Постанова від 17.03.2011 по справі 23/94

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

14.03.2011 р. справа №23/94

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді (доповідача): М'ясищева А.М.

Суддів Алєєвої І.В. , Величко Н.Л.

При секретарі: Жильцовій О.В.

За участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

Розглянув у судовому засіданні апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції в Луганській області м. Луганськ

на рішення господарського суду Луганської області від 27.12.2010р.

у справі № 23/94 (суддя Воронько В.Д.)

за позовом Державної екологічної інспекції в Луганській області м. Луганськ

до відповідача ПП “Лугбуд” м. Луганськ

про стягнення шкоди в розмірі 45 361,73грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Луганської області від 27.12.2010р. по справі №23/94 у задоволенні позову відмовлено.

Рішення господарського суду мотивовано тим, що в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 12-15.08.08р. позивачем зазначено про виявлення факту засмічення трьох ділянок землі, що знаходяться в користуванні відповідача. Ніяких даних про грошовий розмір заподіяної шкоди акт не містить.

12.08.2008р. позивачем складений протокол про адміністративне правопорушення стосовно заступника директора Приватного підприємства "Лугбуд" ОСОБА_1 за порушення ст. 96 Земельного кодексу України.

В протоколі є графа, щодо суті заподіяної шкоди але вона не містить в собі ніяких даних.

Постановою Державної екологічної інспекції в Луганській області від 12.08.2008р. №005309 громадянин ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення та на нього накладений штраф у розмірі 255 грн. В постанові графа, щодо розміру заподіяної шкоди не містить ніяких даних.

Додані позивачем до справи розрахунки розміру заподіяної відповідачем шкоди не мають дати їх складання, тому неможливо стверджувати, що вони складені протягом 6 місяців з дня виявлення порушення.

Як вказує позивач, лише 20.05.2010р. ним відповідачу надіслана претензія з вимогою сплатити заподіяну шкоду. В претензії зазначено розмір шкоди та реквізити, за якими вона має бути сплачена.

Претензія відповідачу надіслана за адресою: м. Луганськ, вул. Фрунзе, 121 "Л", але була повернута відправнику, оскільки юридичною адресою відповідача є: м. Луганськ, вул. Фрунзе, 95.

Позивач звертався до прокуратури Ленінського району м. Луганська з проханням вжити заходи прокурорського реагування у зв'язку з виявленими правопорушеннями.

07.11.2008р. прокурором заявлено подання директору ПП "Лугбуд" про усунення порушень природоохоронного законодавства, в якому заявлено вимогу усунути виявлені порушення, причини і умови, що їм сприяють та притягнути винних осіб до дисциплінарної відповідальності.

Питання про відшкодування матеріальної шкоди в поданні не вирішувалось.

Таким чином, неможливо стверджувати про те, що на час звернення позивача до суду мало місце порушення його прав та інтересів, у зв'язку з чим суд першої інстанції визнав позов необґрунтованим і в його задоволенні відмовив.

Оскаржуючи рішення суду, Державна екологічна інспекція в Луганській області просить його скасувати, оскільки при вирішенні спору судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права.

Інспекцією 12-15.08.2008р. було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ПП “Лугбуд”, у ході якої було виявлено незабезпечення підприємством захисту землі, а саме -виявлено факт засмічення трьох земельних ділянок побутовими та будівельними відходами в районі будівлі пилорами, що є порушенням ст. 17 Закону України “Про відходи” та ст. ст. 35, 46 Закону України “Про охорону земель”. Розмір шкоди, нанесеної державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, обчислений згідно Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства та складає 45 361,73грн.

Матеріали перевірки були направлені Інспекцією до Прокуратури Ленінського району міста Луганська листом від 10.10.2008р. №02-1314/94-865 для вжиття заходів прокурорського реагування. Оскільки прокуратурою не вжито жодних заходів, щодо ПП “Лугбуд”, Інспекцією було пред'явлено претензію для відшкодування відповідачем шкоди, заполіяної внаслідок порушення земельного законодавства, яка була направлена підприємству рекомендованим листом з повідомленням 25.05.2010р.

Таким чином, твердження суду про неможливість встановити, коли саме Інспекцією обчислений розмір шкоди, заподіяної відповідачем, є на думку скаржника, безпідставним. Крім того, наявні в матеріалах справи матеріали підтверджують факт розрахунку шкоди Інспекцією в строки, передбачені Методикою.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач і суд не заперечують наявність порушення ПП “Лугбуд” вимог земельного законодавства в частині засмічення земельних ділянок. Сам факт усунення відповідачем порушення ще раз підтверджує, що наявність шкоди, заподіяної внаслідок засмічення земельних ділянок, відповідач повинен відшкодувати.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач позовні вимоги не визнає оскільки позивачем пропущений строк для стягнення адміністративно-господарських санкцій. Порушення допущені ПП “Лугбуд”, які відображені в акті 12- 15.08.2008 року згідно подання № 63 від 07.11.2008р.були усунені, а особи, винні у допущенні цих порушень притягнуті до адміністративної та дисциплінарної відповідальності, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника відповідача, судова колегія встановила:

Державною екологічною інспекцією в Луганській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Приватного підприємства “Лугбуд”, за результатами якої складений акт від 12-15.08.2008р.

