Постанова від 16.02.2011 по справі 11/9б

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

16.02.2011 р. справа №11/9б

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:Волкова Р.В.

суддівКалантай М.В. , Новікової Р.Г.

за участю представників сторін:

від кредитора:не з'явився,

від боржника:

від скаржника:не з'явився

не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Державного відкритого акціонерного товариства "Ремонтно-механічний завод", м. Лисичанськ Луганської області

на постанову господарського суду Луганської області

від25.11.2010 року

по справі№11/9б (Ковалінас М.Ю.)

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Комфорт ЛТД", м. Луганськ

доДержавного відкритого акціонерного товариства "Ремонтно-механічний завод", м. Лисичанськ Луганської області

пробанкрутство

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Луганської області від 25.11.2010р. по справі за № 11/9б припинено процедуру санації боржника - Державного відкритого акціонерного товариства "Ремонтно-механічний завод", м. Лисичанськ Луганської області та повноваження арбітражного керуючого Іванової Н.М., як керуючого санацією; визнано банкрутом боржника - Державне відкрите акціонерне товариство "Ремонтно-механічний завод", м. Лисичанськ Луганської області, вул. П. Морозова, 58, ідентифікаційний код 05515708, відкрити ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, тобто до 25.11.2011р.; ліквідатором банкрута призначено - арбітражного керуючого Чугунову Віру Олексіївну (ліцензія серії НОМЕР_1 від 19.01.2010р., ідентифікаційний номер НОМЕР_2, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1).

Постановою суду зобов'язано ліквідатора Чугунову В.О. - здійснити публікацію оголошення про визнання боржника банкрутом у офіційних друкованих органах Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України (газеті “Голос України” чи “Урядовий кур'єр”) в порядку, передбаченому п. п. 3, 5 ст. 23 Закону, провести ліквідаційну процедуру відповідно до вимог Закону та у строк до 12 місяців, з дня винесення даної постанови подати до суду звіт про роботу та ліквідаційний баланс банкрута в порядку ст. 32 Закону.

Заступником прокурора Луганської області в інтересах держави в особі державного відкритого акціонерного товариства „Ремонтно-механічний завод” постанову суду першої інстанції оскаржено до Донецького апеляційного господарського суду. В обгрунтування своїх вимог заявник посилається на відсутність у суду першої інстанції інформації щодо органу управління державним майном боржника та його позиція щодо подальшого провадження по справі . Крім того, за ствердженням скаржника, судом необгрунтовано не взято до уваги норми Закону України „Про мараторій на примусову реалізацію майна”.

Вивчивши матеріали справи, доводи заявника скарги, суд встановив наступне.

13.03.2000р. ухвалою господарського суду Луганської області порушено за справу № 11/9б про банкрутство боржника - Державного відкритого акціонерного товариства “Ремонтно - механічний завод відповідно до Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 30.06.1999р. №784-ХІV (далі за текстом - Закон), введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

05.05.2000р. в газеті “Голос України” №79 опубліковано оголошення про порушення провадження у справі № 11/9б про банкрутство боржника.

14.08.2000р. ухвалою місцевого господарського суду затверджено реєстр вимог кредиторів у справі № 11/9б про банкрутство боржника ДВАТ “Ремонтно - механічний завод”, м. Лисичанськ Луганської області.

10.04.2001р. введено процедуру санації боржника та призначено керуючим санацією Мамрукова О.А.

11.04.2006р. постановою господарського суду Луганської області боржника - ДВАТ "Ремонтно-механічний завод", по справі у справі №11/9б визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком до 12 місяців, тобто до 11.04.2007р.; ліквідатором призначено арбітражного керуючого Мамрукова О.А., на якого покладено повноваження та обов'язки, встановлені Законом, а також зобов'язано ліквідатора проводити ліквідаційну процедуру у справі з урахуванням приписів ст. ст. 1, 2 Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" від 29.11.2001р. №2864-ІІІ.

