Рішення від 17.02.2011 по справі 5013/74/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"17" лютого 2011 р.

Справа № 5013/74/11

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Тимошевської В.В. при секретарі судового засідання Безчасній Н.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 5013/74/11

за позовом: Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави, уповноваженим в Кіровоградській області органом якої виступає Державна екологічна інспекція в Кіровоградській області, м. Кіровоград

до відповідача: Комунального підприємства "Енерговодоканал", Кіровоградська область, Маловисківський район, смт. Смоліне

про стягнення 9 559,00 грн.

Представники сторін:

від прокуратури - Деревінська О.С., помічник Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора, посвідчення № 835;

від позивача - Куца В.В., довіреність № 04-8/1197 від 30.06.2009р., завідувач сектором правового забезпечення - юрисконсульт;

від відповідача - участі не брали.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Кіровоградським міжрайонним природоохоронним прокурор в інтересах держави, уповноваженим якої виступає Державна екологічна інспекція в Кіровоградській області подано позовну заяву про стягнення з комунального підприємства "Енерговодоканал" шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в сумі 9559,00 грн.

Ухвалою господарського суду від 27.01.2011 р. позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 5013/74/11.

В судовому засіданні 17.02.2011 р. представник прокуратури та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Відповідач участі уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, відзив на позов та інших витребуваних документів до суду не подав, хоча належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 02.02.2011 р. (а.с. 31).

Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторін добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

За даних обставин, враховуючи належне повідомлення відповідача про проведення судового засідання та відсутність клопотань з приводу неможливості явки в засідання суду і подання доказів, господарський суд розглядає справу за відсутності представника відповідача та за наявними у справі документами.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунальним підприємством "Енерговодоканал".

В ході перевірки встановлено, що комунальне підприємство "Енерговодоканал" з 01.02.2010р. по 09.04.2010р. здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел (котельні теплових районів № № 1, 2) без дозволу на викиди.

За результатами перевірки 06.07.2010 р. складено акт № 837, в якому зафіксовано зазначене порушення (а.с. 8-11) та винесено припис про усунення виявлених порушень (а.с. 17-18).

Перевіряючим органом складено протокол про адміністративне правопорушення директором комунального підприємства "Енерговодоканал" № 011148 (а.с. 12-13) та постановою № 011148 від 06.07.2010р. вказану особу притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу в розмірі 136,00 грн., який сплачений згідно платіжного доручення від 29.07.2010 р. (а.с. 14-15,16).

Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України від 10.12.2008 р. № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 148/16064 та РД 52.04.59.-85 "Охорона природы. Атмосфера. Требование к точности контроля промышленных выбросов. методические указания", проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок забруднення атмосферного повітря наднормативними викидами. Згідно проведеного розрахунку розмір шкоди склав 9 559,00 грн. (а.с. 23-24).

12.07.2010 р. на адресу комунального підприємства "Енерговодоканал" позивачем направлено претензію № 08-8/1284 з вимогою відшкодувати зазначену вище шкоду в розмірі 9 559,00 грн. (а.с. 26-27).

Листом № 418 від 14.09.2010 р. відповідач шкоду в сумі 9 559,00 грн. визнав, але в зв'язку з тяжким фінансовим станом підприємства просив позивача її розстрочити на шість місяців (а.с. 28).

При розгляді даної справи господарський суд враховує наступне.

В силу статті 66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Законом України "Про охорону атмосферного повітря" встановлено, що атмосферне повітря - життєво важливий компонент навколишнього природного середовища, який являє собою природну суміш газів, що знаходиться за межами жилих, виробничих та інших приміщень.

За статтями 5, 7 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" у галузі охорони атмосферного повітря встановлюються нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел. Нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, встановлюються з метою забезпечення дотримання нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря з урахуванням економічної доцільності, рівня технологічних процесів, технічного стану обладнання, газоочисних установок.

За приписами статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Відповідно до Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002р. № 302, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається суб'єкту господарювання - власнику стаціонарного джерела викиду, з якого надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, не менш як 5 років.

Пунктом 5 вказаного Порядку передбачено, що суб'єкт господарювання для отримання дозволу подає до територіального органу Мінприроди та установи державної санітарно-епідеміологічної служби у письмовій та в електронній формі документи, підготовлені відповідно до затвердженої Мінприроди Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, а також вміщує в місцевих друкованих засобах масової інформації повідомлення про намір отримати дозвіл із зазначенням адреси місцевої держадміністрації, до якої можуть надсилатися зауваження громадських організацій та окремих громадян.

Порядок погодження та видачі дозволів на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно норм статті 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 10.12.2008р. № 639, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.01.2009р. за № 148/16064, затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Згідно п.1.2. названа Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб).

Ця Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що виявлені за результатами державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання вимог природоохоронного законодавства.

Відповідно до п.п. 2.1.2. п. 2.1. вказаної Методики наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.

Розмір відшкодування збитків за наднормативний викид однієї тонни забруднюючої речовини в атмосферне повітря визначається п. 4.1. названої Методики, вимогам якого відповідає розрахунок, здійснений позивачем при розрахунку збитків, заподіяних комунальним підприємством "Енерговодоканал" (а.с. 23-24).

За положеннями статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

З огляду на вищезазначені норми законодавства та встановлені обставини справи, враховуючи, що відповідач здійснив за період з 01.02.2010р. по 09.04.2010р. викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел без дозволу на викиди, господарський суд дійшов висновку про наявність вини відповідача в заподіяній шкоді, яка виникла внаслідок порушення ним законодавства про охорону навколишнього природного середовища, причинно-наслідковому зв'язку між діями відповідача і заподіяною шкодою, та наявністю підстав для задоволення позову повністю і стягнення з відповідача 9 559,00 грн.

З урахуванням вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 75, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства "Енерговодоканал" (26223, Кіровоградська область, Маловисківський район, смт. Смоліне, ідентифікаційний код 24153091, відомості про рахунки відсутні) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код 34894892) - шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 9 559,00 грн., в дохід Смолінської селищної ради Маловисківського району Кіровоградської області, перерахувавши кошти на р/р 33117331700245 в ГУДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 24146702, код бюджетної класифікації 24062100.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з комунального підприємства "Енерговодоканал" (26223, Кіровоградська область, Маловисківський район, смт. Смоліне, ідентифікаційний код 24153091, відомості про рахунки відсутні) в доход державного бюджету (отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, №рахунку: 31115095700002, ідентифікаційний код: 24145329, код бюджетної класифікації: 22090200 "Державне мито, не віднесене до інших категорій") - 102,00 грн. державного мита.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з комунального підприємства "Енерговодоканал" (26223, Кіровоградська область, Маловисківський район, смт. Смоліне, ідентифікаційний код 24153091, відомості про рахунки відсутні) в доход державного бюджету (отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, №рахунку: 31214264700002, ідентифікаційний код: 24145329, код бюджетної класифікації: 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах (місцеві господарські та апеляційні господарські суди)" - 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Згідно частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дане рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.

Суддя В.В. Тимошевська

Повне рішення складено 21.02.2011 р.