Згідно акту від 12-15.08.2008р., діяльність підприємства в сфері поводження з відходами здійснюється з порушенням вимог ст. ст. 17, 33 Закону України “Про відходи”, а саме: відсутність первинного обліку відходів; при візуальному обстеженні території було встановлено факт несанкціонованого розміщення відпрацьованих люмісцентних ламп -4 одиниці, шини відпрацьовані і пошкоджені -5 одиниць; при візуальному огляді території ПП “Лугбуд” було виявлено змішування промислових і побутових відходів.

До того ж, під час перевірки території підприємства встановлено незабезпечення захисту землі, а саме -виявлено факт засмічення земельної ділянки побутовими та будівельними відходами, що є порушенням ст. ст. 35, 46 Закону України “Про охорону земель”. В районі будівлі пилорами було встановлено засмічення 3 земельних ділянок. Площа засмічення першої земельної ділянки складає 2,86кв.м., об'єм відходів -0,7436м.куб. (побутові відходи -пластикові пляшки); площа засмічення другої земельної ділянки - 27кв.м., обєм відходів -9,45м.куб. (будівельні матеріали -відпрацьована цегла); площа засмічення третьої земельної ділянки -2кв.м., об'єм відходів -0,7м.куб. (будівельні матеріали -відпрацьована цегла).

Загальна площа засмічення землі складає 31,86кв.м., загальний об'єм відходів -10,8936м.куб.

У зв'язку викладеним, 12.08.2008р. складений протокол про адміністративне правопорушення №005309 стосовно заступника директора ПП “Лугбуд” ОСОБА_1, та винесена постанова №005309 від 12.08.2008р. про накладення адміністративного стягнення.

Даний факт підтверджує наявність вини у скоєному правопорушенні, протокол та постанова не оскаржені, відповідачем факт засмічення земельної ділянки станом на момент перевірки не заперечується.

На підставі вказаного акту та згідно Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої Наказом Мінохорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997р. № 171 (далі -Методика), Державною екологічною інспекцією в Луганській області зроблені розрахунки розмірів відшкодування шкоди, нанесеної державі вінаслідок засмічення земельних ділянок, розташованих на території ПП “Лугбуд” в районі будівлі пилорами, згідно яких загальна сума розміру відшкодування збитків за засмічення земельних ділянок становить 45 361,73грн.

З матеріаліав справи вбачається, що 10.10.2008р. позивачем на адресу Прокуратури Ленінського району м. Луганська направлені матеріали перевірки для вжиття заходів прокурорського реагування.

07.11.2008р. прокурором Ленінського району м. Луганська винесено подання директору ПП “Лугбуд” про усунення порушень природоохоронного законодавства.

07.11.2008р. на виконання вказаних вимог прокурора керівництвом підприємства відповідача видано наказ №44, а 14.11.2008р. директором ПП “Лугбуд”, заступником директора та головним інженером складено акт усунення порушень згідно акту перевірки Державної екологічної інспекції в Луганській області.

Проте, в матеріалах справи відсутні докази оплати суми відшкодування збитків за засмічення земельних ділянок у розмірі 45 361,73грн.

У зв'язку з викладеним. 20.05.2010р. за № 02-1463 позивачем відповідачу направлена претензія №40 на суму 45 361,73грн., відповідь на яку та докази оплати вказаної суми в матеріалах справи відсутні.

Ст. 35 Закону України “Про охорону земель” встановлено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Ст. 46 вказаного Закону передбачено, що підприємства, установи та організації, а також громадяни, діяльність яких пов'язана з накопиченням відходів, зобов'язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об'єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення. Розміщення, збирання, зберігання, оброблення, утилізація та видалення, знешкодження і захоронення відходів здійснюються відповідно до вимог Закону України "Про відходи".

Згідно ст. 56 Закону України “Про охорону земель”, юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно з цим Законом.

Ст. 42 Закону України “Про відходи” передбачає, що особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальності за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків, самовільне розміщення чи видалення відходів, невиконання розпоряджень і приписів органів, що здійснюють державний контроль та нагляд за операціями поводження з відходами та за місцями їх видалення.

Згідно ст. 43 вказаного Закону, підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України. Аналогічні положення містить ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”.

Факт вини відповідача у скоєному правопорушенні підтверджений протоколом про адміністративне правопорушення №005309 від 12.08.2008р., постановою №005309 від 12.08.2008р. про накладення адміністративного стягнення та відповідачем не заперечується.

Враховуючи викладене та перевіривши розрахунки розмірів шкоди, судова колегія дійшла висновку про обгрунтованість вимог позивача та безпідставність їх відхилення судом першої інстанції, з урахуванням чого держмито в сумі 680,43грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00грн. підлягають стягнення з відповідача.

З огляду на наведене, рішення господарського суду не відповідає приписам чинного законодавства, матеріалам справи та підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 49, 103, 104, 105 ГПК України, судова колегія,-

ПОСТАНОВИЛА:

Рішення господарського суду Луганської області від 27.12.2010р. у справі №23/94 скасувати.

Стягнути з приватного підприємства “Лугбуд” м. Луганськ на користь держави шкоду заподяіну порушенням природоохоронного законодавства у розмірі сумі 45 361,73 грн., на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Жовтневого району м.Луганська

Стягнути приватного підприємства “Лугбуд” м. Луганськ в доход державного бюджету України держмито в сумі 680,43 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.

Господарському суду Луганської області видати відповідні накази.

Головуючий суддя (доповідач) А.М. М'ясищев

Судді: І.В. Алєєва

Н.Л. Величко

Надіслано 5 примірників:

1-до справи

1-позивачу

1-відповідачу

1-господарськму суду

1-ДАГС