Справа № 2а-3589/2010
постанова
24.01.2011 року суддя Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області Степура А.А. розглянувши м.Кременчуці в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України Крюківського району у м.Кременчук Полтавської області про визнання незаконними дій, щодо перерахунку пенсії, стягнення невиплаченої частини пенсії, -
Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом відповідно до якого просила суд ухвалити рішення, яким визнати дії Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчуці неправомірними, зобов”язати відповідача провести перерахунок її пенсії з 10.08.2009 року відповідно до Закону України „Про загальнообов”язкове пенсійне страхування” з врахуванням середньої заробітної плати по Україні в 2008 році, стягнути на її користь невиплачену частину пенсії за серпень 2009 рік по листопад 2010 року в розмірі 3569 грн. 12 коп. також виплатити заборгованість, що буде накопичуватися з дня подання адміністративного позову до суду.
Свої вимоги мотивувала тим, що з 2007 року вона одержує пенсію за віком і перебуваючи на пенсії продовжує працювати. З 1.08.2009 року відповідно до її заяви від 10.08.2009 року Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчуці зробило перерахунок пенсії, взявши середню заробітну плату працівників зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік в розмірі 1197 грн. 91 коп. Після перерахунку розмір її пенсії становить 801 грн. 81 коп. з чим вона не згодна.
В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з»явилася, але завчасно надіслала заяву про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, що зазначені в позові.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України Крюківського району у м.Кременчук Полтавської області в судове засідання не з'явився про день та час розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку.
Враховуючи, що особами які беруть участь у справі подано заяви про розгляд справи за їх відсутністю, суддя у відповідності до ч.3 ст. 122 КАС України, судовий розгляд справи здійснює у порядку письмового провадження.
Дослідивши та оцінивши наявні письмові матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходжу до слідуючих висновків:
ОСОБА_2 відноситься до категорії пенсіонерів та з 6.08.2007 року отримує пенсію за віком на умовах Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Після призначення пенсії позивачка продовжує працювати та на даний час працює, розпорядженням 117648 від 16.02.2010 року.
При розрахунку пенсії ОСОБА_2 взято страховий стаж тривалістю 37 років 5 місяців 19 днів та заробітну плату за період з 01.08.1987 року по 30.09.1993 року та період з 01.07.2000 року по 31.07.2009 року.
Згідно заяви ОСОБА_2 від 10.08.2009 року та додатково наданих документів про стаж та заробітну плату останній проведено перерахунок пенсії з 01.08.2009 року. При обчисленні пенсії взято стаж тривалістю 37 років 5 місяців 19 днів та заробітну плату за період з 01.08.1987 року по 30.09.1993 року та період з 01.07.2000 року по 31.07.2009 року, у зв»язку з чим розмір пенсії збільшився до 801 грн. 81 коп.
З 01.08.2009 року, відповідно до заяви позивачки від 10.08.2009 року, останній проведено перерахунок пенсії з урахуванням стажу і заробітку, при цьому для визначення розміру пенсії враховано 37 років 5 місяців 19 днів та заробітну плату за період з 01.08.1987 року по 30.09.1993 року та період з 01.07.2000 року по 31.07.2009 року.
Вказаний перерахунок пенсії позивачки в 2009 році відповідачем проведено відповідно до пп. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховувався для обчислення пенсії за 2007 рік ( 1197 грн. 91 коп.).
Відповідно до п.п., 9 та 10 п.35 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року були внесені зміни до ст.ст. 40 і 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп2008 року визнано положення підпунктів 9, 10 пункту 35 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими з 01.01.2008 року були внесені зміни до ст..40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», такими, що не відповідають Конституції України.
Рішення Конституційного суду України справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними.
Частиною 2 статті 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У випадку визнання неконституційними правових актів, якими внесено зміни до діючих правових актів, прийняття окремого рішення щодо відновлення дії відповідних норм у попередній редакції чинним законодавством не передбачено.
З наведеного вбачається, що з 22.05.2008 року, тобто з часу ухвалення рішення Конституційним судом України, відновлено дію положень ст..ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а тому твердження представника відповідача про те, що відповідним органом державної влади не приймалося рішення про відновлення дії ст..ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суд до уваги не приймає.
Відповідно ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції до 28.12.2007 року, дію якої відновлено з 22.05.2008 року у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Як встановлено в підпункті 3 п. 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону .
Із змісту вказаних норм Закону та Постанови Кабінету Міністрів вбачається, що для перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам повинен братись показник середнього заробітку по Україні за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Згідно ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що провівши в 2009 році перерахунок пенсії за зверненням ОСОБА_2 із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.) відповідач діяв не у спосіб, що визначений чинним законодавством, а тому вказані дії відповідача є протиправними.
Позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача на її користь заборгованості по виплаті пенсії у визначеній позивачем грошовій сумі, не підлягають задоволенню, оскільки позивачці пенсію у розмірі, що зазначена нею в позовній заяві відповідачем призначено не було, а суд не може перебирати на себе функцію органу, на якого законодавством покладено такі повноваження, а згідно чинного законодавства функції щодо ( призначення) перерахунку пенсії покладено на органи Пенсійного Фонду України.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки є законними та обгрунтованими та підлягають частковому задоволення, а саме необхідно зобов»язати Управління пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчук Полтавської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.08.2009 року відповідно до вимог ст.ст.40, 42 закону Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення та перерахунку пенсії за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто з урахуванням середнього заробітку по Україні за 2008 рік (1573 грн. 99 коп.) та після перерахунку виплатити ОСОБА_2 заборгованість з виплати пенсії починаючи з серпня 2009 року , а також зобов»язати Управління пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчук Полтавської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2010 року відповідно до вимог ст.ст.40, 42 закону Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення та перерахунку пенсіїза рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто з урахуванням середнього заробітку по Україні за 2009 рік (1650 грн. 43 коп.) та після перерахунку виплатити ОСОБА_2 заборгованість з виплати пенсії починаючи з січня 2010 року.
Статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб»єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа)
Оскільки позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню, то суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 1 грн. 70 коп. понесених нею судових витрат.
Керуючись ст.ст.40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст.6, 19, 152 Конституції України, ст.ст.6-14,71,122ч.3,159-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України Крюківського району у м.Кременчук Полтавської області про визнання незаконними дій, щодо перерахунку пенсії, стягнення невиплаченої частини пенсії - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчук Полтавської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 10.08.2009 року відповідно до вимог закону Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення та перерахунку пенсії за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії тобто з урахуванням середнього заробітку по Україні за 2008 рік (1573 грн. 99 коп.) та після перерахунку виплатити ОСОБА_2 заборгованість з виплати пенсії починаючи з серпня 2009 року.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчук Полтавської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2010 року відповідно до вимог закону Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення та перерахунку пенсії за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії тобто з урахуванням середнього заробітку по Україні за 2009 рік (1650 грн. 43 коп.) та після перерахунку виплатити ОСОБА_2 заборгованість з виплати пенсії починаючи з січня 2010 року.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України Крюківського району у м.Кременчук Полтавської області в іншій частині відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 грн. 70 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: