Постанова від 22.02.2011 по справі 2-а-320/11

Справа № 2-а-320/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2011 року 18 год. 20 хв. м.Кузнецовськ

Суддя Кузнецовського міського суду Рівненської області Демчина Т.Ю. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до відповідача Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську

проперерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську (надалі -УПФ м.Кузнецовська) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, відповідно до ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, перерахунок та виплату підвищення до пенсії відповідно до ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з 02 серпня 2010 року.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи, однак розмір призначеного та виплачуваного підвищення до пенсії не відповідає розміру, що встановлений ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Вона отримує також щомісячну додаткову пенсію, передбачену ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак розмір призначеної та виплачуваної пенсії не відповідає розмірам, що встановлені цією статтею. Зазначені обставини стали підставою для звернення до суду.

Відповідачем до суду подано письмові заперечення проти позову, які обґрунтовуються тим, що згідно ст.70 Закону України "Про державний бюджет на 2010 рік", Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Відповідач вважає, що розмір підвищення до пенсії, призначений ОСОБА_1, відповідає розмірам, встановленим постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.96 р. Призначення та підвищення пенсії проводиться позивачу саме за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, згідно ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розміри всіх доплат, пенсій та компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України. Законодавством не передбачено мінімального розміру пенсії, який слід застосовувати при нарахуванні додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Розмір додаткової пенсії, призначений ОСОБА_2, відповідає розмірам, встановленим постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08 р. Відповідач вказує на неможливість застосувати для визначення нижчої межі пенсії, передбаченої Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", той мінімальний розмір пенсії за віком, що визначений ст. 28 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так як цей розмір застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. З цих підстав відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими.

Суд, дослідивши та оцінивши докази у справі, прийшов до висновку про задоволення позову. При цьому суд встановив та врахував наступне.

З копії посвідчення НОМЕР_1, виданого Рівненською облдержадміністрацією 17.09.93 р., вбачається, що ОСОБА_1 є особою, що постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 розпорядженням УПФ м.Кузнецовська № 198 від 20.10.89 р. (арк.пенс.справи 1) призначено пенсію за віком. Оглядом пенсійної справи позивача встановлено, що саме такий вид пенсії і отримує позивач у період з 02 серпня 2010 року по даний час. Таким чином, основна пенсія позивачу виплачується на підставах і в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З копії паспорта ОСОБА_1 НОМЕР_2, виданого Кузнецовським МВ УМВС України в Рівненській області 21.06.97 р., судом встановлено, що позивачка зареєстрована та проживає в м.Кузнецовську Рівненської області, який віднесено до категорії зони посиленого радіоекологічного контролю відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З розпорядження УПФ м.Кузнецовська від 01.01.10 р. (арк.пенс.справи 70) судом встановлено, що розмір надбавки до пенсії ОСОБА_1 за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю у період з 01.01.10 р. складав 5,20 грн.

Відповідно до ч.1 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції, чинній у період, що підлягає дослідженню - з 02.08.10 р. і по даний час), громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, зокрема, у зоні посиленого радіоекологічного контролю, провадиться доплата у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті.

З матеріалів пенсійної справи позивачки та заперечень відповідача судом встановлено, що розмір підвищення до пенсії, яке нараховується та виплачується ОСОБА_1, встановлений п.2 постанови Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.96 р. «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(з урахуванням положень Указу Президента України № 762/96 від 25.08.96 р. «Про грошову реформу в Україні»).

Отже, розмір призначеної та виплачуваної ОСОБА_1 надбавки до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю не відповідає вимогам ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»надано право Кабінету Міністрів України у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Посилання відповідача на надане цим Законом Кабінету Міністрів України право встановлювати розміри соціальних виплат в абсолютних сумах як на підставу визначення іншого розміру додаткової пенсії, ніж передбачено ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є безпідставними, оскільки після прийняття вищезазначеного Закону про державний бюджет будь-якими актами Кабінету Міністрів України розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах не встановлювались.

Постанова Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.96 р. «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі яких протягом часу з 02.08.10 р. ОСОБА_2 нараховувалось підвищення до пенсії, є підзаконним нормативно-правовим актом, і її норми щодо регулювання розмірів підвищення до пенсії особам, що проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю суперечать вимогам ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому на підставі ст.8 КАС України застосуванню не підлягають.

Таким чином, суд вбачає правові підстави для зобов'язання здійснити перерахунок підвищення до пенсії з 02 серпня 2010 року.

Відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції, чинній у період з 02 серпня 2010 року), особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача, що позивачу було належним чином визначено розмір додаткової пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.08 р., оскільки дана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, і її норми щодо регулювання розмірів додаткової пенсії особам, до яких віднесено ОСОБА_1, суперечать вимогам ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому на підставі ст.8 КАС України застосуванню не підлягають.

Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_1 слід було нараховувати та виплачувати додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі, передбаченому ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Суд визнає неспроможними заперечення представника відповідача в частині неможливості застосування розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного у ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсій за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", так як іншими нормативно-правовими актами, в тому числі і спеціальним законом, розмір мінімальної пенсії за віком не визначено. При цьому, положення ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»про те, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не слід брати до уваги, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем права на отримання пенсії відповідно до закону.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що базою для розрахунку мінімальної пенсії за віком, інших соціальних виплат, є прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи викладене, на підставі ст.ст.39, 51, 56, 67, 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, керуючись ст.ст.2, 11, 71, 94, 99, 160-163 КАС України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії з 02 серпня 2010 року відповідно до ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як пенсіонеру, яка проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, - у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, починаючи з 02 серпня 2010 року відповідно до ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як потерпілій від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії - у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.

На підставі п.1 ч.1 ст.256 КАС України допустити негайне виконання судового рішення у межах суми стягнення за один місяць.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд протягом десяти днів з дня отримання її копії. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя: