Ухвала від 18.03.2011 по справі 2а-4472/10/0523

Головуючий у 1 інстанції - Виродов Ю.Т.

Суддя-доповідач - Радіонова О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2011 року справа №2а-4472/10/0523 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Радіонової О.О.

суддів Нікуліна О.А. , Жаботинської С.В.

розглянувши у письмовому Управління пенсійного фонду України

провадженні апеляційну скаргу в Київському районі м. Донецька

на постанову Київського районного суду м. Донецька

від 28 жовтня 2010 року

по адміністративній справі № 2а-4472/10/0523

за позовом ОСОБА_2

до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька

про про визнання незаконними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернувся до Київського районного суду м. Донецька з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України Київському районі м. Донецька щодо перерахунку призначеної пенсії, зобов*язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії відповідно до ст.. 42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», згідно якого при проведенні перерахунку пенсії застосовується показник заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, за календарний рік, що попередує року звертання за перерахунком пенсії, тобто 2009рік по теперішній час (арк. спр. 1-3).

Ухвалою Київського районного суду м.Донецька від 05 жовтня 2010 року відкрито провадження у справі за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (арк. спр. 17).

Постановою Київського районного суду м. Донецька від 28 жовтня 2010 року позовні вимоги задоволені, визнано за ОСОБА_2 право на перерахунок пенсії із застосуванням розміру середньої заробітної плати робітників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік, а саме 1650,43 гривень з 01 липня 2010 року, зобов*язано Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії та виплатити суми недоотриманої пенсії (арк. спр. 29).

В обґрунтування прийнятого рішення суд першої інстанції зазначив, що відповідач повинен був перерахувати пенсію позивачу із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначеному в частині першій статті 40 Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до вказаного Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Перерахунок пенсії позивачу провадився в липні 2010 року, тому відповідач повинен був застосовувати показник середньої заробітної плати за 2009 рік, а не за 2007 рік, як було зроблено відповідачем.

Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Київського районного суду м. Донецька області від 28 жовтня 2010 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити повністю (арк. спр. 34-35).

В апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни, які були внесені до статті 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій, були визнані неконституційними, а рішення відносно відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Сторони у судове засідання не з»явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Під час розгляду справи відповідно до вимог статті 1832 Кодексу адміністративного судочиснтва України судом першої інстанції застосовано скорочене провадження, тому керуючись пунктом 3 частини 8 цієї статті судова колегія ухвалила здійснити апеляційний розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ОСОБА_2 є пенсіонером, знаходиться на обліку та отримує пенсію за віком з 26 грудня 2000 року та продовжує працювати.

14 липня 2010 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька з заявою про перерахунок пенсії, яку йому перерахували з урахуванням середньої заробітної плати за 2007 рік (арк. спр. 4).

Відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Суть спірних правовідносин полягає у правомірності здійснення органами пенсійного фону перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік у розмірі 1197,91грн.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) та Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі - Постанова №530).

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 є працюючим пенсіонером, перебуває на обліку у Управлінні Пенсійного фонду України у Київському районі м. Донецька, отримує пенсію за віком.

Судом першої інстанції встановлено та не спростовано апелянтом, що позивач набув право на перерахунок пенсії, оскільки після призначення пенсії він продовжував працювати і на дату звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії позивач відпрацював 24 місяці.

Згідно відповіді Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька від 28 вересня 2010 року №3184/С-02-01-03 (арк. спр. 4) позивачу було проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України №1058-IV, який був здійснений з урахуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн.

Згідно з пунктом 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними. Загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 3 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Згідно з частиною 1 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.

Підпунктом “б” підпункту 10 пункту 35 Розділу ІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року № 107-VІ частина 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” викладена в новій редакції, відповідно до якої у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерву у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року зміни до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Згідно пункту 5 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, що узгоджується зі статтею 152 Конституції України, якою встановлено, що Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.

Відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерву у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Тобто, фактично цією нормою відтворена редакція частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI, яка визнана неконституційною.

Отже, умови перерахунку пенсії, визначені в підпункті 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 не відповідають умовам, викладеним в статті 40, частині 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції Закону від 09 липня 2003 року № 1058-ІV.

Відповідно до пункту 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 01 листопада 1996 року № 9 визначено, що якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Тобто, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, у спірних правовідносинах підлягають застосуванню стаття 40 та частина 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції Закону від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, які регулюють умови перерахунку пенсії.

Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції стосовно неправомірності застосування відповідачем під час здійснення перерахунку пенсії позивачу положень підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” з використанням показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (в редакції від 09 липня 2003 року № 1058-ІV), для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Частиною 2 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначена формула, за якою обчислюється заробітна плата, з якої відповідно до частини 1 статті 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія.

З аналізу зазначеної норми Закону вбачається, що якщо перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до частини 2 статті 40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.

Колегія суддів зазначає, що оскільки в 2010 році позивач набув право на перерахунок пенсії відповідно до вимог статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та звернувся до відповідача з відповідною заявою, перерахунок пенсії повинен бути здійснений із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про задоволення позовної заяви щодо зобов'язання відповідача провести з 01 лютого 2010 року перерахунок пенсії позивача із сплатою різниці між перерахованою та виплаченою сумами пенсії у відповідності до статті 40, частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік.

Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтею 19 Конституції України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтями 2, 24, 160, 167, 184, частиною 10 статті 1832, статтями 195, 197, пунктом 1 статті 198, статтею 200, частиною 1 статті 205, статтею 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька на постанову Київського районного суду м. Донецька від 28 жовтня 2010 року у адміністративній справі № 2а-4472/10/0523 - залишити без задоволення.

Постанову Київського районного суду м. Донецька від 28 жовтня 2010 року у адміністративній справі № 2а-4472/10/0523 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України Київському районі м. Донецька щодо перерахунку призначеної пенсії, зобов*язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії відповідно до ст.. 42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», згідно якого при проведенні перерахунку пенсії застосовується показник заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, за календарний рік, що попередує року звертання за перерахунком пенсії, тобто 2009рік по теперішній час - залишити без змін.

Ухвала складена та підписана колегією суддів 18 березня 2011 року.

Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя О.О.Радіонова

Судді О.А. Нікулін

С.В. Жаботинська