Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 309
Іменем України
17.02.2011
Справа №5002-22/5027-2010
За позовом - ВАТ «Кримгаз», м. Сімферополь, вул. Училищна, 42а
до відповідача - ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь», м. Сімферополь, вул. Шмідта, 19/1, кв. 4а; смт Кіровське, вул. Р. Люксембург, 92-а
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Національної комісії регулювання електроенергетики України, м. Київ, вул. Смоленська, 19
про внесенні змін до договору
Суддя Калініченко А.А.
представники:
від позивача - Новгородський П.В., дов. №1893 від 10.06.2010р.; Андрушко М.І., дов. №2058 від 16.06.2010р.
від відповідача - Дем'янович К.С., дов. №4 від 22.02.2010р.; Колесніков Ю.В., паспорт ЕС 107100, президент; Лешко Ю.І., представник за довіреністю.
третя особа - Ігошина О.В., дов. №6 від 28.12.2010р.
Обставини справи:
Позивач - ВАТ «Кримгаз» звернувся до Господарського суду АР Крим з позовною заявою до відповідача - ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь», просить суд зобов'язати відповідача укласти додаткову угоду № 1 від 25.05.2010 року у наступній редакції: доповнити п. 5.1. Договору наступною редакцією: «З першого травня 2010 року ціна транспортування 1000,0 м3 природного газу складає 134,10 грн., крім того ПДВ 20% - 26,82 грн., всього 160,92 грн. Другі умови договору залишаються незмінними та обов'язковими до виконання сторонами.
Крім того, позивач просить суд зобов'язати відповідача укласти додаткову угоду № 2 від 14.08.2010 року у наступній редакції: доповнити п. 5.1. Договору наступною редакцією: «З першого серпня 2010 року ціна транспортування 1000,0 м3 природного газу складає 179,30 грн., крім того ПДВ 20% 35,86 грн., всього 215,16 грн. Другі умови договору залишаються незмінними та обов'язковими до виконання сторонами.»
Відповідач заперечує проти позовних вимог, просить суд в задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що на думку відповідача, позивач здійснює за довго ром № 324 від 29.12.2009 року для ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь» послуги з транзиту належного ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь» природного газу, тобто, здійснює діяльність, що взагалі не підлягає ліцензуванню, а тому ціни на таки послуги повинні визначатись не на підставі відповідної постанови НКРЕ, а вільним волевиявленням сторін, у зв'язку з чим запропоновані позивачем ціни не відповідають економічним інтересам ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь».
Крім того, під час розгляду справи відповідач надав суду пояснення до відзиву на позовну заяву.
23.11.2010 року до суду надійшла заява позивача про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить суд внести зміни до договору № 324 від 29.12.2009 про транспортування природного газу та викласти у наступній редакції: в п. 5.1. внести зміни наступної редакції: «З 01 травня 2010 року ціна транспортування 1000,0 м3 природного газу складає 134,10 грн., крім того ПДВ 20% 26,82 грн., всього 160,92 грн. Другі умови договору залишаються незмінними та обов'язковими до виконання сторонами».
Внести зміни до договору № 324 від 29.12.2009 року про транспортування природного газу та викласти у наступній редакції: до п. 5.1. ввести зміни наступної редакції: «З 01 серпня 2010 року ціна транспортування 1000,0 м3 природного газу складає 179,30 грн., крім того ПДВ 20% 35,86 грн., всього 215,16 грн. Другі умови договору залишаються незмінними та обов'язковими до виконання сторонами.»
Вказана заява позивача про уточнення позовних вимог прийнята судом до розгляду.
Відповідач заперечує проти уточнених позовних вимог, просить суд в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Господарського суду АР Крим від 25.11.2010 року прийнято заяву позивача про зміну предмету позову до розгляду.
Відповідач надав суду відзив на уточнені позовні вимоги, просить суд в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Господарського суду АР Крим від 08.12.2010 року строк вирішення спору продовжено на 15 днів. до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено Національну комісію регулювання електроенергетики України, суд перейшов до розгляду справи по суті.