В подальшому, постанову господарського суду Луганської області оскаржено в апеляційному порядку Луганським обласним відділом з питань банкрутства з підстав порушення судом Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" від 29.11.2001р. №2864-ІІІ.

За результатами пергляду постанови Луганського апеляційного господарського суду від 08.06.2006р. у справі №11/9б апеляційну скаргу Луганського обласного відділу з питань банкрутства задоволено частково, виходячи з того, що, оскільки частка держави у статутному фонді боржника становить 100%, господарський суд Луганської області не мав права виносити постанову про визнання боржника у цій справі банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури до закінчення дії мораторію на примусову реалізацію майна встановленого Законом України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" від 29.11.2001р. №2864-ІІІ, тому апеляційною інстанцією скасовано п. п. 1, 2, 3 постанови господарського суду Луганської області від 11.04.2006р. у справі №11/9б, а справу №11/9б направлено на новий розгляд господарському суду Луганської області.

За результатами перегляду в касаційному порядку за скаргами представників трудового колективу боржника Демченка В.О. та Вінника Т.Л. на ухвалу Луганського апеляційного господарського суду від 07.06.2006., а також за касаційними скаргами керуючого санацією боржника Мамрукова О.А. та ліквідатора ініціюючого кредитора ТОВ "Комфорт - ЛТД" - Воронька О.О., постановою Вищого господарського суду України від 08.11.2006р. у справі №11/9б касаційні скарги керуючого санацією боржника Мамрукова О.А. та ліквідатора ініціюючого кредитора ТОВ "Комфорт - ЛТД" Воронька О.О. частково задоволено; постанову Луганського апеляційного господарського суду від 08.06.2006р. у справі №11/9б змінено, викладено резолютивну частину в наступній редакції:" 1.Апеляційну скаргу задовольнити частково. 2. Пункти 1, 2, 3 резолютивної частини постанови господарського суду Луганської області від 11.04.2006р. у справі № 11/9б - скасувати. В решті постанову господарського суду Луганської області від 11.04.2006р. у справі № 11/9б - залишити без змін. 3. Справу направити на новий судовий розгляд до господарського суду першої інстанції на стадію відкриття ліквідаційної процедури".

29.05.2007р. ухвалою суду першої інстанції усунуто арбітражного керуючого Мамрукова О.А. від виконання обов'язків керуючого санацією боржника та призначено іншого - арбітражного керуючого Журбу О.А.

02.11.2007р. ухвалою суду усунуто арбітражного керуючого Журбу О.А. від виконання обов'язків керуючого санацією боржника та призначено керуючим санацією арбітражного керуючого Альохіна І.В. (ліцензія серії НОМЕР_3 від 26.07.2006р.).

На момент винесення оспорюваного процесуального документу, провадження по справі про триває понад 10 років. При цьому, матеріали справи не містять доказів відновлення платоспроможності боржника. Навпаки, боржник фактично припинив свою господарську діяльність у 2004 році, вартість наявних у нього активів значно менше ніж кредиторська заборгованість, майже все майно боржника передано інвестору ПП “РМЗ” за умовами плану санації зі змінами та доповненнями, перспективи укладення мирової угоди між сторонами у справі не передбачається.

Враховуючи те, що боржник Державне відкрите акціонерне товариство "Ремонтно-механічний завод", є загальнодержавною власністю,місцевий господарський суд ухвалами від 18.11.2008р., 23.12.2008р., 10.03.2009р., 15.05.2009р. з метою визначення подальшого руху справи зобов'язував керуючого санацією спільно з комітетом кредиторів розглянути це питання, з урахуванням вимог Закону про мораторій, а також зобов'язував Міністерство палива та енергетики України та Міністерство вугільної промисловості України, визначитись щодо приналежності боржника до сфери управління будь-якого з зазначених Міністерств, оскільки державне майно боржника не може залишатись без управління, й надати суду свої міркування щодо можливості визнання боржника банкрутом чи інші можливі варіанти виходу з кризової ситуації, яка склалась у справі.

До теперішнього часу питання щодо органу уповноваженого управляти державним майном боржника залишилось невизначеним.

15.09.2009р. ухвалою суду замінено керуючого санацією по справі та призначено Іванову Н.М. (ліцензія серії АВ №158295 від 19.10.2006р.); зобов'язано її спільно з комітетом кредиторів вирішити питання щодо подальшого руху справи, при цьому взяти до уваги положення Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" від 29.11.2001р. №2864-ІІІ та рішення Конституційного Суду України від 10.06.2003р. №1-11/2003, й врахувати з цього приводу думку Фонду державного майна України, м. Київ, й органу управління державним майном боржника

Листом від 03.07.2007р. №1267З Луганський обласний відділ з питань банкрутства повідомив, що згідно Змін та доповнень до плану санації та інвестиційного договору 02.07.2004. інвестору передано майно боржника, право власності на яке визнано за інвестором, майно, що залишилось нереалізованим списано рішенням комітету кредиторів 17.01.2007р., виробнича діяльність ДВАТ "РМЗ" не здійснюється з початку 2003 року, платоспроможність боржника в процедурі санації не відновлено, майно, за рахунок реалізації якого можна було б погасити вимоги кредиторів, відсутнє, також, у боржника відсутні основні засоби, на які поширюється дія Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна", тому Відділ вважає, що у даному випадку можливе введення ліквідаційної процедури.

Відповідно до листа Фонду державного майна України від 25.01.2008р. №10-24-980, рішення про приватизацію ДВАТ "Ремонтно-механічний завод" не приймалось, функції з управління корпоративними права держави до Фонду не передавалися.

Згідно до листа Міністерства палива та енергетики України від 09.06.2008р. №17/706, питання щодо подальшої процедури у справі має вирішувати Мінвуглепром, оскільки ДВАТ "РМЗ" знаходиться у сфері його управління, створене Мінвуглепромом та є підприємством вугільної промисловості.

За змістом листа Міністерства вугільної промисловості України, м. Київ, від 17.01.2008р. №20/05/02-02, від 08.07.2008р. №669/05/02-02, від 20.01.2009р. №63/05-02-02, та від 01.07.2009р. №268/08/02-02 згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.10.2005. №417-р “Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств та повноважень з управління корпоративними правами держави щодо господарських товариств”, наказів №537 від 21.10.2005р. Мінпаливенерго та №40 від 24.11.2005р. Мінвуглепрому, боржника - ДВАТ “Ремонтно - механічний завод”, м. Лисичанськ Луганської області, не передано до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України.

Відповідно до листа Міністерства палива та енергетики України від 03.04.2009р. №17/670, від 06.07.2009р. №17/1134, та від 11.08.2009р. №17/1330, Мінпаливенерго надіслало Міністерству економіки, Міністерству фінансів, Міністерству вугільної промисловості України та Фонду державного майна України проект розпорядження “Про доповнення додатку №2 до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.10.2005р. №417-р”, де зазначено, що ДВАТ “РМЗ” має відноситись до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України.

Крім того, до господарського суду надійшли пояснення від Міністерства палива та енергетики України (лист від 26.08.2010р. №17/1382), згідно яких суду повідомлено, що до даного часу (за станом на 04.08.2010р.) органу управління державним майном боржника - ДВАТ “РМЗ”, остаточно не визначено, та до цих пояснень додано копію листа Фонду державного майна України, м. Київ, від 28.07.2010р. №10-17-9926, у якому повідомлено про те, що ФДМУ підготував проект розпорядження Кабінету Міністрів України “Про передачу Міністерству вугільної промисловості України повноважень з управління корпоративними правами держави щодо ДВАТ “Ремонтно - механічний завод”, цим проектом пропонується визначити Міністерство вугільної промисловості України уповноваженим органом управління ДВАТ “РМЗ”, відповідно до його галузевої направленості. Міністерство вугільної промисловості України, листом від 29.04.2010р. №396/01/02-09 не погодило проект, з посиланням на незадовільний фінансовий стан Товариства. Таким чином, станом на день проведення судового засідання - 25.11.2010р., органу управління державним майном боржника ще не визначено.

