03.03.11р.Справа № 40/51-11
За позовом Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м.Дніпропетровськ
до Відкритого акціонерного товариства "Дніпрошина", м.Дніпропетровськ
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м.Дніпропетровську
про зміну п.4.1 договору оренди земельної ділянки від 11.10.05р.
Суддя Красота О.І.
Представники:
від прокурора: Рижик С.О. посв. № 04;
від позивача: не з»явився;
від відповідача: Мирошниченко М.О. - дов. №358 від 04.01.11р.
від третьої особи: Кравченко М.В. - дов. №45949/10/08-10-18 від 31.12.10р.
Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради звернулися до господарського суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Дніпрошина" про зміну п.4.1 договору оренди земельної ділянки від 11.10.05р. укладеного між позивачем та відповідачем посвідченого нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_1, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 20.10.05р. за №040510401045, виклавши його в такій редакції: "4.1 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України "Про оренду землі" та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату землю" та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.08р. №39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної ставки орендної плати встановленої Законом України "Про оренду землі", за участю третьої особи Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Дніпропетровську.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.
Позивач 1 в судове засідання 03.03.11р. не з'явився, клопотання про відкладення розгляду справи не заявляв. Витребувані судом документи не представив.
07.02.11р. Позивач подав уточнення до позовних вимог та просить змінити п.4.1 договору оренди земельної ділянки зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 20.10.05р. за №040510401045, укладеного між позивачем та відповідачем виклавши його в такій редакції: "4.1 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11р. №216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України.
Також Позивач 08.02.11р. подав заяву про продовження строку розгляду справи в порядку ст.69 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалою господарського суду від 08.02.11р. строк розгляду справи було продовжено до 18.03.2011р.
20.01.11р. Відповідач подав відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечує та в позові просить відмовити, у зв'язку з безпідставністю заявлених позовних вимог Позивача з посиланням на норму закону, яка втратила чинність з 01.01.2011р.
Додатково 10.02.11р. Відповідач подав відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечує та вказує на те, що Позивачем змінено предмет та підстави позову, а також порушення останнім вимог ст.. 30 Закону України «Про оренду землі», ст.188 Господарського кодексу та відсутністю узгоджень та пропозицій Позивача на адресу Відповідача на виконання вказаних умов договору та закону.
09.02.2011р. Позивач подав уточнення до позовних вимог та просить змінити п.4.1 договору оренди земельної ділянки зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 20.10.10р. за №040510401045, укладеного між Позивачем та Відповідачем виклавши його в такій редакції: «4.1 Орендна плата за користування земельною діяльною встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11р. №216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України».
01.03.2011р. Прокурор подав уточнення до позовних та просить змінити п.4.1. Договору оренди земельної ділянки від 11.10.2005 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Відкритим акціонерним товариством «Дніпрошина», посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_1, зареєстрованого в реєстрі за №9840 та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 20.10.2005 року за №040510401046, виклавши його в такій редакції: «4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року за №216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України».
Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити. Письмових пояснень стосовно заявлених позовних вимог на адресу суду не направив.
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу сторонами не подавалось.
В порядку ст. 85 ГПК України, у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника Прокурора, Позивача 2, Відповідача, Третьої особи, господарський суд, -
11 жовтня 2005 року між Позивачем (Орендодавець) та Відповідачем (Орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до п.1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 1,1368 га, що знаходиться за адресою: м.Дніпропетровськ, вул.Бориса Кротова, 24, згідно з планом земельної ділянки.
Зазначений договір підписаний сторонами та зареєстрований 11.10.2005р. за №9836.
Межі земельної ділянки визначені проектом землеустрою, який є невід'ємною частиною цього договору.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення міської ради від 21.09.2005 року (п. 1.3 Договору) за цільовим призначенням: землі підприємств іншої промисловості (п. 1.2 Договору).
Пунктом 2.3 Договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення договору становить 2608207 грн. 57 коп.
Договір укладається на п'ятнадцять років. Після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору (п.3.1, 3.2 договору).
Відповідно до п.4.1 договору Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.
Розмір орендної плати щорічно переглядається щорічно або у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; змін у цільовому використанні земельної ділянки; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендодавця, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (п.4.7 Договору).
Умовами п.п. 12.1, 12.2 Договору встановлено, що зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. А у разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди спір розв»язується у судовому порядку.
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 вказаного кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ст. 288.4).
Позивач вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 11.10.2005 року, що і стало причиною спору.
Розглянувши позовні вимоги господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно до вимог статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
З метою приведення раніше укладених Позивачем договорів оренди земельних ділянок у відповідність до діючого законодавства, Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення № 216/8 від 02.02.2011 р. (а.с. 26) “Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства.
На час розгляду справи доказів щодо приведення договору оренди земельної ділянки від 11.10.2005 року до вимог діючого законодавства в частині орендної плати за користування земельною ділянкою на рівні трикратного розміру земельного податку, у відповідності до вимог ст.. 288 Податкового кодексу України сторонами суду не надано.
Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення, прийняті органом місцевого самоврядування, є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст.651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Умовами спірного договору передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі і у випадку, передбаченому законодавством України.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею в трикратному розмірі земельного податку, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін до пункту 4.1 договору оренди земельної ділянки, який укладено між Дніпропетровською міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Дніпрошина" в частині встановлення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до Податкового кодексу України, визначивши її у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.
Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.
Аналогічна правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 06.12.2010 року по справі № 2-1/10068-2008, та постановою Вищого господарського суду України від 25.01.2011 року по справі № 14/240-10.
Крім того, щодо правовідносин викладених у позовній заяві стосовно вказаного предмету спору, існує і правова позиція Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 27.12.2010 року по справі № 27/15-10, та яка прийнята за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.
У відповідності до норм ст.. 111-28 Господарського процесуального кодексу України, рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України. Невиконання судових рішень Верховного Суду України тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Отже нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на Відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст.75, 49, 82-85, 116, 117, ст.. 111-28 ГПК України, господарський суд,
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни до п.4.1 договору оренди земельної ділянки від 11.10.05р. укладеного між Дніпропетровською міською радою, (49000, м.Дніпропетровськ, пр.К.Маркса, 75, код ЄДРПОУ 26510514) та Відкритим акціонерним товариством "Дніпрошина", (49000, м.Дніпропетровськ, вул.Бориса Кротова, 3, код ЄДРПОУ 05768898) виклавши його в наступній редакції:
«4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року за №216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України».
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Дніпрошина", (49000, м.Дніпропетровськ, вул.Бориса Кротова, 3, код ЄДРПОУ 05768898) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012) суму 85 грн. 00 коп. - державного мита.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Дніпрошина", (49000, м.Дніпропетровськ, вул.Бориса Кротова, 3, код ЄДРПОУ 05768898) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31217264700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012) 236 грн. 00 коп. -витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя
О.І. Красота
Рішення підписано 03.03.11р.