Постанова від 08.02.2011 по справі 2а-14998/10/0470

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2011 р. Справа № 2а-14998/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Барановського Р. А.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РББ Груп" до Дніпропетровської міжрайонної Державної податкової інспеції Дніпропетровської області про визнання нечинним рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання нечинним у повному обсязі рішення відповідача № 0004252306 від 12.11.2010 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 88679,30 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що штрафні (фінансові) санкції застосовано за порушення п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 р. однак акт перевірки не містить запису про порушення зазначеного пункту Указу, що на думку позивача, виключало право контролюючого органу приймати оскаржуване рішення. Крім того, позивач стверджує що не допускав порушення зазначеного пункту Указу.

Відповідач надав до суду заперечення відповідно до яких позов не визнав, посилаючись на не оприбуткування господарською одиницею позивача готівки у повній сумі її фактичного надходження у книзі обліку розрахункових операцій готівкових коштів на загальну суму 17731,86 грн., відповідальність за що передбачено п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 р.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.

30.10.2010 р. Західно-Донбаською об'єднаною державною податковою інспекцією в Дніпропетровській області було проведено перевірку (контроль за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності) магазину «Плюс», розташованого за адресою вул. Ватоліної, 9/1, м. Павлоград, який належить Товариству з обмеженою відповідальністю «РББ ГРУП» (надалі позивач).

За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій № 00000439 від 30.10.2010 р. (надалі Акт).

На підставі зазначеного Акту Дніпропетровської міжрайонної Державної податкової інспекції Дніпропетровської області ( надалі відповідачем) прийнято рішення № 0004252306 від 12.11.2010 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій до Товариства з обмеженою відповідальністю «РББ ГРУП» в сумі 88679,30 (вісімдесят вісім тисяч шістсот сімдесят дев'ять грн.30 коп.) грн. за допущені порушення вимог п.2.6 ст.2 Положення «Про ведення касових операцій в національній валюті в України», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 та п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року N 436/95.

Зазначене рішення отримано 15.11.2010 р. Рішення не оскаржувалось з дотриманням апеляційної процедури.

Згідно з актом, позивачем порушено вимоги п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637, внаслідок «...неоприбуткування готівкових коштів в день їх фактичного надходження 09.07.2010 р. та 10.09.2010 р. на загальну суму 17731,86 грн. в книзі обліку розрахункових операцій № 0417006081/1 від 29.01.2010 р. на підставі фіскальних звітних чеків «Z»-звітів реєстратора розрахункових операцій, а саме: фіскальний звітний чек «Z»-звіт за 09.07.2010 р. фактично роздруковано 10.07.2010 р. о 07 год. 52 хв. № 336 на суму 10385,96 грн., фіскальний звітний чек «Z»-звіт за 10.09.2010 р. фактично роздруковано 11.09.2010 р. о 07 год. 42 хв. № 309 на суму 7345,90 грн.».

Згідно з вимогами п.10 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 р. № 110, факти порушень податкового та іншого законодавства посадова особа органу державної податкової служби оформляє актом перевірки, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів та вказуються конкретні їх пункти і статті. Такий акт підписується посадовими особами контролюючого органу та підприємства.

Як зазначено вище, штрафні (фінансові) санкції застосовано за порушення п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року № 436/95, однак Акт не містить запису про порушення зазначеного пункту Указу.

Відповідно до абзацу 2 ст. 2 даного Закону фіскальні функції, це здатність РРО забезпечувати однократне занесення, довгострокове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове прочитання і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі. За таких умов, виконання Z-звіту (фіскальний звітний чек) безумовно відноситься до фіскальних функцій РРО.

Згідно з вимогами ст. 13 даного Закону, вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 р. № 199, визначено термін «зміна» - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту. У примітках до формату і розрядності даних, що зберігаються у фіскальній пам'яті (додаток до Вимог № 199), визначено, що максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години.

Таким чином, при розрахунку тривалості зміни, що не може перевищувати 24 годин до настання яких має буди роздруковано Z-звіт, необхідно враховувати час виконання першої розрахункової операції після виконання попереднього Z-звіту та друку Z-звіту.