Матеріали справи також містять докази численних рішень комітету кредиторів щодо звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і про введення ліквідаційної процедури у справі №11/9б про банкрутство ДВАТ “РМЗ” (протоколи засідань комітету кредиторів від 02.04.2007р. №31, від 21.11.2007р. б/н, від 22.12.2008р. б/н, та від 05.09.2010р. №3) й те, що боржник на 100% є державною власністю, суд зобов'язав державний орган з питань банкрутства - Державний департамент з питань банкрутства Міністерства економіки України, надати до суду погоджену, у встановленому Порядку пропозицію щодо кандидатури арбітражного керуючого для призначення його ліквідатором ДВАТ “Ремонтно -механічний завод”, м. Лисичанськ Луганської області, у справі №11/9б, відповідно до приписів до ч. 2 ст. 2 Закону, Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2006р. №533, та наказу Мінекономіки від 25.04.2001р. №87 (з подальшими змінами).

Листом від 04.11.2010р. №216-30-20/4455 Державного департаменту з питань банкрутства Міністерства економіки України запропоновано суду для призначення у справі № 11/9б ліквідатором ДВАТ “Ремонтно - механічний завод”, м. Лисичанськ Луганської області, арбітражного керуючого Чугунову Віру Олексіївну, кандидатуру якої погоджено відповідно до зазначеного Порядку;

24.11.2010р. №10-17-16173 Фондом державного майна України, м. Київ надано пояснення , зі змісту яких слідує, що на даний час в реєстрі корпоративних прав держави Державного відкритого акціонерного товариства “Ремонтно - механічний завод” (ідентифікаційний код 05515708) не обліковується, однак, зазначено, що на виконання п. 8 витягу з протоколу № 44 засідання Урядового комітету з питань економічної політики від 03.12.2009р. Фондом державного майна була проведена робота з підготовки проекту розпорядження Кабінету Міністрів України "Про передачу Міністерству вугільної промисловості повноважень з управління корпоративними правами держави щодо ДВАТ "Ремонтно - механічний завод", органом управління якого є Міністерство палива та енергетики України, у зв'язку з відмовою Мінвуглепрому прийняти функції з управління корпоративними правами держави щодо ДВАТ "РМЗ", зазначена передача не була здійснена; щодо можливості визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у справі 11/9б повідомлено, що при прийнятті зазначено рішення слід врахувати норми Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна", крім того, при винесені постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури в суді повинен бути доведений факт неплатоспроможності боржника, як того вимагає ст. 205 Господарського кодексу України, відповідно до положень ч. 4 якої суб'єкт господарювання може бути оголошений банкрутом за рішенням суду, у разі неспроможності суб'єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів;

- пояснення від 22.11.2010р. №17/1869 Міністерства палива та енергетики України, з якого вбачається, що станом на 24.11.2010. ситуація навколо ДВАТ "Ремонтно-механічний завод" залишається незмінною - остаточне рішення щодо приналежності підприємства до сфери управління будь-якого з міністерств не прийнято.

Крім того, матеріали справи містять Аналізу перевірки фінансового стану Лисичанського ремонтно-механічного заводу з виявлення ознак приховуваного банкрутства, фіктивного банкрутства або доведення до банкрутства від 15.11.2005р. б/н, проведений ПП Юридична фірма "ТВ-компані", з якого слідує, що станом на 31.12.1999р. фінансовий стан боржника характеризувався ознаками надкритичної неплатоспроможності, що свідчить про відсутність ознак фіктивного банкрутства, дій з приховування банкрутства та доведення до банкрутства не вбачається, підприємство має надкритичну неплатоспроможність, у нього повністю відсутні власні оборотні засоби, відсутня виробнича діяльність.

