01.03.11р.
Справа № 5005/1190/2011
За позовом Прокурора Красногвардійського району м. Дніпропетровська в інтересах
держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агротехбізнес",
сел. Ювілейне, Дніпропетровська область
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від прокуратури: Бойко А.В. посв. №135
від позивача: не з"явився
від відповідача: Булатов В.Б. дов. від 22.11.2010 року
Прокурор Красногвардійського району м. Дніпропетровська звернувся до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агротехбізнес" у якому, з урахуванням уточнень, просить змінити п. 3.2. договору оренди земельної ділянки від 27.01.2004 р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агротехбізнес", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б., зареєстрованого в реєстрі за № 426 від 27.01.2004 р. та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 05.02.2004 р. за № 4802, виклавши його в наступній редакції:
«3.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11 № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".
Позовні вимоги обґрунтовує необхідністю приведення діючого договору оренди земельної ділянки в частині розміру річної орендної плати у відповідність до Податкового кодексу України та рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року № 216/8.
Відповідач проти позову заперечує, зазначає, що умовами спірного договору визначено вичерпний перелік підстав для перегляду розміру орендної плати, серед яких відсутня така, на яку посилається прокурор. До того ж, відповідно до ч.ч. 2 та 3 ст. 188 ГК України у зв"язку із необхідністю змінити договір, позивач повинен був направити відповідачу пропозиції про внесення змін до договору, однак лист, надісланий начальником управління земельних відносин міської ради на адресу ТОВ "Агротехбізнес", не містив тексту запропонованих Дніпропетровською міською радою змін до договору оренди землі від 27.01.2004 року.
По справі оголошено перерву відповідно до ст. 77 ГПК України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
27.01.2004 року між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агротехбізнес" (орендар) на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 08.10.2003 року № 204/12 було укладено договір оренди земельної ділянки, на підставі якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне володіння та користування земельну ділянку загальною площею 0,1407 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Красногвардійський район, вул. Героїв Сталінграда, 34.
Пунктом 2.1. договору визначено, що земельна ділянка передається орендарю до 08.10.2018 року.
Пунктами 3.2, 3.3 договору сторони узгодили, що орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі земельного податку з урахуванням індексів інфляції, що визначаються у встановленому порядку. Зміна грошової оцінки земельної ділянки та її індексація, що тягне за собою зміни у розмірі орендної плати провадиться без внесення змін та доповнень до цього договору у порядку та випадках, передбачених нормативними законодавчими актами України.
Відповідно до п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011 року, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до п.п. 34, 35 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" питання про регулювання земельних відносин та затвердження відповідно до закону ставок земельного податку (від яких залежить розмір орендної плати), вирішується виключно на пленарних засіданнях сільських, селищних, місцевих рад.
Отже, ініціювання внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати належить до компетенції сільських, селищних, міських рад і має здійснюватись шляхом прийняття відповідних рішень.
Посилаючись на приписи Податкового кодексу України в частині зміни розміру орендної плати за земельні ділянки, Дніпропетровська міська рада прийняла рішення від 02.02.2011 року № 216/8 (на яке посилається прокурор у своїй позовній заяві), в якому вирішила, що розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України (у трикратному розмірі земельного податку), встановлюється для договорів оренди землі, що знаходяться в процесі оформлення та не пройшли державну реєстрацію, тобто, які ще не є укладеними.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позов прокурора не підлягає задоволенню, оскільки ним не визначено конкретний розмір орендної плати, що відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є істотною умовою договору та підставою внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 27.01.2004 р. вказує рішення Дніпропетровської міської ради, яким не встановлено внесення змін розміру орендної плати до договорів, які вже укладені з Дніпропетровською міською радою.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
Позивачу в позові відмовити.
Суддя
В.І. Петрова
Повне рішення складено 09.03.2011 року