копія
06 грудня 2010 р. Справа № 2а-11081/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КП Центральний ринок" до головного державного інспектора сектору державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області Самко Юрія Вікторовича, Управління Держкомзему у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, -
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до головного державного інспектора сектору державної реєстрації з контролю за використанням та охороною земель управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області Самко Юрія Вікторовича та Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області про:
визнання протиправними дій головного державного інспектора сектору Держземінспекції м. Дніпропетровська Самко Юрія Вікторовича щодо складання Акту від 18 червня 2010 року та винесення припису № 17 від 18 червня 2010 року;
скасування припису № 17 Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області від 18 червня 2010 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що дії відповідачів щодо складання Акту від 18 червня 2010 року та винесення припису № 17 від 18 червня 2010 року суперечать вимогам Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. та Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 року № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року».
Відповідачі заперечують проти задоволення позову, посилаючись на правомірність дій та рішення, що оскаржено.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що на адресу ТОВ «КП Центральний ринок» надійшли акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18 червня 2010 року та припис № 17 від 18 червня 2010 року з пропозицією привести використання земельної ділянки у відповідність до чинного законодавства у 30-ти денний термін.
У вищезазначеному акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства (далі - Акт) зазначається, що головним державним інспектором Самко Юрієм Вікторовичем за участю старшого оперуповноваженого в ОВС департаменту ДСБЕЗ МВС України полковника міліції Захарова О.В. та головних державних інспекторів Павлова Г. П., Кириченка С. В. була проведена позапланова перевірка з питання дотримання вимог земельного законодавства.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 березня 2008 року № 224 «Про затвердження Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів» Держкомзем забезпечує реалізацію державної політики та управління у сфері регулювання земельних відносин, використання, відтворення, охорони та проведення моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, провадження топографо-геодезичної та картографічної діяльності, а також міжгалузеву координацію та державне регулювання у сфері встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища.
Відповідно до ч. З ст. 19 Господарського кодексу України Держава здійснює контроль і нагляд за господарською діяльністю суб'єктів господарювання у тому числі у сфері земельних відносин - за використанням і охороною земель.
Таким чином, на Державний комітет України із земельних ресурсів розповсюджується дія Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-У від 05.04.2007 р.
В Акті перевірки ТОВ «КП Центральний ринок» від 18 червня 2010 року зазначено, що перевірка здійснюється як позапланова. В той же час позапланові перевірки суб'єкта господарювання здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України. Порядок проведення перевірок встановлено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-У від 05.04.2007 р. та п. 4 Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 року № 312 «Про затвердження Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель», відповідно до яких позаплановою перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи відповідного інспекційного органу Держкомзему і проводиться за наявності певних підстав.
Серед основних принципів державного нагляду в ст. 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-У від 05.04.2007 р. зазначається, що державний нагляд здійснюється лише за наявності підстав, визначених законом.
Підстави проведення позапланових заходів передбачені ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-У від 05.04.2007 р. та п. 3. 2 Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 року № 312 «Про затвердження Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель»:
проведення перевірки виконання заходів з ліквідації наслідків аварій, інших надзвичайних ситуацій, що призвели до забруднення чи знищення родючого шару ґрунту;
виявлення недостовірності даних, поданих юридичними чи фізичними особами на запит інспекційного органу Держкомзему;
за наявності інформації щодо самовільного зайняття земельної ділянки та використання її без правовстановлюючих документів;
при поданні юридичними чи фізичними особами письмової заяви до відповідного інспекційного органу Держкомзему про бажання проведення позапланової перевірки;
у разі публікацій у засобах масової інформації матеріалів, що свідчать про порушення земельного законодавства;
за ініціативи інспекційного органу Держкомзему, якщо ним виявлені факти, що свідчать про порушення земельного законодавства
Із змісту наведених статей вбачається, що жодна із наведених в них норм не може бути підставою для перевірки ТОВ «КП Центральний ринок», оскільки ТОВ «КП Центральний ринок» не було надано відповідних документів, тобто повідомлення про строки та підстави проведення перевірки, а також наказу органу державного нагляду (контролю), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного документа (згідно вимог ст. ст. 6, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-У від 05.04.2007 р.). Але вищевказані дії Держкомземом не були проведені.
Крім того, Постанова Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 року № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» постановляє органам і посадовим особам тимчасово припинити проведення планових перевірок суб'єктів господарювання; встановити обмеження щодо проведення позапланових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок, що проводяться за зверненнями фізичних і юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства або за поданням суб'єктом господарювання до відповідного органу письмової заяви про проведення перевірки за його бажанням.
Відповідно до п. 4. 1 Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 року № 312 «Про затвердження Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель», державні інспектори проводять перевірки стану дотримання земельного законодавства в присутності власників земельних ділянок чи землекористувачів або уповноважених ними осіб, а також осіб, які вчинили порушення земельного законодавства. У разі відсутності при перевірці власника чи землекористувача або уповноважених ними осіб перевірка проводиться за наявності двох свідків. Але на момент проведення перевірки ТОВ «КП Центральний ринок» не було повідомлено про її проведення. В Акті міститься інформація про те, що перевірка від 18 червня 2010 року проводилася у присутності директора ТОВ «КП Центральний ринок», але доказів присутності при проведенні перевірки директора ОСОБА_4, чи будь-якої іншої уповноваженої особи суду не надано. Інші особи у якості свідків до перевірки залучені не були. В Акті інформація про них не зазначена. Таким чином, можна зробити висновок, що були порушені вимоги п. 4.1 Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 року № 312 «Про затвердження Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель».