В судовому засіданні 16.02.2011 року було оголошено перерву до 17.02.2011 року до 14 години 00 хвилин, про що сторони повідомлені під розпис в бланку перерви в судовому засіданні.
Після перерви, 17.02.2011 року розгляд справи продовжено за участю представників сторін.
Розгляд справи відкладався в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
встановив:
29 грудня 2009 року між ВАТ «Кримгаз» та ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» укладений договір на транспортування природного газу № 324, предметом якого визначено, що ВАТ «Кримгаз» (газорозподільна організація) зобов'язалося транспортувати своїми мережами природний газ для споживачів замовника - ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь» в об'ємах, що погоджені сторонами.
Ціна транспортування однієї тисячі кубічних метрів газу складала 82,70 грн. та ПДВ 20% - 16,54 грн., всього ціна транспортування по договору № 324 від 29.12.2009 року за 1 тис. м.куб. склала 99,24 грн.
У п.5.4. цього договору визначено, що ціни, тарифи та умови розрахунків за надані послуги по транспортуванню газу можуть змінюватися відповідними рішеннями органів влади (НКРЕ, КМУ). Нові тарифи є обов'язковими для сторін по даному договору та оформляються додатковими угодами.
Постановою НКРЕ від 28.04.2010 року № 446 затверджено Відкритому акціонерному товариству з газопостачання та газифікації «Кримгаз» тариф на транспортування природного газу у розмірі 134,10 грн. за 1000 м3 (з урахуванням ПДВ ціна складає 160,92 грн.).
На підставі постанови НКРЕ від 28.04.2010 року № 446 до ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь» підготовлена та направлена (вих. 1678 від 26.05.2010 року рекомендованим листом) додаткова угода № 1 щодо доповнення п. 5.1. Договору № 324 від 29.12.2010 року абзацом: «З 01 травня 2010 року вартість транспортування 1000,0 м. куб. природного газу складає 134,10 грн., крім того ПДВ 20% 26,82 грн., всього 160,92 грн.».
Незважаючи на це, відповідач у передбачені законом терміни дану додаткову угоду № 1 не розглянув, не підписав, до адреси ВАТ «Кримгаз» не повернув.
Транспортування природного газу для ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь» по розподільчим мережам ВАТ «Кримгаз» продовжувалось далі, а розрахунки за транспортування природного газу виконалися у не повному обсязі.
В акті транспортування природного газу від 31.05.2010 року вказана нова ціна транспортування природного газу - 160,92 грн. та під нею підпис представника з печаткою ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь», що, на думку позивача, свідчить про згоду з новою ціною.
Відповідно до постанови НКРЕ України № 974 від 30.07.2010 року Відкритому акціонерному товариству з газопостачання та газифікації «Кримгаз» з 01.08.2010 року затверджений тариф на транспортування розподільними трубопроводами за 1000,0 м.куб. 215,16 грн. (з урахуванням ПДВ).
На підставі постанови НКРЕ № 974 від 30.07.2010 року підготовлена та направлена рекомендованим листом (вих. 2864 від 14.08.2010) на адресу ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» додаткова угода № 2 до договору № 324 від 29.12.2009 року.
Однак, додаткова угода № 2 як і додаткова угода № 1 відповідачем ігноруються, відповіді на додаткову угоду на адреси ВАТ «Кримгаз» не надійшло.
Позивач вказує, що ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» заборгованість не погасило, пропозицій щодо мирного врегулювання виниклої заборгованості до ВАТ «Кримгаз» не надійшло.
Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що за своїми ознаками послуги ВАТ «Кримгаз» не мають ознак послуг з транспортування газу розподільними газопроводами, передбачених чинним законодавством, а тому тарифи НКРЕ застосуванню до них не підлягають, в той же час, ці послуги слід оплачувати у розмірі частини тарифу на транспортування газу розподільними, встановленого НКРЕ для ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» «інші витрати, в тому числі оплата послуг ВАТ «Кримгаз».