Згідно даними розрахункових документів, перша розрахункова операція була проведена 10.07.2010 р. о 08 год. 04 хв., роздруковано фіскальний звіт 11.07.2010 р. о 07 год. 52 хв., при цьому перша розрахункова операція 11.07.2010 р. проведена через РРО о 08 год. 04 хв., тобто в межах 24 годин, та до відкриття наступної робочої зміни РРО. Перша розрахункова операція проведена 10.09.2010 р. 08 год. 14 хв., роздруківка фіскального звіту проведена 11.09.2010 р. о 07 год. 42 хв., при цьому перша розрахункова операція 11.09.2010 р. проведена через РРО о 08 год. 16 хв., тобто в межах 24 годин, та до відкриття наступної робочої зміни РРО.

Вимогами п. 1 Указу передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, в т.ч. за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», реєстратори розрахункових операцій застосовуються юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток) при продажу товарів у сфері торгівлі.

Згідно з вимогами п. 1, 13 ч. 1 ст. 3 даного Закону, юридичні особи (суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток) при продажу товарів у сфері торгівлі зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Регулювання обігу готівкових коштів проводиться згідно з вимогами зазначеного Указу, Національним Банком України.

Згідно з вимогами п. 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637, оприбуткування готівки проводиться підприємствами в касі на повну суму її фактичних надходжень шляхом її відображення у касовій книзі, книзі обліку розрахункових операцій.

Відповідно до вимог п.2.6 даного Положення, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Таким чином, розрахункові операції, що проводяться юридичною особою та підтверджують оприбуткування готівкових коштів, мають оформлюватися:

- через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій;

- операції оформлюються на повну суму покупку;

підтвердженням виконання розрахункової операції є роздрукований розрахунковий документ;

- сума отриманих готівкових коштів на місці проведенні розрахунків має відповідати сумі коштів, яка зазначена в денному звіті.

- оприбуткування готівки проводиться шляхом відображення операції у касовій книзі, книзі обліку розрахункових операцій.

Перевіряючими не встановлено проведення операцій без РРО, невідповідність оприбутковуваних сум готівкових коштів даним розрахункових документів.

Крім того, при винесенні оскаржуваного рішення відповідач не врахував вимоги Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614.

Згідно з вимогами п. 7.5 даного Порядку, використання Книги ОРО, зареєстрованої на РРО, зокрема, передбачає:

- наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО;

- підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО;

- щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при ньому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.

Таким чином, будь-яка торгівельна організація зобов'язана при веденні Книги ОРО забезпечити щоденні записи руху готівки, які мають відповідати даним оформлених розрахункових документів, а відповідний фіскальний звітний чек має бути вклеєним до відповідного розділу Книги ОРО.

Фактів відсутності щоденних записів про рух готівки та не підклеювання фіскальних звітних чеків, перевіряючими не встановлено.

Також при проведенні перевірки перевірючими не враховано документи, які було надано та відповідно не враховано: відомості, що містить книга обліку розрахункових операцій № 0417006081 від 29.01.2010 р., а саме, книга містить запис про проведення 09.07.2010 р. готівкової операції на суму 10385,94 грн. із поверненням готівкових коштів за товар на суму 46,89 грн., а також про проведення 10.09.2010 р. готівкової операції на суму 7345,90 грн.; наявність розрахункових документів на зазначені вище готівкові суми; відомості, що містить касова книга на 2010 р.; прибутковий касовий ордер № 374 від 09.07.2010 р.; видатковий касовий ордер від 09.07.2010 р.; копія супроводжувальної відомості до суми грошової виручки № 234 від 09.07.2010 р. (інкасація готівкових коштів); відомості, що містить касова книга на 2010 р.; прибутковий касовий ордер № 499 від 10.09.2010 р.; видатковий касовий ордер від 10.09.2010 р.; копія супроводжувальної відомості до суми грошової виручки № 235 від 10.09.2010 р. (інкасація готівкових коштів).

Крім того, перевіряючими в акті перевірки підтверджено факт наявності записів про проведення зазначених вище готівкових операцій в Книзі ОРО, а також наявність фіскальних звітних чеків.

З огляду на викладене, оскаржуване рішення підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області № 0004252306 від 12.11.2010 р.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя

Р.А. Барановський