Головуючий у 1 інстанції - Лебеженко В.О.
Суддя-доповідач - Яманко В.Г.
14 березня 2011 року справа №2а-412/11/0516 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Яманко В.Г.
суддів Казначеєва Е.Г. , Васильєвої І.А.
розглянувши в порядку письмового провадження
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України
в м. Дружківці Донецької області
на постанову Дружківського міського суду Донецької області
від 21 січня 2011 р.
у справі № 2а-412/11/0516 (суддя Лебеженко В. О.)
за позовом ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України
в м. Дружківці Донецької області
про перерахунок пенсії, -
Позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області (далі по тексту - УПФУ) про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати, за 2009 рік, з 1 липня 2010 року, зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати пенсію за здійсненим перерахунком, стягнення з відповідача недоплаченої суми пенсії.
28 грудня 2010 року позивач уточнив позовні вимоги (арк. спр. 15) про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії згідно статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за 2009 рік, залишення позовних в іншій частині без розгляду.
Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 21 січня 2011 року (арк. спр. 18) залишено без розгляду позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати, за 2009 рік, з 1 липня 2010 року, зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати пенсію за здійсненим перерахунком, стягнення з відповідача недоплаченої суми пенсії.
Постановою Дружківського міського суду Донецької області від 21 січня 2011 року (арк. спр. 19-21) позовні вимоги задоволені. Суд першої інстанції зобов'язав відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 1 серпня 2010 року згідно статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за 2009 рік.
Відповідач в апеляційній скарзі просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, становила наступне.
Згідно розпорядження від 21 липня 2010 року (арк. спр. 13) позивачу здійснено перерахунок пенсії по стажу з 1 липня 2010 року.
Проведення перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам здійснюється на підставі пункту 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (з наступними змінами та доповненнями) (далі по тексту - Закон № 1058).
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058 в редакції, що діяла з 7 грудня 2006 року по 31 грудня 2007 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V дію частини 4 статті 42 Закону № 1058 зупинено на 2007 рік.
Положення підпункту 11 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими частина 4 статті 42 Закону України № 1058 викладена в іншій редакції та передбачала застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії визнана неконституційною Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа № 1-28/2008, пункт 2 резолютивної частини).
Пунктом 5 резолютивної частини вищенаведеного Рішення Конституційного Суду України передбачено, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17), визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 22 травня 2008 року статті 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» діють в редакції, яка була чинною до 31 грудня 2007 року.
Частинами 1, 6 статті 92 Конституції України від 28 червня 1996 року № 254к/96-ВР встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.
За вимогами підпункту 3 пункту 11 постанови КМ України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28 травня 2008 року № 530, яка набрала чинності 22 травня 2008 року (далі по тексту - постанова КМ України № 530), у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
За вимогами частини 2 статті 40 Закону № 1058 заробітна плати (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), однією з складових якої є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, при перерахунку пенсії працюючим особам, які мають за законодавством на це право УПФУ повинен використовуватися показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
За частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 1 статті 51 КАС України позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову.
Зважаючи на наяву в матеріалах справи заяву позивача про зміну позовних вимог, підтвердження матеріалами справи права позивача на перерахунок пенсії за стажем та заробітком відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для залишення без задоволення апеляційної скарги відповідача, залишення постанови суду першої інстанції без змін.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 21 січня 2011 року у адміністративній справі № 2а-412/11/0516 - залишити без задоволення.
Постанову Дружківського міського суду Донецької області від 21 січня 2011 року у адміністративній справі № 2а-412/11/0516 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя В.Г.Яманко
Судді Е.Г.Казначеєв
І.А.Васильєва