Розглянувши заявлені позовні вимоги, господарський суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Доводи відповідача, які викладені у відзиві та поясненнях до нього зводяться до того, що з урахуванням характеру послуг, яки надаються ВАТ «Кримгаз» господарська діяльність позивача не може розглядатись як транспортування газу розподільними газопроводами у розумінні Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного і нафтового газу, оскільки позивач лише переміщує газ, що належить ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь», при цьому не передає його ані власним споживачам, яки знаходяться на його ліцензійній території, ані споживачам відповідача, оскільки вони знаходяться на ліцензійній території ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь».
Суд вважає ці доводи відповідача необґрунтованими та такими, що базуються на неправильному тлумаченні термінів чинного законодавства виходячи з наступного.
В основу своїх доводі відповідач покладає таку, на його думку, обов'язкову ознаку діяльності з транспортування природного газу розподільними трубопроводами, як доставка газу газорозподільним підприємством до споживачів, які знаходяться на території, затвердженої НКРЕ для цього підприємства. Такий висновок, зроблений відповідачем, зокрема, виходячи з поняття «газорозподільні мережі (розподільні газопроводи)», яке закріплено у Ліцензійних умовам провадження господарської діяльності з розподілу природного і нафтового газу, затверджений постановою НКРЕ №12 від 13.01.2010 р.
Пунктом 2.1. зазначених Ліцензійних вимог передбачено, що провадження діяльності з розподілу газу можливе при виконанні наступних умов:
наявності в ліцензіата розподільних мереж, які перебувають у його власності чи користуванні - сторони спору не оспорюють факту знаходження розподільних мереж у користування ВАТ «Кримгаз»;
наявність в ліцензіата договорів із замовниками та/або газопостачальними підприємствами про транспортування газу розподільними газопроводами - між ВАТ «Кримгаз» та ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» укладено договір №324 від 29.12.2009 р., за яким відповідач виступає замовником послуг з транспортування газу розподільними мережами до точки розмежування балансової належності газових мереж.
Згідно пункту 1.3. Ліцензійних умов, замовник - це фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка на підставі договору замовляє послуги з транспортування газу розподільними газопроводами ліцензіата або послуги з проектування, будівництва нового або реконструкції діючого об'єкта системи газопостачання та підключення його до діючих газорозподільних мереж ліцензіата;
провадження господарської діяльності з розподілу газу лише на території, затвердженої НКРЕ - з матеріалів справи, пояснень сторін, пунктів 2.1., 3.1.1. договору №324 від 29.12.2009 р. вбачається, що позивач транспортує газ розподільними мережами виключно до точки розмежування балансової належності газових мереж позивача та відповідача, отже в межах території, затвердженої НКРЕ.
Дійсно, згідно пункту 1.3. Ліцензійних умов, газорозподільні мережі (розподільні газопроводи) - майновий виробничий комплекс, який складається з організаційно і технологічно пов'язаних об'єктів, призначених для транспортування газу від газорозподільних станцій до споживачів, в той час як споживач газу - юридична особа, фізична особа - підприємець або фізична особа (населення), яка отримує природний газ відповідно до договору про постачання природного газу та використовує його на власне споживання як паливо, сировину та/або на виробничо-технологічні потреби (далі - споживач).
Зазначені норми не суперечать характеру правовідносин сторін, адже газорозподільні мережі ВАТ «Кримгаз» також використовуються для того, щоб доставити газ як споживачам, які знаходяться на ліцензійній території позивача, так і споживачам, які знаходяться на ліцензійній території відповідача, оскільки якщо б ВАТ «Кримгаз» не здійснювало транспортування газу розподільчими мережами до точки розмежування балансової належності газових мереж, ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» не мало би фізичної можливості передати газ споживачам, які знаходяться на його ліцензійній території.
Як вбачається з пояснень сторін, технічно, газ, що належить ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь» (закуплений у третьої особи) не може бути доставлений в розподільні мережі відповідача інакше, як шляхом його переміщення від магістрального газопроводу через розподільні мережі ВАТ «Кримгаз».
Позиція відповідача є логічно суперечливою, адже згідно з неї суб'єкти господарювання які знаходяться на ліцензійній території ВАТ «Кримгаз», географічно ближче до магістрального газопроводу повинні сплачувати за послуги транспортування ВАТ «Кримгаз» більшу ціну, ніж ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь», для якого позивач здійснює транспортування газу у точку балансового розмежування мереж, яка знаходиться географічно дальше від магістрального газопроводу (це наглядно підтверджується Схемою газопроводів с. Красна Зорька та с. Урожайне т.1 а.с.94, яку надав відповідач), незважаючи на те, що витрати на транспортування зростають прямо пропорційно збільшення відстані від місця виробництва (передання) газу до місця споживання (одержання) газу.
Стосовно характеру правової природи тарифу на оплату послуг ВАТ «Кримгаз» господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 3 грудня 1990 року №507-XII Кабінет Міністрів України: забезпечує здійснення в республіці державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій, електроенергетики, централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Згідно статті 8 Закону державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Відповідно до пункту 8 постанови КМУ №1548 від 25.12.1996 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» Національна комісія регулювання електроенергетики регулює тарифи на електроенергію, що відпускається населенню для побутових потреб, єдині тарифи на електричну енергію, що відпускається для кожного класу споживачів, крім тарифів на електричну енергію, що відпускається на побутові потреби населення, населених пунктів та зовнішнього освітлення, та встановлює: тарифи на розподіл природного газу та його постачання.
Згідно п.п. 16 п.4 Указу Президента України №213/95 від 14.03.1995 «Про заходи щодо забезпечення діяльності Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України, комісія формує в межах своєї компетенції державну політику щодо встановлення цін на електроенергію, газ, нафту та нафтопродукти, тарифів на їх транспортування, зберігання, постачання та розподіл, а також транспортування турбопроводами інших речовин.
Суд звертає увагу відповідача на те, що тарифи на транспортування природного газу розподільними газопроводами, які встановлені для ВАТ «Кримгаз» є державними фіксованими цінами (тарифами), відхилення від яких як у бік збільшення та і в бік зменшення тарифу є протиправними діями та порушенням державної дисципліни цін.
Згідно статті 632 Цивільного кодексу України що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін а у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Отже, такі вимоги законодавства передбачені в п. 5.4. договору № 324 від 29.12.2009 року та висловлено, що ціни (тарифи), форми, порядок та умови розрахунків за надані послуги по транспортуванню газу можуть змінюватися відповідними рішеннями органів влади (НКРЕ, КМУ). Нові тарифи є обов'язковими для сторін по даному договору та оформляються додатковими угодами.
Постановою НКРЕ №974 від 30.07.2010 ВАТ «Кримгаз» затверджено тариф на транспортування природного газу розподільними газопроводами в розмірі 179,30 грн. за 1000 м. куб (без урахування ПДВ) з 1 травня 2010 року.
Постановою НКРЕ №446 від 28.04.2010 ВАТ «Кримгаз» затверджено тариф на транспортування природного газу розподільними трубопроводами в розмірі 134,10 грн. за 1000 м. куб . (без врахування ПДВ) з 1 серпня 2010 року.
Суд звертає увагу відповідача на те, що тарифи на транспортування природного газу розподільними газопроводами, які встановлені для ВАТ «Кримгаз» є державними фіксованими цінами (тарифами), відхилення від яких як у бік збільшення та і в бік зменшення тарифу є протиправними діями та порушенням державної дисципліни цін.
За таких обставин суд виходить з того, що на ціну послуг за договором №324 від 29.12.2009 року, укладеним між сторонами не поширюється дія принципу свободи договору, оскільки зазначена ціна є об'єктом державного цінового регулювання, за значених умов, у правовідносинах між сторонами підлягає застосуванню саме той розмір тарифу, якій визначений НКРЕ та саме з той дати, яка встановлена у відповідній постанові НКРЕ.
