Постанова від 21.02.2011 по справі 2-а-156/11

Справа № 2-а-156/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2011 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

в складі головуючого судді Юзьвяк Б.Г.

при секретарі Свирида М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубно справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася в суд з позовом у якому просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області зробити перерахунок та виплатити пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 04.03.2008 року і зробити перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру мінімальної пенсії за віком, розмір якої відповідає розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. В обгрунтування своїх вимог посилається на слідуюче. Відповідно до довідки медико-соціальної експертної комісії , серія МСЕ № 127716 від 04.03.2008 року їй встановлена 2-га група інвалідності безстроково. Крім того відповідно до експертного висновку № 163 Центральної міжвідомчої експертної Ради по встановленню причинного зв'язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру від 15.03.1996 року, її захворювання було визнано пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

23.12.2010 року позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі з проханням зробити перерахунок розміру пенсії по інвалідності другої групи. На свою заяву отримала відповідь від 27.12.2010 року, в якій відповідач доводить правильність нарахування та виплати пенсії.

Основні положення реалізації права на соціальний захист зазначені в ст.46 Конституції України, і закріплені в Законі України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Відповідно до п.1 ст.50 вищевказаного закону, як особа віднесена до першої категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи та як інвалід другої групи повинна була отримувати щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Також згідно з ч.4 ст.54 цього Закону - основна пенсія для осіб, яким встановлена друга група інвалідності не може бути нижче 8 мінімальних пенсій за віком. Окрім того, у відповідності до ч.3 ст.67 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка набрала чинності з 31.10. 2006 р., в разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорії. Перерахунок розміру пенсії здійснюється з дня встановлення нового прожиткового мінімуму. Тому позивачка просить визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку основної та додаткової пенсії протиправними. Зобов'язати відповідача з 04.03.2008 року призначити (встановити) і в подальшому виплачувати

2

позивачці як особі постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (друга група інвалідності) основну та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю згідно вимог ст.ст.50 та 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме - основну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, та проводити відповідні виплати в подальшому.

Позивачка в судовому засіданні повністю підтримала свої позовні вимоги. Пояснила, що хоча є особою постраждалою від наслідків Чорнобильської катастрофи, на даний час отримує пенсію порядку 800 гривень. У неї пухлина в хребті, потребує лікування, але на таку пенсію ніякого лікування не проведеш. А пенсія згідно Закону України „Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” повинна бути не менше 8 мінімальних пенсій за віком - основна і ще додаткова пенсія - 75 % мінімальної пенсії за віком.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала та пояснила слідуюче. Позивач має статус потерпілої від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії , другу групу інвалідності, встановлено причинний зв'язок захворювання з наслідками Чорнобильської катастрофи. Але державою не врегульовано питання виплат, а саме з яких коштів мають проводитись виплати. Так в самому законі „Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, вказано що виплати фінансуються з коштів державного бюджету. Кошти Пенсійного фонду до таких коштів не відносяться. Крім того мінімальний розмір пенсії за віком, визначений ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовується на думку представника відповідача лише для цього закону, а не для Закону України „Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, де таке поняття законодавцем не визначено.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд приходить до слідую чого висновку.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене ст.8 ЗУ „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування”. П.2 ч.1 ст.8 вказаного закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим законом була призначена пенсія відповідно до ЗУ „Про пенсійне забезпечення” (крім соціальних пенсій), чи була призначена пенсія за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за законом про пенсійне забезпечення, якщо не отримують пенсію з інших джерел, а також її не отримують у випадках передбачених цим законом члени їхніх сімей.

Якщо особа має право на отримання пенсії, відповідно до ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, їй призначається одна пенсія за її вибором, при цьому різниця між розміром пенсій, відповідно до цього закону, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Ст.49 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пенсії особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій встановлюються у вигляді :

а) державної пенсії,

б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Вихідним критерієм обчислення державної пенсії, виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, відповідно до ст.28 Закону України від 09.07.2003 року „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом. Іншого визначення такого розміру законодавством України не передбачено, тому повинно застосовуватись визначення розміру мінімальної пенсії передбаченого ст.28 вказаного Закону.

Ст.54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, передбачено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесених до 1 категорії. Вказані норми поширюються на позивача як на особу, віднесену до 1категорії чого не заперечує відповідач.

В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІ групи інвалідності, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими - 8 мінімальних пенсій за віком.

3

Таким чином, якщо нормою ст.49 передбачено максимальний розмір, то ч.4 ст.54 - мінімальний розмір державної пенсії для інвалідів, віднесених виключно до1 категорії .

Для позивачки, як інваліда 2 групи, особи що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії , нижчий розмір державної пенсії повинен розраховуватись виходячи з прожиткового мінімуму для осіб котрі втратили працездатність, встановленого в законі про державний бюджет на відповідний рік, з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Положення ч.3 ст.28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки, чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч.1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.

Щодо вимог позивачки про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії і проведення виплат за період з 04.03.2008 року до часу подання позовної заяви.

Ст. 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод, та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав , свобод чи інтересів.

Виплати позивачці проводяться регулярно, щомісячно, отже про порушення своїх прав вона повинна була дізнатися відразу після чергової щомісячної виплати. Крім того вона і не ставить питання щодо поновлення строку для звернення до суду поза межами цього строку.

А за змістом ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених цим законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала. В даному випадку підстав для поновлення строку звернення до суду не вбачається а тому позов підлягає до часткового задоволення у межах шести місяців.

Керуючись ст.ст.160-163 КАС України, ст. 8 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст.49, 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Дубенському районі щодо виплати ОСОБА_1 основної та додаткової пенсії за шкоду, причинену здоров'ю в меншому розмірі ніж встановлено ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Дубенському районі здійснити перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_1 основну пенсію в розмірі не нижче 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, передбачені ст. 50,54 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з серпня 2010 року по січень 2011 року включно, з урахуванням проведених виплат.

В частині інших вимог адміністративний позов залищити без розгляду за пропуском строку зверення до суду.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубенський міськрайонний суд з поданням апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання постанови.

У випадку неподання апеляційної скарги у вказаний строк постанова набирає законної сили. В разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили за результатами розгляду судом апеляційної інстанції.

Суддя: