Постанова від 28.02.2011 по справі 2-а-246/11

Справа № 2-а-246/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2011 рокум. Острог

15 год. 00 хв.

Острозький районний суд Рівненської області у складі :

головуючого судді Василевич О.В.

розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області про визнання протиправними дій та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області перерахувати та виплатити пенсію з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області щодо проведення їй перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії -2009 р., посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області та отримує пенсію призначену за віком, продовжує працювати. Після звернення позивачки в лютому 2010р. відповідачем було проведено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, у зв'язку з чим в січні 2011 р. вона повторно звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області із заявою в якій просила здійснити перерахунок пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії - 2009 р., а не за 2007 рік, та вказана заява була залишена без задоволення.

Відповідач не погоджуючись із позовними вимогами подав письмові заперечення, мотивуючи тим, що ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно з статтею 40 Закону. Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р. зміни, що внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині визначення вищезазначеного показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим перерахунки пенсій проводились відповідно до пп.3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»та інформаційно-обчислювальним центром Міністерства праці та соціальної політики України на виконання спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України 13.03.2009р. № 4231/02-20 розроблено програмне забезпечення для перерахунку пенсій із додаванням стажу та заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).

Розгляд справи проведено у відповідності до ст.1832 КАС України в порядку скороченого провадження без виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка з 24.11.2007р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області і отримує пенсію за віком на загальних підставах та продовжує працювати не менше 24 місяців після призначення пенсії, що підтверджується трудовою книжкою від 02.09.1971 р., пенсійним посвідченням НОМЕР_1 НОМЕР_2, довідкою Обласної психіатричної лікарні № 49 від 08.01.2011р., повідомленням Управління Пенсійного фонду України №297/05 від 24.01.2011р., та вказані обставини відповідачем не заперечуються.

Позивачка 15.02.2010 р. звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області із заявою про здійснення перерахунку пенсії за віком. Зазначений перерахунок пенсії позивачці проведений з 01.02.2010 р. з урахуванням стажу роботи 60 років 9 місяців 6 днів (коефіцієнт стажу 0,75000) та заробітної плати за період з 01.01.1993 р. по 31.01.2010р. -1 392, 51 грн. (коефіцієнт заробітку 1,16245 х 1197,91 грн. - середня заробітна плата по Україні за 2007 рік), відповідно до пп.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

В січні 2011р. позивачка повторно звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням стажу роботи та показника середньої заробітної плати за 2009 рік, на що отримала повідомлення з відмовою здійснити такий перерахунок.

Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення, та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачено внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Однак, підпунктами 9, 10 п.35 розділу II Закону України «Про Держаний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», були внесені зміни, згідно яких врегульовано питання застосування показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та порядок проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, положення п.35 розділу II Закону України «Про Держаний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнано такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого утворилась колізія, оскільки норми статей 40, 42 Закону втратили чинність, а рішення щодо відновлення дії попередньої редакції зазначених норм не приймалось.

За таких обставин, перерахунок пенсії відповідачем здійснювався відповідно до пп. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яким визначено, що перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1 197,91 грн.) на підставі листа Міністерства праці України та Пенсійного фонду України від 13.03.2009 року № 4231/02-20.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що не заперечується відповідачем.

На підставі заяви позивача було зроблено перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу по України за 2007 рік в розмірі 1 197,91 грн.

На звернення позивача з проханням перерахувати пенсію із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу по України за 2009 рік, Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області в здійсненні такого перерахунку відмовило.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі -Закон), у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Вищезазначена норма є імперативною і свідчить про те, що для перерахунку пенсії необхідно враховувати показник середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Таким чином, перерахунок пенсії залежить від показника середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналізуючи викладене, суд дійшов висновку, що Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області повинно було перерахувати пенсію із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2009 рік.

Разом з тим, у відповідь на звернення позивача, Управління ПФУ в Острозькому районі Рівненської області у листі від 24.01.2011 року № 297/05 зазначило, що оскільки рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне пенсійне страхування»в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії, були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось, перерахунки пенсій проводяться відповідно до пп3. п.11 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»від 28.05.2008 року № 530, із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік ( 1 197,91 грн.).

При цьому суд зазначає, що рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнано неконституційними норми статті 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року N 107-VI які, в свою чергу, вносили корегування до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне пенсійне страхування».

Відповідно до статті 74 Закону України «Про Конституційний Суд України», Конституційний Суд України може вказати на преюдиціальність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.

Частиною шостою резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 р. вирішено, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.

Оскільки положення абзацу 3 частини 1 статті 40, абзацу 4 частини 2 статті 40 та частину 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28.12.2007 року визнано неконституційними згідно рішення Конституційного Суду України з 22.05.2008 року, то відповідачеві слід було застосовувати редакцію Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка діяла до вказаних змін.

Не можна погодитись із позицією відповідача в тій частині, що після визнання неконституційними змін, внесених до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»їх дію у попередній редакції необхідно відновлювати самостійним нормативно-правовим актом. Така процедура чинним законодавством не передбачена, а тому після припинення дії змін, внесених до нормативно-правового акту на підставі їх неконституційності, дія попередньої його редакції відновлюється автоматично.

Щодо застосування постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»від 28.05.2008 року № 530 при перерахунку пенсій, то згідно з положеннями ч.4 ст.9 КАС України, у разі невідповідності нормативно -правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при перерахунку пенсії позивачеві застосуванню підлягають ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не наведена Постанова Кабінету Міністрів України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Згідно ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Суд також зазначає, що перерахунок пенсії не може здійснюватись на підставі роз'яснень Пенсійного фонду України та Міністерства праці та соціальної політики України при призначені/перерахунку пенсій у 2010 році на які посилається у своєму письмовому заперечені Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області, оскільки відсутність у програмному забезпеченні при перерахунку пенсій даних про розмір середньої заробітної плати інший аніж за 2007рік не є підставою для відмови у його проведенні, крім того роз'яснення на які посилається відповідач не є нормативно-правовим актом та вказані роз'яснення звужують права позивача, встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, дії відповідача щодо застосування показника заробітної плати в середньому на одну особу за 2007 рік при перерахунку пенсії позивача у 2010 році є протиправними.

Згідно ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області не надало належних та допустимих доказів в розумінні ст.70 КАС України, на підтвердження правомірності нарахування пенсії позивачу із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач припустився порушень законодавства при здійсненні у 2010 році перерахунку пенсії позивачці, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік підлягають задоволенню.

Аналізуючи зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивачки про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст.19, 22 Конституції України, ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9, 11, 69-71, 86, 94, 97, 100, 102, 128, 158-163, 1832 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області щодо проведення у 2010 р. перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу вцілому по Україні за 2009 рік, починаючи з 08.08.2010 року, з урахуванням сум фактично проведених виплат.

Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 3,40 грн.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Острозький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Острозького районного судуВасилевич О.В.