Стосовно посилань відповідача на те, що послуги ВАТ «Кримгаз» відповідач повинен оплачувати виключно в межах суми передбаченої у структурі тарифу, затвердженого НКРЕ для ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» на транспортування газу розподільними трубопроводами, розділ «інші витрати, в тому числі оплата послуг «ВАТ «Кримгаз» суд зазначає наступне.
Із змісту договору на транспортування природного газу №324 від 29.12.2009 року вбачається, що виконавцем послуги є саме ВАТ «Кримгаз», в той час як відповідач виступає в якості її замовника, а тому підлягає застосуванню тариф на транспортування газу розподільними газопроводами, якій затверджений саме для ВАТ «Кримгаз».
Суд звертає увагу відповідача на те, що ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь», у разі незгоди з тарифами, які затверджуються для відповідача НКРЕ в частині обсягу врахування витрат ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» на оплату послуг ВАТ «Кримгаз», не позбавлено права оскаржувати відповідні акти НКРЕ у судовому порядку.
Господарський суд виходить з того, що акт №106 планової перевірки дотримання ліцензіатом ліцензійних умов від 09.07.2010 року, а також постанова НКРЕ від 15.07.2010 №822 про накладення штрафу на ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного і нафтового газу та щодо усунення порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом і Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного і нафтового газу не є безспірними доказами, які обґрунтовують позицію відповідача, оскільки відповідачем була допущена ціла низка відхилень від структури тарифу, зокрема за такими статтями, як матеріальні витрати, витрати на оплату праці, амортизаційні витрати, інші витрати.
Згідно ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України оплата держмита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу підлягає покладанню на відповідача.
В судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення згідно статті 85 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 82-84, 85 Господарського процесуального Кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до договору № 324 від 29.12.2009 року про транспортування природного газу, укладеного між ВАТ «Кримгаз» (м. Сімферополь, вул. Училищна, 42а, рахунок № 26007054900922 КРУ «Приватбанк», МФО 384436, ЄДРПОУ 03348117) та ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь» (м. Сімферополь, вул. Шмідта, 19/1, кв. 4а; смт Кіровське, вул. Р. Люксембург, 92-а, банківські реквізити невідомі, ЄДРПОУ 32477244), викласти пункт 5.1. договору в наступній редакції: «З 01 травня 2010 року ціна транспортування 1000,0 метрів кубічних природного газу складає 134,10 грн., крім того ПДВ 20% 26,82 грн., усього 160,92 грн. (сто шістдесят гривень дев'яносто дві копійки). З 01 серпня 2010 року ціна транспортування 1000,0 метрів кубічних природного газу складає 179,30 грн., крім того ПДВ 20% 35,86 грн., усього 215,16 грн. (двісті п'ятнадцять гривень шістнадцять копійок)».
3. Стягнути з ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь» (м. Сімферополь, вул. Шмідта, 19/1, кв. 4а; смт Кіровське, вул. Р. Люксембург, 92-а, банківські реквізити невідомі, ЄДРПОУ 32477244) на користь ВАТ «Кримгаз» (м. Сімферополь, вул. Училищна, 42а, рахунок № 26007054900922 КРУ «Приватбанк», МФО 384436, ЄДРПОУ 03348117) 170,00 грн. державного мита.
4. Стягнути з ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь» (м. Сімферополь, вул. Шмідта, 19/1, кв. 4а; смт Кіровське, вул. Р. Люксембург, 92-а, банківські реквізити невідомі, ЄДРПОУ 32477244) на користь ВАТ «Кримгаз» (м. Сімферополь, вул. Училищна, 42а, рахунок № 26007054900922 КРУ «Приватбанк», МФО 384436, ЄДРПОУ 03348117) 236,00 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.
5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 21.02.2011 року.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Калініченко А.А.