квантум» (т.1 а.с.33), предметом якого було надання Товариству з обмеженою відповідальністю ННВЦТУ «Квантум» послуг по підвищенню кваліфікації 11-ти спеціалістів ВАТ «Магістральні нафтопроводи «Дружба» за програмою «АСУ ТП на базі програмних логічних контролерів з елементами автоматизованого електропроводу». Пунктом 2 договору зазначена вартість послуг, а саме вартість послуг по підвищенню кваліфікації одного спеціаліста складає 77880,00 російських рублів, в тому числі податок на додану вартість 18% в сумі 11880 російських рублів, загальна вартість послуг, за зазначеним договором складає 856680,00 російських рублів, в тому числі податок на додану вартість 18% в сумі 130680 російських рублів.
Згідно контракту № 14 від 23 травня 2008 року Відкрите акціонерне товариство «Магістральні нафтопроводи «Дружба» (замовник) поручає виконавцю Товариству з обмеженою відповідальністю ННВЦТУ «Квантум» організувати та провести семінар для спеціалістів замовника по темі «АСУ ТП на базі програмних логічних контролерів з елементами автоматизованого електропроводу» (т.1 а.с.34).
В графі 4 зазначеного контракту зазначено, що вартість послуг за участь в семінарі одного спеціалісту замовника складає 74400 російських рублів без податку на додану вартість. Загальна сума за участь 7-ми спеціалістів, яка підлягає сплаті виконавцю за контрактом складає 520800 російських рублів, у тому числі: виручка виконавця - 5200800 російських рублів, податок на доходи резидента 20% - 1320200 російських рублів, податок на додану вартість - 18% - 117180 російських рублів.
Згідно платіжним дорученням ВАТ «Магістральні нафтопроводи «Дружба» було перераховані на рахунки ТОВ ННВЦТУ «Квантум» грошові кошти, а саме за № 7856 від 17 листопада 2005 року в сумі 130680,00 рос. руб., № 7857 від 17 листопада 2005 року в сумі 145200,00 рос. руб., № 5074 від 25 липня 2008 в сумі 117180,00 рос. руб., № 5075 від 25 липня 2008 року в сумі 130200,00 рос. руб.(т.1 а.с.35-38).
Матеріалами справи встановлено, що згідно умов контракту № 24 від 10 серпня 2005 року та акту прийому-передачі наданих послуг вартість наданих послуг ТОВ ННВЦ ТУ «Квантум» складає 856680,00 руб. РФ, здійснення виконавцем послуг за договором здійснюється у приміщенні Таганрогського державного радіотехнічного університету з 05.09.2005р. по 20.09.2005р. ( п.1.2.4 договору), за пунктом 2.2. договору замовник є податковим агентом, утримує з доходів, які належать виконавцю, як іноземній організації, отримані доході, не пов'язані з діяльністю в Російській Федерації через постійне представництво та яка надає послуги на території РФ, ПДВ у розмірі 18% та податок на прибуток організацій з доходів іноземних організацій у розмірі 20% .
Згідно умов контракту № 14 від 23 травня 2008 року вартість наданих послуг ТОВ ННВЦ ТУ «Квантум» складає 768180,00 руб. РФ. За пунктом 4.3. зазначеного контракту замовник є податковим агентом, утримує з доходів, які належить виконавцю, як іноземній організації, яка отримує доходи, не пов'язані з діяльністю в РФ через постійне представництво ПДВ у розмірі 18% та податок на прибуток з доходів іноземних організацій у розмірі 20%.
Відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Суть спірних правовідносин полягає у правомірності застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства в сфері зовнішньоекономічних правовідносин.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» (надалі - Закон №509), Законом України «Про міжнародні договори України» від 29.06.2004р. № 1906-1У (далі - Закон № 1906), Законом України від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (далі - Закон №185), Декретом Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» .
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною радою України, є частиною національного законодавства України.
За приписами частини 2 статті 19 Закону України №1906 якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Аналогічна норма закріплена у п.18.1 ст. 18 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994р.
Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що в даних правовідносинах повинні застосовуватися правила міжнародного договору.
Порядок та механізм при здійсненні суб'єктами експортно-імпортних операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності встановлено спеціальним законодавством, а саме Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994р. № 185/94-ВР.
Статтею 1 Закону №185 визначено, що виручка резидентів в іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках в термін виплати заборгованостей, вказані в контрактах, але не пізніше 90 календарних днів (180 календарних днів згідно змін, внесених Законом України від 31 травня 2007 № 1108-У до Закону № 185, який набрав чинність з 01 січня 2008 року) з дати митного оформлення продукції, що експортується, а у разі експорту робіт (послуг) з моменту підписання акту або іншого документу, що засвідчує виконання робіт, надання послуг.
Статтею 4 зазначеного Закону передбачено, що за кожний день прострочення переліку виручки на банківський рахунок з нерезидента стягується пеня у розмірі 0,3% від суми недоотриманої виручки в іноземній валюті, перерахованій в грошову одиницю України по валютному курсу НБУ на день виникнення заборгованості.
Підпунктом «д» пункту 1.8 розділу 1 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями», затвердженої постановою правління НБУ від 24 березня 1999 року № 136 визначено, що сума валютної виручки (лізингових платежів) або вартість товарів (об'єктів лізингу) може бути зменшена, якщо протягом виконання зобов'язань за договором здійснюється оподаткування виконаних резидентами для нерезидентів робіт (наданих послуг) за межами України - на суму сплачених податків, письмово підтверджених податковими органами країни - нерезидента.
Порядок звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, затверджений постановою КМУ від 06 травня 2001р. № 470, яка втратила чинність згідно з постановою КМУ від 27.12.2010р. № 1236, але була чинною на момент виникнення спірних правовідносин.
Зокрема, п. 1 вказаного Порядку встановлено, що цей Порядок визначає процедуру звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування які набрали чинності в установленому порядку, та відшкодування (повернення) сум податку, надміру сплачених на території України.
Пунктом 4 зазначеного Порядку передбачено, що підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір (далі - довідка), а також інших документів якщо це передбачено міжнародним договором.
Довідка видається компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, за формою згідно з додатком 1 або згідно із законодавством такої країни.
В акті перевірки податкового органу від 23.06.2010р. № 1552/22-011-1/25600770 зазначено, що до перевірки позивачем надано лист від 26.04.2010р. № 52013/10/13258 Міжрегіональної інспекції Федеральної податкової служби РФ по найбільшим платникам податків №1, у якому повідомлено про утримання та сплату до бюджету РФ податків резидентом РФ ВАТ «Магістральні Нефтепроводи «Дружба» за ТОВ ННВЦ ТУ «Квантум»: податок на додану вартість 130680 рос. руб. та 117180 рос. руб (платіжні доручення від 17.11.2005р. № 856 та від 25.07.2008р. № 74);
- податок з доходу іноземної юридичної особи 145200 рос. руб та 130200 рос. руб. (платіжне доручення від 17.11.2005р. № 857 та від 25.07.2008р. №75) (а.с.57-62).
Проте, податковим органом не було взято це до уваги, оскільки у зазначеному листі була відсутня офіційна гербова печатка компетентного органу іноземної держави.
Колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції про те, що на час проведення перевірки такого підтвердження надано не було, спростовується матеріалами справи, тому судова колегія вважає його помилковим.
Таким чином, судова колегія дійшла висновку про неправомірність винесення податковим органом рішення про застосуванням штрафних (фінансових) санкцій №0000092240/4 від 01.12.2010р., яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 174523,59 грн. за порушення ст.1 Закону України № 185 та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01 грудня 2010 року №0000382240/4, яким було застосовано штрафні (фінансовані) санкції у сумі 1113,91 грн. за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Колегія суддів зазначає, що суб'єктом владних повноважень не доведено правомірність прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000082240/4 від 01.12.10р. на суму 2720 грн., оскільки в матеріалах справи відсутні докази наявності валютних цінностей за межами України у позивача у розумінні Декрету КМУ № 15-93 від 19.02.1993р.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про правомірність прийнятих рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000092240/4 від 01 грудня 2010 року на суму 174523,59 грн., № 0000082240/4 від 01 грудня 2010 року на суму 2720,00 грн., № 0000382240/4 від 01 грудня 2010 року на суму 1113,91 грн.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, тому є підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції з прийняттям рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Навчально-науково-виробничий центр технологій управління «Квантум» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2011 року у адміністративній справі №2а-28652/10/0570 - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2011 року у адміністративній справі №2а-28652/10/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Навчально-науково-виробничий центр технологій управління «Квантум» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01 грудня 2010 року №0000092240/4 на суму 174523,59 грн., №0000082240/4 на суму 2720,00грн., №000038240/4 на суму 1113,91 грн. - скасувати.
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Навчально-науково-виробничий центр технологій управління «Квантум» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01 грудня 2010 року №0000092240/4 на суму 174523,59 грн., №0000082240/4 на суму 2720,00грн., №000038240/4 на суму 1113,91 грн. - задовольнити.
Скасувати рішення Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01 грудня 2010 року №0000092240/4 на суму 174523,59 грн., №0000082240/4 на суму 2720,00грн., №000038240/4 на суму 1113,91 грн.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 18 березня 2011 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Постанова у повному обсязі складена та підписана колегією суддів 21 березня 2011 року.
Головуючий суддя О.О.Радіонова
Судді О.А. Нікулін
С.В. Жаботинська