Постанова від 09.03.2011 по справі 32/347-10

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.03.2011 року Справа № 32/347-10

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :

головуючого Логвиненко А.О. (доповідач)

суддів: Стрелець Т.Г., Швець В.В.

при секретарі судового засідання Ревковій Г.О.

з участю представників сторін:

позивача: Шульга М.О., Тертишна О.О.

відповідача: Бєлоус Д.М.

розглянувши апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е. Дзержинського" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 14.12.10р. у справі

за позовом Дніпродзержинської міської ради, м.Дніпродзержинськ

до відповідача Відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат

ім.Ф.Е. Дзержинського", м.Дніпродзержинськ

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

04.11.2010р. Дніпродзержинська міська рада звернулась до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е. Дзержинського" (далі ДМК) про внесення змін до п.3.1. договору оренди земельної ділянки, укладеного 29.10.04р. між позивачем та відповідачем.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 14.12.2010р. (суддя Васильєв О.Ю.) позов задоволено.

Не погодившись з рішенням, ДМК звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм процесуального та матеріального права, просило рішення скасувати. При цьому апелянт посилається на те, що у позові не зазначено, на підставі якого регуляторного акту орендарів зобов'язано внести зміни до договорів оренди.

Позивач у своєму відзиві зазначив, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та перевіривши у відповідності до ст. 101 ГПК України законність і обґрунтованість рішення у повному обсязі, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав :

З матеріалів справи вбачається, що, згідно договору оренди землі від 03.11.2004р.р. (а.с.7-8), укладеного між міськрадою та ДМК, позивач передав відповідачу в строкове платне користування земельну ділянку, площею 4,1127 га, яка знаходиться за адресою: м.Дніпродзержинськ, вул. Павлика Морозова, 3.

Відповідно до п. 1.4. договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення договору становить 3444085,73грн.

Договір укладено на строк до 27.08.2029р. (п.2.1. договору).

Пунктом 3.1 договору передбачено, що річна орендна плата вноситься виключно у грошовій формі в розмірі 41329,04грн/рік, що становить 3444,09грн/міс, і вноситься на рахунок місцевого бюджету.

Сторони дійшли згоди, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; інших випадках передбачених законодавчими актами України і визначається в окремій угоді (п.3.3. договору).

Законом України від 03.06.2008року № 309-VІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України були внесені зміни до ст.21 Закону України “Про оренду землі”.

Відповідно до зазначених змін річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині".

Згідно з прикінцевими положеннями Закону України № 309-VI від 03.06.2008 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" зазначений Закон набирає чинності з дня його опублікування (04.06.2008р.) та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Міськрада неодноразово направляла на адресу відповідача вимогу про приведення договору оренди землі щодо орендної плати згідно вимог законодавства (а.с.15-18, 20-23).

Відповідач листом від 06.07.2009р. відмовився оформити направлені позивачем угоди, пославшись на складне фінансове становище, обумовлене світовою економічною кризою.

Згідно ст.1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

За ст. 13 цього ж Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст.652 ЦК України).

Статтею 30 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленою умовою договору.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 06.12.2010 р. у справі № 2-1/10068-2008.

Законодавством внесені зміни до ч.4 та 5 ст.21 Закону України "Про оренду землі" стосовно річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають в комунальній власності, а тому вимоги позивача, як вірно зазначив суд, є правомірними.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає відсутніми передбачені ст.104 ГПК України підстави для скасування чи зміни рішення суду.

Керуючись ст. 101, 103 -105 ГПК України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е. Дзержинського" залишити без задоволення, а рішення господарського суду Дніпропетровської області від 14.12.2010р. без змін.

Головуючий А.О. Логвиненко

Суддя В.В. Швець

Суддя Т.Г. Стрелець