В Акті наведено план-схему земельної ділянки, на якій зроблені позначки, де знаходиться земельна ділянка, на якій розташовано нерухоме майно ТОВ «КП Центральний ринок». Відповідно до вимог п. 5.6 Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 року № 312 «Про затвердження Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель» в акті повинна наводитись план-схема місця розташування земельної ділянки (схематичний абрис чи викопіювання з картографічних матеріалів планів земельної ділянки з прив'язкою до місцевості та зазначенням суміжних землекористувачів). На план-схемі повинна вказуватись загальна площа земельної ділянки та площа, на якій виявлено порушення (забруднення, самовільне зайняття тощо).
Всупереч наведеній статті на план-схемі до Акту не відображено загальну площу земельної ділянки та площу, на якій, начебто, виявлено порушення та не зазначено суміжних землекористувачів, що робить зміст Акту невідповідним вимогам п. 5 Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 року № 312 «Про затвердження Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель».
Що стосується Припису № 17 від 18 червня 2010 року, то з його змісту не є зрозумілим яку саме земельну ділянку та у яку відповідність до чинного законодавства приписується привести ТОВ «КП Центральний ринок». Загалом припис № 17 складений на підставі Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18 червня 2010 року, з яким не можна погодитись і вважати його законним, оскільки він порушує вимоги законодавства, а саме ст. 6, 7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-У від 05.04.2007 р. та положення Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 року № 312 «Про затвердження Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель». Отже, пропозиція припису щодо приведення використання земельної ділянки у відповідність до чинного законодавства у 30-ти денний термін є неправомірною, так як ґрунтується на незаконному Акті перевірки від 17.06.2010 року.
В акті перевірки вказано, що земельна ділянка площею 0,09282 га за адресою: вул. Шмідта, 5Б, Кіровський район, м. Дніпропетровськ використовується ТОВ «КП Центральний ринок» під розміщення та обслуговування торгівельного павільйону без державної реєстрації права власності на земельну ділянку, права постійного користування та права оренди земельної ділянки, а також без документів, що посвідчують право на земельну ділянку, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Щодо змісту порушень вимог земельного законодавства, встановлених актом перевірки, та які пропонується усунути приписом, то зазначені порушення відсутні, оскільки позивачем були вчинені дії, передбачені діючим законодавством, необхідні для оформлення права користування земельними ділянками, а саме.
Позивач з метою оформлення права користування на земельну ділянку по вул. Шмідта, 5Б звернулося до Центру Державного земельного кадастру, який зареєстрував зазначену земельну ділянку за ТОВ «КП Центральний ринок» під кадастровим номером 1210100000:06:085:0252. Згідно даних ДЗК та відповідно до встановленої нормативної грошової оцінки земельної ділянки товариством з моменту набуття права власності на торгівельний павільйон (з 29.01.2009р.) щомісячно здійснюється оплата земельного податку до державного бюджету за користування земельною ділянкою по вул. Шмідта, 5Б. Загальна сума сплаченого земельного податку за користування землею по вул. Шмідта, 5Б становить 60 847,4 грн.
Для оформлення договору оренди земельної ділянки по вул. Шмідта, 5Б позивачем було подано Дніпропетровському міському голові заяву від 07.04.2009р. № 58 про підготовку документів на право користування землею. Відповідно до поданої заяви Міський голова доручив ТОВ «Геоматика» проведення робіт з підготовки землевпорядної документації на земельну ділянку по вул. Шмідта, 5Б. На цій підставі 14.04.2009р. позивачем було укладено з ТОВ «Геоматика» договір № 0021/09/04.1 на підготовчі роботи щодо розроблення документації із землеустрою.
Також для розрахунку нормативної площі земельної ділянки по фактичному розміщенню торгівельного павільйону за адресою вул. Шмідта, 5Б позивачем укладено з ПП «Проекттехбуд» договір від 05.08.2010р. № 708-03 на створення проектної документації. Окрім цього, для підготовки графічних матеріалів (з урахуванням містобудівної документації) з бажаним місцем розташування земельної ділянки, яка буде відводитися ТОВ «КП Центральний ринок», позивачем укладено договір від 05.08.2010р. № 3045 з комунальним підприємством «Центр містобудування, архітектури та кадастру».
Отже позивач, зареєструвавши своє право власності на об'єкт нерухомості по вул. Шмідта, 5Б, звернувся в установленому порядку до Дніпропетровської міської ради за оформленням права користування на земельну ділянку під торгівельним павільйоном та проходить передбачену законодавством процедуру підготовки документів для укладання договору оренди землі.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, головний державний інспектор Самко Юрій Вікторович, приймаючи припис № 17 від 18 червня 2010 року, діяв не в межах повноважень, що передбачені чинним законодавством України, та не у спосіб, що передбачений законами, не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, упереджено, без урахування прав ТОВ «КП Центральний ринок», передбачених ст. 10 Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-У.
З огляду на викладене, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії головного державного інспектора сектору державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Самко Юрія Вікторовича щодо складання Акту від 18 червня 2010 року та винесення припису № 17 від 18 червня 2010 року;
Визнати протиправним та скасувати припис № 17 Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області від 18 червня 2010 року.
Копію постанови направити сторонам.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис)
Постанова не набрала законної сили 06.12.2010
Суддя Р.А. БарановськийР.А. Барановський