Долучені до матеріалів справи довідки Лисичанського комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації" Луганської області від 20.12.2007р. №2666, Управління земельних ресурсів у м. Лисичанськ Луганської області від 18.12.2007р. №01-03/159, та від 30.06.2009р. №01-3/560, Лисичанського МВ УМВСУ в Луганській області від 15.12.2008р. №48/1-26025, ВРЕР м. Лисичанськ (підпорядковане УДАІ) УМВСУ в Луганській області від 10.01.2009. вих. №10, та ід 02.06.2009р. вих. №211, Філії ВАТ КБ "Надра" в особі філії Луганське регіональне управління №12, м. Луганськ, від 31.10.2007р. №6, свідчать, що за боржником нерухомого майна, земельних ділянок та транспортних засобів не зареєстровано та відсутні грошові кошти на рахунку.

Керуючий санацією Іванова Н.М. представила до суду матеріали по проведенню процедури санації у справі, в тому числі протокол засідання комітету кредиторів від 05.09.2010р. №3, з доказами його скликання та проведення відповідно до приписів ст. 16 Закону, з якого вбачається, що комітетом кредиторів одностайно: розглянуто звіт керуючого санацією та затверджено його, й вирішено звернутися до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і про введення ліквідаційної процедури у справі №11/9б про банкрутство ДВАТ “РМЗ”.

Супровідним листом від 25.11.2010р. керуючий санацією Іванова Н.М. надала докази відсутності у боржника будь-яких активів, а саме: довідки Лисичанського комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації" Луганської області від 18.10.2010р. №5305, ВРЕР м. Луганськ (підпорядковане УДАІ) УМВСУ в Луганській області від 22.10.2010р. вих. №11/14-7023, та Інспекції Державного технічного нагляду Луганської обласної державної адміністрації у м. Лисичанську Луганської області від 05.11.2010р. №33, щодо відсутності зареєстрованого за боржником нерухомого майна, транспортних засобів та техніки.

За довідкою Управління земельних ресурсів у м. Лисичанськ Луганської області від 05.11.2010р. №01-03/1780 боржник має в користуванні земельну ділянку загальною площею 2,7091га.

За довідкою Філії ВАТ КБ "Надра" в особі філії Луганське регіональне управління №12, м. Луганськ, від 19.11.2010р. №514, грошові кошти на рахунку боржником відсутні.

За таких обставин, враховуючи підтверджену належним чином неплатоспроможність боржника, його надкритичний фінансовий стан, відсутність активів для задоволення вимог кредиторів та відсутність перспектив продовження процедури санації або укладення мирової угоди, тривалий час провадження по справі про банкрутство, відсутність сенсу подальшого провадження, місцевий господарський суд дійшов обгрунтованого висновку про припинення процедури санації боржника та повноваження арбітражного керуючого Іванової Н.М., як керуючого санацією, визнання боржника - Державне відкрите акціонерне товариство "Ремонтно-механічний завод", м. Лисичанськ Луганської області, вул. П. Морозова, 58, ідентифікаційний код 05515708, банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та задоволення клопотання Державного департаменту з питань банкрутства Міністерства економіки України (лист 04.11.2010р. №216-30-20/4455) щодо призначення ліквідатором у справі - арбітражного керуючого Чугунову Віру Олексіївну з покладенням на неї обов'язків та повноважень по проведенню ліквідаційної процедури, встановлених Законом.

З огляду на вищевикладене, судова колегія вважає постанову місцевого господарського суду законною, обгрунтованою та не вбачає підстав для її скасування.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 49, 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Державного відкритого акціонерного товариства "Ремонтно-механічний завод", м. Лисичанськ на постанову господарського суду Луганської області від 25.11.2010р. по справі № 11/9б - залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Луганської області від 25.11.2010р. по справі № 11/9б - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд.

Результати розгляду апеляційної скарги оголошені в судовому засіданні.

Головуючий Р.В. Волков

Судді: М.В. Калантай

Р.Г. Новікова

Надруковано: 7 прим.

1- кредитору

1- боржнику

1- прокурору

1- арб. керуючому

1- госп. суду

1- у справу

1- ДАГС